Šta je novo?

reference vs non-reference card

Difermo

Cenjen
Učlanjen(a)
13.05.2014
Poruke
1,944
Poena
110
Moja oprema  
Mobilni telefon
Iphone 12 pro
Pristup internetu
  1. Optički internet
Pozdrav.
Pokusavam da nadjem odgovor na ovo pitanje ali svi daju razlicito misljenje. A i tesko je protumaciti.
Koje od ovih su kvalitetnije? reference ili non-reference card
Ako moze neko objasnjenje..
Hvala :)
 
Nereferentne karte su, uglavnom, kvalitetnije jer imaju bolje uradjeno hladjenje cele karte(vrm,memorija,graficki cip), pcb(stampanu plocu) i veci klok od referentnih modela.

Referentni modeli su oni koji dolaze direktno od Amd-a/Nvidije i oni imaju jedan mali "blower" kuler koji da bi odrzao normnalne tempetsture karte pod opterecenjem brunda na visokim obrtajima i pravi buku.

Aftermarket hladjenja uglavnom idu sa po 2 ili vise ventilatora(ima i onih sa jednim) i tisa su od referentnih, a i same karte su hladnije.


Sa svim kartama, pogotovo sa amd, je preporuceno da se referentna izbegne ako moze i da se ide na neku kvalitetnu ne-referentnu, pogotovo ako se uzima na duze staze.


Nadam se da sam ti pomogao.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
znaci ovo nije tacno?
I feel like this has been covered ad nauseam, but I'll explain it once more.

The difference between reference design cards and OEM design cards is quality and reliability.

Reference design cards are over-engineered and excel in a variety of workloads and operating conditions. They use high-quality components and generally spare little to no expense in the card's design. Therefore they are expensive to manufacture, and the profit margins are very slim. This is not a problem for the chip designer though, as they make their money by manufacturing/selling the GPU chips or licensing the chip IP / reference design schematics, not from selling complete cards.

OEMs, on the other hand, do make their money by selling cards. Because of the slim margins on reference design cards, OEMs design their own variants of the card, using the reference design as a reference (hence the name.) OEMs achieve significant cost savings by re-using previous designs, using lower-quality components, and taking shortcuts wherever possible. Rather than being over-engineered like reference design cards, they are engineered to achieve the minimum acceptable quality for narrow use-cases -- mainly gaming -- while maximizing profits.

The resulting product is a very cheap board that just happens to use the same GPU chip as the reference design card. Neither the cooling solution nor the substitute components can typically handle the stress of compute applications, resulting in overheating and/or untimely demise of the card. Typically when a GPU burns out, the GPU chip itself is fine -- it's some other component on the card that has failed, and it failed because it was of inferior quality compared to the one used on the reference design.

It is for these reasons that we advise people to never buy OEM design cards, because they are junk and you will likely just be throwing money away.
 
Pa recimo kod RX serije, ref karta ima dobar pcb, ali to joj ne pomaze puno kad ima jedan jedini mali ventilator koji ne moze da ohladi kartu koja oslobodi vise toplote, i onda se vrti na visokim obrtajima i pravi buku, a karta je opet toplija nego kod aftermarket resenja.

Video sam da Nvidija referentne karte budu i skuplje od Oem karti, ali i dalje koriste 1 malji blower ventilator.

Istina, proizvodjaci mogu da ustede i da naprave losu kartu, ali to je danas retkost.
Ne znam toliko o Nvidija kartama, ali za amd bih gotovo svaku preporucio pre nego referentnu.

Od kvalitetno uradjene Aftermarket kartice referentna tesko da moze biti bolja.

Koji je izvor za ovo sto si napisao?

Edit:

Takodje, referentne karte sav topao vazduh izbacuju pozadi, a kod referentnih to zavisi od dizajna, ali vecina njih izbacuje na vise strana, ne samo pozadi(efikasnije oslobadjanje toplote).

Na taj nacin se malo vise toplote oslobodi u kucistu, ali s obzirom da danas ima jeftinih i dobro provetrenih kucista na pretek, to uglavnom ne predstavlja nikakav problem.
Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Prosta logika, ako OEM moze da zaradi tako sto prodaje tvoj cip, kako ti ne mozes da zaradis?! :D
Sto je jos gore po toj logici, OEM ne proizvodi taj cip, znaci mora da ga kupi od tebe i on zaradjuje a AMD/nV ne mogu da zarade?!
Razlog zasto to rade je zato sto prodaju cipove unapred. Iz istog razloga proizvodjaci pakuju raznu robu za hipermarkete pod brendom hipermarketa. Ista stvar je i kada uzmes telefon i napravis ugovor na 2 godine...

Sto se kvaliteta komponenti tice, mislim da tu i nema razlike ali to je vec neka subjektivna stvar. Sto se dizajna tice, OEM uglavnom zna i nedostatke da ispravi (npr RX480 kad je vukao vise od dozvoljenog sa slota). Nisam siguran ko je tu gledao da ustedi, oni (OEM) koji stavljali dodatni sestopinac ili oni (AMD) koji ga nisu stavljali.
Cak sta vise, ako kartica ima bolje hladjenje, samim tim je bolje opremljena da se nosi sa vecim poslovima. Taj koji je to pisao ili misli da su nv/amd oem ili ima neki placebo efekat u svojoj glavi za referentne karte jer mu na karti pise nv/amd (ako pise, ja sam iskreno uvek izbegavao referentne karte)?!
 
Dok se ne analizira PCB i hladjenje ne zna se i svaku predrasudu ostavi po strani. Na primer. GTX 570 referentne karte su riknjavale jer su imale krs naponsku a dosta tiho dobro hladjenje sa turbinom, dok je OEM opravljao to na svojim custom PCB kartama. OEM moze da koristi na nekim kartama i identica PCB kao i AMD i Nvidia, ali ima i custom izdanja. Skorasnji primer, Sapphire RX 480 fura jaci hladnjak ali je identican pcb kao i ref karta jer koristi kvalitetne komponentr samo je hladnija i tisa. Dok Gigabyte RX 480 ima custom hladjenje ali su zato kompone te naponske otpad, isto vazi za Power Color Devile RX 480. Nvidia ima solidno hladjenje i naponsku na GTX 1080 kartama, ali su te karte sa referetnim PCB-om riknjavale kada ih jr EVGA prodavao sa custom ACX hladnjacima jer je lose hladjenje naponske.
 
to je sa hashcat foruma.. Koliko vidim svi oni preporucuju referentne kartice jer bolje podnose veca opterecenja i bolje podnose vece temperature.. Pa tako za ljude koji se bave nekom vrstom enrkipcije, dekripcije, itd. kojima treba da karta radi po ceo dan, preporucuje se referentna. Sto ispade da nema logike ako nereferentne bolje hlade.. Zato sam i postavio pitanje.. na reditu par diskusija koje sam nasao.. Pa recimo da se slazu sa vasim misljenjem
 
Nereferentne mnogo bolje hlade, to je jasno kao dan.

Ovo za podnosenje opterecenja bas prvi put cujem da su ref karte bolje, a sto se temperature tice, na istom nivou buke nereferentna kartica ce biti, uglavnom, neuporedivo hladnija.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Po pravilu postoji odredjen standard kvaliteta koji mora da se ispostuje kod referentnih karti, onako kako je inzinjerski propisano.
nVidia po tom pitanju prati dobar korak jer su im referentna izdanja generalno kvalitetna pogotovu proteklih godina.

Non referentne karte ali samo zavisno od klase, nisu ni sve non referentne karte bolje od refernenih vec u tu grupu spadaju samo napredniji modeli i oni kao takvi
imaju custom PCB i "jace" komponente. Obicno se to najvise odnosi na naponsku sekciju i na dizajn cooler-a.

Poslednja serija Pascal je dosla sa referentnom kartom koja je brendirana u Founders Edition.
Da li je ona kvalitetnija od nekih non referentih, sigurno da nije ali su svi chip-ovi na tim kartama binovani i sve imaju bolji overclock potencijal (skoro sve)
cak i od najekstremnijih modela koji su znatno skuplji od te edicije. Sve to su spakovali u dizajnerski optimalno optimizovan hardver kao celinu i zato je kao karta odlicna.
Ljudima smeta blower sistem, ali kada se chip ne greje mnogo i blower ume da zavrsi posao veoma dobro.

AMD karte su na tom polju drugacije, kod njih je uvek pravilo biraj non referentnu jer referentne umeju da budu problematicne i generalno ih treba zaobilaziti pored toga sto su to uglavnom
poprilicno jeftina izdanja kartica - jeftino odradjena kao finalni proizvod. RX 480 recimo sa kojom su imali probijanje PCI-E specifikacije i cooler koji je zaista veoma los i sl.

Referentna vs Non referentna zavisi od krajnje namene i samog korisnika, preferencija. Uglavnom u oba slucaja moze se reci da su non referenta izdanja bolja ali ipak treba razmotriti sve detalje pa doneti odluku.
 
Poslednja izmena:
^lepo i detaljno objasnjeno, zahvaljujem!

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Sad sam tek procitao sta je kolega Kasa5033 napisao pa cu malo da dopunim posto neke stvari nije bas precizirao. GTX 570 karte su crkavale - ali ne u ne znam kolikom broju van ocekivanog, samo zbog overclock-a jer referentni dizajn naponske sekcije nije mogao da izdrzi veliki overclock potencijal koji je karta imala. Sa druge strane mnogi su tako maksimalno overclockovane karte drzali svaki dan pa su nadzivele svoj radni vek. I tu je individualno.
Jos jedna malo nejasno objasnjena stvar vezana za GTX 1080. EVGA je imala kiks sa FTW kartama koliko me secanje sluzi i tu je custom dizajn PCB-a i naponske sekcije.

To je greska kod projektovanja kod OEM-a, naravno da se i takve stvari desavaju, desavaju se svima, bilo da je OEM ili glavni i osnovni brend.
Cisto kada smo kod eVGA, citavu seriju su redizjanirali sa ICX tehnologijom koji taj problem sigurno nece imati.

@ivanbass1

Nema na cemu.
 
Po pravilu postoji odredjen standard kvaliteta koji mora da se ispostuje kod referentnih karti, onako kako je inzinjerski propisano.
nVidia po tom pitanju prati dobar korak jer su im referentna izdanja generalno kvalitetna pogotovu proteklih godina.

Non referentne karte ali samo zavisno od klase, nisu ni sve non referentne karte bolje od refernenih vec u tu grupu spadaju samo napredniji modeli i oni kao takvi
imaju custom PCB i "jace" komponente. Obicno se to najvise odnosi na naponsku sekciju i na dizajn cooler-a.

Poslednja serija Pascal je dosla sa referentnom kartom koja je brendirana u Founders Edition.
Da li je ona kvalitetnija od nekih non referentih, sigurno da nije ali su svi chip-ovi na tim kartama binovani i sve imaju bolji overclock potencijal (skoro sve)
cak i od najekstremnijih modela koji su znatno skuplji od te edicije. Sve to su spakovali u dizajnerski optimalno optimizovan hardver kao celinu i zato je kao karta odlicna.
Ljudima smeta blower sistem, ali kada se chip ne greje mnogo i blower ume da zavrsi posao veoma dobro.

AMD karte su na tom polju drugacije, kod njih je uvek pravilo biraj non referentnu jer referentne umeju da budu problematicne i generalno ih treba zaobilaziti pored toga sto su to uglavnom
poprilicno jeftina izdanja kartica - jeftino odradjena kao finalni proizvod. RX 480 recimo sa kojom su imali probijanje PCI-E specifikacije i cooler koji je zaista veoma los i sl.

Referentna vs Non referentna zavisi od krajnje namene i samog korisnika, preferencija. Uglavnom u oba slucaja moze se reci da su non referenta izdanja bolja ali ipak treba razmotriti sve detalje pa doneti odluku.

Velika greska, jer referentne Polaris karte imaju miljama kvalitetniji PCB i naponsku sekciju cak i od 1080-ke referentne. S druge strane, hladjenje je bedno i jednim i drugim, s tim da nvidia bolje podnosi taj blower fazon jer karte nesto manje trose.
Generalno su non-reference karte i kvalitetnije sa PCB-om i VRM-om, a pogotovo hladjenjem. Ne u 100% slucajeva, ali 90%. Pogotovo kod nvidie.
 
Poslednja izmena:
Nema greske. Ovde je rec o non referentnim vs referentnim izdanjima a ne o AMD vs nVidia.

Ali kad si vec izleteo, nije poenta u budzenju komponenti vec u optimizaciji. Referentni dizajn kod GTX 1080 je sasvim dovoljan za sve potrebe, cak i za visoki OC koji se na referentnim kartama najvise i postize.
Ne bih rekao da je hladjenje bedno vec poprilicno dobro za referentni dizajn a takva tradicija ce da se nastavi jer ce FE da se i dalje gura kao licni brend by nVidia. Moze biti u buducnosti samo bolji a mozda poprimi i drugi dizajn, ne mora uopste da bude blower. Moze da bude nesto poput GTX 690 i sl. da ne ulazim i dizajnerska resenja i ideje, totalno nebitno za ovu pricu.

nVidia je i ranije imala blower dizajn kroz sve serije i sa dosta toplijim chipovima koji su znatno vise trosili. Nista novo. Sve vec vidjeno.
 
Poslednja izmena:
Referentni dizajn pcb-a je i vise nego dovoljan za polaris karte, a ti si za AMD rekao kako "su referentne problematicne". A velicao nvidia referentni dizajn.
Nema tu nikakve optimizacije, vec je krs VRM. Kraj. Non-reference su DRASTICNO bolje. Dok kod AMD-a imas par non-referentnih koje su losije od referentne, a i dalje su adekvatne. Sta to govori? Da je AMD referentni dizajn bolji.

Blower je djubre kakva god karta bila, karta treba da trosi ispod 100w da ti blower bio adekvatan. Prebucan je za bilo sta drugo.
 
Imadoh Sapphire R9 290 TriX koja je imala referentni PCB dizajniran da tera bar 500A kroz cip sa svojih 5 faza, mosfeti su imali svoj IHS. Imao sam pre nje Sapphire R9 280X i HD 6950, naponska i hladjenje super odradjeni, pored problema sa memorijom na 280X ali to su opravili u reviziri karte. Sve karte bilo ref ili custom su ok za svoju namenu dok se analizom pcb-a i hladjenja ne dokaze da su ili krs ili bolje, nema predrasuda.
 
Hvala na objasnjenjima. Mozda zbog toga sto kazete da referentne imaju bolji overclock, mozda zbog toga ih oni biraju. I obavezno uzimaju nvidia i to Maxwell. Ipak oni pokusavaju da izguraju sto vise "keys per second".
Ali ipak komentar koji sam postavi, gde govore da imaju i kvalitetnije komponente, i da su bolje izrade malo zbunjuje.

Sad verujem ja vama na lepim objasnjenjima ali zar nije logika da nvidia FE karte (posto nema trosak kupovine cipova koje proizvode) budu i kvalitetnije? Ili amd svejedno.
Jer nema troska kupovine samog cipa, pa mogu da naprave kvalitetniji dizajn i dugovecniji, Dok ostali proizvodjaci moraju da kupe, pa na nekoj komponenti moraju i da ustede.
Al opet, sa druge strane, ja bih radije izabrao 2 ili 3 kulera na grafickoj nego samo jedan. Zato sam i postavio pitanje ovde, da dobijem na nasem jeziku objasnjenje. Dosta je logickih kontradikcija (bar po mojoj logici)

Koliko sam shvatio treba kupovati nereferentne karte jer su hladjenja bolja i dugovecnije su, ali ipak treba obratiti paznju jer proizvodjac moze da zezne pa da ispadnu losije od referentnih
 
Poslednja izmena:
Dodao bih samo da je FE blower najtiši blower ikad, računajući i nVidia i AMD prethodne referentne karte.

Referentna 290X je imala odličnu naponsku i PCB, ali je blower subjektivno bio dublo bučniji na sličnim obrtajima od 1070 FE. Obe sam koristio par meseci na vazduhu dok nisam stavio vodeni block.

FE bih opušteno mogao ponovo da koristim na vazduhu što se tiče buke.
 
^
I to nam je sve poznato od ranije ali se stvari menjaju na bolje svakako.

@Difermo
Ne moze da se generalizuje nit sme da se sve stavi u isti kos.
Zavisi od toga sta preferiras, od odabira brenda pa tek onda mozes da razmatras i ulazis u problematiku.

Kao sto ti rekoh, referentne nVidia karte su sasvim ok, cine jedan kompletan proizvod na koji mozes da se oslonis i ne bi pogresio.

E sada ako zelis nize temperature, manju buku svakako treba ici na custom dizajn.

Sa druge strane od kako su brendirali sopstveni referentni dizajn u FE sada se na tim kartama nalaze najbolji chip-ovi pa ko zeli maksimalne performanse on uzima FE.
Iskren da budem, postoji mnogo ljudi koji vole njihove referentne karte jer izgledaju veoma dopadljivo na oko i uradjene su od finih materijala sa odlicnom zavrsnom obradom.

Evo dacu ti recimo jedan izolovan primer, moj licni.

Uzeo sam Asus custom GTX 1080 dizajn, STRIX model i ne kajem se naravno. Vrhunska izvedba.
Ali posle svog iskustva sa Pascal kartama mozda sam trebao ici pre na FE ediciju i lepo staviti na vodeni sistem i sada bih imao zagarantovanih 2.2-2.3 Ghz. To su moji afiniteti, neciji su drugaciji. Shvatas poentu price?

Kod AMD je opet ponovicu situacija drugacija i mahom te referentne karte imaju svoje bubice. Evo kolega bas pomenu R9 290X koja je recimo strahovito bucna karta, koja se pregrevala i trotlovala.
Veoma los cooler koji nije mogao da ohladi takav chip sto dovodi do nestabilnosti u radu.

Svakako da je u takvim slucajevima bolje ici odmah na non referentne modele ne osvrcuci se na ta referentna izdanja.

Takodje i kod non referentnih kartica treba obratiti paznju na brend i ediciju karte, kvalitet komponenti i sl.
Dakle, pregledas neke review-e, vidis ocenu i zakljucak ili dobijes preporuku od nekog vlasnika i tako dodjes do onog sto ti odgovara.


Interesantnu temu si pokrenuo, svakako smo ti pruzili odredjene informacije sa kojim mozes u buduce da raspolazes.
 
Poslednja izmena:
Kolega umart ima par reci:

"AMD-ov blower dobro koncipiran i dizajniran (cak i u slucaju polarisa) ali se amd isciganisao na AIB-u i angazovao raspali HIS koji ne ume da stavi pastu i pad-ove kako valja i kako je dizajnirano. Takodje da founders nije referentni dizajn,cak ni kod pascal-a,i dalje imaju plasticni kuler za referentne. I da, blower-i sluze za skucene prostore i kucista sa malim volumenom a "custom" dizajni su po pravilu generacijama za disipaciju unutar kucista.

A sto se tice izlaska polarisa iz PCIe specifikacije, spustite loptu sa tom pricom"
 
Jeste tema interesantna.. ali pre svega razjasni neke stvari.

Recimo, meni su referentne mnogo lepse.. Evo primer ove dve..
reference
non-reference
 
Nvidija referentne su stvarno prelepe karte, po meni nema lepsih.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Kod vecine korisnika, cak i da imaju providnu stranicun na kucistu, imaces da gledas poledjinu karte do mile volje. Sta meni znaci sto Poseidon 980 Ti izgleda super od napred, kada cu samo videti cevi, backplate i kablove, eventualno svetleci logo sa strane. Sve stvar licnog ukusa naravno.
 
Kao sto rekoh sve zavisi od preferencija. Nekom je bitno da je dopadljivo na oko, sam dizajn, kvalitet komponenti, materijali.
Ja recimo spadam i u tu grupu. Konkretno Asus Strix mi je ruzna karta, do sada najruznija koju sam imao ali sam ovaj put napravio kompromis
zbog nekih drugih stvari mada mozda nisam ni imao potrebe. Sad sta je tu je.

No, samo da se vratim na onu gore citiranu recenicu koja je totalno nejasno koncipirana pa nisam bas najbolje ni razumeo pogotovu deo oko FE i referentnog dizajna i materijala.

Da ljudima ne stvara zabunu, FE edicije imaju aluminijumski shroud, cak i GTX 1060 je mix aluminijuma sa kvalitetnijom plastikom.

image.php
 
Poslednja izmena:
Da to sam provalio. Da nVidia FE imaju taj dizajn. Mada meni su lepse bilo koje referentne od nereferentnih.
Ali bih ipak pre izabrao kvalitetniju i dugovecniju kartu, koja ima manje buke..
Evo na ovom gore primeru. Od te dve karte koja vise spada u taj kriterijum..?
I kad vec pitam, da pitam i ovo. koja je bolja za rendering? referentna ili nereferentna ?
 
Nazad
Vrh Dno