Šta je novo?

Intel Kaby Lake

Ne sumnjam uopste da ce biti mocan, nego mnogo sumnjam u te cene. :D
 
Za sebe znam da cu lako naci GOLD caby ali memaru na 4k+ to je vec prodavanje pola mojih organa :D
 
7700k i 7600k idu preko 5ghz tako da ovaj matori cpu cak i ovi haswell nemaju sta da traze vise. Jos neka ram memorija na 3400+ i to mu je to.
Koliki procenat procesora ce ici do 5ghz, ostaje da se vidi, tako da ne zuriti sa zakljucima o sandy/haswell rodjacima. Razlike jos uvek nisu takve da se prethodne generacije salju u penziju, osim ako ne radis za neki intel sponsored hype drama sajt... :d
 
Masis poentu. Pogledaj brojke sa testova sto je okacio DAS i izvuci zakljucak koliko je procentualno poboljsanje nakon 6 godina. ;)

2600K je daleko, bas daleko od toga "vreme ga pregazilo".

To što nema velike razlike u igrama, ne znači da je SB u rangu Skylake/KL. Znamo da je i 8-core jaguar na 2.1 GHz dovoljan za gaming ako je softver dobro optimizovan
http://www.anandtech.com/bench/product/287?vs=1554
Pogledaj razlike u ostalim testovima (uzeo sam 6700 zbog sličnih taktova, isti base, malo veći boost). Naravno, ne kažem da ljudi treba da bace 2600K i preću na KL, već samo da KL jeste bolji procesor i da je razlika u određenim zadacima znatna
 
Govorio sam generalno, ne samo za igre. Tek u igrama je smesna razlika. :D

Generalnih 20-25% poboljsanja za 6 godina je vaistinu tragikomicno.
 
Treba malo sacekati i viditi kako ce se Kaby koji se mogne uzeti u prodaji klokovati. Ne bi me cudilo da je Intel najbolje primjerke poslao na testove.
 
Dobro, 20-25% veći IPC i na to ~25% veći klok i izađe oko 50%. To je ako gledamo na default taktovima.
 
Dobro, 20-25% veći IPC i na to ~25% veći klok i izađe oko 50%. To je ako gledamo na default taktovima.

De' nadjoste da postavljate testove za proceve sa sajtova koji se ne bave striktno testiranjem proceva u igrama. :trust:

Ovo sto kaze kolega @Das, veci IPC, plus visi klok ( plus, mozda brza memorija ), moraju da daju i mnogo bolje perfomanse. Naravno, ovo vazi, samo kada su nesto jace grafe u pitanju, recimo, od klokovane gtx980 pa nadalje.
 
Naravno, uvek zaboravim na tu stranu price. Hvala na ispravci.

U tom kontekstu, posto nesto testiram HT kod proceva u gamingu, ...to je jos jedan razlog koji ide na vodenicu HT tehnologije, jer se moze koristiti i za multi tasking operacije. :type:.......osim za gaming.
 
Poslednja izmena:
Ako pogledaš performanse i3-2100 i i3-7100, razlika je ~50%. A cena ista 120$

Drugo, ne znam u čemu je problem. Ako procesor koji je u proseku 20-30% brži u CPU testovima nije brži u igrama, to znači da možda ni 100% brži procesor ne bi doneo primetnu razliku u igrama. Odnosno da ljudi kojima procesor treba za gaming imaju najviše razloga za zadovoljstvo, bar kada je CPU u pitanju.

Dalje, da je tako lako napraviti značajan skok, ne bi AMD-u trebalo 4 godine da razvije novi procesor. I pitanje je u kom smeru će moći dalje da se razvijaju. Pričalo se da je VISC budućnost (investitori u Soft Machines bili AMD, Samsung, GloFo... kupio ih Intel prošle godine), ali još uvek nema bitnih pomaka.

