Šta je novo?

Nintendo Switch (Nintendo NX)

Switch nije zastareo hardver (u stvari noviji je hardver nego PS4/XB1).

U pravu si - Switch nije zastareo hardver u odnosu na PS4/XO već slabiji. Dokaz da ne može da izgura rezolucije i efekte koje ove dve konzole mogu. 50 milki za njega je limit. Biće u rangu XO.

Kvalitet konzole se ogleda po kvalitetu igara, ne po broju 3rd party igara, Wii je imao dosta 3rd party igara ali uglavnom su bile lošije casual igre.

Kvalitetu igara. Ma hajde. Sem Mario igara, šta je Wii imao od kvalitetnih naslova. A Playstation franšize: Uncharted, The Last Of Us, Metal Gear Solid, God Of War, Killzone, Gran Tursimo, MotoStorm... Čak je i za Nintendo style ljubitelje igara imao igre tipa Little Big planet, Ratchet & Clunk, Jak & dexter, Crash Bandicot koji možda nisu u rangu Mario igara, ali su vrlo blizu. O multiplatform naslovima da ne govorim. Nedostatk EA igara za Wii/Nintendo. Nema NBA, nema FIFA, nema MADDEN, gde je GTA najpopularnija konzolarna igra na svetu. Nema. I ono što je bilo, tuga. Uporedite Call Of Duty na Wii sa Call OF Duty na PS3/XB360.

Dodatno multiplej za igre koji je na PS/XB razrađen do maximuma. Wii multiplej se svodio na sobu i više igrača. Ja PES uhvatim pa pikam sa nekim likom iz Norveške. U par sekundi.

Nintendo zarađuje i na igrama i na hardveru, a naravno da je procenutalno ubedljivo najveća zarada na 1st party igrama a ne 3rd party igrama.

Jeste zarada najveća na 1st party igrama ali je i izrada Switch igara najskuplja. Ketridž košta daleko više nego disk. A i sama zarada po igrama je diskutabilna. Sony je tu postavio zadatak svima. Uspešno je iskopirao Steam recept sa PC-a i napravio PSN. Sopstvenu on line prodavnicu. U njoj igrice koštaju kao i fizičke kopije ali to donosi brojne bonuse za Sony. Igre ne mogu da se preprodaju (ako se vežu za isti nalog), znači eliminisali su preprodaju igara. Igre ih ništa ne koštaju za izradu - jer su digitalne. Nema disk, nema kutije - cost ZERO za proizvodnju. Nema procenat posrednicima tipa Amazona, Wallmarta i sl. prodavnica. I od prošle godine digitalna prodaja na PSN-u je nadmašila prodaju fizičkih kopija igara. Znači da Sony uzima debeli procenat za svaku prodatu igru preko svoje prodavnice, isto kao i Steam za PC.

Inače, zadivljuje podatak da je na vrhuncu prodaje PS2 konzole, konzolarno odeljenje kompanije donosilo Soniju 82% profta. Sva ostala odeljenja (TV, foto, mobile, computers...) donosila su 18%. Čak je Sony priznao da je sebi dozvolio da neka odeljenja rade sa minusom (mobile) jer se zahvaljujući gaming departmenu bili pokriveni.


@vetar - izlazim iz rasprave. Previše sam vremena odvojio za ovo pisanje. Volim konstruktivne i argumentovane rasprave kao sa tobom ali imam previše godina već. I previše godina sam već u ovom poslu. Tačnije od 1994. Prvo sam izdavao Sege, pa sam se od 96 bavio slobodnom distribucijom medija:) Počev od PC, preko Sega Dreamcast, PS1,PS2,PS3, XB Classic, Wii sve do PSP-a. Držim i igraonicu od 2007. Kombinovanu pc/konzolarnu. Kod kuće sam uvek imao svako parče hardvera kad su konzole u pitanju. Jednostavno zbog prirode posla. I uvek je Sony bio glavni. Barem kod nas. Kad meni mušterija prvi put uđe u radnju pita da li ima Sony. Ne pita ni za Nintendo ni za XBox.

