Šta je novo?

Yettel Kucni net - ex. Telenor Home

Hua 528s-23a je ruter kategorije 6, sto znaci da podrzava Carrier agregaciju, tj 4G+



528s-23a je modem kategorije 6, sto znaci da podrzava Carrier agregaciju, tj 4G+.
Uradi kako ti je gicko napisao, i izaberi CA kombinaciju, 1800(B3)+800(B20). Najbolje bi bilo kada bi firmware podrzavao 1800(B3)+2100(B1).

moze printskrin panela rutera gde se to podesava? zar nije on default podesen na najbrze?
 
moze printskrin panela rutera gde se to podesava? zar nije on default podesen na najbrze?
ne moze odatle.Mora kroz huaCtrl za te novije modele.Kod b525 moze kroz meni ali se mora zameniti sw sa onim koji to podrzava.Ako nije otkljucan fw i za b525 se koristi ista app.
 
Pozdrav svima
Treba na brzinu da kupim neki uređaj za yettel kucni net.
Molio korisnike da me posavetuju sa kojim uređajem bi izvukao maximum brzinu imajuci u vidu cenu/kvalitet.
 
Pozdrav svima
Treba na brzinu da kupim neki uređaj za yettel kucni net.
Molio korisnike da me posavetuju sa kojim uređajem bi izvukao maximum brzinu imajuci u vidu cenu/kvalitet.
B525 huawei ili B528,B529 ali mora se juriti po kp.
 
Hvala na odgovoru. Stvaro je teško naći.

TP-Link AC1200 Archer MR600 jeste skuplji ali mogu nabaviti. Dali ću se zeznuti?

 
Taj Archer je dobar po specifikacijama. Za Yettel mrežu će raditi agregaciju:
B3 + B1 ili B3 + B20 ili B1 + B20. Nema 3CA al nisam video rutere sa 3CA uopšte.

Fritz box je sigurno bar 3-4x skuplji od ovog tp linka, a nije tooolko bolji.
 
Ja sam imao priliku da probam FRITZ!Box 6890 LTE v2 na lokaciji gde LTE signal nije baš najbolji..........ZTE, HUAWEI što daju naši operatri nisu mogli više da izvuku od 10 mb/s.........6890 LTE je izvlačio 20 mb/s.
 
Ja sam imao priliku da probam FRITZ!Box 6890 LTE v2 na lokaciji gde LTE signal nije baš najbolji..........ZTE, HUAWEI što daju naši operatri nisu mogli više da izvuku od 10 mb/s.........6890 LTE je izvlačio 20 mb/s.
Treba probati netgear ac810s doduse on je mifi nema lan kabl inace cat11 zato ga nisam preporucio i on moze da radi bez baterije na 20w adapteru.Mislim da bi on na toj lokaciji imao isto 20mb.
 
Nasao sam B535 povoljno. Iz yettel mreze je ali ne iz srbije. Sta mislite oce valjati?
 
Nasao sam B535 povoljno. Iz yettel mreze je ali ne iz srbije. Sta mislite oce valjati?
Ako nije zakljucan valjace treba probati sa bilo kojom sim jer nalazi signal.Apn se lako rucno podesi.
 
Pitah i na MTS temi pa rekoh i ovde ako imate neke savete.
Pitanje za okolinu Subotice(Aleksandrovo) koje bi rešenje bilo najbolje?

To je za baku koja bi koristila za skajp, viber, itd za video pozive. Da može da se uplaćuje iz inostranstva i da ima ok aplikaciju praćenje potrošnje, dodavanje neta po potrebi, itd.

Znam da bi moralo da se testira pa da se vidi koji provajder nudi najviše, ali eto ako ima neko iskustva u tom delu naše zemlje pa neka podeli iskustvo.
 
Dobih Huawei B528s-23a, i evo podesio sam sledeće:
1657213663512.png
Međutim iako sam podesio 40MHz, u huaCtrl mi se prikazuje 20MHz (ne znam da li su ta dva povezana):
1657213726971.jpeg
I ono najgore, iako sam podesio carrier aggregation kao 800+1800 meni se na glavnoj stranici za ruter malo prikazuje 4G+ pa malo 4G i tako u krug. Evo ispod preuzimam neki fajl, i sve vreme piše 4G (a i brzina mi je potpuno ista kao i sa običnim ruterom - oko 3-4Mbps):
1657213787850.png
Ne znam postoji li neki način da lockujem ruter na 4G+ ili sam nešto loše podesio u podešavanjima. Inače povezan sam preko 2.4GHz wifi konekcije.
 
Dobih Huawei B528s-23a, i evo podesio sam sledeće:
Pogledajte prilog 349139
Međutim iako sam podesio 40MHz, u huaCtrl mi se prikazuje 20MHz (ne znam da li su ta dva povezana):
Pogledajte prilog 349141
I ono najgore, iako sam podesio carrier aggregation kao 800+1800 meni se na glavnoj stranici za ruter malo prikazuje 4G+ pa malo 4G i tako u krug. Evo ispod preuzimam neki fajl, i sve vreme piše 4G (a i brzina mi je potpuno ista kao i sa običnim ruterom - oko 3-4Mbps):
Pogledajte prilog 349142
Ne znam postoji li neki način da lockujem ruter na 4G+ ili sam nešto loše podesio u podešavanjima. Inače povezan sam preko 2.4GHz wifi konekcije.
probaj na 5ghz wifi moguce da je do 2.4 problem a po jacini signala 4g Mreze i to ti izgleda pravi problem posto ti sinr ide u - vrednost a za kvalitetan signal treba da bude u + minimum 13.
 
probaj na 5ghz wifi moguce da je do 2.4 problem a po jacini signala 4g Mreze i to ti izgleda pravi problem posto ti sinr ide u - vrednost a za kvalitetan signal treba da bude u + minimum 13.
Isto da kažem da nema okolnih mreža koje zagušuju etar, ali da je slab signal - jeste (probaću da nađem bolju poziciju za bolji snr), mada iste brzine (a nekad i veće) je izvlačio običan 4G ruter na istom mestu. A laptop kad priključim na 5GHz, čini se internet još sporiji.
 
Isto da kažem da nema okolnih mreža koje zagušuju etar, ali da je slab signal - jeste (probaću da nađem bolju poziciju za bolji snr), mada iste brzine (a nekad i veće) je izvlačio običan 4G ruter na istom mestu. A laptop kad priključim na 5GHz, čini se internet još sporiji.
Svasta.
kod mene b525 na yettel prepaid imam konstant 50/40 ali zaklonjen je ruter da ga stavim kod prozora bilo bi oko 80.Nisam probao na 3ca ruteru netgear ac810s ali probacu i to kad dobijem vremena.
Pozdrav
 
kupi 4g antenu sa 2 kabla na aliexpressu za 20 dolara
Uvek je kupovina dodatne opreme rešenje. Zato i jesam uzeo ovaj ruter...

Međutim, rešio sam problem donekle. Parametri mreže su takvi kakvi jesu i to ne mogu mnogo da popravim pomeranjem rutera. Međutim, primetio sam da ruter često menja cell bazne stanice na koji je konektovan i to uvek na jedan sa lošim brzinama, a na jednom drugom na koji se ređe konektuje imam posebno dobre brzine i aktivnu agregaciju na ruteru, tako da sam skinuo huactrl PRO koji rekonektuje ruter na konkretni cell kad god ga mreža preveže na neki drugi.
 
Poslednja izmena:
Za 40MHz mora i telefon da podržava da bi video isti. A i dosta rutera ako detektuje sam padne na 20MHz. Negde ima auto negde radi negde ne radi...
Svakako 5G je najbolje da koristis. No kakve god brzine da ima yettel ni 20MHz nije sporo.
 
Malo sam se izgubio u svim ovim kategorijama modema, frekvencijama i tipovima agregacije... Kapiram da modem vece kategorije brzi, ali pitanje je do koliko ima smisla kod nas? Modemi su tu uglavnom CAT6, a telefoni sa kojima sam testirao od CAT6 (Nexus 5x), CAT16 (Pixel 3), CAT20 (S20+). Pixel je dosta brzi (otprilike duplo) u odnosu na Nexusa, a S20 nekad i do 50% brzi od Pixela. e sad, da li je S20 brzi zbog CAT20 vs CAT16 (nemam pojma koja kategorija moze maksimalno da se iskoristi na A1, a i na mojoj lokaciji) ili mozda samo ima bolji prijem/antene?
Ili ukratko, do koje kategorije ima smisla traziti Modem, vidim da za oko 140e ima B818 koji je CAT19, da li ce on stvarno raditi daleko brze od ovih standardnih CAT6 ili je u praksi razlika manja?
 
Epilog posle dosta peripetija:
1. B315 Telenor - ocaj kako radi... to je 3-5mb, a nekad je bilo 10-15mb... Tu se kaci na 2 predajnika koji su u gradu (2-5km daleko)
Na telefonu situacija za nijansu bolja... Ove konekcije nisu LTE-A ili i jesu ali signal nije stabilan...

