Šta je novo?

ryzen 5 1600 i GTX 1050 2GB GDDR5 ILI Intel i5-7400 i GTX1050TI 4GB DDR5?

shumadinac34

Poštovan
Učlanjen(a)
25.02.2015
Poruke
3
Poena
51
Pozdrav, veoma mi je potrebna vasa pomoc. Gledam neke vec sastavljene konfiguracije jer sam ogranicen i budzetom i nacinom placanja, kao sto to ide ni jedna takva konfiguracija nije idealna uvek negde zakinu.

Ryzen 5 mi je bolji cpu od ovog intel i5, a gpu mi se vise svidja koji ide uz intel i5.

Svaki savet je i vise nego dobrodosao.

Dvoumim se izmedju ove 2 :




Opis matične ploče ASUS H110M-R/C/SI
Opis procesora Intel® Core™ i5-7400 3.00 GHz (6M Cache, do 3.50 GHz)
Opis grafičke karte Asus nVidia GeForce GTX1050TI 4GB DDR5 128bit - PH-GTX1050TI-4G
RAM memorija 8GB DDR4 2400 MHz
Opis memorije KINGSTON DIMM DDR4 8GB 2400MHz HX424C15FB2/8 HyperX Fury Black
HDD1 1TB HDD
Opis HDD1 TOSHIBA 1TB 3.5" SATA III 32MB 7.200rpm DT01ACA100
Nov (nije refabrikovan)

Kućište COOLER MASTER K380 kućište (RC-K380-KWN1)
Napajanje 500W
COOLER MASTER MWE 500W napajanje bulk (MPW-5002-ACABW-NL)



ili ova druga varijanta


Opis matične ploče ASUS PRIME A320M-K
Opis procesora AMD Ryzen 5 1600 (3.4GHz/ 3.6GHz, 6core/12Thread, 19MB, 65W, AM4) with Wraith Spire 95W cooler
Opis grafičke karte Asus nVidia GeForce GTX 1050 2GB GDDR5 128bit - PH-GTX1050-2G
RAM memorija 8GB DDR4 2400 MHz DIMM DDR4 8GB 2400mhz
HDD1 1TB HDD
Opis HDD1 Toshiba HDD 1TB 3.5" 7200 SATA 3.0 32MB
Nov (nije refabrikovan)
Kućište Cooler Master kućište N200 NSE-200-KKN1
600W
Opis napajanja LC-Power 600W
 
R7 1600 bez x, all the way. Novi apu-i nude samo lošiji cpu, uz nekakav gpu, koji već imaš a već je ubog.

Samo ako prevaziđu r7 1600 PERF/BUCK. Za šta je veoma slaba verovatnoća.
 
kokisa odluci se... r5 1600 ili r7 1700 (non-x)... :)

Jer oba mogu da se kloknu i dostignu performanse X-verzija a uz to dolaze sa odlicnim stock "Wraith" kulerima... ;)
 
Iskreno ne vidim gde bi mi R5 1600 sad ili su skorijoj budućnosti značio. Nema igara koje će koristiti tih 6c/12t. U igrama i-5 7400 daje skoro iste rezultate kao i taj R5 1600, a intelov ima 4c/4t. Ryzen je za one koji se bave kompresijom velikih fajlova, strimovanjem i sl. Za same gejmere sad nije značajan. A cena je duplo veća u donosu na taj R3 1200, što sebi sad ne mogu nikako da priuštim.

Grešiš, multithread-ovane igre imaju dobiti od više jezgara/thread-ova, pogotovo u multiplayer-u, stabilnije se održava FPS. U budućnosti logično sve više.

Ali ako si odlučio da ideš na i5-7400 pa sad ovde čekaš potvrdu to je onda druga stvar.
 
^ ne vredi sugerisati ako je neko vec nesto odlucio i samo ceka potvrdu.

Znamo da nije uopste popularan savet "sacekaj jos malo i dodaj novce za x/y/z komponentu"... Ako mu je budzet limitiran na 70k i zacrtao je da hoce odmah onda nema drugih opcija... Kod Zeljka mi je jedina zamerka samo za taj CPU jer smatram da ce se kajati kasnije, jer velika je steta na tu konfu da ga ne doda (pri cemu je sve ostalo vrlo korektno). A nije da nece imati prednosti sa (kasnije) novom grafom, dok CPU retko retko kada se menja u period od 5-6/7 godina kolike je u planu da koristi taj komp. A za 2-3 godine lagano moze da zune neku novu grafu (za 200ak eura) koja ce biti u rangu danasnje 1070.

A kod sumadinca - meni je samo ploca i napajanje nepoznanica (tu su drugi clanovi verovatno vise upoznati) - ostalo je sve ok kod konf. #2 sa Ryzenom (cenim da ce i on kasnije da nabaci neku drugu grafu)

edit:
sada videh i kod sumadinca r3 1400...

Samo cu reci da se slazem sa clanom ivanbass sto se preporuke u postu odmah ispod tice
 
Poslednja izmena:
Ma sumadinac se nije odlucio za i5 pa samo ceka potvrdu, ja sam za varijantu ryzen 5 i odatle krecem dalje.

ASUS PRIME A320M-K
Opis procesora AMD Ryzen 5 1600 (3.4GHz/ 3.6GHz, 6core/12Thread, 19MB, 65W, AM4) with Wraith Spire 95W cooler
Opis grafičke karte Asus nVidia GeForce GTX 1050 2GB GDDR5 128bit - PH-GTX1050-2G
Opis memorije DIMM DDR4 8GB 2400mhz
Opis HDD1 Toshiba HDD 1TB 3.5" 7200 SATA 3.0 32MB
Kućište Cooler Master kućište N200 NSE-200-KKN1
Opis napajanja LC-Power 600W

Ova konfiguracija je 88.000din +
Monitor DELL LED 23.8" SE2416H IPS FullHD 23.8'', IPS, 1920 x 1080 Full HD, 6ms 21.000din to mi je mnogo preko budzeta. I ima nekih stvari koje mi se ne svidjaju, tipa ovaj HDD mi se uopste ne svidja, za te pare su mogli bolji da stave nego ajde.


ili ovo je sto sam sastavio uz pomoc @ivanbass1

https://snag.gy/5SbWFm.jpg

sta reci a ne zaplakati, cene su ...
 
^ samo mi nije jasno gde sklapas tu konfiguraciju jer mi deluje da su marze nenormalne...

Cak i u EU da odem na sajt prodavnice (tipa alternate.at) i uzmem njihov konfigurator izaslo bi me skuplje nego da jurim pojedinacno komponente kod razlicitih prodavaca...

SSD EVO 960 je 98e, 850 evo je ~10e manje
1050ti sa 4gb je oko 170-180e (u zavisnosti od akcije moze i za ~150e da se nabavi)
ryzen 5 1600 oko 172-180e
ta mobo je ~90/95e

Ovo sto sam naveo su cene u EU i verujem da po njima mozes da se vodis sa cenama kod madjara...

Tako da ako stvarno uzimas preko konf. neke radnje deluje mi da te dobranu cerupaju sa marzom i minimum ti 100e izbijaju iz dzepa samo na ovo sto sam naveo.

Lepo sklopi konfiguraciju i vidi sa nekom kombinacijom kod madjara. U suprotnom srecno kod derikoza sa gotovim konfiguracijama...
 
Poslednja izmena:
U gigatronu je ovo naravno, svestan sam da su najvece derikoze, ali moj nacin placanja koji je trenutno izvodljiv je putem administrativne zabrane, otuda i to da ova konfiguracija prelaze 100k, a administrativnu zabranu kao mogucnost imam samo u gigatronu. Ako dam 60k za gotovu konfiguraciju necu imati nista, ova od 88k mi je najvise primamljiva ali je za 15k-20k skuplja ako uporedim cene pojedinacnih komponenti.

Kompjuter mi je sada potreban, zato od cekanja da padnu cene ili od cekanja da se nakupi lova nema nista.
 
https://snag.gy/5SbWFm.jpg

sta reci a ne zaplakati, cene su ...

Jednostavno nije vreme za kupovinu i to je sve.

Možda bolje Seasonic (cena je takodje oko 10k), Takodje, ECO serija generalno može da pravi problem. Ne govorim za ovaj Antec pošto nemam podatke za njega, ali bilo je reči na nekim stranim forumima da ECO serija ili odredjeni model Chieftec napajanja (500 ili 600W ) ne daje dovoljno snage kroz 6-pinski priključak grafičkoj, pa se ova jednostavno ugasi kod zahtevnijih igara.

Takodje bih preskočio SSD. Opet, možda je za igre bolji zbog brzine pristupa, ali mislim da je i dalje loša kupovina zbog cene po GB i kratkog životnog veka usled same tehnologije.
 
Životni vek SSD-a nije nikakav problem, barem ako govorimo o normalnim, pristojnim modelima. Veće su šanse da crkne kontroler (kod lošijih modela) nego da se "pohaba" NAND. A cena po GB će pasti ko zna kada ...
 
Da ne "kradem" temu ali dacu samo primer za alternate i njihov konfigurator

Konf alt.jpg

Ova cena je "relativno" ok, u odnosu na druge prodavce. Ali ako bih isao sa individualnom jurnjavom za komponentama verujem da bih mogao da prodjem i oko 80e manje. I makar znam sta imam unutra i to mi je bez kompromisa u smislu kvaliteta i da me ne boli glava (+duzu garanciju na pojedinacne komponente u odnosu na onu standard od 24 meseca na sklopljenu). Jedini razlog sto nista ne uzimam su strasno bezobrazne cene grafa i memorije.

Na zalost kada uzimas gotovo ruke su uvek vezane i svako menjanje komponenti odnosno dodatno konfigurisanje skupo kosta.

Bt zasto si se odlucio za taj Dell? Da li ti si mozda uzeo u razmatranje Benq VZ2470 ili nesto od Asusovih/LG-jevih novijih IPS-a? Sem ako nije iskljucivo za gaming?
 
@newpc

Kakve povezanosti ima Antec NeoEco serija sa Chieftec GPE serijom?
Problem kod Chieftec GPE-500S je sto iz nekog razloga ima 6-pin za napajanje procesora, sto jeste dovoljno u vecini slucajeva(moci ce da isporuci dovoljno snage), ali danas maticne dolaze sa 8-pin konektorom i nezgrapno je bockati 6-pin u 8-pin.
 
Životni vek SSD-a nije nikakav problem

Itekako je problem ako se samo SSD koristi, naročito ako se swap file kod Windows-a (ili particija kod Linux-a) ne deaktivira.

Imam ja jednu poučnu živortnu priču u jednoj firmi gde sam radio i poslodavca koji je zbog svog ličnog hira i neznanja u vezi SSD-ova napravio veliku zbrku u firmi i zato ostao i bez nekoliko partnera i većine iskusnih programera... Ali to je off-topic, pa ne bih zamarao, može da se nasluti kakva zbrka je nastala.
 
slažem se sa kolega toširo mifuneom, 1600 ili 1700 su trenutni kraljevi perf/buck kategorije. 1600 sam stavio zbog uklapanja u budžet.

ako mu treba isključivo za igre i ne bavi se cpu heavy poslom, rajzen 1400 4c/8t je svit spot.

što se grafike tiče, ispod 1050 Ti , nikako ne ići, ili će biti gorkog plakanija.
 
Deli ga nedelju dana od 2400G, neka jednostavno izbaci diskretnu grafiku iz računice dok ne pukne btc. Oni rezultati 2400G za 3dmark-a su sa dvokanalnom 2660MHz memorijom i neklokovanim igpu-om. U idealnoj varijanti 2400G igpu je između 550 i 560d.
 
Ne znam odakle vam ideja da preporučujem i5 procesor. Samo sam rekao da trenutno u igrama i5 i r5 daju iste rezultate. U svemu ostalome r5 lagano pobeđuje. A cene se neće spustiti. Bitcoin će pasti, ali će ostale valute izđikati i trend će se nastaviti. A što se memorije tiče tek tu nema šanse da se nešto promeni. Samsung proizvodi više od 50% svih DDR4 čipova i sve gura u telefone, boli ih patka za računare. U planu je bila izgradnja još jedne fabrike koja bi zadovoljila tržište DDR4 čipovima, ali je očigledno strategijski odlučeno da se stvori problem ponude i potražnje kako bi se digle cene i otelo još više para. I sve dok Samsung drži monopol nad proizvodnjom neće biti boljitka.

Dečko očigledno neće da spuca ogromne pare na računar koji će moći u fulu da koristi za nekoliko godina. Možda nikad neće igrati zahtevne igre. Samim tim uzimanje skupih procesora i grafika mu je nepotrebno. Ja recimo znam da sigurno neću igrati ništa zahtevnije od već navedenih igara narednih nekoliko godina, a budžet mi je takav da ne mogu da idzvojim više od tih 70k i da hoću, tako da mi GTX 1050 ti i R5 1600 ništa ne znače, osim više potrošenih para. Ne znam kakva je njegova situacija po ovom pitanju, to će morati sam da se preispita i odluči.

Ali evo malo za komparaciju. Ovo su cene, u Gigatronu, pošto je rekao da samo tamo može administrativnom zabranom da pazari:

R3 1200 = 13.990,00 dinara
R5 1600 = 26.990,00 dinara

GIGABYTE GTX1050 = 18.990,00 dinara
ASUS Phoenix GTX1050ti = 27.990,00 dinara

Ako ode na R3 1200 + GTX1050 platiće 32.980,00 dinara
Ako ode na R5 1600 + GTX1050ti platiće 54.980,00 dinara

Ako bude igrao zahtevne igre videće boljitak, ali ne preterani. Ako bude igrao Dotu i CS:GO, kao što i planira, neće ništa videti, a uštedeće 22.000,00 dinara. Ili ih može potrošiti na bolju ploču, napajanje, memoriju, ssd...
 
Kao sto rece Bye-Bye, neka saceka 2400G vidi kakva je situacija.
Mozda mu je to bolja opcija da kes moze da preusmeri na kvalitetnije komponente (mobo i psu pre svega, mozda ssd+hdd kombo) i ima bolju (kvalitetniju) bazu... U nekom trenutku kasnije moze da doda graficku na sve to, jer ce mu verovatno za CSGO i Dotu samo APU zavrsiti posao...
U celoj toj prici moze verovatno da trazi i da mu izbace Windows (ako ume sam da se snadje ili neko drugi da mu odradi clean install) i dodatno ustedi novac?

Iskreno mislim da je 1050 sa 2gb trenutno bacanje novca...

Generalno vrlo je nezahvalno sada sklapati konfiguracije.
 
Poslednja izmena:
Jesi video ovu konfiguraciju za 81.990
https://m.gigatron.rs/gigatron_racunari/gigatron_prime_lider_a1190_ryzen_3-121718
Dobiješ ssd i hdd plus gtx 1050ti sa doduše slabijim procesorom.
Ili ovu sa 4 godine garancije i poklon tastaturom. 83.990
https://m.gigatron.rs/gigatron_racunari/gigatron_prime_pro_i400-106697
Monitore za 17.990 imaš ovaj LG
https://m.gigatron.rs/monitori/lg_led_238_24mp48hq-p_ips_full_hd-72297
Tri godine garancije ili ovaj Acer sa 5 godina garancije i istom cenom

https://m.gigatron.rs/monitori/acer_led_23_r231bmid_ips_full_hd_-_umvr1ee001-104567
 
Jesi video ovu konfiguraciju za 81.990
https://m.gigatron.rs/gigatron_racunari/gigatron_prime_lider_a1190_ryzen_3-121718
Dobiješ ssd i hdd plus gtx 1050ti sa doduše slabijim procesorom.
Ili ovu sa 4 godine garancije i poklon tastaturom. 83.990
https://m.gigatron.rs/gigatron_racunari/gigatron_prime_pro_i400-106697
Monitore za 17.990 imaš ovaj LG
https://m.gigatron.rs/monitori/lg_led_238_24mp48hq-p_ips_full_hd-72297
Tri godine garancije ili ovaj Acer sa 5 godina garancije i istom cenom

https://m.gigatron.rs/monitori/acer_led_23_r231bmid_ips_full_hd_-_umvr1ee001-104567

Video sam te konfiguracije, ali jos sam u procesu odlucivanja (citaj: sedim ceo dan na laptopu i guglam).

A onaj Dell-ov monito sto sam ja izabrao je losiji od ovog LG-a? Pitam jer su slicne cene pa mi ne bi pretstavljao problem da uzmem bilo koji od ta 2,3.
 
Izvinite za dupli post ali nisam skontao kako da editujem.

Sta mislite o ovoj opciji LC-POWER kućište Pro-Line 925B 600W-12 Midi Tower, Micro-ATX, ATX, 600W, Crna?
Kuciste sa napajanjem, cena 8,000din.

I ako mislite da ovaj monitor : DELL LED 23.8" SE2416H IPS FullHD 23.8'', IPS, 1920 x 1080 Full HD, 6ms – 21,000din ne valja preporucite neki drugi. Hvala.


E ljudi, pao je izbor na ove 2, 1 je gotova i ima SSD, slabiji procesor a jacu graficku a druga je ova koju sam ja sastavljao i nisam u tu cenu ubacio SSD, jaci je procesor a slabija graficka.

https://snag.gy/jqL3VS.jpg - ovo je moja

https://www.gigatron.rs/gigatron_racunari/gigatron_prime_lider_a1190_ryzen_3-121718 - ovo je ta iz gigatrona gotova

uz ovu iz gigatrona ide ovaj monitor Dell-ov gore pomenut- i to je slicna cena razlika 1,000-2,000din.


Ajde sada mi treba misljenje vise nego ikad :D
 
Poslednja izmena:
Ni jedno ni drugo, nego treće, tj. prvo - ono što su ti drugari sa foruma već savetovali.

Npr.
Cnf.jpg

Opcija ti je da SSD menjaš HDD-om, što ne bih preporučio.
Možeš za ~5K više da ubaciš 1050ti, mada ne vredi toliko (nijedna grafiča danas ne vredi toliko koliko je prodaju po oglasima ili u prodavnicama).
Za napajanje možeš i LC Power LC600H, mislim da je dovoljno, ako želiš i tu da uštediš 20+ evra, ali bolje tu ne štedeti.
Ako hoćeš, uvek možeš na Eponuda ili ITsvetu da potražiš ima li pojedinačnih komponenti jeftinije.
Monitor mislim da je precenjen. Možeš neki od preporučenih, ili da potražiš neki BenQ ili AOC ili LG do 18000 (IPS ili VA) i da uštediš par hiljada.
 
Poslednja izmena:
Ni jedno ni drugo, nego treće, tj. prvo - ono što su ti drugari sa foruma već savetovali.

Npr.
Pogledajte prilog 246134

Opcija ti je da SSD menjaš HDD-om, što ne bih preporučio.
Možeš za ~5K više da ubaciš 1050ti, mada ne vredi toliko (nijedna grafiča danas ne vredi toliko koliko je prodaju po oglasima ili u prodavnicama).
Za napajanje možeš i LC Power LC600H, mislim da je dovoljno, ako želiš i tu da uštediš 20+ evra, ali bolje tu ne štedeti.
Ako hoćeš, uvek možeš na Eponuda ili ITsvetu da potražiš ima li pojedinačnih komponenti jeftinije.
Monitor mislim da je precenjen. Možeš neki od preporučenih, ili da potražiš neki BenQ ili AOC ili LG do 18000 (IPS ili VA) i da uštediš par hiljada.

Pa to sto si ti sastavio to su zelje , a mogucnosti su ovo sto sam ja sastavio skracivajuci tu konfiguraciju koju si ti sada sastavio.
Meni je ova gigatron sklopljena sasvim ok. To sto joj je realna njena vrednost 60k to je druga prica.
 
Poslednja izmena:
@shumadinac34

Novac je tvoj i odluka je tvoja. Svi mi koji smo ovde dali savet, upućen je iz istog razloga - da ne zažališ što si toliko para dao na neodgovarajuće i danas izuzetno precenjene komponente.
 
Poslednja izmena:
Čekaj, to što sam ja sastavio košta 83-4K, a ova Gigatronova 82000 dinara. Razlika od nepune 2000 dinara, a mnogo bolja konfiguracija zbog procesora, ploče, napajanja... Jedino bolje u Gigatronovoj je 1050ti, ali ne vredi te razlike.
Sad vidim, ima i HDD. OK, stavi LC power napajanje i uštedeo si 3500 dinara.
Umesto SSD Crucial stavi Patriot Burst. Uštedeo si još 500 din.
Sad na to dodaš još 1000 i imaš SSD i HDD (WD Blue pride).
 
68.000 gejming minimum.
 

Prilozi

  • Clipboard01.png
    Clipboard01.png
    145.3 KB · Pregleda: 386
Pa to sto si ti sastavio to su zelje , a mogucnosti su ovo sto sam ja sastavio skracivajuci tu konfiguraciju koju si ti sada sastavio.
Meni je ova gigatron sklopljena sasvim ok. To sto joj je realna njena vrednost 60k to je druga prica.

Druze onda pazari to sto si naumio jer ocigledno samo cekas da ti neko potvrdi to sto hoces da pazaris i brate prestani da nas masiras dalje.... I b@k@ i kolega kokan su ti dali bolje opcije ali ok... Cak i za monitor se slazem da je Dell precenjen... Dali smo savete i pokusali konstruktivno da ti objasnimo ali ne ide...
 
Poslednja izmena:
Gigatronova konfiguracija ti je najbolja. Obavezno to da pazaris, nista drugo.
 
Lepo je covek rekao da je ogranicen na kupovinu u toj radnji jer ona ima nacin placanja koji mu odgovara.

Zar ne mozes ici na beskamatni kredit?
 
Poslednja izmena:
Druze onda pazari to sto si naumio jer ocigledno samo cekas da ti neko potvrdi to sto hoces da pazaris i brate prestani da nas masiras dalje.... I b@k@ i kolega kokan su ti dali bolje opcije ali ok... Cak i za monitor se slazem da je Dell precenjen... Dali smo savete i pokusali konstruktivno da ti objasnimo ali ne ide...

Pa ja sam rekao dajte neki drugi monitor do 20.000din, koliko sam cuo IPS je dobar, znaci IPS do 20k.

Ja ne znam sta vam je sto svi mislite da sam dosao da samo trazim potvrdu za ono sto sam vec naumio. Verovatno to mislite jer necu da uzmem komponente za koje nemam pare.

Lepe su cene u emmiju ali tamo to ne mogu da kupim.

Kada pogledate situaciju sa objektivne strane: nacin placanja, only gigatron i ostalo..ova konfa od 80k u gigatronu je sasvim ok prica.

@ivanbass1 ne mogu preko tog kredita
 
Druze onda pazari to sto si naumio jer ocigledno samo cekas da ti neko potvrdi to sto hoces da pazaris i brate prestani da nas masiras dalje.... I b@k@ i kolega kokan su ti dali bolje opcije ali ok... Cak i za monitor se slazem da je Dell precenjen... Dali smo savete i pokusali konstruktivno da ti objasnimo ali ne ide...

Slažem se. Ova tema je postala gubljenje vremena. Ova energija treba da se usmeri gde je potrebnija. Odjavljujem se iz ove teme.
 
Nazad
Vrh Dno