Šta je novo?

Intel Coffee Lake

Zanemarljivost at it's best :)

relative-performance-games-38410-2160.png
relative-performance-games-2560-1440.png


https://www.techpowerup.com/reviews/Intel/Core_i9_9900K/
 
Poslednja izmena:
Zanimljivo je videti i praktično jedini naslov na tržištu u kome skalira svih osam jezgara. Nekada za neke glavni i jedini argument u ovakvim raspravama :D

DTtuJkk.png


Inače kada se priča o metodologiji testiranja i rezolucijama, treba znati zašto se koriste niže rezolucije da bi se uočile realne razlike između procesora. Ne kupuju se procesori za jednu generaciju grafičkih karti. Naravno ima i onih koji menjaju kompletan sistem praktično sa svakom GPU generacijom, priča ima smisla, ali previše je to posla oko pakovanja i raspakovanja, ima decenija kako me je ta priča prošla. Mogu zamisliti kako je onima koji koriste i vodene sisteme, mene i ovako prođe volja za životom, poslednji put mi je sve stojalo desetak dana u kutijama dok se nisam naterao na posao, sledeći put ima da platim nekog da se smara :d

Deceniju unazad menjao sa grafičke karte iz višeg segmenta sa svakom generacijom, ali će mi ovo biti praktično tek treća procesorska platforma (2500k-6700k i sad će biti 9900k kad se stabilizuju cene) i svaki put su ti procesori izvlačili maksimum od GPU. Pri tome ne postoji gori stutter od onoga kada se udari u cpu zid, a 9900k bi svakako trebalo da potera naredne 3-4 GPU generacije i sa tog aspekta treba gledati i razmišljati.
 
Poslednja izmena:
Trenutno je situacija takva da za cenu ovog CPU-a na preorderu moze da se uzme sasvim dobar 6core procesor i pride (najmanje) RTX 2070. Preskupo, i to bezobrazno (na stranu brzina u koju realno niko nije ni sumnjao).
 
Apsolutno ne vidim razlog sa prelazak sa 8700k na 9900k. U gamingu su dobici 2-3 fps na rezolucijana višim od 1080p. Jedino vidim dobitak u baš heavy profesionalnoj upotrebi, tipa rendering.

Lepo je neko spomenuo - 8700k će biti future-proof kao što je bio 2500k (donekle, ipak je značajno skuplji).

@Rama
Smešno mi je ovo zvučalo "moj vremešni 6700k" [emoji1787]

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Ja sam verovatno jedini čovek koga više zanima da li ovaj cpu može da izgura vtol i onaj ledeni nivo kada branis baraku u crysis 1 u locked 60fps :).
 
Pri svakom izlasku nekog novog procesora uvek ista prica...

Ko god spomene u buduce "intelovci" i "amdeovci"i sl prozivke, odmah dajem ban, ne zanima me vise, dosta je bilo moljakanja.

Beast: na sva zvona uzdizes i9 i naravno, kada dobijes komentar odmah "ne mirisu intel"... pa nece moci...

Hocu normalnu, mirnu i realnu diskusiju a to nije hvaljenje intela na sva usta ili kontra.
Naravno da treba uporediti sa amd, sa svim prednostima i manama te kada dodje neko sa strane i cita temu, da se nadje u nekoj svojoj REALNOJ racunici a ne usred prepucavanja vecito zaracenih strana/clanova.
Tezak zadatak za mene, ali ima da ga isteram makar banovao pola foruma.
Naravno, to vazi i za amd teme.

Na vama je ostalo.

TT over 6X

Ti kao da ga ne znas? pa uvijek ali uvijek je on taj koji pocinje ovakve besmislene diskusije izvalci neke testove koji samo bas njemu odgovaraju (obicno neke intel placene ili sponzorirane testove) i onda kad neko okaci neki drugi test ide ta prica.... ako si bas krenuo da zavodis red, onda si krenuo od pravog. Opet kazem ako si odlucan da zavedes red na pravom si putu.

Sto se tice gejminga i ovog i9 9900K procesora ako se vec uzima takva zvijer ne znam sta se ima gledat ispod 4k rezolucije pa kad se vec daje tolika lova valjda je u pitanju ultimativni gejming
relative-performance-games-38410-2160.png
 
Ako ćemo tako, meni je od svih aktuelnih procesora najbolji R5 2600X. Bez zezanja. :)

a sto vise gledam testove meni je i3-8100 vrh, bez zezanja :) best buy sa H310 plocom, sipas i ne mislis i sve ostale pare surduknes u grafiku. steta sto i dalje ne kosta 120e. u lepom broju slucajeva bolji i od 2700X u igrama, cak i i5-8400 koji je gaming best buy CPU deluje pored njega kao nepotreban :D
 
Zato sto ne vijaju svi 4k po svaku cenu.
Ja ću uvek krenuti od 4k/60/max, pa ako to nije moguće, spuštati na 1440p ili 1080p umesto smanjivanja detalja na medium.

Ima i 120/144 korisnika, a oni sigurno ne guraju 4k.
 
Ja sam mislio da je najlepse zakljucati na 60 fps, opaliti V-sync i vozi Misko.

Samo da dodam, obavezno i Triple buffering koji bi trebao da smanjuje lag, recimo, kazu da se najbolje vidi u Crysis 3 i bas sam ga tad igrao i onako, subjektivno deluje da je smoothnije ( :beat:) sa bufferingom, .... na vecem ekranu ( TV 32incha )
 
Techpowerup review 9900K, sta je problem sa Relative perfomance, pa, jednostavna je logika, ne mozes da ubacujes u prosek i igre koje nisu cpu bound, vec gpu bound, gde dobijamo da je razlika izmedju 9900K i 8600 par procenata na 1080p i sa 1080Ti karticom , iako znamo da je 9900K mnogo brutalniji procesor.

Prava razlika izmedju snage ova dva proca je recimo u Civilization VI gde je razlika oko 25%, jer je ova igra cpu bound, a, verovatno postoje jos vise cpu bound zavisne igre. Nego se uzimaju za testiranje SVE cpu bound igre i onda se pravi presek Relative perfomanse.

Jer, opet, na 1440p razlika izmedju ova dva proca u Civilization VI je oko 18% i opet postoje i jace cpu boud igre. Na 4K nema razlike.

I, sad, samo ubacimo klokovanu 2080Ti u pricu.... :type:

Ali, dobro, to je dobri stari Techpowerup i njihova testiranja.. :D
 
Poslednja izmena:
Ja sam verovatno jedini čovek koga više zanima da li ovaj cpu može da izgura vtol i onaj ledeni nivo kada branis baraku u crysis 1 u locked 60fps :).

Uh, mislim da se sećam tog dela igre... Crysis Warhead, beše? :) Imajući u vidu da se igra oslanja na najviše dva jezgra, od kojih jedno koristi polovično, i9 9900K uz 2C boost od 5GHz ne bi trebalo da ima previše problema. Doduše, zanimljivo bi bilo proveriti. :)
 
Ne, to je prvi deo.
Postoji sličan nivo u Warheadu, gde se boris na ulazu u tunel (takodje je sve zaledjeno) i tu fps pada na 35-40.
Bas sam skoro odigrao sve četiri igre ponovo. Odličan serijal.
 
Techpowerup review 9900K, sta je problem sa Relative perfomance, pa, jednostavna je logika, ne mozes da ubacujes u prosek i igre koje nisu cpu bound, vec gpu bound, gde dobijamo da je razlika izmedju 9900K i 8600 par procenata na 1080p i sa 1080Ti karticom , iako znamo da je 9900K mnogo brutalniji procesor.

Prava razlika izmedju snage ova dva proca je recimo u Civilization VI gde je razlika oko 25%, jer je ova igra cpu bound, a, verovatno postoje jos vise cpu bound zavisne igre. Nego se uzimaju za testiranje SVE cpu bound igre i onda se pravi presek Relative perfomanse.

Jer, opet, na 1440p razlika izmedju ova dva proca u Civilization VI je oko 18% i opet postoje i jace cpu boud igre. Na 4K nema razlike.

I, sad, samo ubacimo klokovanu 2080Ti u pricu.... :type:

Ali, dobro, to je dobri stari Techpowerup i njihova testiranja.. :D
Sta gpu bound se ne igra to su bezveze igre, bitne su samo cpu bound? daj molim te nemas sta izdvajat test sa 10-ak igrica sasvim dovoljno da pokaze realnost...
 
Sta gpu bound se ne igra to su bezveze igre, bitne su samo cpu bound? daj molim te nemas sta izdvajat test sa 10-ak igrica sasvim dovoljno da pokaze realnost...

Naravno, igramo sve igre, ali, kada testiramo snagu procesora u igrama, fora je da vidimo real razliku tamo gde postoji.

Recimo, uzmemo test gde su 10 igara koje su sve cpu bound i imamo razliku 20 - 30% u proseku, sto je realni odnos snaga izmedju dva razlicita proca i uzmemo sve gpu bound gde razlika cak i na 1080p skoro ne postoji. I, onda, naglasimo, tako je u procesorskim igrama, tako je u gpu bound igrama i covek moze da stekne realnu sliku stanja stvari.

A, ne kao na Techpowerup, postavili jednu cpu bound igru i sve ostale gpu bound i ove druge pokriju ovu jednu koja je cpu bound. Recimo, samo da su postavili , pola cpu, pola gpu bound i Relative perfomance bi bio totalno drugaciji.

Inace, cak i u gpu bound igrama, postoje deonice koje su cpu bound, tako da, ispada da su sve igre na neki nacin, cpu bound..... :)
 
Treba testirati realnost, a ne fikciju, a realno je da je vecina igara GPU bound danas.

Da testiraju samo cpu bound titlove, ljudi bi stekli pogresan utisak da je CPU zapravo bitan za gaming, kad je u realnosti prakticno poslednja rupa na svirali.
 
Treba testirati realnost, a ne fikciju, a realno je da je vecina igara GPU bound danas.

Da testiraju samo cpu bound titlove, ljudi bi stekli pogresan utisak da je CPU zapravo bitan za gaming, kad je u realnosti prakticno poslednja rupa na svirali.

Realnost je, testiras sve cpu bound i vidis kolika je real razlika, testiras sve gpu bound i vidis realnost i to prezentujes. To je metodologija testiranja. Ili, ima jedan sajt, koji testira u istoj igri posebno cpu bound scene, posebno gpu bound scene i to je jedna realnost i metodologija testiranja procesora u igrama.

Jer, ili imas vecinu vremena manje perfomanse u cpu bound igrama ( zbog slabijeg proca ) ili imas povremeno padanja perfomansi u gpu igrama( kada se naidje na cpu deonicu ili scenu ) zbog slabijeg procesora. To su sve neke realnosti.

Pa, na osnovu svih tih metodologija testiranja, neka svako vidi sta i kako ce da kupuje, na osnovu preferenci i budjeta i da pronadje najidealniju konfiguraciju koja moze pruziti optimalne perfomanse.
 
Poslednja izmena:
niko nije provalio na tom grafiku da je i5 8400 brzi od 8500 i 8600, ryzen 5 2600 od 2600x i sl.
 
Fantastičan CPU..ticks all the right boxes..
Cena me trenutno ne zanima jer svakako neću skoro da ga jurim.
 
...od dokolice stavio 8700 non k na direct die (paše ovaj direct die distancer što je vrh). Uspeo na 4.4 na 1.25V. Nisam teroa tesotve ali radi već 3 sata na WoTu.
 
Visok je napon za taj klok. Ne može niži?
 
Preko BLCK ne preko množioca. Ubio sam LLC i vidi se nestabilnost na 1.22 (1.19V po cpu z i ostalim programima) :D Doduše ploča je lešina, jer cpu falšira 0,03-0,04 po cpu Z očitavanjima. Ovako u igri ne prelazi 60C okruglo sa tečnim metalom na gaming loadu.

Pre ovog price-bumpa menjao sam X box one S sa dodatnim kontrolerom i nalogom sa 5-6 dobrih igara za 8700 i ploču :D Tako da uskoro ide na doboš... Ali eto reko' da probam malo.... došao danas sa službenog, pa dokon :D
 
Evo nešto zanimljivo od DF-a, pogotovo obratiti pažnju na frame-times. Test rađen sa GTX 2080 Ti.

GVGU9Tk.jpg

I Ričardov zaključak koji se u potpunosti podudara sa onim što sam napisao juče :D

With that in mind, the Core i9 9900K may not be the CPU that we need now, but given a couple of years, it may well be the trailblazer that sets the stage for PC performance to remain one step ahead of the next-gen consoles.

There's also the fact that the existence of an eight-core processor extends the life of a system you build today based on Intel's current platform. You may not need an i7 or i9 today, but it's there as a drop-in replacement when you do need it. For example, owners of Intel's classic second-gen Core processors - the i5 2500K being the prime example - rarely saw much benefit from upgrading to an i7 back in the day. However, as we've demonstrated, a latter-day upgrade to an i7 3770K adds a lot of performance that helps extent the life of the platform. I can fully expect the same thing happening in the years to come with the Core i9 9900K if you're happy today with your current i5.

In the here and now, the Core i9 9900K is indeed a proper halo product from Intel - astonishingly fast, highly capable and the most future-proof mainstream CPU on the market. The value proposition is questionable, but for those that want the best of the best from mainstream hardware, it's a stunning product.
 
Poslednja izmena:
 
"Otkutijavanje":



Prženje: :D

 
Koliko vidim sve zalbe su na temperature, da li bi delid pomogao???
Ocigledno je da na 5ghz tesko moze da radi pod punim opterecenjem, a da ne dosegne 90C.
 
Moze na manje od 90 stepeni i bez delida sa struganjem kristala, kako da ne. Samo neka protocna voda sa ledenog potoka, ili chiller, ili jos bolje freon :D
 
Ne može CC120 i ploča do 100e? E baš šteta...
 
Nazad
Vrh Dno