Šta je novo?

Linux FAQ

Sta mislite o elementary os?

Sve najbolje, sve je bolji svakom novom verzijom. Baziran na Ubuntu LTS ali Snaps onemogućeno od starta... Jedini problem koji sam imao sa zivom mašinom je da ne "budi" LAN karticu posle hibernacije. Rešava se prostom skriptom od koje se napravi servis da kontroliše to u pozadini.
 
Zna li neko zašto je Etcher tako masivna aplikacija, za razliku od svih ostalih za tu namenu koje su po par megabajta? Izuzetno traljavo programiranje, ili suprotno od toga pa je nafilovan sa dodatnim mogućnostima?
https://forums.balena.io/t/serious-privacy-concerns-with-etcher-1-4-4/4103
Meni nije jasno zašto neko ko je iole tehnički obrazovan koristi etcher. Ja sam za 5 minuta naučio komšiju od 60+ godina da koristi dd komandu [emoji16].

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Aj da vidim koliko vremena bi ti trebalo da naucis nekog da u Windowsu odradi dd ;)
 
Forica to super. Mislio sam da se odnosi na Linux pošto etcher postoji i za Linux.

Bitno da si prvo zapljunuo drugog, nema veze što je tema Linux faq.
 
Poslednja izmena:
Sve u redu, prenaglio sam izgleda. Ali tendencija u zadnje vreme na forumima je samo da se neko spusti, da se nesto isteruje, nekim nabustim tonom. Zato mi je reakcija bila takva.

Sent from my SM-T510 using Tapatalk
 
Sve najbolje, sve je bolji svakom novom verzijom. Baziran na Ubuntu LTS ali Snaps onemogućeno od starta... Jedini problem koji sam imao sa zivom mašinom je da ne "budi" LAN karticu posle hibernacije. Rešava se prostom skriptom od koje se napravi servis da kontroliše to u pozadini.
Šta je tu dobro? Po mom mišljenju, snap, appimage i flatpak su odličan izbor za sve programe koji nisu u standardnim repoima. Bolje rešenje od ppa svakako, pošto uglavnom ne zavise od verzije OS-a. Ja npr. na Tumbleweedu imam samo packman repo, sve ostalo nalazim u jednom od ta 3 formata. I nemam problema sa ažuriranjem ni OS-a ni aplikativnog softvera
 
Pomoć oko izbora grafičke... Ne treba mi za igrice, samo da baca 1080 sliku na jedan ili dva monitora. Prvi izbor je bio AMD APU, 3200G ili 2400G, ali vidim da ni do danas nisu ispeglali podršku za Linux. I sa novim kernelima zna da napravi problem. Intel sa integrisanom grafikom mi je skup (to trenutno koristim, odlično radi...)

Sad razmišljam da kupim 1600AF i da kupim diskretnu grafiku. Šta je najjeftinije što može da se nađe, a da lepo radi na Linuxu? Da idem na AMD ili Nvidiu?
 
https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=amd-athlon-3000g&num=1
Ja koristim RX 570 i Tumbleweed i igram Deus EX: Mankind divided :D Imam i Radeon Pro WX 2100 i ona radi ok

Bitno je koji distor koristiš. Za AMD je najbolje neki rolling pošto redovno dobija update FOSS drajvera. A za nVidia grafike najbolje Ubuntu LTS i vlasničke drajvere. Mada bi Ubuntu 20.04 treblo da radi i sa 3000G (gore na testu je 19.10)
 
Poslednja izmena:
Trenutno Manjaro KDE, razmišljam da probam novi Kubuntu 20.04.

Meni je i taj Rx 570 mnogo iznad onoga što mi treba...
 
Ja sam koristio i R7 260X pre nje i ona je radila lepo. Prvo Leap 15/15.1, pa posle Kubuntu 18.04. Imao sam VGA monitor, DVI monitor i HDMI TV na njoj.

Ako ti Manjaro odgovara i radi kako treba, nemoj ga menjati
 
Nekoliko puta pokusavam na etcher da zavrsim linux ubuntu ali failed svaki put?
 
Pomoć oko izbora grafičke... Ne treba mi za igrice, samo da baca 1080 sliku na jedan ili dva monitora. Prvi izbor je bio AMD APU, 3200G ili 2400G, ali vidim da ni do danas nisu ispeglali podršku za Linux. I sa novim kernelima zna da napravi problem. Intel sa integrisanom grafikom mi je skup (to trenutno koristim, odlično radi...)

Sad razmišljam da kupim 1600AF i da kupim diskretnu grafiku. Šta je najjeftinije što može da se nađe, a da lepo radi na Linuxu? Da idem na AMD ili Nvidiu?

Ja furam 2400G bez ikakavog problema vec godinu 2, tj jedini problem je bio u pocetku da si morao da juris novije kernele da bi radilo al to je bilo bukvalno prvih 3 meseca..

I da za VirtualBox valjda ne moze GPU passtru ili kako se vec kaze, APU valjda ne podrzava to bar pre godinu dana kad sam probo

Inace ja sam klikto i igrice :)
 
Poslednja izmena od urednika:
Instalirao sam Ubuntu na Pi4, zelim da istestiram sve i naucim prije nego instaliram na drugi pc.
Imam nekoliko pitanja:
1. Moze li se i kako staviti neki weather widget da mi je stalno na monitoru kad god upalim pc?
2. Kako da namestim ikonice da mi budu na desktop kao na windows? I svaki put kad nesto instaliram da ide na desktop?
Hvala :)
 
Šta je tu dobro? Po mom mišljenju, snap, appimage i flatpak su odličan izbor za sve programe koji nisu u standardnim repoima. Bolje rešenje od ppa svakako, pošto uglavnom ne zavise od verzije OS-a. Ja npr. na Tumbleweedu imam samo packman repo, sve ostalo nalazim u jednom od ta 3 formata. I nemam problema sa ažuriranjem ni OS-a ni aplikativnog softvera

Na pomolu nam je novi Microsoft:
https://www.youtube.com/watch?v=Vw0ZWQG68XU
Onda vidiš kako jedan program od 2Mb može da naraste na 100Mb:
https://www.youtube.com/watch?v=r06puk-VQhU

Problem sa Snap paketima je što su centralizovani, ne baš tako pouzdani (potrebno je da veruješ onima koji ih održavaju) i što su sve u stvari zasebni kontenjeri.
Dok Flatpak ima mogućnost deljenja nekih komponenata iz već instaliranih paketa sa novima i tako značajno smanji "bloat" (bloat može samo da se koristi kada pričamo o Snaps), Kanonikalovo rešenje ima bolju mogućnost izolacije od samog OS-a (ali opet, po koju cenu?).
Da li si znao da se Snaps-i (odnosno njihov "daemon") sami proveravaju ima li novih verzija i sami se nadograđuju? Da li si TI to ikada psotavio ili makar podešavao na svom sistemu?
Možda negde grešim u gore navedenom (slobodno me ispravite, ja sebe i dalje smatram početnikom kada je Linux u pitanj) ali ja ne želim da imam posla sa takvim operativnim sistemom (Ubuntu) i takvim servisima (Snap).

Verovatno da je jedan od razloga zašto ima tako puno "forkova" Ubuntua i to što se oni sami ne samo udaljavaju od FOSS zajednice već i otvoreno sarađuju sa Mikrosoftom, Amazonom... Gibr-avej nau... :)
 
Pa sta znam, meni je snap odlican izum, ocigledno da je najveci problem sto nema nesto tipa apt-hold snap-a. Za serverski distro, snap se ne koristi, tj moze i da se obrise bez ikakvih problema.
Ja se nadam da ce to ispraviti i za desktop distro, ali mislim da nema potreba za bas tolikim prozivkama, sve ima alternativnu snapu, tako da je ovo daleko od Microsofta i slicni stvari.
 
Što se sigurnosti i pouzdanosti tiče, to može biti problem, ali i Flatpak i AppImage i standardni repo su takvi da moraš da veruješ ljudima koji ih održavaju. Nema tu neke razlike.

Znam da je u svakom od ta 3 načina pakovanja prostor koji program zauzima veći ali prednost je što radi :D Kada sve povlačiš iz repoa, možeš doći u situaciju da je program koji tebi treba zastareo, ili da ga nema. Pa onda dodaješ nove (ppa i slično). Pa kad dođe vreme za upgrade, viidš da taj repo ne podržava novu verziju. Pa često update jednog repoa napravi problem sa paketom iz drugog.

Idealan OS/distro bi sa sobom imao sve potrebne programe u zvaničnim repoima i redovno ih ažurirao. Ali kada to nije slučaj, onda treba gledati šta je najbolje i najlakše za korisnika. I po mom mišljenju je Snap ili AppImage bolja varijanta od ppa i sličnih rešenja.

Ja sam ranije koristio Ubuntu LTS i openSUSE Leap (tj. stable varijante) i uvek morao da dodajem gomilu repozitorijuma. Sada sam prešao na rolling (Tumbleweed) a za sve ostalo tu su AppImage, Snap i Flathub. Radije ću žrtvovati nekoliko GB na disku, nego da se cimam oko ažuriranja i traženja zavisnosti :)
 
Ubacih skoro ovaj ubuntu 20.04. cini mi se da mi bas ubija laptop. Procesor opterecen,mnogo rama jede (ili je to Mozila).
Dok sam koristio kde neon i pop_os nije bilo tih problema. Sada cak i dok gledam yt video na 1080p ume da secka.
Laptop je i5 sa 4gb rama i ssd-om. Ne bi bas trebalo tako da se ponasa.
Da li da instaliram neki drugi distro ili ima leka za ove probleme na ubuntuu?
 
Probaj Mint Debian Edition.
 
Moze i mint Mate, dosta ce to lepo raditi sa time.
 
Radije bih se onda vratio na kde neon ili na kubuntu. Mada uvek imam otvoren pycharm i po 7-8 tabova u firefoxu. Def je i to problem.
 
Pa i kde moze lepo da se optimizuje da cak trosi skoro kao xfce. Bio je skoro neki clanak.
 
Kde je postao jedno od najlaksih okruzenja. Kde neon mi je leteo na laptopu.
 
Kod mene Manjaro KDE odlično radi na starom i3 i 4GB rama. Firefox zaglavi tek kad otvorim 50+ tabova :)
 
Ako moze neko pomoci, komp je do sad radio kako treba i sve brzo, internet isto tako, posle sam primetio da internet kao baguje a izmerim mu brzinu, a brzina ista kao i ranije, sve kako treba da bude, dugo sam mislio da ima i neki delay i problem sa internetom ali kad udjem na mobilni dosta brze i bolje ucitava internet stranice. Na primer kad ukucam youtube cekam 10-15 sekundi da ocita stranicu i slicice o video klipova, isto tako test speed cekam 10-15 sekundi da krene sa merenjem a kad izmeri speed test 57/8, ping 8 ms.
Koristim MX Linux i stvarno sam bio prezadovoljan dok se ovaj problem nije pojavio, dal je neki update napravio problem ili sta ja ne znam...
Hm Mozda je do procesora, da nije on oslabio, kako to znati uopste?
 
Poslednja izmena:
skini neki liveboot,neku drugu ediciju linuksa ili ako ti se ne gadi windows strelec usb i butuj i vidi jel' tu imaš isti problem.
 
Nazad
Vrh Dno