Šta je novo?

Intel Coffee Lake

Da li bi Z370 Taichi i Ripjaws V DDR4 3000MHz CL15 dobro isli uz 8700k?
Sve mi se cini da necu raditi delid, tako da ocekujem neki umereni OC (uz DH14 kuler).
 
Pozdrav Svima! Opet ja. Zamolio bih ako neko moze da mi kaze teperature za i7 8700k pod aida 64 stress testom, sa vazdusnim hladjenjem. Uzeo sam termaltake nic c4 kuler, ali mi termalna pasta nesto sumnjiva. Dosta je gusta. Da se nije osusila ili nesto slicno. Imao sam neku cooler masterovu pastu (koju sam potrosio) koja je bila duplo redja. Tako da ako neko moze da mi kaze temperature da znam da li sam zabrljao sa pastom ili nisam. Jer sam namontirao kuler sa tom gustom pastom.

E sad, ja ne mogu da probam za jos neki dan dok mi ne stigne ram. Ali kad stigne da ga stresiram odmah da znam da li da skidam kuler i nova pasta, ili da ostavim.

Hvala unapred! :)

(i izvinjavam se sto sam noob :) )
 
Poslednja izmena:
8700k na def sa svim jezgrima u turbo modu na 3.7 Ghz ce raditi na solidnim temperaturama u load-u.
Problem nastaje kada se malo OC-uje jer pri tom mora i napon da se regulise.
Ne znam sta kome predstavlja lagani OC ali ovaj CPU bez delidovanja po meni nije za preko 4,0 Ghz na svim jezgrima HT on.
Mozda se desi da neko dobije malo bolji primerak mada nema tu neke preterane filozofije, mala je tu povrsina za 6 jezgara i mnogo tesko je odvuci temperaturu
sa chip-a.

Sto se tice paste, bilo kakva da se nanese na CPU nece posebno pomoci jer je pasta ispod IHS-a ona koja mora da se promeni.
MX4 ili Noctua NH-T1 su provereno dobre paste koje mogu da se nabave na ovim prostorima. Noctua se lakse nabavlja, ima ih u nasim maloprodajama, u poznatim firmama.

Rezime. 8700K ce moci da se odrzi na def vrednostima + sva jezgra na turbo sa dobrim vazdusnim cooler-om. Za sve ostalo treba ozbiljnije vodeno hladjenje. Sa delidom moci ce i na
dobrim vazdusnim cooler-om do nekih clock-ova od 4.5 Ghz pa mozda i celih 4.7 Ghz, ne mogu da nagadjam na pamet jer nisam testirao da znam bas precizno ali obzirom da znam kako se CPU ponasa i u kakvim uslovima a da je simptomaticno za
sve nisam siguran koliko je 5.0 Ghz na vazduhu realno cak i sa delidom, verovatno da moze ali je pitanje koje su temperature, ali opet kazem to je vec diskutabilno jer nemam predstavu koliko i koji vazdusni cooler moze i kako da ohladi jer
se CPU ne ponasa isto na vodi i na vazduhu, ne zbog kapaciteta vec zbog prenosenja disipacije pored samog kapaciteta.
 
Poslednja izmena:
Ne znam sta kome predstavlja lagani OC ali ovaj CPU bez delidovanja po meni nije za preko 4,0 Ghz na svim jezgrima HT on.


Sta znaci konkretno, koje opterecenje u realnom radu podize temp, da ne moze ohladiti 4.0 GHz sa prosecnim vazdusnim hladjenjem ?
 
Ja racunam da ne sme da predje 80 stepeni stock sa vazduhom.
 
Sta znaci konkretno, koje opterecenje u realnom radu podize temp, da ne moze ohladiti 4.0 GHz sa prosecnim vazdusnim hladjenjem ?

Pre svega sta je to prosecno vazdusno hladjenje? Za ovakav i za bilo kakav OC ne bih isao ispod NHD14 i slicnih cooler-a. To je kada je rec o vazduhu.

Sa druge strane, zavisi sta je kome prag tolerancije na temperature mada se tu stavlja akcenat na limit koji ne bi trebalo prelaziti - 70-75c eventualno. 80c je zaista mnogo.
Ok. U jednacinu nisam ubacio manje zahtevne aplikacije i igre ali ima i tu odredjen scenario pa bi neki kompromis mogao da se izvede.

Sve u svemu, prosta stvar. Procesor od 400 evra ne ide na cooler od 30 evra pogotovu ne ovaj koji ima "problem" sa temperaturama u startu bar kada je OC u pitanju a sasvim sam siguran da bilo
ko ko ga uzme imace zelju da ga overklokuje. Te price mali OC i tako to ne piju vodu, znam na cemu se zavrsi. Ili cist default ili neki solidan OC, naravno da ne mislim kao u mom slucaju, to je malo vise ekstremnije.
 
Poslednja izmena:
Ja za pocetak planiram cist default. A koliko ja koristim zahtevne aplikacije, to ce biti dovoljno. Igre i mozda neki video encoding. Ksnije mozda i vodeno hladjenje ali za sad vazduh. krastavac, nema se para za sve odmah...ali polako :)
 
Takodje treba obratiti na izbor memorije, sto veca brzina i sto manje latencije.
Iz mog iskustva, memorija solidno gura Coffee Lake, gotovo u svim aplikacijama sta god sam probao ima benefita.
Od igara do encoding-a. Od 3000 Mhz pa na dalje bilo bi odlicno, 3200 Mhz je neki sweet spot, nazalost cene su otisle na gore a i nestasica
komponenti tako da je sve to dodatno zakomplikovalo situaciju. Ko moze da priusti sto brzu memoriju, i te kako ima udela.
 
Tako nesto sam i mislio. Corsair Vengance LPX na 3200 mhz. Deluje mi dobro i ne kosta previse. Mada je to sad relativan pojam...
 
Sweet spot je B-die na 4ghz :)

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
@PCBeast
Kad ljudi kupuju 8700k i vide vase rezultate kako gurate na 5Ghz+, mnogi pomisle da je umereni OC tog procesora negde oko 4,5 Ghz!
Kad skontaju da za to treba skalpirati procesor u svakom slucaju da bi prebacili 4Ghz, onda se postavlja pitanje za sta dadose pare, al koliko vidim svi cute jer imaju najbolji procesor u svemiru!
 
4.5Ghz i jeste umeren OC. Default turbo clock za sva jezgra je 4.3Ghz... Naravno za više i normalno temperature ne može stock kuler, tako je uvek bilo.
 
nema pasti sem onih kineskih treseva po maloprodajama,bar po BG-u.prosle nedelje sam se izvozao svukud po centru i nisam nasao nista.cak i arctic mora da se narucuje od madjara,plati 8e plus dadzbine.
 
U realnom radu (ne u linx sa avx instrukcijama i slične gluposti :)), neko ko zna šta da radi (undervolt u odnosu na stock napone) će izneti bez problema 4.5Ghz za sva jezgra na solidnom vazdušnom hlađenju do 75C.
 
U pravu je rAMA, ja sam kriv potpuno jer sam se iz nekog razloga prebacio na 3.7 Ghz kao turbo mod a ne 4.7 Ghz pa sam se tu negde izgubio u racunici
a generalno turbo na svim jezgrima bi mogao da se iskoristi bez delida. Prica oko 4+ Ghz ne pije vodu i odnosi se na magicnih 5 Ghz o kojim smo pricali na pocetku.
Izvinjavam se ako sam nekog doveo u zabludu, jedno sam mislio, drugo sam pisao, povremeno imam pad koncetracije usled iscrpljenosti od posla.

Dakle samo taj detalj je bitan, turbo na 4.7 Ghz za sva jezgra je moguc bez delida cak i sa dobrim vazdusnim hladjenjem tipa te Noctua-e koju sam naveo.

Generalno temeprature ne bi trebale da budu strasne za manje zahtevne programe. Za duboki stress test i nesto slicno treba ipak obratiti paznju da se zadrzi u granicama do nekih 75c.
Zato i savetujem da odmah u startu uzmete bolji cooler.

Ja vec godinama, deceniju i nesto imam vodeno hladjenje, tako da se moje iskustvo zasniva na tome i ne bih bas mogao preciznije da kazem sta moze da se ocekuje sa nekim vazdusnim cool-erom.

@dakula74

4.5 Ghz rekao bih da moze.
 
Poslednja izmena:
Ja bih tim rezultatom bio presrecan, buduci da 4670k nisam uspeo da dignem na vise od 4.1 sa nh-d14.
 
Zavisno od ploce koju uzimas ali vecina tih novijih ploca ima automatsku funkciju da turbo pegla na svim jezgrima tako da
bilo kome od vas nece ni trebati nikakvo cimanje oko OC-a jel ploca sama sve namesti. Jedino XMP profil zbog memorije i ostalo sve na auto
osim ako neko hoce bas da ispituje svoj primerak pa da mu trazi najnizi prag za tu frekvenciju ili ako zeli da setuje na tih 4.5 Ghz, tu ce vec morati
malo da se pomuci ;)
 
Naručio sam ovu najjeftiniju Asrock ploču. U principu, ja ću biti sasvim zadovoljan default boost clock-om na 4,7ghz (odnosno 4,5 ghz za 4 jezgra) . Stabilnost sistema mi mnogo više znači od 200-300 mhz.

Послато са SM-N950F уз помоћ Тапатока
 
@PCBeast@Rama
To me je zanimalo, jer u odredjenom momentu mi se ucinilo, bar sam ja tako shvatio, da ne moze da prebaci 4 bez delida!
 
Nisi ti kriv. Moja greska. Jos jednom se izvinjavam. U glavi sam imao druge rezultate a vodio sam se pogresnim brojkama.
4 Ghz je opustena stvar, nema tu sta da stvara problem. Tek od preko 4.7 Ghz pa na dalje vec treba razmisljati o delid-u.
5 Ghz je nemoguce bez delida, to potpisujem. CPU trotluje na 100c, cak i te manje napredne programe gura na 80c +.
Problem je sto na vecem naponu pocinje sve da kuva ispod IHS-a jer se disipacija malte ne ne prenosi i zato mora tecni metal da bi to bilo
funckionalnije. Ta Intel-ova zvaka je propast, mada ne izgleda lose vizuelno, kao i svaka druga pasta.
 
Poslednja izmena:
Ja samo da skrenem pažnju da je disipacija prenos/rasipanje (u ovom slučaju temperature) pa ne postoji prenos disipacija.
Pleonazam nekoliko puta, pa zbog jasnoće, ništa loše ne mislim :)
 
Nista nije nejasno vec sam se ja malo losije izrazio.

Bolje je reci odvesti ili odvuci, toplotu sa tela koje disipira ali zna se na sta sam mislio.
Uglavnom, toplota se vise zadrzava a manje prenosi dalje putem IHS-a na vodeni block ili bazu cooler-a.
Govorimo o tom izolovanom slucaju koji sam pomenuo.

@nikolas61

Podrazumeva se.

Tool nisam nabavio, nisam uspeo pa sam se dogovorio sa userom balaburin da dodje do mene da to zavrsimo.
Ovo je prvi put u zivotu da sam ja nekom nesto dozvolio da radi umesto mene posebno te delikatnije stvari, ovaj put sam samo posmatrao :)

Zaista momak radi kao da sam ja licno uradio, pedantno, smireno. Jedino smo zajedno cistili da ide brze. Procesor je kao iz fabrike, ponovo stavljen silikonski lepak. Ovo ni Intel ne bi mogao bolje.
Danas-sutra kada budem prodavao, taj koji kupi je miran, dobija kompletniji proizvod.
 
Poslednja izmena:
Mogao bi Intel bolje, nego ih ne interesuje to. :D
 
Nista nije nejasno vec sam se ja malo losije izrazio.

Bolje je reci odvesti ili odvuci, toplotu sa tela koje disipira ali zna se na sta sam mislio.
Slažem se, samo kažem da pleonazam unosi konfuziju. Popusti koncentracija.
jer se disipacija malte ne ne prenosi

zbog prenosenja disipacije pored samog kapaciteta.

Nego koje je vodeni hlađenje neki "best buy" za preko 4,7ghz (ili 5ghz ako primerak može na toliko)? Da li se isplati zbog rizika izlivanja tečnosti (mislim da je neko u ovoj temi rekao da mu se to dešavalo)?

Koliko ste u praksi spustili temperaturu na 8700K IDLE/Load sa delidom?
 
Slažem se, samo kažem da pleonazam unosi konfuziju. Popusti koncentracija.


Nego koje je vodeni hlađenje neki "best buy" za preko 4,7ghz (ili 5ghz ako primerak može na toliko)? Da li se isplati zbog rizika izlivanja tečnosti (mislim da je neko u ovoj temi rekao da mu se to dešavalo)?

Koliko ste u praksi spustili temperaturu na 8700K IDLE/Load sa delidom?

Pa ako je disipacija rasipanje energije koja se pretvara u toplotu onda ta temperatura treba da se sprovede ili prenese dalje, zar ne?
Jeste malo konfuzno ali nije toliko strasno.

Sto se tice hladjenja ja ne volim combo sisteme. A ta naprednija combo AIO su dovoljno skupa da za ulozen novac vec mozes da ides na custom odabir.

https://www.aquatuning.de/ ili https://www.ekwb.com/shop/

Pumpa, rezervoar, triple radijator, creva i fitinzi pa racunaj koliko treba. Nije jeftino ali nisu ni ta malo bolja AIO jeftina jer si vec vise od pola puta ka ozbiljnom sistemu.
Ne postoji rizik od izliva tecnosti, bar ja to nisam doziveo sa ozbiljnim vodenim sistemima jer prosto nema gde da se izlije kada sve dihtuje kako treba.
Na creva mozes da stavis dodatno ili selne ili vezice.

Sa tecnim metalom do 20c nize u load-u, za idle nisam toliko ni obracao paznju ali 10-tak sigurno. Ne znam sad na pamet.

@Gulftown

Osim ako intel ne stavi tecni metal poput Thermal Grizzly Conductonaut i tako fabricki ponudi ili neka slicna resenja.
Tesko da ce se to desiti jer se ovaj problem razvlaci jos od Haswell-a ako se dobro secam?
 
Poslednja izmena:
Tool nisam nabavio, nisam uspeo pa sam se dogovorio sa userom balaburin da dodje do mene da to zavrsimo.
Ovo je prvi put u zivotu da sam ja nekom nesto dozvolio da radi umesto mene posebno te delikatnije stvari, ovaj put sam samo posmatrao :)

Zaista momak radi kao da sam ja licno uradio, pedantno, smireno. Jedino smo zajedno cistili da ide brze. Procesor je kao iz fabrike, ponovo stavljen silikonski lepak. Ovo ni Intel ne bi mogao bolje.
Danas-sutra kada budem prodavao, taj koji kupi je miran, dobija kompletniji proizvod.

Ok, ako moze da se odradi relativno brzo, mogao bi ipak da padne i delid :).
 
Nazad
Vrh Dno