Šta je novo?

IT preduzetnici: Banke, porezi, propisi... (FAQ - II & III post)

Cuo sam da je neko iz digitalne zajednice video onaj dokument koji sprema vlada (kao pojasnjenje testa samostalnosti sa primerima), koji treba da izadje do kraja januara, i situacija je jos losija po IT nego sam test samostalnosi...

Sta to konkretno znaci, ne znam, videcemo uskoro...


Izaći će polovinom februara i sprema ga Deloitte. I biće sigurno nepovoljniji po sve (čak i one koji samo rade sa inostranstvom). Spremajte se da bežite ili da otvorite DOO i da iskoristite povlastice.
 
Po svemu sudeći, traže ti tzv. IOS - izvod otvorenih stavki.

Nemam pojma sta je to, istrazicu...

Možda je revizorska kuća u pitanju, ako samo traže usaglašavanje dugovanja i potraživanja na određeni datum i ako se ti podatci poklapaju sa tvojim onda je sve u redu.

Jeste, u pravu si, revizorska je kuca, jedino sto je formular prazan i ja treba da ga popunim, sadrzi nesto ovako:
- potrazivanja iz poslovanja
- date avanse
- dugorocne i kratkorocne finansijske plasmane
- dugorocna potrazivanja
- druga potrazivanja
- obaveze iz poslovanja
- dugorocne i kratkorocne primljene kredite
- obaveze za primljene avanse
- druge obaveze
- vanbilansne stavke

Za svaku od ovih stavki se trazi:
* Valuta i iznos na dan 31.12.2019.
* Promet za period 01.01.2019. - 31.12.2019.

Nisam siguran kako ovo popuniti niti da li sam u obavezi?!
Proslijedio sam pitanje svom katastrofalnom knjigovodji, ali bez povratne informacije, po obicaju (jedva cekam da uhvatim vremena i otkacim ih cim prije)!
 
Poslednja izmena:
Evo da odgovorim sam sebi (mozda jos nekom bude korisno) - doticni zahtjev je od zvanicne eksterne revizije mog poslodavca (inace je zakonski obavezno da se popuni, ukoliko se to trazi od vas)!
Popunjava se tako sto se za "Valuta i iznos na dan ..." pise iznos faktura (tj. zbir) koje su fakturisane do datog dana, ali nisu isplacene u toj godini (vec naredne, npr. u januaru). "Promet za period ..." je zbir svih faktura za datu godinu (tj. ukupni godisnji promet). Ovi podaci se navode samo za "potrazivanja iz poslovanja" (bar za vecinu nas IT-evaca je tako, koji prosto fakturisemo sate za izvrsenu uslugu i to je sve).
 
Ja imam jedno pitanje, tj vise :)

1. Ako mi poslodavac iz inostranstva nudi 1000e platu ako totalno legalno ispstujem poreze koliko meni ostane?
2. Payoner uplate koje ne dizem u Srbiji, da li prolaze kroz sistem, tipa legne mi 1000e ja kupim nesto sa alija za 1000e, e to vide ovi nasi?
 
Znamo li 100% da li preduzetnik moze da otvori d.o.o. pa onda da zaposli sebe i dobije olaksice sledece tri godine?

Izbegao bih situaciju gde osnujem doo i onda me odbiju zato sto sam osnivac.
 
Ja imam jedno pitanje, tj vise :)

1. Ako mi poslodavac iz inostranstva nudi 1000e platu ako totalno legalno ispstujem poreze koliko meni ostane?
2. Payoner uplate koje ne dizem u Srbiji, da li prolaze kroz sistem, tipa legne mi 1000e ja kupim nesto sa alija za 1000e, e to vide ovi nasi?

1) To zavisi da li radis kao fizicko lice, preduzetnik ili DOO za tog inostranog klijenta. Ako radis kao fizicko lice ostalo bi ti oko 500-600 evra (mrzi me da racunam tacno jer je to najnepovoljnija varijanta, ali u tim granicama je). Ako radis kao preduzetnik ostalo bi ti 700-800 evra (zavisno od toga da li si pausalac ili isplacujes licnu zaradu). Nazalost ove preduzetnicke varijante su prakticno pred gasenjem za IT sektor kako stvari stoje. Ako radis kao DOO sa olaksicama (u naredne tri godine) ostajalo bi ti oko 700 evra (sa uracunatim troskovima za knjigovodju i slicno).

2) Za sada ne vide, ali postoji sansa da ce videti kroz koju godinu pa kazna moze da ti stigne retroaktivno.
 
Poslednja izmena:
Sacekaj jos dvadesetak dana sa odlukama, jer kao sto su napisali iznad trebalo bi da donesu taj pravilnik za test samostalnosti. Tada cemo definitivno znati da li postoji neka opcija da oni koji rade iskljucivo sa inostranim klijentima ostanu preduzetnici a da istovremeno ne budu izlozeni velikom riziku.
 
A ovo sa DOO opcijom, je jeftinje ako nas vise radi preko istog DOO, ja mislim da drugar vec ima DOO i da li onda dobijam i zdrastveno i stvarno sam prijavljen?
 
Poslednja izmena od urednika:
Koliko se u RF banci čekaju LORO transakcije iz inostranstva?

Klijent poslao kao test $100, leglo bukvalno za 3 sata. Onda poslao $15k, nema ih već puna tri dana...a prekosutra moram na put...
 
@poopBot

Dobijas i zdravstveno i penziono, jer si na taj nacin regularano zaposlen (u radnom si odnosu). Ono sto se jos ne zna je to koliko ce drzava da uplacuje u PIO u tvoje ime. Najverovatnija opcija su minimalni doprinosi. Postoji potencijalni problem ako vas je vise na jedan DOO, a to je uslov da DOO ne sme da smanji broj zaposlenih kako bi imao pravo na olaksice. Sto znaci da ako u nekom trenutku jedan od zaposlenih napusti DOO moze doci do problema. Ako vec planiras ozbiljno celu pricu sa DOO, preporuka je da se posavetujes sa nekim dobrim knjigovodjom o svim ovim opcijama i potencijalnim problemima ako je vise ljudi na jedan DOO.
 
ma ja jos ni posao nisam dobio, radio sam pre malo freelancer, sad cavrljam za neki drugi posao pa pitam
 
Koliko se u RF banci čekaju LORO transakcije iz inostranstva?

Klijent poslao kao test $100, leglo bukvalno za 3 sata. Onda poslao $15k, nema ih već puna tri dana...a prekosutra moram na put...
Zavisi od visine iznosa, veći iznosi duže čekanje...

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Jok, zeznuo je bio klijent po stoti put - poslao greškom na stari IBAN.

Elem, ponovio je transakciju u 16:20, i novac je legao nestvarno brzo - za nešto više od sat vremena.
 
Malo sam zakasnio ali bas sam to hteo da potvrdim iz iskustva. Obicno stize kroz par sati, nezavisno od iznosa.
Eventualno zna da potraje dan-dva kada su praznici u USA a isplate je u USD recimo ali RF uredno postavlja obavestenje o tome koje je vidljivo prilikom prijave na sistem.
 
A ovo sa DOO opcijom, je jeftinje ako nas vise radi preko istog DOO, ja mislim da drugar vec ima DOO i da li onda dobijam i zdrastveno i stvarno sam prijavljen?

Jeftinije je samo utoliko što delite opšte troškove, što se tiče tvoje zarade moraš da platiš državi malo manje od 40% od one svote koju si namenio za isplatu zarade.

Konkretno, od tih imaginarnih 1.000 eura 380 bi otišlo državi a 620 tebi u džep. pored toga bi morao da platiš/podeliš troškove koje ima DOO, (nije to samo knjigovođa) a sa druge strane stvarno si prijavljen :D i imao bi zdravstveno i penzijsko osiguranje.
 
Kako si dosao do tih 380 evra? Od 1000 evra drzavi bi islo oko 130 evra. Pored toga imao bi jos troskove DOO. Trebalo bi da mu ostane 700 evra bez problema nakon svih poreza, doprinosa i troskova. Pricamo naravno o otvaranju DOO uz koriscenje olaksica koje su predvidjene po novom zakonu.
 