I na kraju, mnogi porede GPU vs CPU napredak, a to je besmisleno, imajuću u vidu arhitekturu i namenu oba čipa. Znamo da su za CPU (naj)bitnije single-thread performanse, a to nije lako unaprediti. S druge strane, kod GPU-a je potrebno samo ubaciti više jezgara za šta je dovoljan samo proizvodni proces. Tako se bez ikakve promene arhitekture može dobiti znatno brži čip istih dimenzija. Npr. 270X i 480 su sličnih dimenzija, a razlika u performansama je ogromna. Znamo da IPC između prve i poslednje GCN generacije nije više od 10-15%.

Najmanji problem je dodati još jezgara, pa tako imamo SB Xeon koji je imao 8c/16t konfiguraciju, dok Broadwell ide i do 22c/44t. Ako uzmemo u obzir i IPC, može se zaključiti da je napravljen skok od ~300% za 5 godina. Jedino što retko koji softver može u iskoristiti takav procesor u potpunosti.

Zapravo IPC skok kod grafičkih je takođe ~5% u odnosu na prethodnu generaciju. Najveći skok je došao kod promene arhitekture između Keplera i Maxwella koji je omogućio znatno više klokove sa manjom potrošnjom. Ali ako se pogledaju na istom kloku npr. 760 i 960 (slična konfiguracija) nije velika razlika u performansama. Takođe i GPU će udariti u zid, ili bar značajno usporiti kada su klokovi u pitanju. Ne može se protiv fizike. Setimo se koliko je vremena trebalo procesorima da dođu do 1GHz, a koliko posle do 2GHz ili 3 GHz.

Najbolje što možemo od proizvođača procesora (hardvera) da očekujemo je da sarađuju sa proizvođačima softvera. Naravno, nemoguće je svaki program (algoritam) optimizovati za multi-core rad, ali može bolje od ovoga što sada imamo.
 
Poslednja izmena:
Stoji to sto pricas.

Mislim, da kod gledanja perfomansi proceva, moramo uzeti u obzir i jacinu samih grafika koje se testiraju. Jer, pogledaj, jedna gtx980 koja je do skora bila druga grafa po snazi kod NV, sada je u nekom srednjem segmentu kartica. Cena je bila oko 550E, a sada imamo 480 i 1060 koje su vrlo slicne po perfomansama, a kostaju skoro duplo manje.

Ove grafe su i dalje sto se tice perfomansi odlicne. Sa neki malim grafickim podesavanjima, mogu dosta dobro da se izbore sa mnogim igrama u full HD i 60fps.

A, gde su onda grafe tipa, 980Ti, 1070, 1080 i FuryX i nadolazece Vega i 1080Ti. Te grafe su jace od ovih prvih grafi, za 40 - 50%, ...buduca 1080Ti i za 80 - 90%. Ne verujem, da mozemo shvatiti, koliko samo' procesorske snage treba da bi se ove sve grafe pokrenule u full potencijalu.

Postoji i druga strana price. Sa ovim grafama, mozemo da pokrenemo mnoge igre i na 1440p i 4K rezi, gde je uticaj snage proceva mnogo manji, ili bolje da kazem, skoro nebitan. Onda se postavlja pitanje izbora pravog procesora, za takav gaming.

Ako budem uzeo neku 1080Ti grafu, posto sam odradio mnogobrojne testove za 980Ti grafu, planiram da odradim slicne testove, za 1080Ti grafu, samo na 1440p rezi, da vidimo , da li mozda postoji neki cpu bottleneck i na ovoj rezi. Jer, racunam, da ce overklokovana 1080Ti biti brza od klokovane 980Ti, na 1440p rezi, za oko 40 - 45% minimalno.

Vec kazu, da nijedan procesor ne moze da pokrene TitanX Pascal na 1080p u fullu. Verovatno ce i na ovoj 1440p rezi, biti u nekim extremnim cpu bound situacijama problema da se pokrene ovakva jedna grafa u fullu.
 
Nema sta, G4560 je stvarno novi kralj budzetskih procesora. Trenutno najjeftinija H110 DDR4 ploca je 50e, tako da za ~120e koliko ce kostati komplet, dobijate sasvim finu masinu bilo za igre (sa nekom pristojnom grafickom), bilo za svakodnevno koriscenje.
 
Lagano za 500e konfa sa pentiumom i rx 470 i 8gb rama.

Od intela nisam ocekivao ovako nesto, kapa dole.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Vec kazu, da nijedan procesor ne moze da pokrene TitanX Pascal na 1080p u fullu. Verovatno ce i na ovoj 1440p rezi, biti u nekim extremnim cpu bound situacijama problema da se pokrene ovakva jedna grafa u fullu.

Da se nadovezem na ovaj post. Vrlo zanimljiv test sa TitanX Pascal kartom, za Battlefield 1 igru, gde na 1440p rezi, pa cak i na 4K, na Ultra settings,....jedan I7 6700K ne moze 100% da se izbori sa ovom karticom.

http://techbuyersguru.com/battlefield-1-benchmarked-6600k-6700k-6900k-and-r9-270x-through-titan-x?page=1
 
Poslednja izmena:
Pa vidis da je dodatak 4 fizicka jezgra rezultovao vecim FPSom, na 6700k cak i klokovanom GPU nije zakucan na 100% sto znaci da ga CPU koci. Ovo je u DX 11 testirano, jako bi voleo da ponove test u DX 12 modu.
 
Vidim da je razlika 2-10%. Mislim, sve je to lepo, ali kada pravimo ovakve testove da li smo 100% sigurni da je prednost jednog procesora u odnosu na drugi broj jezgara, klok, ili količina keš memorije?
 
Pa klok nije sigurno posto je 6900k radio na 100mhz manje, tako da su najverovatnije dodatna jezgra. Al kao sto rekoh ovo je dx11 problem, dx12 bi trebao da rastereti cpu jako me zanima koliko uspesno to radi.
 
Ne govorim samo za ovaj konkretan slučaj, ali kako znamo da su jezgra a ne keš? Npr. u testovima i3 veća je razlika između 6100 i 6300 nego 6300 i 6320 u CPU bound situacijama
 
Bf1 se moze igrati na i3/fx6300 na 60hz 1080p ekranu.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Zaboravljate da kod 6900K memorija radi u četvoro-kanalnom modu, što takođe može da da vrlo lepa poboljšanja, u zavisnosti od igre do igre.


Ne znam da li je neko pročitao vest od pre dva dana, ali budući AMD Naple ZEN serverski procesor će imati čak osmo-kanalni memorijski kontroler. To će mu u dosta aplikacija dati vrlo velika poboljšanja, zavisno od optimizacije istih.

Gesendet von meinem GT-I9295 mit Tapatalk
 
Poslednja izmena:
BF1 je bas izuzetak. Njega ni i5 haswell OC-ovan ne moze da pokrije. Prva igra koja trazi neki hexa core :)

u februaru izlazi novi patch gde jos sredjuju cpu usage i ostale sitinice, a proslim patchom su dosta toga sredili, tako da bf1 nije jos zavrsen sto se tice optimizacije...
 
Zaboravljate da kod 6900K memorija radi u četvoro-kanalnom modu, što takođe može da da vrlo lepa poboljšanja, u zavisnosti od igre do igre.


Ne znam da li je neko pročitao vest od pre dva dana, ali budući AMD Naple ZEN serverski procesor će imati čak osmo-kanalni memorijski kontroler. To će mu u dosta aplikacija dati vrlo velika poboljšanja, zavisno od optimizacije istih.

Gesendet von meinem GT-I9295 mit Tapatalk

Dosta aplikacija, winrar, 7zip i winzip. Yeah.

@DeRaddici
Da, pricao sam o BF1 multi, zna da padne i na 80 fps na low/medium sa OC-ovanim FX-8300 na 4.4. Bas gazi proc do daske.
 
Nadjoh g4560 u madjarskoj za 80e, trebalo bi i kod nas u radnjama i na kp da se pojavljuju uskork.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno