Šta je novo?

AMD X570/X570S ploče

Znaci taj PBO da drzim upaljen? Kad budem spakovao sve pitacu za sitnice da ne davim sad

Sto se tice ove ploce sto sam uzeo, kapiram da je overkill za 3600 a kakva je za 3700x ili 3900x?
 
Nije overkill, praktično je entry level ploča, heh. Poslužiće lepo i za 3700X i 3900X.
 
Znaci taj PBO da drzim upaljen? Kad budem spakovao sve pitacu za sitnice da ne davim sad

Sto se tice ove ploce sto sam uzeo, kapiram da je overkill za 3600 a kakva je za 3700x ili 3900x?
Da, PBO "upaljen" bar na auto ako nema i detaljnijih nameštanja. Kako radi je do AGESA koda u tvom BIOS-u. Kod mene na primer ima 10 stepena busta plus do 200MHz forsiranog busta pa čak i nameštanje maksimalnog TDP-a da se bolje prilagodi kvalitetu hlađenja.
 
Poslednja izmena:
Uzeh 3700x, koji je best buy za x570 ploču?

Merkam Asus tuf gaming x570-plus ili gigabyte aorus elite.
 
Poslednja izmena:
MSI izbacuje novu X570 ploču u "srednjem" segmentu, pretpostavljam da će se kretati oko 300 evra.
Pojaviće se na tržištu od 18. oktobra.
VRM sekcija je preuzeta sa modela MSI X570 ACE, nema RGB, sa poboljšanim (masivnijem) VRM hladnjakom, bez plastike.

Preliminarni rezultati izgledaju veoma dobro/odlično (VRM temperatura), za nijansu bolje u odnosu na ACE ploču, verovatno će Unify biti jeftinija od nje.
MSI izgleda da uči iz svojih grešaka, pošto im dosadašnji modeli iz srednje i donje X570 klase nisu baš sjajno prošli na testovima.
Slika u spojleru (uzeta iz Hardware Unboxed video snimka), VRM temperature na modelima Gaming Edge, Carbon pro, A Pro, koje su veoma visoke.

MSI Unify.jpg

Naravno, bolje bi bilo da su u startu izbacili bolje dizajnirane ploče, ali je ipak pozitivno da se reaguje na negativne kritike.
Još bolje bi bilo da gore navedene modele koji nisu dobro prošli na testovima takođe redizajniraju.

MSI X570 Unify preview na Hardware Unboxed:

 
Deluje dobro. Opet "spašavaju" temperature sa golemim hladnjacima, kao na B450/X470 pločama, heh. Ako cena bude 250-300 dolara, biće solidna kupovina.
Mogli su da stave standardni Intel Gb LAN i smanje cenu, ljudi koji kupuju ploče iz tog cenovnog segmenta ne zaguše ni taj 1Gb LAN, tako da je 2.5Gb bacanje para. No, šta je tu je...
 
Pošto HU meri temperaturu na open bench-u i sa AIO hlađenjem, ove temperature VRM-a su potpuno nerealne. Naime, 99% korisnika ima ili vazdušno hlađenje+ventilatore u kućištu ili AIO + ventilatore u kućištu.
Recimo na njihovoj recenziji B450 ploča, moja B450 Aorus pro ploča je imala 80-90C na VRM (možda i više, ne sećam se tačno) dok kod mene u provetrenom kućištu VRM ne prelazi 45C.
Problem je najviše u tome što neke ploče imaju ukrasnu plastiku preko hladnjaka na VRM tako da bez ventilatora nema odgovarajućeg disipiranje toplote.
Ne vidim smisao ovakvog merenja, trebalo bi barem da daju i temperature u normalnom kućištu što bi onda bilo relevantno za 99% ljudi.
 
Pošto HU meri temperaturu na open bench-u i sa AIO hlađenjem, ove temperature VRM-a su potpuno nerealne. Naime, 99% korisnika ima ili vazdušno hlađenje+ventilatore u kućištu ili AIO + ventilatore u kućištu.
Recimo na njihovoj recenziji B450 ploča, moja B450 Aorus pro ploča je imala 80-90C na VRM (možda i više, ne sećam se tačno) dok kod mene u provetrenom kućištu VRM ne prelazi 45C.
Problem je najviše u tome što neke ploče imaju ukrasnu plastiku preko hladnjaka na VRM tako da bez ventilatora nema odgovarajućeg disipiranje toplote.
Ne vidim smisao ovakvog merenja, trebalo bi barem da daju i temperature u normalnom kućištu što bi onda bilo relevantno za 99% ljudi.

Ne bi bilo. Svako kuciste ima drugaciji airflow, poziciju ventilatora, pa na to dodaj broj obrtaja ventilatora i koji su uopste ventilatori.
Bilo bi relevantno za 1% ljudi.

Ovako imas mnogo bolje poredjenje sta je dobro VRM hladjenje, a sta ne,a takodje je standardizovani test bez varijabli gde mozes porediti plocu A i B u istim uslovima.
 
Ne bi bilo. Svako kuciste ima drugaciji airflow, poziciju ventilatora, pa na to dodaj broj obrtaja ventilatora i koji su uopste ventilatori.
Bilo bi relevantno za 1% ljudi.

Ovako imas mnogo bolje poredjenje sta je dobro VRM hladjenje, a sta ne,a takodje je standardizovani test bez varijabli gde mozes porediti plocu A i B u istim uslovima.
Ok, jeste donekle standardizovan, ali nije realan.
Ako bi hteli da izbace sve promenljive iz testa, trebalo bi dakle da mere temperaturu bez ikakvog hladnjaka, jer, naravno, nemaju svi korisnici taj hladnjak koji je korišćen na testu?
Sa vazdušnim hlađenjem i jednim ventilatorom bilo gde u kućištu i to na najmanjem broju obrtaja, temperatura pada za 40C. To je razlika između neprihvatljivog i vrlo dobrog.
Kažem, trebalo bi bar da imaju i temperature sa vazdušnim hlađenjem jer ovako neke ploče, koje su realnosti više nego dobre, ispadaju đubre.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk
 
Bez hladnjaka test bi traja 30 sekundi ako i toliko.
 
Ok, jeste donekle standardizovan, ali nije realan.
Ako bi hteli da izbace sve promenljive iz testa, trebalo bi dakle da mere temperaturu bez ikakvog hladnjaka, jer, naravno, nemaju svi korisnici taj hladnjak koji je korišćen na testu?
Sa vazdušnim hlađenjem i jednim ventilatorom bilo gde u kućištu i to na najmanjem broju obrtaja, temperatura pada za 40C. To je razlika između neprihvatljivog i vrlo dobrog.
Kažem, trebalo bi bar da imaju i temperature sa vazdušnim hlađenjem jer ovako neke ploče, koje su realnosti više nego dobre, ispadaju đubre.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk

Kako mislis da testiraju bez hladnjaka :D
AIO uklanja promenljivu jer ne duva preko naponske.

Jedan ventilator u kucistu na najmanjem broju obrtaja smanjuje temp za 40C? To ne da nije tacno, nego ni blizu. Ja sam skoro imao X570-I na bench stolu 2-3 nedelje. Temp naponske je bila od 55-65C. U kucistu sa ventom koji vrti 1000RPM naponska je oko 50-55. Da, vent je odmah do naponske. Cak je u idealnom polozaju jer nije pored kao na klasicnim ATX kucistima, nego bukvalno duva bas preko VRM-a.
Temp u kucistu je uvek barem 5-10C veca nego ambijetalna.
 
Nakon zamene stok hladnjaka temperatura procesora je pala a vrm-a porasla,pošto sad topao vazduh sa procesora prelazi preko vrm

Послато са MI MAX 3 помоћу Тапатока
 
VRM trpi dosta veće temperature nego procesor, tako da je ok...pod uslovom da ti VRM ne ide na 90+ stepeni.
 
Kako mislis da testiraju bez hladnjaka :D
AIO uklanja promenljivu jer ne duva preko naponske.

Jedan ventilator u kucistu na najmanjem broju obrtaja smanjuje temp za 40C? To ne da nije tacno, nego ni blizu. Ja sam skoro imao X570-I na bench stolu 2-3 nedelje. Temp naponske je bila od 55-65C. U kucistu sa ventom koji vrti 1000RPM naponska je oko 50-55. Da, vent je odmah do naponske. Cak je u idealnom polozaju jer nije pored kao na klasicnim ATX kucistima, nego bukvalno duva bas preko VRM-a.
Temp u kucistu je uvek barem 5-10C veca nego ambijetalna.
U vezi ovog testiranja bez hladnjaka: Ajde sad i ti budi bukvalista kao CountMike gore.
Za ovo ostalo ne mogu da se poredim sa tobom po iskustvu pa neću više da ti protivrečim.
Ponavljam da se sve ovo što sam napisao u prethodnim postovima bazira na tome da temperature koje je HU dobio na open bench-u i samo sa AIO hlađenjem ne odgovara stanju u prosečnom računaru sa provetrenim kućištem. Tačka.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk
 
Pa ako se sve testira pod istim uslovima to ne menja sliku.
 
Malo pre stiglo posle dugog čekanja X570 Elite jedino nemam vremena skoro da joj se posvetim da li će da radi ili je DOA i najeftiniji Ryzen dok ne bude keša za onaj 3900X. Prvo jaka ploča a posle jak cpu.

 
I meni stigla ista ploca jutros [emoji846] posle malo duzeg cekanja, danas montiram pa cu videti kako se ponasao

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Evo i ja malo pre je sastavio. Jedino sam ja stavio Antecovo vodeno hlađenje. Overklokovanje kasnije kad upoznam malo hardver. Windows se sam konfigurisao instalirao čipset drivere. Rezultat:
 
Može neko od vlasnika x570 elite da mi potvrdi da ima dva m.2 slota?
 
Ima 2 slota i 1 heatsink za gornji slot

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Ako vam je oc bitan, samo ASUS u ovom trenutku ima odgovor na pregrevanje naponske jedinice.

Ko ima živaca nek pogleda ovaj video, a uskoro napravićemo i jednu domaću komparaciju.

 
Ako vam je oc bitan, samo ASUS u ovom trenutku ima odgovor na pregrevanje naponske jedinice.

Ko ima živaca nek pogleda ovaj video, a uskoro napravićemo i jednu domaću komparaciju.



I da je tako, postavlja se drugo pitanje.
Koji OC?
Inace, cene kod nas su katastrofa za Asus, bolje dati 50e vise i uzeti Taichi nego entry level Asus.
 
Zavisi/ovisi šta želiš. Ukoliko hoćeš kvalitet, te ukoliko hoćeš da ti radi sve bez blu skrinova, naponska koju su dobili konkurenti ASUS-a u vidu šeme za štampanu ploču nije menjanja, ali isto tako nije ni valjala u startu. ASUS ima tu prednost jer ima tim koji se bavi razvojima svega i svačeka, te je na svojim X570 pločama to ispravio, tj. ipravio je naponsku jedinicu. Ja sam uzeo 3900 i Impact ploču, 2x32GB Gkila i meni sve radi na 4.6GHz 24/7. U Afteru, te Premijeru sa dve 5700XT se oseti razlika svakog MHz kojeg dobiješ. Ima mnogo reazloga zašto platiti više, nešto što vredi više itd. Ne gledam u svaki dinar, te hoću uvek najkvalitetnije... jer se samo to na kraju i isplati.
 
To se slazem.
4.6 all core za 24/7? Ako je tako, onda imas najbolji 3900x na svetu.
Svi oni bustuju single core sada, sa ispravljenim biosom.
Slazem se, Asus ima svoje prednosti, mozda pak najbolji bios, ali isto tako nijedna Asus ne moze da se poredi sa Taichijem, dok ne dodjes do Crossa, koji je opet 150e skuplji od Taichija, sto je 50%.
Itx na drugu stranu, moguce da imaju najbolju plocu.
 
@Space, mrzim te zbog tog impacta. :D
Šalu na stranu, strašna ploča je Impact, mnogo mi se dopala. Naponska odlična, hladna, nema šta.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
@Space
Baci fotku masinice, bas me intereruje kako izgleda.
 
Interesuje me kako ste vi koji koristite 2 nvme ssd-a usrafili svoje.
Na mojoj aorus elite ima 2 preinstalirana standoff-a na 110 poziciji a u pakovanju 1 set odstojnika sa srafom, i u drugoj kesici samo sraf. Prvi set sam iskoristio za gornji slot i nvme koji ima svoj hladnjak, a inace ploca dolazi sa hladnjakom samo za gornji slot.
Konfuzija nastaje jer sam hteo da hladnjak od gornjeg slota stavim na donji, em sto nemam drugi set standoff-a za donji slot, em sto se oni preinstalirani ili jako tesko skidaju ili se ne skidaju uopste, ne znam sta su oni tu zamislili.
U svakom slucaju donji nvme sam uspeo da iskoristim sa hladnjakom koji je namenjen za gornji slot tako sto sam sam hladnjak usrafio preko nvme-a koji nije bio fiksiran i kao uspeo sam u svojoj zamisli ali mi je delovalo malo kao vratolomija.
Plasim se samo ako budem nekad vadio donji nvme da cu zaboraviti da nije fiksiran pa cu ga povuci zajedno sa hladnjakom jer su prilepljeni zbog termalne trake.

To je moja vratolimija bila, a video sam da i na drugim plocama koji dolaze sa hladnjakom imaju te preinstalirane standoff-ove koji nisu na 80mm vec na 110mm pa me interesuje kako ste vi to odradili i da li ima sigurnija opcija od ove moje
 
Nazad
Vrh Dno