Šta je novo?

Render Farma 3D max....

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

louderick

Slavan
Učlanjen(a)
10.04.2008
Poruke
210
Poena
320
Ima neko savet i info za konfiguraciju manje, jeftinije, multiprocesorske konfiguracije za renderovanje 3D max i slicno? znaci neke manje render farme? kakve su cene i konfiguracije?
 
Cena je MB+CPU+RAM+SSD/HDD+PSU + kuciste. Rackmount kucista su skuplja od desktopa.

Otvoris neku od online prodavnica pa nakuckas sta ti treba pa vidis cenu. 500+e neka ti bude orjentir. Na tu cifru svi sklapaju masine :) na tebi je samo da resisi koliko 'iljada eur ces da izbrojis.
 
Nabasah na temu dok sam trazio iste informacije, pa da podelim svoje proslogodisnje iskustvo kada sam pravio masinu za renderovanje.

Prvo sto bi trebao da odlucis jeste koliko novca zelis da ulozis, jer stvarno opcijama nema kraja, i uvek mozes sastaviti brzi i skuplji komp. Kada se odlucis za budzet, prvo gledaj cpu i mb pa ostale komponente, preporucio bih ti da napravis par kombinacija i da objektivno sagledas opcije tipa :

- Koliki je radni vek masine i koliko planiram da je koristim
- Kakve su mi mogucnosti upgrade cpu-a sa odabranim plocama
- CPU kolika je brzina jezgara / broj tredova (neka me neko ispravi ako gresim, poenta je da imas sto je veci moguci broj tredova x brzina, jer u zavisnosti od toga koliko imas tredova toliku povrsinu mozes renderovati u datom momentu, naravno tu optimizacija u programu moze da pomogne, podesavanja velicine bucketa itd)
- Kome bih i kako bih mogao da prodam racunare nakon zavrsenog radnog veka


Konfiguracija koju sam sastavio prosle godine izgleda ovako

ASUS Z10PE-D8
2 x Intel Xeon E5 2698 V4
polovna GTX STRIX 960
SSD Kingston 240 GB
2x HDD 1TB
2x Cooler Master Hyper 212x
2x Cooler Master 12cm Fans
4x CRUCIAL 16GB DDR4 2400MHz
EVGA SuperNOVA B1 750W
MS Industrial Black Widow

Kada se podvuce crta, cena je bila negde oko 2500 eura

Uglavnom masina za sada zadovoljava moje potrebe 40 jezgara, 80 tredova u turbo modu na 2.5 ghz. Posto je cpu kao najbitnija komponenta, ja ti preporucujem da ides na xeon-e jer za male pare sa vremena na vreme mozes da nadjes dobre ponude na ebay ili aliexpress-u u odnosu jacina cpu/cena, jeste da su u pitanju su ES primerci, ali neki prodavci daju cak i garancije na godinu dana koliko sam video. Nadam se da mi nece trebati kao ni tebi, ali dobro je znati da ima i ta opcija (moji rade vec punih 9 meseci bez problema i u kratkom roku su se isplatili). Medjutim, kao sto rekoh tu kupovinu treba tempirati, kada sam prosle godine sastavljao konfiguraciju za dva e5 2698 sam prosao sa 1000 dolara sa sipingom, na to dodaj i carinu. Sada taj isti jedan procesor na ebay kod istog prodavca kosta 900$. Sto se tice maticnih, klasika, narucivanje iz subotice ili direktno od madjara, zavisi koliko hoces da se cimas. Posto planiram da se sirim sa render farmom trenutne cene su ti ovako za Asus x99 260e, ASUS Z10PE-D8 oko 550e (kolika je i bila prosle godine), mozes da se dogovoris na spustanje cene za max 10e ako uzimas na kolicinu. Imaj u obziru da ako uzmes recimo z10 plocu, ustedeces na tome sto neces morati da kupis nekoliko kucista, hdd, ram memorije itd., sto znaci da mozes da uzmes bolji cpu itd.. Tako da kao sto rekoh napravi par opcija pa vidi sta ti se vise odgovara.
 

Prilozi

  • IMG_20160825_132539.jpg
    IMG_20160825_132539.jpg
    657.4 KB · Pregleda: 121
  • IMG_20160825_132357.jpg
    IMG_20160825_132357.jpg
    674.4 KB · Pregleda: 158
@louderkick - opcija iznad ti ovako radi u praksi :guitar:



Svaka cast, mark.one - vidi se da je Google radio prekovremeno kad si trazio adekvatno resenje :type:
 
Evo kod mene slično, za jedan korak starija generacija, dual Xeon E5-2660 v2, Asus Z9PA-D8, 64 GB ECC i GTX1060. Izašlo oko 1500 evra.

@mark.one:
Da li si koristio ECC ili običnu memoriju, sa 2 procesora? Pitam pošto moja ploča nije htela da radi sa običnom memorijom i 2 procesora, i pored toga što piše svuda da podržava i običnu memoriju.
 
Mora definitivno ecc memorija kada idu xeoni u paru, nauceno tezim putem. Uzeo sam bio kingston ddr4 64gb kit na isto 2400mhz, tada na popustu 45000 din. Stajala mi je pola godine u fioci, jedva sam je prodao. Mada nakon prodaje sam cak i profitirao, tako da nije bilo toliko strasno
 
^Hvala, ti si bar imao sreće sa skokom cene memorije od prošlog leta ;). Retki se mogu pohvaliti time... Slično sam i ja prošao sa memorijom, kupio običnu i naučio na teži način. Pošto sam kupio većinu komponenti od prijatelja, on se sam ponudio, primio nazad module i spasio me velikog cimanja oko preprodaje.

Sent from my HM 1S using Tapatalk
 
Pa sada nema sanse, sa obzirom da jedan es 2698v4 kosta 800-900$ x 2 + carina, na to dodaj ddr4 ram cija je cena skocila nenormalno. Crucial ecc stik od 16gb na 2400mhz je bio 60eura prosle godine u avgustu, neverovatno ali tako je bilo

edit:

evo tacne racunice

mb 550
cpu 1160 sa carinom
ram 240
gpu 150
ssd 66
hdd 94
kuleri 80
psu 85
kuciste 47
______
2472e ukupno
 
Poslednja izmena:
Ne bih rekao da je to danas opravdano ulaganje sa Ryzenom i novim Opteronima na vidiku.
 
Ili da sklopi tri nove ryzen r7 1700 konfiguracije... Ali tu ima cimanja oko povezivanja. Ma da na kraju nista ne gubi sto se tice performansi, ma da 3 posebne konfiguracije vise mesta zauzimaju i bucnije su.
@milanbb, upravo to. Amd hedt takodje na vidiku.
 
Poslednja izmena:
Neka sklopi jednu ili dve, ostavi svaku da renda svoj deo posla, a na svojoj masini radi sta vec treba. Lakse kasnije prodati jednu takvu masinu pa uloziti u neki sledeci najbolji-pucanj-za-novce... Ne mora AMD, naravno.

Tisina u consumer segmentu vise nije luksuz, a MATX kucista ima sasvim dovoljno za male novce.

p.s. preteche me bombaš
 
Sve se to uporedi, po CB broju poena, ukupnoj ceni platforme (kućišta, napajanja, diskovi, memorija itd.), broju instalacija sistema i programa i načinu korišćenja tih račuanara. Još bolje ako program koji najviše koristi ima interni test bench, pa po njegovim rezultatima porediti platforme i cene.

Barem za renderovanje važi ova matematika, pa svako može za sebe izvući zaključak.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno