Šta je novo?

AMD Navi RX 5700/5700XT

Mada iskreno to nije ni bitno, bitno je da si ti zadovoljan i da te komp i kartica sluze i da uzivas u onome sta radis na svom racunaru.
Da li on usao u win za 10 sec ili za 30 sec, jednostavno nebitno. Bitno je da sve radi.

Znam, ali nije stvar SAMO o bržem pokretanju Windows-a, to sam jedino snimio. Jednostavno sam iznenađen koliko SVE brže radi, zaista nisam očekivao toliku razliku. Dođavola, i5-8500 je dve godine star procesor, nešto je sporiji, novi su sumanuto skupi (košta više nego Ryzen 5 3600), nisam verovao da čipovi matične ploče igraju toliku ulogu, ali kad se lično uveriš onda je to druga stvar.
No, dobro, forumi i služe za razmenu mišljenja.
 
Znas kako je u onoj reklami receno, dok ne probam tog lava za mene je svinja kralj zivotinja.

Tako je i ovo, kada covek proba jedno i drugo onda moze da kaze neku rec. Ali opet da se ne nadjes u cudu to sto je taj I5 8500 bio star dve godine ali to nije high end procesor, nego obican kancelariski procesor e sada sto ljudi u nedostatku para i mogucnosti prave gejming masine od svega to je vec nesto drugo. Nije da nije bilo moguce iskoristi taj i5 ali jednostavno namena mu nije za to sto si ti radio sa njime. Dok R5 3600 je skroz novi level i tek ova trece generacija je pokazala sto mogu ryzeni, nisu lose ni predhodne serije ali boluju od decijih bolesti i nisu usavrseni dok je ovaj zaokruzen kao celina.

Pogotovo kada vidim da ljudi dosta pljuju ryzene i ne zele da im pruze sansu nego su zatupljeni i privrzeni intelu i jednostavno ne zele da priznaju da su se sanse izjednacile a ryzen opcija je daleko jeftinija a razlike minimalne kao kranji rezultat u fps-u.
 
6-core I5 kancelarijski procesor? Bilo koji Ryzen duplo brzi pri bootu i radu u Windowsu?

Ovo ozbiljan forum?
 
Znas kako je u onoj reklami receno, dok ne probam tog lava za mene je svinja kralj zivotinja.

:D Slažem se, sve si u pravu, ali, jednostavno, gleda se da dobiješ najviše za uloženo. Moja želja i idealni procesor i ploča tada su bili i7-8700K (i dalje vrhunski CPU) i bilo koja matična koja je mogla da ga podrži (Z390) ali im je cena bila kao dva puta što sam dao za i5+B360+RAM+SSD+kućište+preostane za nešto.
Ali danas "preimenovani" i7-8700K sada nazvan i5-10600K sa nekom Z490 matičnom i nekom 2070 Super kod nas košta dobrih 300-400€ više od R5 3600 sa X570 matičnom i 5700XT a imao bi jedva 10% dobitka u igrama i to u onome - e ovde imaš 180 umesto 150 frejmova u sekundi??? Ko primeti takvu razliku taj je robot, a ne čovek.
A u poslovnim aplikacijama i multithreadingu bi AMD verzija jela malu decu Intel konfiguraciji i jedino je Intel za minimalnu razliku brži u Fotošopu. U ovom trenutku bilo koja kupovina sa Intelom bi bila apsolutni promašaj.
 
6-core I5 kancelarijski procesor? Bilo koji Ryzen duplo brzi pri bootu i radu u Windowsu?
Ovo ozbiljan forum?

Cinebench 20 sa Intel i5-8500 i B360 matičnom
Intel Cine Bench.jpg

Ryzen 5 3600 sa X570 matičnom (isti RAM na 2400)
AMD Cine Bench.jpg

Gotovo duplo veći rezultat. Mnogo brži rad u Windows-u. Lično probao. Nisam FANBOY niti bilo šta slično, jednostavno je trenutno tako.

I5-8600K je druga priča, i5-8500 je samo prosečan i solidan CPU. B360 je OK čip i ništa više. Tada mi nije trebalo bolje. Ryzen 5 3600 i X570 su dve klase iznad. Možda ne duplo bolje, ali vrlo blizu tome.

Ja pišem o ličnim iskustvima i to je to, ako se neko ne slaže i to je OK, ali ne vidim zašto misliš da je neozbiljno??
 
Samo cu ostaviti ovo ovde. 8600K je već neviđena brzina haha. Mnogo brži rad u Windowsu :) :)

E, tako i ovi drajveri za ovu propast od grafike rade bez problema i u svim igrama.

Stavlja Cinebench kao nekakav dokaz da radi brže u Windowsu :)

I5 je čak i bolji u igrama od Ryzena 3600 I to ovaj 8xxx generacije.
839be39f3fbe3e44250cbc7e04d33268.jpg
 
Stavlja Cinebench kao nekakav dokaz da radi brže u Windowsu :)
I5 je čak i bolji u igrama od Ryzena 3600 I to ovaj 8xxx generacije.

Cinebench je sintetički test procesora koji koristi svako ozbiljan, što se može videti svuda na YT.
Igre nisu sve, ima nas koji i radimo nešto drugo na računaru. Ne samo uključivanje Windows-a.
Sreća je što ti preko tekstova sa interneta bolje znaš od mene razliku između te dve platforme koje sam lično imao (i još uvek imam), pa da i ja naučim nešto.
 
Evo ovako, u atom radnji ryzen 3600 kosta 23.640 a intel i5 8500 28.310... ryzen 7 nm a inte 14 nm cip, maticna za intel MSI B360-A PRO kosta 11.680 maticna za amd MSI B450M-A PRO MAX 8.300.

Samo ploca i procesor kod intela kostaju 40 hiljada a kod ryzena 32 hiljade. Razlika od 8 hiljada je dobro napajanje, dodati malo pa uzeti 16 gb ddr 4 rama.

Onda ryzen koliko toliko mozes klokovati, intel cvrc nema, sledeca nadogranja kod amd-a kupis procesor i vozis a kod intela djoka, moras da prodas i plocu i procesor jer ne moze nadogradnja jer nikada nije ni mogla.

I ovako bi sada mogli do sutra da pisemo, i ovo su cene kod nas u radnjama a kod madjara ta razlika se jos povecava.

To koliko je intel bolji jednostavno ne opravdava njegovu razliku u ceni, jer toliko koliko je skuplji sigurno nije toliko bolji.
 
Poslednja izmena:
Ljudovi, tema je RX 5700/5700XT...
Batalite AMD vs Intel raspravu.
 
Ja bi reko da je najbolje ignorisati kada spazite fanboy-a jer je to kao raspravka sa kamenom.

A sada savet od vas koji vec imate 5700xt da li je vredna kupovine? Plase me ovi bagovi sa drajverima pa se lomim izmedju 5700xt i 2070.

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 
Da se lomiš između 2070 super i 5700 xt... super ako imaš para.

Ovako neku iole dobru rx 5700 xt i završio si posao. Šansa za probleme sa drajverima je sada mala.
 
Već neko duže vreme nisam imao nikakvih problema sa drajverima a koristim komp redovno

Sent from my GM1900 using Tapatalk
 
A sada savet od vas koji vec imate 5700xt da li je vredna kupovine? Plase me ovi bagovi sa drajverima pa se lomim izmedju 5700xt i 2070.

RTX 2070 Super, pod uslovom da razlika u ceni nije veća od 100€.

Ja, recimo, nakon isključivanja Anti-Lag-a nisam imao pomenute probleme. S druge strane, nešto ranije danas sam imao black screen. (Tokom web browsing-a; Isključivanje, pa ponovno uključivanje monitora je bilo rešenje. Probaću sa najnovijim drajverima jer trenutno koristim 20.4.2.) Mislim da nema previše peripetija, ali ako baš ne želiš bilo kakve 'neprijatnosti', onda je bolje da pojuriš RTX 2070 Super, bez obzira na razliku u ceni.
 
Hvala za savete i lomim se izmedju obicne 2070 i 5700xt jer za 2070 super nemam para.

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 
2070 je eol već neko vreme. Gde si je našao? :) U principu, 2060 super je ti slične jačine kao i 2070. A 2060 super je slične jačine kao i rx 5700. rx 5700 xt je još 10-ak % jači od ne-xt varijante.

Moje mišljenje - ja bih rizikovao sa rx 5700 xt. Mada, iz potpisa vidiš i sam da jesam, samo sam uzeo ne-xt varijantu, jer nisam imao novca za dobar XT. Nisam hteo ove krš XT varijante.

Zadnji black screen sam imao prošle godine u decembru. Sada, da kucnem u drvo, posle 20.2.2 drajvera (trenutno sam na 20.7.1) sve kako treba.
 
Poslednja izmena:
Interesantno ce biti videti u naredno vreme da li je slicna situacija sa tim crnim ekranima i u epl svetu sa novim iMac-ovima koji imaju 5700/xt kartice. Da li je to iskljucivo do drajvera, ili ima nekih propusta u dizajnu/proizvodnji, nesto sesnaesto... Ako su samo drajveri to se onda da resiti, naravno ne od strane korisnika nego od AMD-a. A generalno gledano, 5700XT nudi stvarno odlicne performanse za cenu. Ovde je razlika u ceni za nereferentne karte oko 200e u korist 5700XT. Jedini problem je sto je nV bolje a nekad cak i jedina podrzana u softverima s kojima radim. E da, u ovom kompu u ofisu je 1070 pa i ja imam crni ekran bar 2x mesecno a menjao sam nekoliko verzija drajvera tako da sa strane mog iskustva to nije nesto specificno samo za radeon.
 
Ja bi reko da je najbolje ignorisati kada spazite fanboy-a jer je to kao raspravka sa kamenom.
A sada savet od vas koji vec imate 5700xt da li je vredna kupovine? Plase me ovi bagovi sa drajverima pa se lomim izmedju 5700xt i 2070.

Problema sa drajverima odavno nema. Jedino što treba da gledaš jeste da grafička ima što bolje hlađenje i jedan savet - nikakav DDU ne može "isprati" stare drajvere do kraja, što znači da treba instalirati "svež" sistem kod svake promene grafičke karte, jer jedino će tada raditi bez problema.
 
To eto da bude 100% siguran mada sam ja posle GTX 1060 bocnuo 5700XT bez ikakve reinstalacije, samo DDU. Sve radi najnormalnije bez ikakvih bagova, koristim i Afterburner najnormalnije.

Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk
 
Uf, i ja sam isto sa 1060 prešao na 5700XT, ali posle toliko izmenjanih grafika uvek sam za to da se sistem friško instalira kad su tako velike zamene hardvera u pitanju.

Nekad, sa Windows 95 i 98, prilikom menjanja S3 Virge ili Voodoo Banshee grafičkih koje sam imao to je bilo bar dvodnevno maltretiranje da se tako nešto uradi. Danas sa brzim SSD-ovima i internetom za sve je potrebno bukvalno par sati...
 
^ pri menjanju graficke istog proizvodjaca ne moras raditi windows, jedino ako ides sa amd na nvidia ili obrnuto. I ja sam pri promeni radim uvek windows ali nije potrebno.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
 
Verovao ili ne, na mom računaru na poslu (kancelarijska mašina sa MSI H81 nešto i običnim Pentiumom) sam imao GTX 650. Doneo sam moju staru 1060 na taj računar, priključio najnormalnije i Windows uopšte nije hteo da se pokrene. Tek je sa reinstalacijom sve radilo kako treba. Zašto, pojma nemam.
 
Ja sam to uradio nekoliko puta i nisam imao problema. Prelazio sa 780ti asus na gigabyte 980ti G1 i sve radilo ok. Instalaciju sam uradio posle nekih 30 dana kad sam promenio plocu i procesor. U veci slucajeva ne treba da bude problema ali eto kao kod tebe moze da se desi.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
 
nikakav DDU ne može "isprati" stare drajvere do kraja, što znači da treba instalirati "svež" sistem kod svake promene grafičke karte, jer jedino će tada raditi bez problema.