To je kalkulacija bez olakšica. Nije baš najjasnije kako će se tretirati novootvorena DOO kod prelaska sa preduzetnika, druga stvar, ako ih bude više zaposlenih u DOO ako jedan izađe sve se ruši (pitao je da se zakači na druga) uopšte nije nemoguće i da neko zabrlja, 1 od njih ne plati XY obaveze i onda svi dolaze pod sankcije.

Zbog toga mora da se računa i gleda pomalo i u budućnost, 3 godine očas posla prođe, država sigurno neće dozvoliti rotacije vlasnika i zaposlenih i beskonačno otvaranje novih DOO sa istim članovima i zaposlenim.

Postoje još neke prednosti DOO, nije obavezno sav novac prebaciti kao platu, auto, gorivo, mobilni, internet, neki restoran, sve može da se plati sa računa i to je onda 100% iskorišćenje bez ikakvih poreza...plata može da bude minimalna/prosečna a ostalo da se troši sa računa...dok ne zatreba lični kredit, onda mora velika plata.
 
Ne bih ja sirio pricu na DOO bez olaksica. To je potpuno neisplativa varijanta za veliku vecinu preduzetnika. A za tri godine cemo vec videti sta dalje.
Sto se tice varijante sa vise ljudi na jedan DOO to je dosta rizicno, kao sto sam i napisao par postova ranije, bas iz tog razloga koji navodis. Ako vec mora DOO, najbolja varijanta je novi DOO sa jednim zaposlenim i koriscenje olaksica u naredne tri godine (uslov je naravno da nisi bio u radnom odnosu u 2019. godini). Ljudi su vec uveliko poceli da se prebacuju na tu varijantu. Ja cu sacekati jos dvadesetak dana kako bih bio siguran da li postoji bilo kakva opcija da ostanem preduzetnik.
 
U vezi opcije da otvorim DOO, iskoristim olaksice i budem jedini zaposleni, da li je optimalnije da:
1. sve pare koje mogu isplacujem sebi kao platu i na kraju preduzece nema dobit
2. ili da idem na opciju sebi minimalna plata a da sve ostalo sto ostane preduzecu isplacujem sebi kao vlasniku kroz dobit i dividende

Drugo pitanje koje me zanima je koliko otprilike kosta knjigovodja za DOO ako bi mesecno bila jedna faktura ili redje dve fakture? Da li broj faktura uopste ima uticaj na cenu koje knjigovodje naplacuju? Ja to laicki kapiram kao manji obim posla za njih ali nisam upoznat kako sve to zapravo ide.
 
Poslednja izmena:
U vezi opcije da otvorim DOO, iskoristim olaksice i budem jedini zaposleni, da li je optimalnije da:
1. sve pare koje mogu isplacujem sebi kao platu i na kraju preduzece nema dobit
2. ili da idem na opciju sebi minimalna plata a da sve ostalo sto ostane preduzecu isplacujem sebi kao vlasniku kroz dobit i dividende

Drugo pitanje koje me zanima je koliko otprilike kosta knjigovodja za DOO ako bi mesecno bila jedna faktura ili redje dve fakture? Da li broj faktura uopste ima uticaj na cenu koje knjigovodje naplacuju? Ja to laicki kapiram kao manji obim posla za njih ali nisam upoznat kako sve to zapravo ide.

1. To je jedna mogućnost jer tako maksimalno iskorišćavaš olakšice. Preko maksimalne osnovice za doprinose porez na zarade je efektivno 3%. E sad na kraju godine plaćaš na neto zaradu porez na dohodak građana.

2. Takođe moguće ali ne vidim svrhu jer više se uštedi sa olakšicama nego plaćanjem poreza na dobit i dividende.

3. Po meni će najverovatnije većina biti u modu da se iskoriste olakšice do iznosa kojim se udara u prag za godišnji porez na dohotak a ostatak kroz optimizaciju troškova.

Ja mislim da će ljudi uglavnom koristiti opciju 1 ili 3. Nekako mi kombinacija sa minimalcem nema preterano smisla.

