Šta je novo?

AMD Ryzen 5 (razrada FAQ-a u II i III postu)

Uradio sam update biosa jer sam mislio da cu uzeti 3600.. osim sto je ruzan bio bas naspram onog lepog i sarenog ne znam jer se u njemu poremetilo nesto, zadnja verzija sa msi sajta...

To je tzv. "lite BIOS", pošto nisu mogli da ubace podršku za Zen2 zbog nedostatka prostora (16MB BIOS chip), moja preporuka je da ubaciš poslednji "stable" BIOS, gde nema podrške za Zen2, a ako ga nekom prilikom kupiš, lako ćeš ubaciti noviju verziju.

Idi na 7C02v15 BIOS (2019-01-29).

Te nove verzije su još u beta statusu.
 
amd cool and quiet upaljen u biosu ?
 
Sve je defoult, namerno sam resetovao sve da ne bi jurili sta je ukljuceno sta ne. Osim sto sam dva venta stavio na pwm umesto na auto...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Video sam negde da je MSI u ovim beta BIOS-ima stavio kao default napon 1.4V. Jednostavno ručno upiši 1.3 ili već koliko je default za tvoj proc.
 
Bih ja ali nemam nigde da nadjem kako se to tacno radi. S obzirom da nema manuel nego ima auto mod, offset, override u cpu voltage. Ako neko ima msi neka mi napise neke umrene oc podatke i nacin i koji mod koristim
Svi na YT dodju i upisu valtage koji hoce ali to u praxi ne moze, vrv su podesavali nesto pre toga ili imaju stari bios

Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
@DusanMilosevic

Podesis CPU voltage mode (ili kako god se zove ta opcija, pomenuo si je u nekim od poruka) na Override, onda ti izadje opcija za fiksan napon, onda podesis 1.35V recimo ili koju god vrednost zelis.
 
Sama rec kaze, ti pregazis default vrednost, offset je dodavanje ili smanjivanje na fabricku i ne secam se sta je trece.
 
Poslednja izmena:
jel ima nekih limita, sta moze sta ne moze? ipak su to ploce za prvu generaciju rajzena
 
Sama rec kaze, ti pregazis default vrednost, offset je dodavanje ili smanjivanje na fabricku i ne secam se sta je trece.

Sad sam stavio 4000mhz sa 1.3v (1.312v pokazuje u hw monitoru)
3x za redom radim cinebench max je 69 stepeni, nije se ugasio sve ok.. jel to ok?
Da ga pustim tako da radi i da ne razmisljam previse? Jedino me buni da li mogu da uradim overdrive V na auto MHz? Ipak ima nesto i u tome sto ne radi uvek zakucan na istom clocku..
S obzirom da nista vise nisam cackao sve je fabricki.
Da li treba jos nesto da podesavam? Sto se tice memorije imam pitanje imam dva A-XMP profila jedan je na 2666mhz drugi na 2933mhz s obzirom da je moj ram na 3000 ja bih stavio drugi profil i onda memorija radi na 1.384 (auto mod) sto je mnogo...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ako mogu da overridujem a da sve bude na auto sto se tice clocka kako da znam koja je fabricka V za 2600x na koju treba da stavim -.- pff
 
Poslednja izmena:
Napon i klok su dve razlicite stvari, mada kad si fiksirao napon, fiksiraj i klok. Probaj 1.35V 4.2GHz recimo, igraj se, trazi sto veci stabilan klok sa 1.3-1.35V. Naravno, mozes fiksirati napon i staviti klok na auto.

Imas u onom zipu koji sam linkovoa LinX za AMD i uputstvo kako testirati stabilnost procesora i memorije.

1.38V nije mnogo za DDR4, mozes fiksno uneti DDR napon ako ti smeta tih 0.03V vise nego sto treba da bude. 1.35V je standardni napon za overklokovanu DDR4 memoriju.

Ne postoji fabricki napon za procesor, napon daje ploca, sto se procesora tice, za Ryzen, do 1.4V se racuna da je bezbedno za 24/7 koriscenje na duze staze.
 
Poslednja izmena:
sad sam unzipovao pa cu pogledati, a reci mi jos jednu stvar. od kojih vrednosti da krenem? i da li za taj basic clock treba da menjam ili je pozeljno da promenim dodatno neke stvarcice u biosu?
 
Za pocetak je pozeljno da procitas FAQ koji se neko (ne ja) potrudio da napise i servira na tacni gomilu znanja :)

Imas i gomilu informacija u prvih nekoliko poruka u temi.
 
Meni se otvara u WordPadu koji dolazi uz Windows 10, trebalo bi da moze i u bilo kom Office paketu da moze da se otvori.

Mislim da je jedna od poruka ceo FAQ ionako.
 
Sa srecom! Trenutno sam blizi 9400F i z390 ploci, ali nisam definitivno prelomio...
I mene Mile navlači na Intel varijantu ali sam ipak bliže B450-A Pro sa 2600 nego 9400F i 'bem li ga kojom pločom... Pfffff...
Namešteno sve danas. :)

Ryzen 5 3600 i MSI B450-A Pro sa 2x8GB HyperX Predator 3200Mhz.

Odrađen update bios-a na najnoviju verziju (onu sa MSI-evog sajta) preko flashback dugmeta. Tokom flešovanja ništa osim cpu i 24pinca nisam povezivao.

Prvi post je potrajao jedno 30-40 sekundi, sad mu treba oko 20-ak da krene da učitava sistem. Tako da i tu malo baguje...
XMP profili ne rade (ti klikneš i izabereš ali po restartu nema efekta), pa sam ručno podešavao memoriju.

Temperatura oko 65c u Prime-u sa LC-CC-100. Idle temp mi je poveća, oko 50C i po onome što vidim, ne spušta napon na 0.8v ili koliko bi već trebalo (iako spušta klok ili stavlja jezgra u sleep). U sobi je sigurno danas bilo 30-ak C, pa sam u Cinebench-u imao i temp od 80C za boost od 4200 Mhz.
Na brzinu sam mu oborio napon na 1.3v i nije mnogo pomoglo (sa 80C na 75C).

Svakako ću se igrati sa time na kraju krajeva, da vidim šta još radi/ne radi i šta se može još uraditi povodom temperatura.

Ovo sam sklapao za brata inače, ali ću da ćapim njegov i7 3770 i prodam svoj i7 2600 sa pločom i memorijom. ;)
 
Poslednja izmena:
Predator je poznat da ne saradjuje sa Ryzen procesorima, verovatno je do toga.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
@Gulftown

To uopšte nisam znao. Hvala na infou. Možda je i do bios-a na kraju krajeva, jer dobrom broju ljudi ne radi XMP na B450 pločama.
Namestio sam ručno na kraju memoriju. Moraću da pogledam malo i onaj ram alat za Ryzena, da vidim šta tu ima. :)

@djalf

Nego šta je nego previše. 'Teo dumrem danas, jer je išlo i do 35C u sobi (2 kompa radila).
Ali, ne živim sam i ne pitam se mnogo oko klime, s toga je tako kako je... za sad.
 
Poslednja izmena:
Meni rade xmp profili na predatoru
Koji mu je stock napon? Ide preko 1.4? Bas sam citao da je svima podivljao :)

Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
@DusanMilosevic

2600x i treba da radi sa B450. E sad, 3600 i B450 ovih dana je drugačija zavrzalama. Ima tih tripova oko XMP-a, ali bitno da radi. Srediće bios-eve valjda uskoro. :)

Što se stock napona tiče, u idle-u je od 1.1 do 1.25 otprilike, a u load-u je 1.3 do 1.344.
 
^ Nisam najbolje napisao gore.

Predator treba da radi sa 2600x i B450 kako treba. 3600 i B450 ploče su tek priča za sebe. Situacija je trenutno takva da daj makar da postuje kako treba, XMP ćemo posle. :)

edit: Napone sam gledao pomoću novog cpuz-a jer ovi iz MSI-ja rekoše da samo on "navodno" očitava iste kako treba.
 
Poslednja izmena:
Ja sam odradio update biosa, pre update-a bi je bio isti napon kao tvoj, izgleda da su podigli napon za 3000 procesore u novom biosu, a to ne odgovara mom :D

Ali bice sad verovatno cestih update-a da ispravljaju te sitnice tako da cekamo novi
 
@dzonihsv

Hvala za povratnu info! Ja cu ipak na hold. Dovoljan problem bi mi bila migracija bez reinstalacije ili nanovo reinstalacija i podesavanje programa. Nemam petlje ;)
 
Nazad
Vrh Dno