2. Samo na jednom mestu na terasi moze da se uhvati solidan signal telefonom... brzina oko 15mb-20mb, kaci se na predajnik koji nemam pojma gde je (cellmapper ne pokazuje gde je), LTE-A, manje vise stabilan signal...

Na kraju sam uzeo mikrotik lhg lte6...
na mestima iz 1. protok telenor interneta je sa 3mb skocio na 10mb ali signal nije stabilan i dalje...
na mestu 2. na terasi, signal je sa ovom anetnom extra stabilan i protok je 40-50mb...

U sustini, ko ima problem sa mobilnim netom neka proveri telefonom (cellmapper) da li ima negde LTE A - (carrier aggregation), i ako ima i ako je dobar signal, onda zavrsava posao verovatno i neki b525. Ukoliko je signal los, nije stabilan i slicno, onda ti ni b525 ne pomaze vec mora nesto kao lhg lte6...
 
Poslednja izmena:
A1 u Srbiji ima najveše carrier-a dostupnih na BS, konkretno 4.
A1 koristi konfiguraciju B3+B3+B1+B20. Naravno ne na svakoj baznoj stanici, naravno ne na svakom mestu, ali ima već poprilično lokacija sa ovom konfiguracijom. Usudio bi se da kažem 70-80% svih BS.

Carrier 1: EARFCN 1795 B3 1800 @20MHz
Carrier 2: EARFCN 1651 B3 1800 @10MHz
Carrier 3: EARFCN 350 B1 2100 @10MHz
Carrier 4: EARFCN 6400 B2 800 @10MHz

Ukupno 50MHz širine kanala za DL i 50MHz za UL.
Da bi ostvarili maksimum brzine, treba vam 4CA modem.

mts i yettel zbog raspodele spektra koriste konfiguracije do 3CA (B3+B1+B20).
 
CAT16 sigurno podrzava 4CA, Sad da li neka niza kategorija podrzava to, nisam 100% siguran.
 
Epilog posle dosta peripetija:
1. B315 Telenor - ocaj kako radi... to je 3-5mb, a nekad je bilo 10-15mb... Tu se kaci na 2 predajnika koji su u gradu (2-5km daleko)
Na telefonu situacija za nijansu bolja... Ove konekcije nisu LTE-A ili i jesu ali signal nije stabilan...
Ja sam na istom mestu gde koristim Yettel godinama sa realnih 5-7Mb/s, a maksimalno 10Mb/s, ubacio A1 karticu i odmah je izvuklo preko 25Mb/s iako im je signal slabiji ovde nego Yettelu.

Zanima me ako zna neko: ističe mi ugovor za Yettel Home 12. avgusta. Kako je najbolje postupiti sa raskidom ugovora da mi ne naplate punu cenu od 2599 RSD za paket od početka sledećeg meseca? Da li može da se traži da se ugovor okonča čim se završi jul sada ili moram čekati kraj ugovorne obaveze 12. avgusta?
 
preko noci i ujutru, protok na yettelu ide preko 50mb... Preko dana, protok je 15mb... previse korisnika, rekao bih... Probacu definitivno i yettel ponovo...
 
Yettel naročito van gradova ima single carrier B20 4G signal sa širinom kanala 10MHz.

To u praksi znači maksimalno 75/25Mbps na celom sektoru.
mts obično stavlja ili single carrier B20 ili kombinaciju B20 i B3. Te u zbiru ima 30MHz dostupno. Što je teoretski 225/75Mbps na sektoru.
A1 stavlja ili single carrier (sve ređe), ili 3CA B20+B3+B3 ili 4CA B20+B3+B3+B1 što znači max 300/100 odnosno 375/125Mbps na sektoru (ako korisnik ima odgovarajuću opremu), a sve jedno, korisnici sa nižom kategorijom uređaja budu podeljeni po carrier-ima (nosačima) pa se kapacitet bazne stanice podeli međ korisnicima.
 
ovde gde sam ja, telenor ima 2CA, B3+B20
Primary BandB3@20Mhz earfcn: 1300 phy-cellid: 19
CA BandB20@10Mhz earfcn: 6300 phy-cellid: 466
Session Uptime1d 15:25:48
RSSI-58 dBm
RSRP-84 dBm
RSRQ-9.0 dB
SINR14 dB
 
Jedno pitanje:
telenorov b315 ruter... Mobilni nakacen preko wifi - gura 60MB+ DL, laptop nakacen na wifi - 20MB maximum... Laptop podrzava wifi6...
mereno je na istom mestu, i za laptop i za mobilni, nema drugih nakacenih uredjaja...

Odakle tolika razlika?
 
Nazad
Vrh Dno