Šta je novo?

AMD Ryzen 3000

Posle devet meseci od izlaska ostalih docekasmo i Ryzen 3 serije 3300x - 142e kod nas :/
Vidim da mnogi cekaju kraj godine da vide cene, sto se mene tice cekam 3300x kod madjara pa onda za godinu dana kada izadju mozda i upgrade na ryzen 3 4000.
Dje to?

Sent from my phone
 
Na ipon-u je neka suluda cifra od 175e ako ja to dobro računam.
 
b8mgd8.png
Coolio, a temperatura?
 
3600 je na KP/Iponu poskupeo za 20+ evra u roku od par dana, WTF...
 
Kod istog prodavca na kp 2600 - 115e, 2700 - 170e, 3300x - 170 a 3600 - 180e [emoji848]

Sent from my phone
 
Zanimljivo, gledajuci onaj test 3800x na 5GHz ovo bi moglo u igrama da pomogne od 0-3%. Ako ne smanje latenciju koja ocigledno znaci igrama nema nista od pristizanja intela za kojim sada u igrama kaska od 10 do 30% (pogledati snimak sa Digital foundry *), a moze i ovo: https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i9-10900k/14.html

WTF...jel to neka sala...
Najbolje da se kupuju 500e procesori da se igra u 720p. Sto ne okacis rezove u 320*240, tu cemo tek da vidimo stvarnu moc intela...
Nova intel serija je u igrama bolja 5-9% i to je to.
 
u iponu najbolje 3600x uzimati kosta ko 3600, kome treba bas 3300x alza samo...
 
Pozdrav. Kupio sam novu konfiguraciju. AMD 3700x, Asus Tuf 570x, 32GB ram na 3200MHz, 750W napajanje, Noctua NH-U12A. Prilicno sam se zacudio kada sam vidio da su temperature procesora u idle stanju sulude, variraju od 38 pa do 50c i tako non stop skacu pa se brzo vrati na 40c i sve tako. Cim pokrenem browser ili krenem da otvaram prozore i slicno, onda zna da ide temperatura izmedju 50 do 60c.
Testirao sam pod opterecenjem i maks temperatura je nekih 66c sto je Ok.

Da li su ove temperature u idle stanju normalne?

Zasto procesor ne boostuje do 4.4GHz nego mu je maks nekih 4.07Ghz gde se vidi u Ryzen masteru?

sc01.jpg
 
Poslednja izmena:
Da sasvim normalno,tako su pravljeni ryzen procesori.Sto se tice boosta,pokusaj da opteretis s nekim drugim testom.
 
Da, u idle je to normalno, reaguje na svaku upotebu jezgra brzo i odlučno. Jedino što je napon na idle visok. Da nebi fen stalno ubrzavao i usporavao, stavi njegovu krivulju ravnu od minimalnog broja obrtaja do maksimalnog na oko 60c. Ako BIOS imy "Fan delay", stavi nekih 5 sekundi.
PS. Instaliraj HWinfo64, imaćeš više ia tačnije podatke. https://www.hwinfo.com/
 
Poslednja izmena:
Pozdrav. Kupio sam novu konfiguraciju. AMD 3700x, Asus Tuf 570x, 32GB ram na 3200MHz, 750W napajanje, Noctua NH-U12A. Prilicno sam se zacudio kada sam vidio da su temperature procesora u idle stanju sulude, variraju od 38 pa do 50c i tako non stop skacu pa se brzo vrati na 40c i sve tako. Cim pokrenem browser ili krenem da otvaram prozore i slicno, onda zna da ide temperatura izmedju 50 do 60c.
Testirao sam pod opterecenjem i maks temperatura je nekih 66c sto je Ok.

Da li su ove temperature u idle stanju normalne?

Zasto procesor ne boostuje do 4.4GHz nego mu je maks nekih 4.07Ghz gde se vidi u Ryzen masteru?

Pogledajte prilog 285936

Potrazi ove opcije u BIOS-u i namesti ih. Kod mene je isto skakalo dosta, procesor je konstantno ubrzavao i usporavao, a kada sam namestio ove opcije em je temperatura spala, em je lepse bustovao, a kuler se unormalio.

Global C-state Control = Enabled
Power Supply Idle Control = Low Current Idle
CPPC = Enabled
CPPC Preferred Cores = Enabled
AMD Cool'n'Quiet = Enabled
PPC Adjustment = PState 0

Takodje, ako se dobro secam da sam i core voltage sa auto prebacio na normal.
 
Hvala vam na informacijama i brzim odgovorima. To su lepe vesti, posto sam bio prilicno isfrustriran zbog toga. @CountMike, pokusacu da podesim ventilator kako si mi sugerisao.

Inace uradio sam sledece, otisao sam u Contorl Panel/Power Options i tu sam selektovao Power Saver umesto Balanced i sad temperatura i voltaze stoje zakucane. Temp je sad na oko 33c.

sc02.jpg

edit:
@serbishe Hvala ti, probacu i tu varijantu pa cu javiti rezlutate.

Za sad mi deluje da je ova fora sa Power Saverom funkcionise.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav. Kupio sam novu konfiguraciju. AMD 3700x, Asus Tuf 570x, 32GB ram na 3200MHz, 750W napajanje, Noctua NH-U12A. Prilicno sam se zacudio kada sam vidio da su temperature procesora u idle stanju sulude, variraju od 38 pa do 50c i tako non stop skacu pa se brzo vrati na 40c i sve tako. Cim pokrenem browser ili krenem da otvaram prozore i slicno, onda zna da ide temperatura izmedju 50 do 60c.
Testirao sam pod opterecenjem i maks temperatura je nekih 66c sto je Ok.

Da li su ove temperature u idle stanju normalne?

Zasto procesor ne boostuje do 4.4GHz nego mu je maks nekih 4.07Ghz gde se vidi u Ryzen masteru?

Pogledajte prilog 285936

Kao sto je kolega vec sugerisao, koristi HWinfo za temperature. I normalno je da skacu temp jer je 7nm node, pa ne moze brzo da se ohladi jezgro jer je jako sitno. A Ryzen prijavljuje temp najtoplijeg jezgra.

Sto se tice boosta, imas single-core boost i all-core boost koji nisu isti :)
 
Testirao sam temperature prilikom igranja, startovao sam Control, i temperatura je isla i do 73C. Kako vam se cine ovi rezultati, voltaza ide i preko 1.4.
sc3.jpg
 
Temperature su dobre za OEM kuler. Hajde sad pa promeni "Moja mašina" u potpisu a ne moramo svi da se prisećamo koje delove imaš.
 
Promenio. :)

Nije OEM kuler vec Noctua NH-U12A. Tako da mi se cine velike temp jer sam ocekivao da ce Noctua to da dobro ohladi.
 
Poslednja izmena:
Previsok je taj napon,kada ga smanjis i temperature ce biti manje.
 
Nesto tu nije u redu meni na OEM retko kad ide do 50c u igricama sve na ultra ( witcher 3, metro exodus, ASC odysey, ASC origin )

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nesto tu nije u redu meni na EOM retko kad ide do 50c u igricama sve na ultra ( witcher 3, metro exodus, ASC odysey, ASC origin )

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Prije ce biti da kod tebe nesto nije u redu, osim racunar ne drzis u frizideru.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
@Splinter

Mozda :)

PBO mi ukljucen, kuciste NZXT H500 sve stock u njemu, stock pasta uz CPU sto dosla.

U render mi ide recimo do 77c, instaliram sad neku igricu 100% cpu usage unazad 10min vec 71.5 peak 74c ( ambijentalna temp 21c )

Sta tacno nije u redu ?
c74f3480645fb6492efca5b3e98213a5.jpg


Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ok. Ono sto sam skapirao jeste da je temperatura od 73C u loadu sa Noctua NH-U12A kulerom losa i da tu treba nesto da podesim. Vec sam skidao kuler i stavljao pastu ponovo ali iste temp mi pokazuje.

Sto se idle temperatura tice to mi je jasno, spajkovi postoje i temp mora da varira od oko 40C do 50C.
 
osiguraj da je montaža idealna,da ne koristiš previše paste...koja je pasta?
 
@Splinter

Mozda :)

PBO mi ukljucen, kuciste NZXT H500 sve stock u njemu, stock pasta uz CPU sto dosla.

U render mi ide recimo do 77c, instaliram sad neku igricu 100% cpu usage unazad 10min vec 71.5 peak 74c ( ambijentalna temp 21c )

Sta tacno nije u redu ?
c74f3480645fb6492efca5b3e98213a5.jpg


Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Napisao si da ti max temp ide do 50 stepeni, sa stock coolerom i to u Nzxt H500 koje spada u losije provjetrena kucista. Eto, to nije u redu, sve ostalo je mozda ok :). Nema potrebe da se sire dezinfomacije jer ce neko pomisliti da je to tacno.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
@Splinter

U igricama mi ne ide preko 50 to i dalje stoji, pročitaj lepo pre nego sto pišeš, sve je lepo napisano.

Zašto uopste mislis da treba da CPU ide do 70c u igricama ? 3700x jedva da neka igrica upregne 20-25-30%, witcher je recimo na 15-25% većinu vremena i to u novigrad.


Trenutno oxenfurt :




Sent from my SM-N975F using Tapatalk
1c317e1cec492c9e6cee72f157bf5968.jpg


Edit evo ASC odysey + witcher 3 window mode obe koliko opterećuju CPU, obe na Ultra:

Malo fali da udari 62c sa 2 [emoji6] a njemu na jednoj sa Noctua ide na 70+ ...nemoguce v.s. Stock kulera osim ako je stock bolji onda ok.

b02aae47ec32ff1cccac5be18771f67e.jpg
 
Poslednja izmena:
Da pretpostavim, upaljen ti je V-sync.
 
Svakome ko je sastavio vise od 2-3 racunara je jasno da sa box coolerom na 3700X u Full Load igrama ne mozes nikako imati max 50 C stepeni, posebno ne u H500 kucistu.
Nista licno protiv tebe, pisao sam samo da bi ostalima bilo jasno da tako nesto nije realno. Sad, da li si undervolt-ovao i underclock-ovao cpu, odvrnuo vent na max, pokazujes temp poslije par minuta dok je vazduh u kucistu jos uvijek hladan ili ti je ukljucen v-sync @erik, manje je relevantno - niti bih ulazio u dalju polemiku.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
@Erik011 nije, ukljucen mi je FPS limiter u AMD radeon aplikaciji. Svakako mi igrice na ultra podešavanjima na granici sa konstantnih 60 fps, ASC mi ide preko 60 jedino na loading screen, witcher mi je na 58-61, monitor mi je takodje 60fps pa mi svakako nista ne znaci da ide preko.

@Splinter igrice igram po 3-4h u proseku po sesiji temp je oko 50c na tim igricama koje sam gore naveo, ako je toplije u kuci 25+c udara do 55c preko toga nikad nisam video ( oko 9meseci imam ovu konfu )

Za temperature je dovoljno par minuta na ovim ryzenima, render recimo kroz 1-2min udari 77c i tako stoji satima jako retko peakuje na 78-79c i to je to.

U igricama cim krenem da igram dodje do temp koju drzi i tako ne mrda, gpu takodje ( rx 580 nitro+ SE kroz 5min igranja dodje do 57-58c i tako drzi ( 1300 underclock i undervolt ) )

Sto se tice CPU nista nije dirano sem sto je PBO ukljucen.

Sve sto si ti pisao nije pokriveno nikakvom činjenicom samo tvojim mišljenjem zar ne a sve sto sam ja napisao okačio sam vid dokaza. Ako vec zelis da dokažež da sta ja pišem nije tačno onda bih jako voleo da vidim neke dokaze jer opet u ovom slučaju ispade ti samo pises misljenje a ničim ne pokrivaš to, malo je glupo zar ne. Ospori me se činjenicama pa da utvrdimo onda dali je moj PC magično hladniji od PC-a koj ima bolji kuler od mog ili najverovatnije njemu nije dobro pasta stavljana.

P.s. U sve ovo sam se uključio samo zato sto i mene zanima da uzmem taj isti kuler pa me zanima koje su stvarno temp kada je to namešteno kako treba.

Inace instalirao sam danas 57min neki repak 100% CPU usage 99% vremena za svo to vreme je CPU bio na 72-74c peak, nemoguce da njemu u IGRICAMA bude 70+ c jer ne postoji igrica koja moze 100% da opteretiti 3700x samim tim nemoguce da on ima sličnu temp sa boljim kulerom od mene pritom meni skoro 1h trajao install.

Video si screenshot sa 2 teške igrice otvorene u isto vreme koliko vuku CPU ( 25% ) da mogu u isto vreme da ih igram sumnjam da bi udarile 35% zauzeće.
- Objasni'Der kako ja sa 2 nemam 70c na stock + ne bas najprovetrenije kuciste kako sam kazes sa čim se i slazem a on ima 70c sa noctua + 1 igrica ?

Kako god logika prosto nalaze ako ovaj CPU u igricama nema preko 20-25% zauzeća nema ni logike da ide preko 50-55c, nek bude da je moj neki magični CPU opet do 60c bi trebalo da je MAX za sve ostalo sa OEM kulerom, sa noctua bi ocekivao bog otac 50c ako vec kosta 100€ ima da skida 10c kako zna i ume.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno