Šta je novo?

Grejanje na struju

Da, taj sam. Imam LMCE koji je srednja klima i Gree Lomo, koji je takodje srednji rang. Na Gree buku se žalim na unutrašnje jedinice na najslabijem duvanju.

Da, predimenzionisane su. Sve tri rade isključivo na najmanjem duvanju. Potrošnje koje ne idu ni do 50% deklarisanih to i potvrđuju.

Priča o savršenstvu klima se može prodavati nekome ko za bolje nije čuo ili osetio.

Nista nije savrseno pa ni klime. Ali ti prvo ne znas kako klime rade. Boldovao sam tvoju gresku, klima na najmanjem duvanju ne skida dovoljno toplote sa izmenjivaca unutrasnje jedinice i kao rezultat imas cest defrost. To ovi sto se zamlacuju sa Auto brzinom nikako da shvate. Turbina sto jace duva to je COP bolji to jest klima ce manje da potrosi da ugreje vazduh. Ili ce da potrosi isto (ako nije dobro dimenzionisana) ali ce bolje da ugreje.
 
klima na najmanjem duvanju ne skida dovoljno toplote sa izmenjivaca unutrasnje jedinice i kao rezultat imas cest defrost.

Prvi put čujem da učestalost defrosta ima ikakve veze sa snagom izduva. Proveriću baš ovu tvrdnju. U principu defrosti su učestaliji kad ovako pada ledena kiša i u prelaznom periodu kad je mnogo vlažno i vetrovito.

Turbina sto jace duva to je COP bolji to jest klima ce manje da potrosi da ugreje vazduh. Ili ce da potrosi isto (ako nije dobro dimenzionisana) ali ce bolje da ugreje.

Nije me briza za COP. I sa ovakvim podešavanjima sam više nego zadovoljan potrošnjom i količinom isporučene energije. Mene i na minimumu duvanja nerviraju i buka i duvanje toplog vazduha.

Da li bi prešao na neko drugo grejanje? Da, kad imam duplo veću platu.... do tada i pored ovih mana koje sam naveo klime smatram za najbolji odnos uloženog i dobijenog.
 
Nista nije savrseno pa ni klime. Ali ti prvo ne znas kako klime rade. Boldovao sam tvoju gresku, klima na najmanjem duvanju ne skida dovoljno toplote sa izmenjivaca unutrasnje jedinice i kao rezultat imas cest defrost. To ovi sto se zamlacuju sa Auto brzinom nikako da shvate. Turbina sto jace duva to je COP bolji to jest klima ce manje da potrosi da ugreje vazduh. Ili ce da potrosi isto (ako nije dobro dimenzionisana) ali ce bolje da ugreje.
LMCE ima dobar algoritam duvanja na AUTO, tj duva dovoljno jako. Treba samo paziti na filtere da budu čisti, inače klima mora da poveća temperaturu gasa da bi nadoknafila smanjeni protok, pa eto razloga za češći defrost. Iščupaj lulu ako ti je ostala u dnu, da ne zaledi, kao i gumene čepove. Povadi sve to iz tacne. Ako ti često defrostuje, probaj sa EKO modom, jer LMCE hoće da isforsira kompresor nakon defrosta, pa u startu zabeli izmenjivač. Meni je LT non-stop u eko modu, i ređe ide u defrost. U "normalnom" modu naoon defrosta povuče i 2kW, a sa EKO teorijski ne ide preko 1400W, u realnom radu 1200W, što je meni sasvim dovoljno. Ovo su cifre za moje uslove (prostoriju) i ne mora da znači da će svuda biti tako. Imam solidnu izolaciju, pa pad temp usled defrosta nije nikakav. Što više opadne temp prostorije, to se klima jače trudi da je brže vrati na zadatu. Dakle EKO mod "smiri" kompresor u Fujitsu klimi.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Eco mod ce samo da odlozi defrost, nista se tu ne dobija ako su mu gubici veliki i ona mora i sa Eco modom da radi blizu max od 70% da bi nadoknadila te gubitke. Potrebno je vise snage ili bolja izolacija da bi se proredili defrosti. Znam jer sam imao 2 a sad 5 klima, ogromna je razlika a o komforu i da ne pricamo.
Kome smeta zvuk klima nije za njega, to je bar jasno.
 
