Šta je novo?

Linux FAQ

hektor2

Slavan
Učlanjen(a)
29.07.2006
Poruke
4,359
Poena
450
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 5600G / LCPower212
Matična ploča
MSI B450 Gaming plus
RAM
48GB
GPU
Intel Arc A770 16GB
Storage
500GB nvme
Zvuk
Ima
PSU
LcPower 600W
Kućište
MS V700
Monitor
Tesla 27"
Na jednom kompu je Mint, na drugom Win10. Na Mintu sam istalirao sambu i sad se lepo vide kompjuteri preko mreze. Medjutim, kad sa Win10 iz Total Commander-a pokusam da prebacim neki sadrzaj u sherovan folder na Linuxu, izbaci da ne moze (iako sam u podesavanjima za sherovanje na Linuxu stavio da moze da se modifikuju fajlovi ili kako vec).
Suprotna varijanta radi. Iz Linuxa povlacim fajlove sa Win10 kompa i fajlovi se kopiraju.
 
Korisnici isti, različiti? Postoje i na Linux mašini? Autentikacija? smb.conf?

U /var/log/ imaš generalno sve šta se dešava. "auth.log" sadrži i evidenciju samba sesija. Poddirektorijum /var/log/samba/ sve bitno za nju, kao i logove klijenata.

Možeš da izlistaš najnovije sa

Kod:
ls -alt /var/log/ | head
 
Ne znam da li sam prolupao ali tu mi nesto u startu ne stima, samba delis fajlove ok ali. Sa linuxa mozes da pises po ntfs ako imas instalirano ntfs podrsku, e sad sa win 10 da pises po linuxu ext4 malo teze. da li sam ja nesto pobrkao ili sam sve lepo napisao.
 
Pobrkao si !!!! :)

Ovo tvoje je kad montiraš direktno fajl sistem, on ide kroz mrežu, dva kompjutera.
 
A godine iskustva, radni staž, zemljotres u Skoplju? Pola ti se prašta, tri četvrtke dodaje. Sreća tvoja nema administratora ovde, odmaK perma ban! ;-)
 
Treba mi odgovor iz prve ruke. Da li mogu da instaliram Linux na jednoj konfiguraciji, pa potom da prenosim HDD na druge konfiguracije, da li ima neke povezanosti izmedju Linuxa i hardvera?
 
Zavisi. Prekompajlirane distribucije kao Ubuntu dolaze sa svim paketima i drajverima, i onim koji ti trebaju i onim koji ti ne trebaju. Kao Windows. Problem moze nastati (kao u slucaju Windowsa) kada prenosis instalaciju 64-bitnog sistema na masinu u kojoj radi 32-bit procesor. Problem takodje moze nastati ukoliko prenosis hard sa ploce koja koristi stari, legacy BIOS na modernu masinu sa UEFI BIOS-om.

Sistemi koji su fino tjunirani (Gentoo i slicne varijante) nece raditi na drugoj masini. Mada ti to neces ni koristiti tako da te bas briga.
 
Zavisi. Prekompajlirane distribucije kao Ubuntu dolaze sa svim paketima i drajverima, i onim koji ti trebaju i onim koji ti ne trebaju. Kao Windows. Problem moze nastati (kao u slucaju Windowsa) kada prenosis instalaciju 64-bitnog sistema na masinu u kojoj radi 32-bit procesor. Problem takodje moze nastati ukoliko prenosis hard sa ploce koja koristi stari, legacy BIOS na modernu masinu sa UEFI BIOS-om.

Sistemi koji su fino tjunirani (Gentoo i slicne varijante) nece raditi na drugoj masini. Mada ti to neces ni koristiti tako da te bas briga.

Hvala puno!
 
Na hardu instaliran Windows10 sa svojom dodatnom particijom - od par MB (ono sto sam Win napravi prilikom instalacije). To su za sad dve particije. Posto je disk 500GB, veci deo sam ostavio za muziku, filmove, slike...To je treca particija.
Krenem instalaciju linuxa kao dual boot resenje i kad dodjem do dela gde pravim particije za linux, NE MOZE. Kaze, moze maximalno 4 particije. Ja sam 3 vec napravio prilikom instalacije Windowsa i sad napravim 4. za sam linux i ne mogu da napravim particiju za swap. Mislim mogu, ali ubrzo javi gresku.

Koja je ovde alternativa ili resenje?
Trebao bi da svaki OS ima svoju particiju i da imam veci deo ostatka diska kao DATA particija, na koju mogu da pristupim sa oba OS.
 
@hektor2,
Napravi extend particiju pa u njoj tri logicke /, /home i swap
 
Upravo tako. Linux nije izbirljiv, ne treba mu primary particija, logical je skroz okej.
 
Objasnio ti covek iznad mene. Taj visak prostora sto imas, pretvoris u particiju i izaberes extended pa na njojzi napravis tri particije /, /home i swap i podesis da budu logical tipa a ne primary. Imas ovde sta da kliknes da pretvoris novu particiju u extended: https://help.ubuntu.com/community/HowtoPartition/ExtendedPartition (gledaj samo prvu sliku ostale ignorisi).

Prvo moras da obezbedis prazan prostor gde ces napraviti extended particiju. Ako ti se Windows particije protezu na citav disk moraces neku od njih da smanjis pa da taj prostor iskoristis za extended particiju.
 
Ok. Sad mi nije jasno koje su to tri particije :) odn. koja je ta /home
Za instalaciju linuxa stavim "/", za swap stavim "swap", a /home nigde nisam stavljao, niti se susretao prilikom instalacije.
Primera radi. Hocu za linux da stavim 40gb, za swap 2-4gb a za taj "/home" koliko ? Ili bolje receno, imam na raspolaganju 50gb i kako to da rasporedim na te 3 particije.
Mozda sam konfuzan, ali i meni je sve ovo konfuzno :)
 
Nije ti obavezan /home , neki vole, ja to godinama ne praktikujem, dovoljan je samo /
Suština posebne home particije je da ako recimo rešiš da reinstaliraš sistem i tokom instalacije pokažeš na prethodnu home particiju onda ćeš imati stara setovanja.
U mom slučaju ja jako retko instaliram / reisntaliram sistem tako da iako se rešim to da uradim nije mi teško da sve od nule ponovo setujem, pritom ako već rešim da reisntaliram onda mi sigurno ne trebaju stari repovi iliti djank.
 
Ok. Sad mi nije jasno koje su to tri particije :) odn. koja je ta /home
Za instalaciju linuxa stavim "/", za swap stavim "swap", a /home nigde nisam stavljao, niti se susretao prilikom instalacije.
Primera radi. Hocu za linux da stavim 40gb, za swap 2-4gb a za taj "/home" koliko ? Ili bolje receno, imam na raspolaganju 50gb i kako to da rasporedim na te 3 particije.
Mozda sam konfuzan, ali i meni je sve ovo konfuzno :)
Koliko rama imas? Ako je 32 kao sto ti pise u Moja masina i ne koristis hibernaciju, idi bez swapa, stavi 20 gb na / i 30 na /home. U slucaju da neki softver trazi swap da bi radio kako treba (nikad mi se licno nije desilo, ali sam citao primere), uvek mozes da kreiras fajl i mountujes kasnije.
 
Ne ide linux na tu masinu :) Tu mora Windows zbog Adobe-a i igara. Na netbookove i laptopove stavljam linux i kombinaciju OS-a.
 
Nije ti obavezan /home , neki vole, ja to godinama ne praktikujem, dovoljan je samo /
Suština posebne home particije je da ako recimo rešiš da reinstaliraš sistem i tokom instalacije pokažeš na prethodnu home particiju onda ćeš imati stara setovanja.
U mom slučaju ja jako retko instaliram / reisntaliram sistem tako da iako se rešim to da uradim nije mi teško da sve od nule ponovo setujem, pritom ako već rešim da reisntaliram onda mi sigurno ne trebaju stari repovi iliti djank.
Uf koliko sam ovo puta procitao, to je toliko puta ponavljana fraza. Ostavljam /home ali znam sta na njemu brisem ako brisem, brisem najcesce kad su neke velike promene kao plasma 4 na plasma 5.
U tom slucjau ostavljam samo podesavanja FF, thunderbirda, opengp, brdo fontova, standardne dirove sa podacima (dokumenti, slike, video...) ;) Ako te zeza neki program potrazis sa locate i obrises
njegove fajlove na /home, nismo windows pa ajd svaki cas da reinstaliramo od nule, pa ni tamo to nisam radio. Valjda si procitao kako mi je prso Mint 18 i sve sam vratio, namerno nisam hteo instalaciju.
Zaboravio sam da ti vozis Gento a on je RR i tebi je zadovoljstvo da sve ponovo kompajliras, kako ko voli.
Kad ti @hektor2 nisu cuo za /home sve mi je jasno ti si ipak pocetnik, tebi je pravljenje particija problem a to su neke osnove koje moras da naucis...:)
Za swap sam bas ovde na benchmarku ostavio pisanije sa linkom koliki swap treba da bude ako ces da koristis sve opcije koje ti OS nudi, pisanije je sa Ubuntu, mozda to ne vazi za ostale distroe
ali tamo pise swap najmanje koliki je RAM ako ces da koristis hibernaciju.
http://forum.benchmark.rs/showthread.php?388362-Koliki-swap&p=4858669&viewfull=1#post4858669
 
Poslednja izmena od urednika:
@hektor2,
Sta ovo znaci? WD 0.64TB + 0.5TB Samsung F3+128gb Samsung SSD.
Mozda je nekulturno ali ja sam jednom nogom u grobu pa pitam da mi neko otkrije tajnu kako zaraditi za tolike masine, u zadnje vreme sve ljudi sa najmanje 2 masine ili vise.
Ja ceo zivot radio i rintao i imam ovaj krs od masine i cuvam ga ko ozeblo sunce, ono vodeno hladjenje vise nemam, TV karticu vise nemam, UPS mi rikno treba da saljem u NS
da se promeni baterija.
 
Poslednja izmena od urednika:
Nije nekulturno, slobodno pitaj sta ti je volja, ja bar svima sve kazem. Od kad znam za sebe radio sam u 3D programima (pocevsi od Amige i Real 3D-a). 20ak godina se zezam sa 3D-om i pre par godina je doslo da se taj moj trud malo i isplati. I dalje sam teski amater sto se 3D-a tice (radio sam ga iz ciste zabave), ali sasvim dovoljno poznajem da mogu da unovcim. Poceo sam sa prodajom slika radjenih u Mayi, pa sam se posle prebacio na animacije u Mayi, da bi na kraju zavrsio sa 90% vremena koristeci After effects i praveci animacije u njemu. I dalje odradim koji objekat u Mayi, ukombinujem sa After effectsom i na kraju animacija ode na par stock sajtova gde se prodaju vec godinama. Nije neka do yaya zarada, ali se zaradi za besne masine koje opet rade brze rendering od predhodne.
Tako da sad imam tu glavnu masinu za renderaj i net masinu za muziku i net.
Ove netbookove sam uzeo za par hiljada i na njima sam poceo da "vezbam" linux, i da, toooootalni sam amater, al se ne predajem, jer vidim potencijal za linux u odredjenim sferama.
 
Zaboravio sam da ti vozis Gento a on je RR i tebi je zadovoljstvo da sve ponovo kompajliras, kako ko voli.

Pa nije mi zadovoljstvo sve da ponovo kompajliram, zato i retko reinstaliram, štos je da nema potrebe da reinstaliram, nekada ranije da ali sada je to pesma :)
Ne bez zezanja, ne vidim kako bih uspeo da razhebem sistem do te mere da moram ponovo sve da stavljam, ali to je druga tema, suština za poseban /home je ovde pitanje, jeste imaš FF, fontove, emailove, šta god, ali sve to može na bekap, u kranjoj liniji bekapuješ te foldere i posle vratiš, mislim pazi... svako ima svoju filozofiju, htedoh samo čoveku da pojasnim da nije obavezan /home, pojasnio sam čemu mu može poslužiti, na njemu je da izabere.
 
Nije nekulturno, slobodno pitaj sta ti je volja, ja bar svima sve kazem. Od kad znam za sebe radio sam u 3D programima (pocevsi od Amige i Real 3D-a). 20ak godina se zezam sa 3D-om i pre par godina je doslo da se taj moj trud malo i isplati. I dalje sam teski amater sto se 3D-a tice (radio sam ga iz ciste zabave), ali sasvim dovoljno poznajem da mogu da unovcim. Poceo sam sa prodajom slika radjenih u Mayi, pa sam se posle prebacio na animacije u Mayi, da bi na kraju zavrsio sa 90% vremena koristeci After effects i praveci animacije u njemu. I dalje odradim koji objekat u Mayi, ukombinujem sa After effectsom i na kraju animacija ode na par stock sajtova gde se prodaju vec godinama. Nije neka do yaya zarada, ali se zaradi za besne masine koje opet rade brze rendering od predhodne.
Tako da sad imam tu glavnu masinu za renderaj i net masinu za muziku i net.
Ove netbookove sam uzeo za par hiljada i na njima sam poceo da "vezbam" linux, i da, toooootalni sam amater, al se ne predajem, jer vidim potencijal za linux u odredjenim sferama.
Bas mi je drago da neko iskreno odgovori a pogotovo da je unovcio svoj rad i trud pogotovo u ovoj struci. Obicno svi kukakju i kazu da bi svi hteli da im se nesto uradi zadjabe ili za sice.
Ja sam radio u ovoj struci ali ne PC nego na mainframe, ukinuse mi firmu koja je bila najajca i najveca po opremi u Srbiji, posle sam nasao posao u drzavnoj ustanovi, krs, praistorija, modernizovo ih sa ekipom judi i sve sto sam postigao je da sam jednom nogom u grobu. Nista ne znam, svo te godine konstatnog ucenja mogu da se popi*am na to, sve je to bilo za mainframe a ovo sa PC to sam prckao za svoju dusu. Linux prckam da ubijem vreme...
 
Poslednja izmena od urednika:
Pa nije mi zadovoljstvo sve da ponovo kompajliram, zato i retko reinstaliram, štos je da nema potrebe da reinstaliram, nekada ranije da ali sada je to pesma :)
Ne bez zezanja, ne vidim kako bih uspeo da razhebem sistem do te mere da moram ponovo sve da stavljam, ali to je druga tema, suština za poseban /home je ovde pitanje, jeste imaš FF, fontove, emailove, šta god, ali sve to može na bekap, u kranjoj liniji bekapuješ te foldere i posle vratiš, mislim pazi... svako ima svoju filozofiju, htedoh samo čoveku da pojasnim da nije obavezan /home, pojasnio sam čemu mu može poslužiti, na njemu je da izabere.
Na mom primeru sa Mintom vidis da moze sve da se raz*ebe i to bezveze, kad ti je sve na jednoj particiji tesko da moze da se sredi. Backup tesko, nekad sam radio backup ali sad tesko, imam neke fajlove preko 100MB pravio sam ih par godina, dok je sve to bilo sica mogao sam da radim backup, sad mislim da bi to trajalo danima, backup jedno 3TB podataka. Diskovi mi bas nisu novi, bilo bi lepo kad bi imao 2 nova svaki od 2TB. Ja kad sam krenuo sa linuxom svi su radili ovako kako sam napisao, pomagao mi je i savete davao covek koji je jos tada davno radio sa Gento distribucijom, tad su bili modemi. Ja sam tako navikao, svako radi po navici i kako misli da je za njega najbolje. :)
 
Ne sumnjam da može da se raz*ebe, to što se tebi desilo sa oibaf PPA se i meni desilo davno, baš sa tim ppa, mislim da sam tada i rekao definitivno zbogom ubuntu i na njemu baziranim distroima, čak mislim da mi se desilo to baš na mintu. Izrazio sam se verovatno pogrešno, hoću da kažem da MENI nje potreban /home , nekome jeste nekome nije, ne vidim tu neki problem :)
A inače zavisi koje potrebe imaš, ne vidim što ti u tvom slučaju te fajlove na kojima radiš ne bi držao na nekoj particiji koja možda čak i nema veze sa linuksom (NTFS recimo) ili na drugoj linux particiji koju ne bi reformatirao kada radiš novu instalaciju. Sada kada bih ja reinstalirao sistem backupovao bih samo mail folder i ono što mi je u documents i downloads eventualno, možda još nekih par config fajlova, tipa za mpv player, youtube-dl, hexchat i tako to, sve skupa par MB u vrh glave, neka je i 100, 200 pa i 500mb, whatever :D
Ne mora da se ima posebna home particija, to je suština !
 
@sammy,
PPA Oibaf nikad do sad nisam koristio, uvek sam vozio vlasnicke drajvere za AMDkarticu. Ja nisam nigde napisao da mora ili da tako ne moze da radi. Napisao sam kako su mene ucili pre mnogo godina. To oko fajlova i backupa ne bih dalje da diskutujem svako radi kako zeli. Ne bi se ni umeso u ovo ali kad neko kaze da nikad nije cuo za /home a poteras bilo koju GUI instalaciju, obavezan deo je particionisanje, kad biras sta i kako uvek imas /, /home i jos par opcija. :)
 
Sredjene particije sa Mint-om. Kada sam probao Manjaro, nesto nisam video opciju da prebacim da bude logicka particija. Svejedno, sad je ok.
I jos jedno pitanje. Da li bi ista dobio kada bi instalirao posebne drajvere za Intel HD integrisanu graficku ?
 
@lega99, čekaj, ti imaš više distroa instaliranih ako se ne varam, da li svi oni koriste isti /home ili svaki distro ima svoju home particiju ?
 
Nazad
Vrh Dno