Šta je novo?

Grejanje na struju

Ne znam... Svaki stan ili kuća priča za sebe. Ja sam prošao kroz skoro sve. Struju, drva, pelet (kuća) i sad ovo u stanu.

Za 100 000 din, koliko si ti uložio u klime, ja struju neću potrošiti za par godina u stanu. Neka bude 3 godine sigurno. I kod mene je el. kotao 24/7. 22,5 stoji na termostatu, pojačamo i na 23. Trenutno stoji 24,1. 60 stepeni voda. Danas ako je radio pola sata, 2 spoljna zida. Ali izolacija perfekt a i obećano je, 3 sprat. Kod mene u hodniku zgrade ima 24/25 stepeni sad, pojma nemam kako.
 
Poslednja izmena:
Najprimenjivije (ili primenljivije, pošto je pravilno i jedno i drugo) je ono grejanje za koje u datom momentu i okolnostima imamo mogućnosti, izgleda.
 
^
U principu je tako. U izolaciju i prozore se uvek isplati ulagati, tu nema greske.Jedino bih izbegavao loz ulje i ugalj, to je bas neudobno. Ako ova zemlja postane nesto uredjenija uvesce se ozbiljne ekoloske takse na grejanje na drva, ulje/mazut i ugalj jer previse zagadjuju okolinu. Tada ce svi pohrliti da se greju na gas ili na struju sto je ekoloski daleko prihvatljivije. Mi zagadjenje vazduha imamo iskljucivo zimi. Leti se kola voze i vise ali nema grejanja na cvrsta goriva i loz ulje/mazut pa nema ni znacajnijeg zagadjenja.
 
Poslednja izmena:
Lako je napichiti takse, to ovde ide stvarno bez greske, ali omoguciti infrastrukturu ili alternativu ili kredite za energetsku efikasnost (bilo ih je nesto vrlo kratko i nestali netragom) e sa tim treba krenuti.
Tako je, mnogo manje zagadjuju automobili od grejanja i termoelektrana (odakle nam dolazi 3/4 "struje"), evo korona je dokazala proletos - saobracaj slab zbog policijskog casa, a zagadjenost vazduha uzas.
 
Treba krenuti i sa taksama i sa kreditima tj ulaganjem u gasnu infrastrukturu jer ljudi prosto nece da predju ako nemaju racuna. Na ekolosku svest u Srbiji se pozivati je prosto nemoguca misija.
Termoelektrane imaju elektrofiltre i oni i rade - samo jedan sat da ne radi elektrofilter u Obrenovcu ili bilo kojoj termoelektrani na ugalj grad se bukvalno kupa u pepelu i cadji. Desavalo se i to par puta, imao sam prilike da to licno vidim.
Glavni problem nisu termoelektrane, toplane i fabrike jer one imaju filtre (neke losije neke bolje) vec privatno grejanje na neekoloska goriva gde nema nikakvih filtera. Nemojmo zanemariti da je 80 odsto svih nasih vecih gradova nastalo potpuno divljom gradnjom koja je legalizovana naknadno - i to ne u zadnjih 20-30 godina vec u zadnjih 200. Od tih 80 odsto dobra trecina ako ne i polovina se neekoloski greje. U Bgd samo Novi Beograd ima relativno normalnu infrastrukturu kao opstina i jos par manjih delova drugih opstina u celom gradu. Ostalo je apsolutni infrastrukturni i komunalni uzas.
 
Poslednja izmena:
Najprimenjivije (ili primenljivije, pošto je pravilno i jedno i drugo) je ono grejanje za koje u datom momentu i okolnostima imamo mogućnosti, izgleda.

Tako je. Kad se pojavio pelet kod nas mi smo u kući prepravili peć, tj dodali gorionik na kotlu koji je super radio na drva. Jeste bilo konfornije i u tom trenutku delovalo povoljnije, ali cena je skakala svake godine. Sa ove tačke sad mislim da je to bila velika glupost uraditi pre par godina. Samo gorionik je bio oko 1000e. pa čekaj majstora iz Nemačke da dodje sa specijalizacije, pa plaćaj ugradnje, servis itd itd.

Nekad je taj kotao radio na struju jer je bilo povoljno.

Sam savet nekome dati na ovu temu je jako teško na forumu. Evo čovek ima stan veći od mene 10 kvadrata, ali visoko prizemlje pa staklo. El. kotao 15 000 din mesečno 2x6 kw, a kod mene jedan 6 i 4500 din max. 10 kvadrata razlike, isto novogradnja. Razlika u spratovima i sigurno u izolaciji. Isto ne gasi se. Tako da neke stvari moraju da se vide. Ljudi dele savete 5 klima itd. Isplativo je itd.Pa ja ne znam šta bih radio da mi komšija nakači 5 spoljnih jedinica da verglaju tu negde blizu... Neke stvari se savetuju bez da vidiš nešto, ne ide i sa moje strane, jer sam i sam savetovao...

Voleo bih da čujem da li na Zapadu isto rade klime zimi kao što se ovde savetuje...

Da li je to zaista socijalno rešenje? Ja malo što sam prošao Italije, Nemačke nisam tako nešto video. Kad se skupi sve par godina. Tek Kanada je nešto posebno zimi. Ali i tu ima ogromne razlike recimo u Torontu ili na primer Saskatunu gde se temperaturu spusti i do -40 lagano.
 
Poslednja izmena:
Da li vi stvarno verujete da ćemo se dovesti u red u bliskoj budućnosti?

Moja potrošnja u opšte i nije loša, s obzirom na broj ukućana, ali je u svakom slučaju individualna potrošnja različita od slučaja do slučaja. Recimo sa dva bojlera (inače zimi se troši mnogo više tople vode nego leti), mašinom za veš koja radi svaki dan, mašinom za sušenje (koja radi pretežno zimi)... 4500 sve da imam centralno grejanje ne mogu da postignem u ovom periodu. A svi uređaji su bar A klasa.
Što se tiče verglanja i vibracija, to kod solidnih klima nećeš čuti. Tako se čuju obične klime i po neki inverter od 30k dinara.
Na zapadu se savetuju toplotne pumpe, a to ćeš kod nas videti tek na skupljoj novogradnji.

S obzirom da živim u delu grada gde ima i mnogo kuća, klime su iz raja izašle. Vlasnici kuća u mom okruženju se greju na sirovu kolubaru. A znaš li na šta to liči kada komšija podloži kotao pa se spusti tamno žuti dim? E to nećeš videti ni u Bangladešu.

U zbiru, klime manje troše električne energije u odnosu na druge vidove grejanja na struju, pa ako ćemo o ekološkoj osvešćenosti, eto, ogrejah se lepo, a potroših malo, a zagadih još manje. Ali da recimo imam malu potrošnju električne energije, klimu (neki jeftiniji inverter) bih kupio samo za hlađanje, jer mi se ne bi isplatilo ulaganje u klime.

svako bira ono što mu je najisplativije.
 
Bilo -40c (ili farenhajta, tu se gađaju oba) u Torontu više puta ali to je veliki grad pa je ipak toplije čak i na periferiji nego samo 10ak KM dalje. Sećam se jednom kada pickup nije hteo ni da okrene motor dovoljno da upali. Dok sam priključivao grejač i punjač kada sam ispravio ruku pukao mi je rukav koliko je bilo hladno. Ovakve klime kao ovde sam retko viđao i uglavnom su korišćenje samo za hlađenje, jednostavno reverse za grejanje nije dovoljno za debeli minus. Klime koje koriste i za grejanje po kućama sa zovu "Heat pump" i imaju dodatne grejače. Prosečna Heat pump postavljena napolju ima jedno kubni metar ili veća u zavisnosti od kuće, ne ove male bedne kao ovde i zahtevaju malo održavanja. Koštaju kao osredji auto ali elektro distribucija (Ontario Hydro) daje bezkamatne kredite ili delimično finansiranje sa dužim ugovorom. Sve je namešto za hladne uslove mada leti temperatura dostiže i do +40 ponekad.
Vlaga vazduha takođe jako utiče na hlađenje i grejanje. Toronto i južni Ontario su podložni vlazi sa jezera Ontario pa kada dune vetar sa juga onda je osećaj temperature duplo veći a grejanje je manje delotvorno. Prokleta vlaga, ne mali broj puta sam izjutra nalazio na kolima po 5 ili više CM leda proziran kao staklo. Kada je tako vreme i -20c se oseća kao ispod -40 pa i te Heat Pump klime teško izlaze na kraj. Drećom kanađani vole hladno, retko ko od originalnih kanađana drži sobnu temperaturu preko 18-19c a noću čak i gase grejanje ili spuste temperaturu koliko samo da se cevi ne zalede. Znam više njih koji nemogu ni da zaspe u toplom. Tip od koga sam iznajmljivao deo kuće je čak otvarao prozor spavaće sobe noću. Gasio grejanje u kući noću pa sam ja morao da stavim kalorifer kod mene.
 