To je indikacija skrnavih drajvera.
Nikad nisam morao da reinstaliram sistem kad menjam grafičke...čak sam šaltao između 660Ti, 1060 i 1080Ti sa istim drajverima i sve je radilo u najboljem redu, bez ikakvog petljanja. No ajd'...da ne ispadne da "agitujem" za NV u AMD temi...
 
Ja prešao sa nvidia gtx760 na amd 5700xt bez reinstalacije sistema.
 
^ kod takvog menjanja uradim instalaciju za svaki slucaj, ako je isti proizvodjac nema nikakvih problema.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk
 
To je indikacija skrnavih drajvera.
Nikad nisam morao da reinstaliram sistem kad menjam grafičke...čak sam šaltao između 660Ti, 1060 i 1080Ti sa istim drajverima i sve je radilo u najboljem redu, bez ikakvog petljanja. No ajd'...da ne ispadne da "agitujem" za NV u AMD temi...

Nema šta da "agituješ", opštepoznata činjenica je da su nvidia drajveri odlični i da sa njima nikada nisam imao problema. Ja sam uvek preferirao Nvidia grafike, ali moji izleti u ATI/AMD su bili sa 5850, R9 270X i sada sa 5700XT. Koje sam muke imao sa prethodne dve Radeon kartice mogao bih knjigu da napišem, drajvere tada kao da im je pravila grupa naduvanih drvoseča. Znam i da su ovi Adrenalin drajveri imali more problema, ali kad sam ja uzeo 5700XT svi ti problemi su bili ispeglani. Pogotovo sad.

Ali, moje LIČNO mišljenje (ne znači da sam u pravu) jeste da je najbolje reinstalirati sistem posle promene bilo kog "važnijeg" hardvera, a danas sa SSD-ovima i lakoćom instalacija to je svega par sati posla.
 
Ja prešao sa nvidia gtx760 na amd 5700xt bez reinstalacije sistema.
Ja sam nedavno zamenio cpu (i7 2600k) ploču i mem za Ryzen 3600X, bez reinstalacije win :))) Tražio je novi ključ i to je to. Imam malo dete pa nisam još stigao, ali stvarno sve radi bez problema. W10 je u tom pogledu vrh... Što se tiče razlike u brzini, samo u cpu zahtevnim igrama vidim veliku razliku (konkretno, AC Origins, sa 35-45 fps na 60 stabilno)...

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
Ja sam nedavno zamenio cpu (i7 2600k) ploču i mem za Ryzen 3600X, bez reinstalacije win :))) Tražio je novi ključ i to je to. Imam malo dete pa nisam još stigao, ali stvarno sve radi bez problema. W10 je u tom pogledu vrh... Što se tiče razlike u brzini, samo u cpu zahtevnim igrama vidim veliku razliku (konkretno, AC Origins, sa 35-45 fps na 60 stabilno)...

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

iskreno, i ja sam bio ubedjen u to, isto presao pre pola godine sa i7 na ryzena, win10 sve bez problema odradio bez reinstalacije i sve radilo, ali sam ipak instalirao novi win10 polse par dana, i tek onda video koliko jos bolje sve radi......
 
iskreno, i ja sam bio ubedjen u to, isto presao pre pola godine sa i7 na ryzena, win10 sve bez problema odradio bez reinstalacije i sve radilo, ali sam ipak instalirao novi win10 polse par dana, i tek onda video koliko jos bolje sve radi......
Videću uskoro da uzmem neki od ovih novih ssd od 1tb pa ću onda.

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
A zasto jednostavno, ne koristite karticu iz kutije na fabrickim podesavanjima..ja nikad nisam imao problem ni sa jednim hardverom u zivotu dokle god sam ga koristio onako kako je setovan fabricki..kad god bi probao sa nekim overklokom/underklokom postojale su sanse da dodje do problema..
 
Nazad
Vrh Dno