Nisam testirao na LMCE, ali LT na eko modu baš nežno greje i potpuno napušta Fujitsu filozofiju agresivnog jurenja zadate temperature.
PS: jedino nisam bio zadovoljan sa "Okom Sauronovim". Lepo to radi, ali nekako mi je previše da spusti temp za 3°C dok nismo kući, jer onda juri da nadoknadi gubitke. Izolacija je spoljašnja, zidovi u tom delu su puna cigla, i usled velike mase zidova temp jako sporo opada, a zidovi se hlade, i onda nema neke uštede. Da je unutrašnja izolacija pa bi imalo logike.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Prvi put čujem da učestalost defrosta ima ikakve veze sa snagom izduva. Proveriću baš ovu tvrdnju. U principu defrosti su učestaliji kad ovako pada ledena kiša i u prelaznom periodu kad je mnogo vlažno i vetrovito.



Nije me briza za COP. I sa ovakvim podešavanjima sam više nego zadovoljan potrošnjom i količinom isporučene energije. Mene i na minimumu duvanja nerviraju i buka i duvanje toplog vazduha.

Da li bi prešao na neko drugo grejanje? Da, kad imam duplo veću platu.... do tada i pored ovih mana koje sam naveo klime smatram za najbolji odnos uloženog i dobijenog.

Pa svi bi smo prešli na toplotne pumpe, vozili automobile od 50000 eura, živeli u lux vilama... a do tad...

Podigni brzinu turbine malo. Ovakvo vreme neće trajati mesecima, već ukupno 15ak dana za svo vreme grejne sezone.
 
Nema potrebe da ubrzava LMCE, bar ove što asu kod mojih duvaju lepo na AUTO podeslšavanju

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Ma neka proba, možda je i do karakteristika prostora i/ili pozicije klime kao kod mene (mora na 4/5 brzinu u ovakvim uslovima). Ako ništa ne dobije neka vrati.
 
Ljudi, ajd da ponovim, ja nemam problem sa količinom energije koja izlazi na minimumu... Samo sam konstatovao da me nerviraju ovi defrostovi od ledene kiše i sličnih uslova.

Probe radi sam prebacio na 2 crte duvanje, ali današnji dan mi uopšte nije reper za količinu defrosta zato što nema ni padavina ni vetra... i na min izduvu inače po ovakvom vremenu nisam imao problema sa količinom defrosta.
 
Bolja je i brza razmena vazduha na vecoj brzini, bitno da ti ne duva bas na najnizoj jer je ona najmanje efikasna, losiji je COP.
I moje danas rade defrost, nisam merio jer ih ima 5 komada, ko ce da sedi i da prati to, gubljenje vremena. Vox ima leda po donjem delu izmenjivaca na tacni ali ne uz sam izmenjivac, taj deo je otopio. Na dnu led ostaje i rupa za odvod je skoro zapusena. Ona ne radi defrost cesto jer greje najmanji prostor. Ima dodatne rupe pa cu da pratim kako se podize nivo da li ce izmanjivac biti u ledu. Ostale Fujitsu 12 LGC i 09 LLCA za sad bez problema sa odvodom. Svuda su skinute lule i crevo.
 
Nije sve tako. Evo toshiba 1 spoljna 3 unutrašnje radi bez problema ove tem. su smešne za nju (minus par C)
Neko pomenu belorusiju. Lako je njima dok im rusi šalju gas. Pitajte ukrajince kako se oni sad snalaze [emoji3]

Bio u Moskvi na - 40 i znam šta je zima. Ni daška vetra uopšte nemate osećaj tolike zime samo kad vam smrznu uši, nos i sl bude vam jasno. Ili počnu da otpadaju lepljene stvari jer lepak više ne drži na -40C. Rusi kažu samo stranci i budale ne nose šubaru. Znaju što to pricaju jer sam video čoveka koji je pao u nesvest, pa se ispostavilo da mu je promrzao mozak [emoji849] bio je više od 10 dana u bolnici jer nije hteo da nosi kapu.



Sent from my ELE-L29 using Tapatalk

Kad si to bio u Moskvi a da je bilo -40 koliko znam rekord za Moskvu je -42 i to je bilo 1940god, inace procecna januarska temperatura Moskve je oko -7 sto je za te geografske sirine u poredjenju sa dalekim istokom i severnom amerikom i cak i nasim podrucjem pretoplo
 
To su zvanični podaci i tem. se mere kako se mere. Ako te baš interesuje reč je o decembru 1997.i zvamični podatak je koliko se sećam bio blizu - 30C ali je termometar na zgradi u kojoj sam radio pokazivao - 40C. Dovoljno podataka?

Zato što ljudi i misle i pričaju tako kao ti te je godine bilo mrtvih i promrzlih koliko hoćeš.

Evo sad čitam vesti u Madridu - 36C? Da li ti je to realnije od - 40C u Moskvi?

Sent from my ELE-L29 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Zvanicni podaci za decembar 1997 god govore o tome da je 17. u mesecu bio dosta hladan sa prosecnom celodnevnom temperaturom od -25.7 a najnizom jutarnjom -28.8, da podsetim u Novom Sadu je bilo -30 pre par godina. Ceo taj decembar u Moskvi je imao prosek od -7,6 sto jeste ispod proseka za Moskvu ali ne znatno nekih 2 stepena

Za poredjenje cemo uzeti daleki istok grad Blagovescenk iamo je 5 stepeni juzniji od moskve prosek decembra je -20

Ovo za Madrid i -36 celzijusa samo govori o tvom nepoznavanju klime i geografije u Madrifu jednom u 100 godina mozda moze biti -15 a -36 ni u ledenom dobu

Nezvanicno podaci sa kojima se svako gadja mogu biti i -50 ili +50 sa tim podacima se ne barata

A ovaj komentar o ljudima koji misle i pricaju kao ja te navode nekog na samoubistvo smrzavanjem je vise nego zloban
 
Učitelju smiri živce. To što ti meni ne veruješ je tvoj lični problem. Ako te još intetesuje mogu ti reći da sam bio i u jakutsku iste te zime ali tamo su te tempersture očekivane. Flašu kokakole nosiš ispod miške jer se smrzne dok dođeš do stana. Automobili se noću ne gase jer ih nećeš upaliti ujutru. A bio sam i u sociju 97 kada u sred zime 5 dana nije bilo ni struje ni gasa ni grejanja jer je sneg na kavkazu polomio dalekovode. Zima u sociju je simbolična 1 2 ispod nule ali sam je bolje osetio nego onu u jakutsku.

Ako mi ne veruješ za moskvu šta li ćeš tek reći za ove događaje [emoji12]



Evo nije me mrzelo da nađem na netu

http://arch-sochi.ru/wp-content/uploads/2015/12/img-aso-9774.jpg

A u kući negde imam i orginalne novine ako treba da ti postavim [emoji41]

Sent from my ELE-L29 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Sta ovim vredjanjem postizes time svoje znanje neces povecati? Hoces da kazes da je u Moskvi bilo tog 17 decembra -40 iako je po zvanicnim podacima -28.8 izmereno, jos hoces da kazes da si jedino ti bio u Sakha republici ili Krasnojarskom kraju gde su i najbrutalnije zime u Rusiji (govorim o naseljenim mestima) i jos smatras za nesto cudno sneg na kavkazu koji lomi dalekovode, tvoje znaje o klimi i geografiji si pokazao time sto si poverovao da u Madridu moze biti -36

Zima u Sociju nije simbolicna nego je prosek temperature za januar i februar +6 sto je na nivou jadranskog primorja Rijeke ili Pule npr a cak toplija nego u Podgorici
 
Kojim vređanjem? Ti vređaš mene govoreći da ja lažem o temperaturi i da nemam znanje o geografiji i klimi.

Ako je zvanični podatak - 29c ti tvrdiš da nije moglo biti - 40c? Pa ti nemaš pojma o merenju i mernim stanicama. Da li leti kad kažu 30C nigde nema 35-40C?

Pa nisam ja navodio tvoje postove nego ti moje i pravio se pametan. Ako ti ne odgovaraju moji postovi i komentari ti ih preskoči i zaobiđi.

Ovim ja završavam svaku polemiku sa tobom a ti i dalje guglaj. Stara narodna je ipak u pravu...

Sent from my ELE-L29 using Tapatalk
 
Oficijeno objyvljena temperatura vazduha meren u mernoj kućici može grdno da zavara. Tu je Wind chill factor kao i faktor vlažnosti, kada se ono poklope temperatura može da bude i preko +/- 10-15c. Lokacija na kojoj je merena je isto tako važna. Kod mene pod Avalom je kontantno niža za bar 5c od one objavljene od hidro meterološkog zavoda. U Beogradu po RHMZ je +2 trenutno a kod mene -4c i to mereno elektronski pored prozora. Kada dune košava može i do -10 do -15c da izgleda umesto 0c. Kao što je bilo pre par nedelja. Morao sam da unesem motorcikl u dnevnu sobu jer nije bilo dosta antifriza, već se smrznula voda u crevu za hlađenje, nadam se da nije prsnulo nešto.
 
Dobro verovacemo onda neoficijalnim podacima i ovo sto obljavljuju i mere relevantne ustanove za merenje temperature i ostalih vremenskih parametara je laz istina je ono sto napise neki Pera ili Zika na forumu ili objavi bilo gde
 
Veruj ti cemu hoces, ja merim kod kuce i to je ta temperatura a tamo negde gde oni mere moze da bude par stepeni razlika i leti i zimi.
Moze bilo gde na planeti da bude -50C a ne u Madridu, kad zeznemo jos klimu, videcemo.
 
@djalf. tačno to, što me briga kako je u Surčinu ako ja živim po Avalom.
@ucitelj
To se isto odnosi i na Toeonto (koji je čak nekoliko puta veći od Beograda) posle 25 godina tamo valjda nisam "neki Pera ili Zika" a tu prosečnu temperaturu u Torontu mogu i oni da okače mački na rep. Klima nekog megapolisa može da bude jako različita u centru grada i na bližoj periferiji. Sav taj beton i asfalt strogog centra menja klimu neverovatno. Više puta sam prelzio preko mosta preko glavnog autoputa kada je kiša padala ne jednoj strani a na drugoj ni kapi. Toliko samo jedan stotinak metara širok pojas asfalta može da utiče na vreme temperaturu pa čaki na prosečnu mini klimu. Da ne pričamo o gusto sabijenim večim brojem 50-100 spratova zgrada.
 
To je taj rad[emoji16]
0c9dbee11a4c26c6ea08f0261ba60bc8.jpg


Sent from my Mi A3 using Tapatalk
 
Ne smeta vam samo 6 nivoa podešavanja?
Dva stepena nije mala razlika, 22 i 24 stepena je po meni prevelika razlika, 24 je pretoplo, a 22 ume da bude malo ako niste trenutno fizički aktivni na primer.

Ispada da se grejalica koristi samo na 22 stepena, pa kako je tako je, 20 je prehladno, 24 je pretoplo.
 
Ne smeta vam samo 6 nivoa podešavanja?
Dva stepena nije mala razlika, 22 i 24 stepena je po meni prevelika razlika, 24 je pretoplo, a 22 ume da bude malo ako niste trenutno fizički aktivni na primer.

Ispada da se grejalica koristi samo na 22 stepena, pa kako je tako je, 20 je prehladno, 24 je pretoplo.

Meni ne jer je koristim samo za dogrevanje prostorije po potrebi.. namesteno mi je na 21c
Screenshot_2021-01-20-18-29-00-774_com.xiaomi.smarthome.jpg

@marinko98 da kod ide na cenu na sajtu kada dodas u korpu.
 
Kako je namešteno na 21c kad je u uputstvu ponuđeno samo 20c ili 22c? Na grejalici ne može, a preko aplikacije može bilo koja vrednost?
 
Pa to je onda ok ako može tako, a nije ni skupa grejalica kada se pogleda konkurencija.
 
Nazad
Vrh Dno