Šta je novo?

Intel Coffee Lake

580€ u EU, 100€ više neko običan K model.
 
i garancija od samo godinu dana u svim zemljama koliko sam video.
meni to nije bitno ali nekome jeste.
 
Igrah se malo sa 9900K OC i nema sanse da izguram 5.0 Ghz sa prihvatljivom voltazom za moj kuler. 4.9 na 1.3v u BIOSu (cpuz prikazuje 1.28v kod stress testiranja) omogucuje temperature od 75-80 u Aidi i nekih 85C u Cinebenchu, 95 u Realbenchu, i to je stabilno (seems like it) na 4.9 GHz, ali 5GHz crashuje u roku od par minuta i na 1.33v.

Da li sam izgubio lutriju posto je Intel sve dobre cipove uzeo za 9900ks, ili da probam sa 1.35v? Mada ni 4.9ghz mi nije lose.

EDIT: Dobih bsod i u Realbenchu na 4.9 1.3. Ostajem na stocku, nema vajde od ovog...
 
Poslednja izmena:
Ne mogu da izguram ni 4.9 na 1.325 (cpu-z prijavljuje 1.308), puca mi Realbench posle 15 minuta. Nerealno mi je da sam ub'o bas ovoliko ocajan cip za OC... Daleko da fali performansi na 9900k (overkill je, i bice sigurno jos 2 godine dok nova generacija konzola ne stasa), ali kad citam po Redditu kako ljudi izvlace 5.0 na 1.3-1.35, ovo je prosto tuga. Siliconlottery navodi da 90% 9900K izvlace 4.9 na 1.3, i bas sam ja dobio primerak koji je u onih 10% na dnu. Vratio sam sve na stock, ukljucio XMP i to je to... Ne znam da li sam nesto radio pogresno, ali pratio sam guide sa tweakdowna za z390 gigabyte ploce.

Sve u svemu, blago razocaranje, ali hbg, lutrija.
 
Igrah se malo sa 9900K OC i nema sanse da izguram 5.0 Ghz sa prihvatljivom voltazom za moj kuler. 4.9 na 1.3v u BIOSu (cpuz prikazuje 1.28v kod stress testiranja) omogucuje temperature od 75-80 u Aidi i nekih 85C u Cinebenchu, 95 u Realbenchu, i to je stabilno (seems like it) na 4.9 GHz, ali 5GHz crashuje u roku od par minuta i na 1.33v.

Da li sam izgubio lutriju posto je Intel sve dobre cipove uzeo za 9900ks, ili da probam sa 1.35v? Mada ni 4.9ghz mi nije lose.

EDIT: Dobih bsod i u Realbenchu na 4.9 1.3. Ostajem na stocku, nema vajde od ovog...

Treba ti vise napona. 1.35-1.37v se krece za 5.0-5.1 Ghz zavisno od primerka. Postoje primerci koji na tom naponu idu i na 5.2 Ghz ali su dosta redji.
To je ono sto je Intel izboksovao sa 9900KS samo sto su sa cenom upropastili sve.

Ti imas problem sa hladjenjem. Tu treba voda da bi imao manje temperature i clock koji te zadovoljava.

P.S. Vrednost koju setujes u biosu nije prava vrednost koju potrazuje CPU.
Kada krene full load ukljuci CPU-Z i pogledaj koliko napona vuce.

Takodje se pozabavi terminologijom Vdrop, Vdroop pa ce ti biti jasno to oko napona.
Pozdrav.
 
Poslednja izmena:
Znam da hladjenje nije adekvatno (bar ne za stress testove), ali zar crash ne indicira da nemam dovoljno napona? Ne mogu da idem preko, jer sam i ovako limitiran hladjenjem, ali crashovanje se ne bi smelo desavati ako SAMO hladjenje pravi problem?

Hocu da kazem da mi je cip los i da zahteva vise napona nego vecini. Ili sam ja nesto pogresno uradio? Ocekivao sam bar 4.9 na 1.3, i tu puca Realbench. Tuga.

EDIT: Zato sam i naveo CPUZ vrednost. Sto vise googlam shvatam da ako ga ne bacim pod vodu i ne dam mu bar 1.35-1.4 5Ghz ne mogu ni da zamislim. Bar znam na cemu sam. Hvala na pojasnjenju.

Zaboravih da napomenem, sa MCE ON radi ali to daje sulude voltaze (1.42v u igrama, oko 1.39 stress test dok ne pocne throttlovanje). U jednom trenutku u SOTTR je bilo 1.45v u cpuz... Ne znam na cemu su ovi iz Gigabytea.
 
Poslednja izmena:
Koja skupo kosta... par procenata bolje od 9900k, 25% veca potrosnja i 100e vise...

...A3...
Eno na hwbotu su našli neki i sa njim frequency ide najbolje od svih 9900k. Naravno, za obične korisnike ništa spec, za nas za ln2 ima smisla malo.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Koja je maksimalna "safe" voltaza za 24/7 OC, tj. koja nece dovesti do degradacije cipa u 3-4 godine? 1.35v, 1.4v? Uz, naravno, adekvatno hladjenje (<80C)?

While we're at it, koji kuler/vodeno preporucujete za takav poduhvat? Ovo pitam cisto informativno jer ne planiram bar do leta da pokusavam da se igram s visim voltazama posle danasnjeg neuspeha.
 
Poslednja izmena:
Neće ni na 1.4 degradirati, ako se bude hladio dobro.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 
Evo samo da javim da sam posle 3 dana mucenja i nerviranja stabilizovao OC na 4.9 @ 1.332v. Sa tim prolazim 1h Aide i 30min Realbencha ali su temperature u stress testovima uzas (duze nisam imao zivaca, a za moje potrebe ovo je dosta - Mw, r6, witcher i OW rade savrseno na visokom framerateu).
Temperature u igrama su od 68 do 73 avg, uz povremeni 82 peak (na 240+ fps u Mw i Siegu). Igrama sam zadovoljan i temperaturama u njima, ali mi Aida ide na 95 prosecno, realbench 103 (peak 108!)


Inace, za 5.0 stable u realbenchu mi je trebalo citavih 1.38v, ali tu mi cpu throttluje u roku od 5min i na Tjmax od 110.

Ima li smisla prelaziti na Noctuu, s obzirom da je najbolji air cooler? Hoce li ona biti dovoljna za 1.38v, ili bar da drzi Realbench ispod 100 na sadasnjem kloku i naponu? Za igre mi je odlican i ovaj ali me malo stress test brine.




Sent from my iPhone using Tapatalk
 
AKo ne radiš ništa šta će da ga mrcvari toliko i ako ti je dobar za igre, zašto da se trošiš...imaš vreo procesor, deal with it. Ako hoćeš ljudski da ga ohladiš (ljudski za stres testove koji ti za normalan rad ništa ne znače), ne gine ti voda.
 
meni su pod D15s noctuom sa dva venta i 9900K temperature u Cinebench R20 isle do oko 67C peak na 4.8Ghz na svim jezgrima uz ~1.20v. u pitanju je H200i itx kuciste.

nisam stigao nista da klokujem jer sam imao peh da mi crkne ploca nakon par sati pa cekam nadam se uskoro novu.

tako da mislim da bi ti znacilo ozbiljnije hladjenje.

ja bih iskreno bio zadovoljan i da mi cpu radi ovako kako je navedeno jer su temperature i vise nego odlicne.
videcemo kako ce neki OC da se pokaze kasnije.
 
AKo ne radiš ništa šta će da ga mrcvari toliko i ako ti je dobar za igre, zašto da se trošiš...imaš vreo procesor, deal with it. Ako hoćeš ljudski da ga ohladiš (ljudski za stres testove koji ti za normalan rad ništa ne znače), ne gine ti voda.

Onda ga vrv. vozim ovako do leta, pa ako tada temperature za moj use case ne budu dobre, turicu ga pod vodu.

Na 1.2v bi i Frozr slicno hladio, ali mislim da moj cip sa 1.2 ne bi ni butovao u Windows. Ispod proseka je. E sad, jedino ako ljudi po forumima ne lazu da im je 1.3v stable 100% a izvrteli 3 runde Cinebencha, jer po tim postovima mi se cini da velika vecina moze da gura 5ghz na 1.3-1.32v. Meni je to u domenu SF jer sam uzeo proc mesec dana pre izlaska KS... ali mi i nije bilo zao kad sam video cene ks. Cenim da ce kod nas biti bar 120e skuplji


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
ja sam imao problem da nateram 8700K na 5Ghz. pucao je odmah svaki test a isao sam do 1.36v i dalje nisam hteo.
nakon podizanja VCCSA napona sa 1.15 na 1.17v sve je bilo normalno i vozim stabilno na 5Ghz uz 1.35v. dovoljan mi je bio prime od sat vremena.
probaj da podignes VCCIO i VCCSA malo a spustis vcore, mozda bude bolje...
 
nije kofi, al je lejk :D

malo domace zadace :p
 

Prilozi

  • 6400maxed.jpg
    6400maxed.jpg
    227.8 KB · Pregleda: 155
Ako se dobro sećam, tu ne rade AVX instrukcije.
 
A bez AVX instrukcija inače ne može da se koristi računar. Mnogo je zastupljen svakodnevnom radu.
 
ne rade avx, ne rade core temps, ne radi integrala, ne rade power saver opcije za cpu.

uspeh da capim modovani bios pre par godina, tj pre nego je obrisan thread o tome, i tek mi sad palo na um da navatam neki i5 i probam to.

slede delid i lap, pa ce vidimo, mozda lizne i 5ghz :D
 
Poslednja izmena:
5ghz

delid spustio temperaturu za 22c, mrzelo me da lapujem, dosta je ravna povrshina IHS-a.
 

Prilozi

  • 64005ghz.jpg
    64005ghz.jpg
    179.1 KB · Pregleda: 119
1.5V !?

Meni 9900K hoce da explodira na bilo cemu iznad 1.32v. Cime ti hladis to cudo? Znam da je i5 neuporedivo hladniji, ali tacno mislim da bi mi se ugasio komp u roku od 10 sekundi u CB-u sa tom voltazom. Ma i 10 sekundi je puno!
 
to samo za probu, nekoliko cinebencha, temp 67c sa delidom na 5ghz...
stabilizujem ga sad na 4800 i ~1.35v vrteci realbench, slaba je plocha za prime i sl.
a i linx bez avx-a nije to to :D
 
1.5V !?

Meni 9900K hoce da explodira na bilo cemu iznad 1.32v. Cime ti hladis to cudo? Znam da je i5 neuporedivo hladniji, ali tacno mislim da bi mi se ugasio komp u roku od 10 sekundi u CB-u sa tom voltazom. Ma i 10 sekundi je puno!

Drugo je 4C 4T a drugo je 8C 16T. 9900k i na tacnom azotu skalira do 1.7 1.8V tako da su to malo drugacije stvari
 
Juče probao 7700K na 5GHz, nije Coffee al' je Lake :D
1.38v prolazi Cinebench R20, puca u Prime95. Ganjaću ga do 1.40v, ali ne znam koliko je pametno da ga vozim tako za svaki dan, iako je maxtemp na 1.40v 82C.

Nadam se da će mu 1.385v ili 1.39v biti dovoljno, nije baš neki primerak (da ne kažem, krš), ali baš me zanima koliko mu treba da bude stabilan
@Gulftown je upoznat sa celom pričom, udavih čoveka u poslednjih mesec dana kao niko :D
 
22 stepena...au, sine...
Dođe mi da delidujem ovaj moj matori i5 pa da guram još pola godine dok ne izađe Ryzen 4000...ne dobijam puno ako pređem na 2600.

@Demios

Sam si ga delidovao ili ti je neko to odradio?
 
Nazad
Vrh Dno