Knjigovođe po mom iskustvu uglavnom daju paušalne ponude za vođenje knjiga ne ulazeći previše u procenu obima poslovanja. U svakom slučaju IT preduzetnici kakve generalno imaju mali obim poslovanja. Ponude variraju od 30 do 100EUR mesečno, zavisi na koga naletiš. Najveći broj ponuda kod ozbiljnijih i većih knjigovođa u kojima ima više zaposlenih je bliže iznosu od 100EUR.
 
mislim da nisam promasio temu ali slicnu ne vidim.., od kada je praksa da se stanje struje salje radniku preko sms-a?
 
Da li postoji tema za 47.91 - trgovina na malo posredstvom poste? Kakva su iskustva onih koji su vec u tome, rashodi uopsteno? Ako postoji vec tema neka me neko prebaci tamo, nisam nasao
 
Ne razumem se preterano, pa ne zamerite na pitanju, da li i od kog iznosa pausalac placa godisnji porez na dohodak gradjana? Videh na netu da je za 2018 bila granica 2.470.644,00 din. Pretpostavljam da je nesto slicno za 2019 god. Dakle sve preko tog iznosa, pa do 6 miliona se oporezuje sa 10%?

edit: da odgovorim sam sebi, nakon malo vise pretrage po netu, trebalo bi da je odgovor ne.
 
Poslednja izmena:
Racunao sam limit za 2019. i bez proseka za decembar (posto se racuna na osnovu godisnjeg proseka, a decembar jos nije zvanicno objavljen), limit je oko 2 710 000, sto je solidno vise nego za 2018.
S obzirom da mislim da je realno ocekivati da ce se prosek jos vise povecati u 2020., samim tim ce i neoporezivi iznos/limit biti veci.
 
Ne razumem se preterano, pa ne zamerite na pitanju, da li i od kog iznosa pausalac placa godisnji porez na dohodak gradjana? Videh na netu da je za 2018 bila granica 2.470.644,00 din. Pretpostavljam da je nesto slicno za 2019 god. Dakle sve preko tog iznosa, pa do 6 miliona se oporezuje sa 10%?

edit: da odgovorim sam sebi, nakon malo vise pretrage po netu, trebalo bi da je odgovor ne.

Ako sam dobro razumeo sta si napisao, meni deluje da si bio u pravu u prvoj recenici koju si napisao.
Kod godisnjeg poreza na dohodak postoje sledeci termini: dohodak, neoporezivi iznos, licni odbici i oporezivi dohodak.
Dohodak je ukupan dohodak koji si ostvario.
Neoporezivi iznos je onih ~2.5 miliona dinara
Licni odbici su oko 300K dinara + 120K za svakog izdrzavanog clana porodice
Oporezivi dohodak = dohodak - neoporezivi iznos - licni odbici

Poreske stope se primenjuju na oporezivi dohodak. Dakle, tek kad se oduzme ovih 2.5 miliona i oni licni odbici primenjuju se sledece stope:
10% na prvih ~5 miliona dinara oporezivog dohotka
15% na oporezivi dohodak preko tih 5 miliona

Primer: Osoba A je prihodovala 10 miliona dinara u posmatranoj godini.
Njen oporezivi dohodak je oko 10 - 2.5 - 0.3 = 7.2 miliona dinara (ne izdrzava nikog u porodici).
Za tih 7.2 miliona ce platiti 10% na 5 miliona dinara i 15% na 2.2 miliona dinara. Dakle ukupno ce platiti oko 830K dinara poreza.

*Cifre koje sam koristio su priblizne iznosima za proslu godinu, zaokruzene na priblizne iznose radi jednostavnijeg racuna.
 
@Nothingman da video sam kako se oporezuje, tačnije našao sam kalkulator neke agencije, pa tu izračunao.

Mene je više zanimalo da li se plaća kada kao paušalac pređeš taj iznos. Trbojević ima klip gde kaže da paušalci ne plaćaju taj porez ukoliko su im prihodi samo od paušala, bez prihoda od npr. izdavanja stana. Misliš li da greši? Pitam, jer sam video na prethodnim stranama da je čini mi se nekom pogrešno dao informaciju.
 
Pausalcu se kao prihod racuna iznos sa resenja tj osnovica na koju i placas pausal tako da ne podlezes tom porezu.
U ovom slucaju Trbojevic ne gresi.

Sent from my SM-G970F using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno