Šta je novo?

AMD Ryzen 3000

Slash

Cenjen
Učlanjen(a)
15.02.2013
Poruke
942
Poena
180
Moja oprema  
CPU & Cooler
Intel Core i7 4790K + Noctua NH-D15 Chromax w/ 3xNF-A15 Chromax
Matična ploča
Asus Z97 Maximus VII Formula
RAM
32GB HyperX Savage 2400MHz CL10
GPU
MSI nVidia GTX 1080 Ti Lightning Z
Storage
Samsung 860 PRO 1TB + 23TB
Zvuk
Realtek ALC1150
PSU
Super Flower Leadex 1000W Platinum
Kućište
Fractal Design Define R6 Blackout TG + 6x NF-P14s Redux
Monitor
HP X32
Miš & tastatura
Corsair K95 Platinum + Logitech G502 Hero
Ostale periferije
PlayStation 5
Laptop
HP 250 G8
Mobilni telefon
Poco X3 Pro 8/256GB
Pristup internetu
  1. Optički internet
Daj Boze ovo stvarno da bude.

Послато са RNE-L21 уз помоћ Тапатока
 
Ryzen 7 3700X je moj sledeći processor. Još uvek je pitanje da li će trebati novi čipset da to radi punom parom. 3300g će takođe biti divna stvar.
 
Poslednja izmena:
Ryzen 7 3700X je moj sledeći processor. Još uvek je pitanje da li će trebati novi čipset da to radi punom parom. 3300g će takođe biti divna stvar.

Raspoložive informacije kažu da će isti moći da se koriste na x470...ali naravno to ništa ne znači...dok izađu mogu oni to i da promene...
 
Sumnjam da je tačno...deluje previše lepo da bi bilo istinito, pogotovo cene. AMD bi sam sebi sahranio 2nd gen desktop i Threadripper procesore koji su izašli pre samo 8 meseci...Plus, CES je za samo mesec dana, sumnjam da niko ne bi ništa iskopao ili dobio od AMD-a (mislim na tech novinare i medije).
 
Ako ce uz svoj 2nd gen desktop da sahrane i Intel, to je rizik koji treba prihvatiti :)

Takodje, 3700X ce biti moj :D Verovatno ce raditi na X470 uz update, ostaje AM4 i dalje. Ako single thread performanse prebace ili dostignu Skylake-Kaby Lake i cene budu slicne ovim, nema sta dalje da se trazi :)
 
Izašli BIOS-i sa AGESA 1006 za x470. Skoro nikakva poboljšanja sa Zen+ (Ryzen 2nd gen) tako da izgleda da se nešto se sprema. Takođe novi čipset drajveri.
 
Ima i glasina da spremaju X570 koji mozda donese PCI-e 4.0, ostaje da vidimo.
99.9% ce svi novi procesori raditi i na postojecim X470 plocama :)
 
Ne samo na njima, vec i na 3XX plocama.
 
Pitanje je kako bi radilo. Govorimo o procesorima sa 8c/16t - 16c/32t koji boostuju do 4.8-5 GHz (navodno), na stranu OC. To su već Intel-level vrednosti i verovatno slična vrelina, ako ne i veća, bez obzira na litografiju. Mali broj ploča ljudski trpi i ovo što sada imamo...ne gine nam novi chipset i ploče. A gledajući Z390 ploče, na šta liče, šta sve trpaju na njih i koliko koštaju, nisam optimista...
 
Nevidim razlog zašto AMD ne bi sahranio celu Ryzen 2000 familiju onog momenta kad izađe Ryzen 3000, naročito ako izbace celu gamu od R3 do R9 i u isto vreme održe kompatibilnost sa pločama iz serije 300 i 400. Jednostavno nema smisla trošiti resurse na proizvodnju inferiornog silicijuma kada možeš da prodaš superiorniji koji je jeftiniji za proizvodnju. I AMD i kupci će biti u plusu.

Obzirom da je EPYC vrlo sličan Threadripperu a Zen 2 EPYC izlazi uskoro, mislim da nije teško poverovati da će ga Threadripper 3000 pratiti sa mesec ili dva zakašnjenja. Pored smanjene protrošnje, boljeg IPC, većeg takta i 64 PCIe 4.0 linije, Threadripper 3000 serija će doneti 32c/64t procesore bez jezgara sa indirektnim pristupom memoriji. Više nego dovoljno razloga za upgrade.
 
Poslednja izmena:
Prva i druga generacija Ryzen-a nije dovoljo dugo bila u proizvodnji, sa nešto discount-a prodaće ce ostatak za čas čim nova generacija izađe i moći će se otarase zaliha na brzinu. Sa druge strane druga generacija je dovoljno dobra za većinu upotrebe tako de neće biti problem rasprodati vrlo brzo čim prestane proizvodnja.
 
Poslednja izmena:
Visoki taktovi su mi nasumljiviji ovde, jer ako tako bude napravili su neverovatan posao.
 
Ne zna se sta je sumnjivije, da li ovaj ili onaj lik za grafiku koji je objavljen odmah posle ovog:

https://wccftech.com/amd-rx-3080-30...gtx-1070-gtx-1060-challengers-at-249-199-129/

Posle onih nenormalnih nvidia cena, ovo deluje kao san snova.

Ispade da ce za 300- 400 dolara moci da se napravi fantastican komp za 1080p, a za jos 100-ak priblizavamo se 4k. Bice super ako ovo ispadne tacno, ali deluje neverovatno. Za procesore mi najcudnije deluje to sto vise nema 4/8.

Nekako logicnije deluje da sve ovo bude u sledecoj generaciji, tj. 2020. .
 
Ryzen 3 3300X mutira u 2600X za 130$, odlicno ako bude tako.
 
Ne zna se sta je sumnjivije, da li ovaj ili onaj lik za grafiku koji je objavljen odmah posle ovog:

https://wccftech.com/amd-rx-3080-30...gtx-1070-gtx-1060-challengers-at-249-199-129/

Posle onih nenormalnih nvidia cena, ovo deluje kao san snova.

Ispade da ce za 300- 400 dolara moci da se napravi fantastican komp za 1080p, a za jos 100-ak priblizavamo se 4k. Bice super ako ovo ispadne tacno, ali deluje neverovatno. Za procesore mi najcudnije deluje to sto vise nema 4/8.

Nekako logicnije deluje da sve ovo bude u sledecoj generaciji, tj. 2020. .

Upravo sam i aj tog misljenja, taktovi mi nisu nemoguci i u nih i ne sumnjam, vec u cene koje su preterano povoljne!
 
@jurodivi

Na X370 plocama ne bi trebalo da bude problema. Ako puste, a siguran sam da hoce, pustice za sve ploce na AM4 platformi.
 
Nesto sumnje izazivaju jedino cene i apu. Sto se TDP tice mogu jednostavno da urade kao intel - da ga ukazuju za "neke obicne primene" (bez avx opterecenja), a taktovi.. Pa to je high perf TSMC 7nm, a ne low power 14/12+nm GloFo. S toga uopste se ne cini neverovatnim da ce 1-2 jezgra bustovati do 5+GHz, pa cak i 4,8GHz na sva jezgra za 16-core nece biti nekim cudom (samo hladi: i cpu, i naponsku).
upd. verovatno zen 3/4 (ili koja ce nova generacija) doneti novu (am5?) platformu ce ujedno doneti u vise kanala za ram. Jer dual channel za 16 jezgara i takve apu je tesan, tesko da ce pomoci i ddr5 ram.
 
Poslednja izmena:
Sumnjam da je tačno...deluje previše lepo da bi bilo istinito, pogotovo cene. AMD bi sam sebi sahranio 2nd gen desktop i Threadripper procesore koji su izašli pre samo 8 meseci...Plus, CES je za samo mesec dana, sumnjam da niko ne bi ništa iskopao ili dobio od AMD-a (mislim na tech novinare i medije).

Zavisi od obima proizvodnje, odnosno udelu profita u ceni. Pošto se prošla generacija proizvodila u manjim količinama verovatno je manja zarada na njima. PP da planiraju znatno obimniju proizvodnju od prošle generacije što im donosi uštede pa i mogu da se igraju.
Obim proizvodnje je najbitniji faktor kod cenovne politike.
 
ako je ovo tačno, 8/16 navi apu + ITX je konačno razlog da liferujem 2500k...
 
Poslednja izmena:
ako je ovo tačno, 8/16 navi apu + ITX je konačno razlog da liferujem 2500k...

2500k will never die :D Greota je prodavati tu konfiguraciju danas. Veoma lepo radi, a ne mogu neke pare da se dobiju za to.
 
6/12 za 99$? :D

Ovo i RX 3080(u najavi 250$ perf ~RTX 2070) u najavi vrh value/$ konfa, pa i za 1440p :)

Vec ih vidim sledece godine u ovo doba kod mene u racunaru :D
 
Poslednja izmena:
Ma ovo je nerealno skroz antipropaganda od konkurencije pa kad izadju sami procesori i grafike da se AMD korisnici razocaraju i odu kupit intel :)
 
Nije realno to za grafike, meni nije realno ni procesori, ali videcemo vec.
 
Nazad
Vrh Dno