A dokaz da nisam Sony fanboj je da od svih konzola koje sam imao, zadržao sam samo Sega Dreamcast. Jedno neponovljivo iskustvo. Zato će mi 2000. i ostati u sećanju kao godina kada sam kupio prvi DC.
 
Poslednja izmena:
Play station je za igraonicu, Switch za kućnu upotrebu. ;)

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Wii Sports & Wii Sports Resort

Mislim da se ne razumemo, opet si imao da uz konzolu ide uglavnom jedna igra, imao si ili Wii Sports/Wii Resort bundle, ili NSMB Wii bundle, ili Wii Fit bundle, ili MK bundle...naravno da nisu išle sve te igre uz svaku konzolu.



U pravu si - Switch nije zastareo hardver u odnosu na PS4/XO već slabiji. Dokaz da ne može da izgura rezolucije i efekte koje ove dve konzole mogu. 50 milki za njega je limit. Biće u rangu XO.

Kvalitetu igara. Ma hajde. Sem Mario igara, šta je Wii imao od kvalitetnih naslova. A Playstation franšize: Uncharted, The Last Of Us, Metal Gear Solid, God Of War, Killzone, Gran Tursimo, MotoStorm... Čak je i za Nintendo style ljubitelje igara imao igre tipa Little Big planet, Ratchet & Clunk, Jak & dexter, Crash Bandicot koji možda nisu u rangu Mario igara, ali su vrlo blizu. O multiplatform naslovima da ne govorim. Nedostatk EA igara za Wii/Nintendo. Nema NBA, nema FIFA, nema MADDEN, gde je GTA najpopularnija konzolarna igra na svetu. Nema. I ono što je bilo, tuga. Uporedite Call Of Duty na Wii sa Call OF Duty na PS3/XB360.

Dodatno multiplej za igre koji je na PS/XB razrađen do maximuma. Wii multiplej se svodio na sobu i više igrača. Ja PES uhvatim pa pikam sa nekim likom iz Norveške. U par sekundi.


Jeste zarada najveća na 1st party igrama ali je i izrada Switch igara najskuplja. Ketridž košta daleko više nego disk. A i sama zarada po igrama je diskutabilna. Sony je tu postavio zadatak svima. Uspešno je iskopirao Steam recept sa PC-a i napravio PSN. Sopstvenu on line prodavnicu. U njoj igrice koštaju kao i fizičke kopije ali to donosi brojne bonuse za Sony. Igre ne mogu da se preprodaju (ako se vežu za isti nalog), znači eliminisali su preprodaju igara. Igre ih ništa ne koštaju za izradu - jer su digitalne. Nema disk, nema kutije - cost ZERO za proizvodnju. Nema procenat posrednicima tipa Amazona, Wallmarta i sl. prodavnica. I od prošle godine digitalna prodaja na PSN-u je nadmašila prodaju fizičkih kopija igara. Znači da Sony uzima debeli procenat za svaku prodatu igru preko svoje prodavnice, isto kao i Steam za PC.

Inače, zadivljuje podatak da je na vrhuncu prodaje PS2 konzole, konzolarno odeljenje kompanije donosilo Soniju 82% profta. Sva ostala odeljenja (TV, foto, mobile, computers...) donosila su 18%. Čak je Sony priznao da je sebi dozvolio da neka odeljenja rade sa minusom (mobile) jer se zahvaljujući gaming departmenu bili pokriveni.


@vetar - izlazim iz rasprave. Previše sam vremena odvojio za ovo pisanje. Volim konstruktivne i argumentovane rasprave kao sa tobom ali imam previše godina već. I previše godina sam već u ovom poslu. Tačnije od 1994. Prvo sam izdavao Sege, pa sam se od 96 bavio slobodnom distribucijom medija:) Počev od PC, preko Sega Dreamcast, PS1,PS2,PS3, XB Classic, Wii sve do PSP-a. Držim i igraonicu od 2007. Kombinovanu pc/konzolarnu. Kod kuće sam uvek imao svako parče hardvera kad su konzole u pitanju. Jednostavno zbog prirode posla. I uvek je Sony bio glavni. Barem kod nas. Kad meni mušterija prvi put uđe u radnju pita da li ima Sony. Ne pita ni za Nintendo ni za XBox.

A dokaz da nisam Sony fanboj je da od svih konzola koje sam imao, zadržao sam samo Sega Dreamcast. Jedno neponovljivo iskustvo. Zato će mi 2000. i ostati u sećanju kao godina kada sam kupio prvi DC.

Zastareo i slab hardver su dve totalno drugačije stvari, Switch hardver jeste slab ali defintivno kao hibrid ima svoju vrednost bez obzira na jačinu hardvera, PS4/XB1 ne možeš da koristiš kao pravi handheld recimo.
Na osnovu čega tačno zaključuješ da je za Switch 50m limit i da će biti u rangu XB1, pošto brojke koje imamo govore nešto drugo!?

Ne kapiraš, ne govorim da li je Wii kvalitetna konzola ili ne, već da se kvalitet konzole ogleda po kvalitetu igara, ne po broju 3rd party igara, i kao dokaz toga sam naveo da je Wii imao dosta 3rd party igara ali uglavnom su bile lošije casual igre.
Ja lično ne volim nešto Wii pošto je imao previše casual igara za moj ukus čak mi je i Wii U bolji pošto je imao neke odlične igre, ali reći da je Wii imao samo Maria od kvalitetnih igara nije realno (Mario Galaxy 1/2, NSMB, Zelda TP, Zelda SS, Metroid 3, Donkey Kong Country, Xenoblade Chronicles, Smash Bros, Kirby's Epic Yarn...) slično kao kad bi rekao da je PS3 imao samo Uncharted i TLoU.
Nintendo od SNES-a ima dosta lošiju 3rd party podršku nego konkurencija, tako da to nije ništa čudno i to niko ne dovodi u pitanje, mada ne kapiram zašto uopšte porediš na prvom mestu igre pošto smo govorili o prodaji.
Videćemo koje će Switch sve jače 3rd party igre dobiti, recimo Skyrim i Doom su velike iznenađenja, GTAV isto nije nemoguć a full handheld GTAV bi bila ogromna stvar.
Well i Fifu možeš da igraš na Switchu za par sekundi sa likom iz Norveške, iako ne mogu da se porede online mogućnosti.

Pričali smo o zaradi Wii vs PS3 igara ali sad smo se izgleda prebacili na Switch igre...Flash Memory kod Switch kertridža košta par dolara više nego BD disk. Kada se radi o profitu Nintendo je uvek imao ogroman profit, recimo za Zelda BotW su rekli da bi trebala da se proda u oko 2m da bili u profitu, a igra je već sada verovatno na nekih 7m+ (naravno bez i jednog bundle-a) i verovatno će biti 10m+ seller igra, zato su je Nintendo i samo dve godine završio u minusu tokom svoje cele istorije.
Sony je napravio odličan posao sa PSN, i mlate gomilu para na tome, ali to ne znači da Nintendo ne može isto da napravi odličan profit, već smo videli da im odlično ide od kad su izbacili Switch, što se tiče prodaje samog Switcha i Switch igara.

Još zanimljivije je da je Nintendo sa GBA/GC napravio više profita nego Sony sa PS2. :)
Ali zahvaljujući PSN-u, PS4 će im biti platforma koja će im doneti najviše profita do sada, kapiram da zato i daju PS4 za $200 da bi imali više PSN+ pretplatnika.


I ja volim normalnu, konstruktivnu i argumentovanu raspravu, totalno se slažem da je kod nas Sony uvek bio neuporedivo popularniji nego bilo koja druga konzola (bar od Sega Mega Drive 2),
i ne mislim da si Sony fanboy ali mislim da previše gledaš lokalno i naše tržište kad je u pitanju Nintendo i u ovom slučaju Switch, konzola ne mora da ima jak hardver da bi imala odličnu prodaju i bila uspešna,
Nintendo je već nekoliko puta to dokazao, i možeš da se kladiš da se Nintendo odlučio na PS4/XB1 klona umesto na Switch da bi se takva konzola mnogo manje prodala nego što će Switch na kraju da se proda.
 
Poslednja izmena:
Sajtovi polako počeli da izbacuju GOTY liste, uglavnom nema sajta na kome Zelda i Mario nisu u Top 3. Definitivno najbolje konzolne ekskluzive su na ovoj konzoli. :)
 
^ yep, dodaj tu jos Nier i HZD (jer se konstantno vrte u top3 sa ovim gore navedenim). U svakom slucaju uboli su vreme za izdavanje handheld platforme.

Rekao bih tek da se PC igrama tek lose pise u 2018 - mislim da ce igre za konzole tek da oduvaju "master race"... :) Naslovi koji nas ocekuju su da se najezis.
 
Kakav shitstorm je nastao na Eurogameru jer su stavili HDZ na 31. mesto. Mada i realno je tu negde :d
 
Zelda baš dominira GOTY nagradama, trenutno stanje:


* The Winners of this year *


-The Legend of Zelda: Breath of the Wild - 95
-Horizon Zero Dawn - 17
-Super Mario Odyssey - 16

https://gotypicks.blogspot.com/
 
Kakav shitstorm je nastao na Eurogameru jer su stavili HDZ na 31. mesto. Mada i realno je tu negde :d

Dovoljno je da baciš pogled na top 20 od njih i sve će ti biti jasno... Ako Nier, HZD i Divinity OS 2 ne zaslužuju makar top 10 ove godine ne znam koje onda zaslužuju.
A nije baš da ne znaš i ti koliko je sati kada vidiš takvu listu - kao gejmer sa dugogodišnjim stažom (verujem oko 2 decenije barem) . Baci samo pogled na njihovo 7. Mesto (muhahahaahah)

A za Zeldu ostajem suzdržan što se iznošenja mog mišljenja tiče jer znam da su Nintendo fanovi posebne "zverke"... :) Što je debeli Džimbo i osetio 2x ove godine :)
 
Poslednja izmena:
^ Sve im je oprošteno kada vidim Edith Finch na drugom mestu :)
 
Teško da mogu kada vidim listu...

Mada na kraju krajeva sve je subjektivno I koga uopšte boli briga, svako ima svoje preference... A te liste su u većini slučajeva materijal za smejanje - taman znam čije recenzije da ne čitam više.
Što me podseti na Qzmu - mogao bih da nađem koju njegovu recenziju od ove godine, da se slatko ismejem... :)
 
Super je Switch. Jedina zamerka je sto je skup. Mario Oddysey i Zelda ce se igrati i posle 30 godina. Dobili smo 2 legende u ovoj godini, sta ces vise.

Ali kada vidim Mario bundle u games-u za 54.000, place mi se. Znam da cu igrati samo Maria i jos par igara. Zeldu imam na Wii U koga obozavam.

Takodje poredjenje sa PS4 nema smisla. Switch je ovde teska egzotika.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
 
^ skroz se slazem sto se egzotike tice. Voleo bih da vidim neki chart prodaje, jer verujem da najvise konzola odlaze na Aziju (Japan) i USA. Nisam nesto ubedjen da u EU odlazi veliki deo kolaca prodaje Switcha (mozda i gresim).

A skoro sam i pricao sa ortakom, sa kojim sam odrastao na GB-u i N64, i konstantovali smo da jedine dve igre zbog kojih vredi uzeti Switch su Zelda i Mario - sto se ne isplati. A moguce je da ce da najave i neku poboljsanu verziju sledece godine (odnosno za 2019)

Iskreno najvise se nadam da se da odrade mini reizdanje N64 sa 20-30 najboljih igara i to odmah planiram da uzmem.
 
Da, ako se gleda procentualno prodaja u poređenju sa veličinom tržišta (znači ne govorim o prodajnim brojkama), Switch se bolje prodaje u US i Japanu nego u Evropi, pogotovo ako je u pitanju istočna Evropa ili još gore Balkan. :)
Sony je uvek tradicinalno bio jači u Evropi nego Nintendo, dok je Nintendo uglavnom bio jači u Japanu i US.

Switch ima više odličnih igara koje nisu samo Mario Odyssey i Zelda BotW, recimo Splatoon je jedan najzabavnijih novih igara koje sam igrao i slično kao Zelda i Mario dosta se razlikuje u odnosu na ostale slične igre na tržištu (u ovom slučaju na ostale online pucačine), tu je naravno možda i najbolji Mario Kart ikada, ARMS isto dobra, zabavna i drugačija tuča, Mario and Rabbids je praktično Xcom u Mario svetu i igra ima odlične kritike, Xenoblade Chronicles 2 je isto dobra i kvalitetna JRPG igra...a ovo su sve ekskluzive samo u prvih 10 meseci konzole na tržištu, tek treba da vidimo šta će Switch dobijati u toku 2018.
 
Poslednja izmena:
Super je Switch. Jedina zamerka je sto je skup. Mario Oddysey i Zelda ce se igrati i posle 30 godina. Dobili smo 2 legende u ovoj godini, sta ces vise.

Ali kada vidim Mario bundle u games-u za 54.000, place mi se. Znam da cu igrati samo Maria i jos par igara. Zeldu imam na Wii U koga obozavam.

Takodje poredjenje sa PS4 nema smisla. Switch je ovde teska egzotika.

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Ja sam pokušao sebe da ubedim da mi treba Switch ali sam ipak odlučio da te novce dodam sumi koju sam pripremio za 4K TV, pa sam umesto 49" uzeo 55" + model za klasu iznad od planiranog. Dobre igre su evergreen, pa za par godina kad Switch bude 200-250€ možda i pazarim. Neće pobeći nigde.
 
Par godina, pa kad se nakupe game of the year, neces stici da sve odigras... :D 300e nije puno, ja sad gledam dal Switch ili PS4, igra mi se ova Zelda i Mario, ali kad predjem, sta cu posle, zato PS4 vodi u trci.. :)
 
Kupi Sony:)

Elem, Mazda 3 jeste zabavna ali Golf je Golf. Jednostavno je najpopularniji kod nas (a i u svetu).

Fixed

Ako ovako razmišlja neka kupi ps4, ako hoće da se igra neka kupi NS. PS4 i Xbox su konzole koje bi da budu kompjuteri, a to im ne polazi baš najbolje. Dok je NS(Nintendo u svakom smislu) igračka konzola, i služi baš tome, za igranje. Sa NS su konačno i spojili kućnu konzolu sa prenosivom, i napravili ultimativnu zabavu.
WiiU je iz današnjeg ugla više bio eksperiment za prelazak sa Wii(kućne) na NS(hibridne Wii+3ds)
 
tenor.gif


 
Kakva stvar, prosto sam odusevljen. Svaka im cast za inovaciju.
 
Switch se već boje prodao nego Wii U tokom celog životnog veka.

sales5nk7c.png

Prodaja Switch igara

-Super Mario Odyssey - 9.07 million units (9m za manje od 2 meseca)
-Mario Kart 8 Deluxe - 7.33 million units
-The Legend of Zelda: Breath of the Wild - 6.7 million units
-Splatoon 2 - 4.91 million units
-1-2-Switch - 1.88 million units
-ARMS - 1.61 million units
-Xenoblade Chronicles 2 - 1.06 million units
 
Nazad
Vrh Dno