Šta je novo?

UEFI-kako funkcioniše?

Stefan2000

Poštovan
Učlanjen(a)
05.05.2016
Poruke
319
Poena
69
Pozdrav,tražio sam po netu informacije o UEFI-u,ali sam uglavnom nailazio na to zašto je UEFI bolji od BIOS-a.Mene zanima šta se to dešava kada se upali računar koji ima UEFI,a ne BIOS?Ne treba mi previše detaljno,u nekoliko rečenica ako bi neko stručan mogao da objasni,bio bih mu veoma zahvalan.
 
I mene to zanima, a takođe bi diskusija mogla da se proširi i na GPT particije, mislim da je povezano donekle..
 
Windowsi koji imaju fast boot Windows 8.1 ili Windows 10 ako se podignu na UEFI BOOT i u GPT particionoj semi imaju malo brzi boot u odnosu na Legacy/CSM BOOT , za Windows 7 nema razlike on je star i nema fast boot.
 
Znam ja sve te informacije koje se tiču toga da je UEFI bolji od BIOS-a,ali mene zanima PRINICIP RADA,šta se dešava kada upališ računar koji ima UEFI matičnu ploču,a ne BIOS.
 
Na vecini maticnih ploca ces na UEFI BOOT imati logo od svoje ploce pa ce onda uci u Windows , primer Windows 8.1:

UEFI GPT particiona sema:

4-UEFI-boots-with-BIOS-logo-instead-of-WIndows-2-e1431854070814.jpg

Legacy MBR particiona sema:

Windows-8.1-Boot-Logo-Changer-Picture5.png
 
Nismo se razumeli,ja sam mislio na "tehnički" deo.Šta se dešava u računaru kada se UEFI računar uključi-kao što BIOS identifikuje i testira ispravnost hardvera, i učita takozvani „boot loader“ ili operativni sistem iz ROM-a.Tako nešto me zanima kod UEFI-a,da li on isto to vrši ili ne,pošto se za UEFI kaže da je zamenio BIOS?
 
Evo ti specifikacija pa čitaj, ima tehničkih detalja da ti izađu na uši:

http://www.uefi.org/specifications

U principu da, slično se ponaša kao BIOS u smislu da funkcioniše kao inicijalni bootloader (koji potom može da učita drugi bootloader sa diska, s tim što je dosta fleksibilniji u pretrazi particija i ne oslanja se na fiksni boot sektor), i vrši neku minimalnu inicijalizaciju hardvera, ali UEFI predstavlja minimalistički operativni sistem koji može da se dopunjuje drajverima sa diska i da učitava i pokreće "aplete" sa diska (koji se pišu u npr. Visual Studiju).
 
Da li ovo važi i za UEFI?"Sadržaj BIOS-a je potpuno definisan u trenutku isporuke matične ploče. Međutim, postoje komponente računara koje su promenljive, pa nije moguće unapred definisati podatke o njima. Vrsta i veličina RAM memorije, tip i veličina hard diska, mesto na kom se nalazi operativni sistem su podaci koji su bitni za startovanje računara, a ovi podaci ne mogu biti unapred poznati."
 
Koncept je isti, i jedno i drugo su u osnovi bootloaderi koji vrše detekciju i neki bazični early setup hardvera (a mogu da vrše još štošta drugo). PC BIOS je svojevremeno služio i kao skup drajvera za DOS, jer je DOS mogao da priđe BIOS-ovim rutinama za pristup grafici, disku itd i da ih koristi u nedostatku sopstvenih drajvera. Naravno, to moderni operativni sistemi odavno ne rade (jer su BIOS-ovi mehanizmi spori i ograničeni). UEFI isto nudi operativnim sistemima neke svoje usluge, ali je na samim OS-ovima da li će ih koristiti ili ne.

Dakle ono što ti pitaš a što su ti ljudi odgovorili je - da, UEFI se suštinski ponaša kao BIOS, služi da podesi memoriju (bili na osnovu SPD tabele očitane sa modula, ili na osnovu korisnikovih podešavanja), da prepozna povezane diskove i particije na njima, pronađe OS bootloader na disku za koji misli da je primarni (ili kog je korisnik izabrao kao primarni) i da podigne OS. To je suština. Nudi još svašta drugo ali je to potpuno opciono. Ono zbog čega je UEFI uveden je zato što je BIOS originalno pisan za prve IBM PC računare, pa je onda "nadograđivan" (bolje rečeno nabudžen) da podrži modernije grafičke, nove disk interfejse itd, vodeći računa da se održi kompatibilnost sa originalnim BIOS-om da bi i danas, 30 godina kasnije mogao da butuješ MS-DOS, što je onemogućavalo da se uradi kompletan redizajn i da se poizbacuju stvari koje više nikom ne trebaju. E, UEFI predstavlja taj redizajn. Ne znam šta dalje pokušavaš da pitaš? Mada, ako je "2000" godište, garant pišeš neki seminarski i slično pa hoćeš sažvakano.
 
1+
Stvarno dobra tema, i ja sam imao neke ne rasciscene stvari oko UEFI-a...
 
Nazad
Vrh Dno