Voleo bih da čujem da li na Zapadu isto rade klime zimi kao što se ovde savetuje...
U Nemackoj uopste nema klima uredjaja na zgradama. Ni jednog jedinog. Kaciti ih na fasadu zgrada nije dozvoljeno, na privatnu kucu sa sopstvenim dvoristem jeste ali to niko ne radi. Za hladjenje su uglavnom nepotrebni jer imaju manje ekstremno toplih dana od nas a za grejanje ih niko i ne koristi. Gas i loz ulje (kotlarnice za jednu ili vise zgrada, centralno grejanje, daljinsko grejanje) su jedini vidovi grejanja tamo. Mozes i na drva da se grejes ako hoces ali ne smes u okolinu da izbacujes stetne gasove. Filter na dimnjak pa se grej kako hoces. Kazne su ogromne.
Ceo Balkan ima infrastrukturni problem jer su gradovi nastajali divljom gradnjom, to je tuzna istina o nama. Jedna Belorusija (koja kod nas ne vazi za zemlju pozeljnu za zivot) ima daleko kvalitetniji vazduh od Srbije i infrastrukturu koju Srbija moze samo da sanja - jer se gradilo planski i greju se uglavnom na gas.
 
Poslednja izmena:
U Norveškoj većina individualnih kuća u poslednje vreme ugrađuje klime za grejanje. Grejna sezona je tipa 11 meseci, i uslovi za grejanje klimama su odlični.
 
Norveska oseca uticaj Golfske struje i zime su dosta blage na jugu gde i zivi ogromna vecina stanovnistva. Kontinentalni delovi Evrope, pogotovo na istoku, iako juznije, imaju daleko ostrije zime od juzne Norveske, Danske, juzne Svedske.. Na severu Norveske nisam bas siguran da se mozes grejati na klimu..
 
Poslednja izmena:
Nije to baš tako jednostavno, vremenske prilike se dosta razlikuju od mesta do mesta, a nije ni ceo jug pod velikim uticajem golfske struje, samo zapadna obala i veliki fjordovi.
Grejanje na klimu je po pravilu bivalentno, pa klima ima dominantnu funkciju veći deo vremena, a po potrebi se dodaju dodatni izvori, uglavnom el. grejalice, i peći na drva po kućama.
 
Do - 30 C može.
 
Te norveške i severne zemlje sigurno iamju veće klime nego ovi pr*avci što se ovde prodaju. Najbolje je onima na Islandu, sve se greje geotermički pa čak i proizvodnja struje.
 
Imaju i kod nas povoljne, a jake klime. Npr. Gree Amber, Fujitsu LT...
Nije ni u D, CH, A... tokom zime konstantno debeo minus. Dobre klime mogu da odrade kompletan prelazni period i deo zime.
Verujem sa negde postoje propisi šta može, a šta ne na fasadu, ali verujem da je to vezano samo za veće gradove i stambene zgrade.

Nisam se ni ja u BG oslonio isključivo na klime. Kotao je tu ako bude frke. Prošle godine je nije bilo, a ako je i bude ove, neće to trajati ni 20 dana ukupno u grejnoj sezoni.
 
Spoljne jedinice mogu i na zemlju kao i toplotne pumpe sto se stavljaju, naprave se betonski nosaci da se izdigne 50cm zbog snega i ne stavljas na fasadu nista.
Amber 18 ima spoljnu kao krmaca, to ce da greje i u Kanadi.
 
Ne piše koliko BTU, pretpostavljam prema KW da može dosta prostora da hladi i greje. Mada ima Grejač oplate spoljašnje uedinice Grejanje do -30°C bi slabo prošlo u Kanadi, čak i u južnim delovima, Vancouver možda samo, tamo i sneg retko pada.
 
Ekstremne hladnoće traže adekvatno dodatno grejanje kad je takvo vreme, ali daleko od toga da klima ne može da funkcioniše veći deo grejnog perioda.
073952d9f1fc8816fb85b87e1b96bafa.jpg
 
Ne piše koliko BTU, pretpostavljam prema KW da može dosta prostora da hladi i greje. Mada ima Grejač oplate spoljašnje uedinice Grejanje do -30°C bi slabo prošlo u Kanadi, čak i u južnim delovima, Vancouver možda samo, tamo i sneg retko pada.

Upravo tako. BTU je prevaziđena mera. Treba gledati šta klima može da isporuči na određenoj temperaturi.
 
Ekstremne hladnoće traže adekvatno dodatno grejanje kad je takvo vreme, ali daleko od toga da klima ne može da funkcioniše veći deo grejnog perioda.
073952d9f1fc8816fb85b87e1b96bafa.jpg
Možda se ugreajo Toronto ali kada sam ja bio tamo (1974- 1997) bila je oko -16F ali kada produva sa juga (zimi sa vazdušne struje menjaju dok Canuck ne počne da duva u proleće) temperature su bile jako niske i po par nedelja i mnogo snega. Totalno zatvaranje grada na par dana se događalo bar 3-4 puta svake zime.
Po zakonu, u zimsko vreme zahtevano je da u kolima pored lanaca mora da ima termo ćebad, sveće za grejanje i hrane i vode za bar 3 dana. To se ne radi u nekim iole povoljnim klimatskim uslovima. Verujte ume da bude baš hladno, ja sam prvi put kupio zimski kaput i dugačke gaće prve zime u Torontu.
 
Izvinjavam se sto se nisam ranije javio, puno obaveza i malo dete su nepobediva kombinacija. Hvala Minji na iscrpnom odgovoru a sada cu ja pokusati da odgovorim na sve to.
Stavljam kotao na struju jer sam izracunao da ce mi na godisnjem nivou usteda biti nekih 30k rsd sto ce mi biti dovoljno za dve rate kredita sto mi je jako bitno. Jeste centralno najbolje ali kada bi bilo moguce staviti kalorimetar i placati po utrosku. Ovako drazvne institucije i propale drzavne firme ne placaju pa toplane taj manjak prebacuju na nas visokom cenom grejanja.
Sto se tice izolacije ici ce i ispod prozora nisam to lepo bio napisao.
Najbolje bi bilo kada bi mogao gas ali na zalost ne moze a da bude veci paradoks ovde u jagodinskim selima je sproveden gasovod bez ikakve potrebe a sve da bi se uzele pare od EU fondova dok u gradu nema gas svuda.
 
Nemoj da te zavaravaju sadašnje cene struje. Evo od januara već poskupljuje i sigurno će za jedno 5 godina da bude duplo skuplja.
 
Mislis da centralno nece poskupeti do tada?
A i ako bude za pet godina isplativije centralno ili bude prosao gas prebacicu se na to.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Cena struje kod nas je socijalna a ne tržišna kategorija, tako da neće biti vlasti koja će dozvoliti podizanje za duplo. Biće sitnih fluktuacija pod raznim imenima i razlozima


Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
 
Gde mi je drug koji tvrdi kako je grejanje na klime super? Evo celi dan su mi klime više u defrostu nego što rade. Srećom pa je sve predimenzionirano pa je ok temperatura.

Po vremenskoj prognozi će biti ovako nedelju dana.
 
Da je predimenzionisano ne bi bile ceo dan u defrostu. Ako se dobro sećam imaš osnovni model Fujitsu i neki Gree na koji si se žalio da je bučan i u lakšim uslovima, pa bi trebalo i očekivanja da uskladiš sa tim.
 
Ne znam za LMCE kod mojih, ali LT ne videh u defrostu. Sigurno ga je radio, ali nisam primetio. Ionako je potrošnja oko 380W. Koliko ti troši taj Fujitsu, a koliko Gree? Možda ih zavejava sneg, pa se izmenjivač brzo "zasiti"? LT je na vetrometini, i sem 2cm leda što visi na rupicama sve drugo je suvo ko barut

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Da, taj sam. Imam LMCE koji je srednja klima i Gree Lomo, koji je takodje srednji rang. Na Gree buku se žalim na unutrašnje jedinice na najslabijem duvanju.

Da, predimenzionisane su. Sve tri rade isključivo na najmanjem duvanju. Potrošnje koje ne idu ni do 50% deklarisanih to i potvrđuju.

Priča o savršenstvu klima se može prodavati nekome ko za bolje nije čuo ili osetio.
 
Daleko od savršenog, klime su pre svega povoljna varijanta grejanja na struju, a kome smeta buka, strujanje vazduha, ili nešto treće ima već sijaset alternativa.
 
Nije sve tako. Evo toshiba 1 spoljna 3 unutrašnje radi bez problema ove tem. su smešne za nju (minus par C)
Neko pomenu belorusiju. Lako je njima dok im rusi šalju gas. Pitajte ukrajince kako se oni sad snalaze [emoji3]

Bio u Moskvi na - 40 i znam šta je zima. Ni daška vetra uopšte nemate osećaj tolike zime samo kad vam smrznu uši, nos i sl bude vam jasno. Ili počnu da otpadaju lepljene stvari jer lepak više ne drži na -40C. Rusi kažu samo stranci i budale ne nose šubaru. Znaju što to pricaju jer sam video čoveka koji je pao u nesvest, pa se ispostavilo da mu je promrzao mozak [emoji849] bio je više od 10 dana u bolnici jer nije hteo da nosi kapu.



Sent from my ELE-L29 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno