Šta je novo?

IT u osnovnom obrazovanju - diskusija

DariusIII

Slavan
Učlanjen(a)
08.12.2006
Poruke
3,457
Poena
435
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 5900X + Scythe Fuma 3
Matična ploča
Gigabyte Aorus B550M Pro-P
RAM
64GB Corsair Vengence LPX 3600
GPU
Sapphire Radeon Pulse RX6800
Storage
WD Black SN850X 1TB, Samsung 970 pro evo 500GB NVME
PSU
Cooler Master V850 Gold V2
Kućište
Cooler Master TD500L
Monitor
LG UltraGear 27" x 2
Miš & tastatura
Razer BlackWidow V4 Pro + Razer Basilisk V2
Pristup internetu
  1. ADSL
Dokle god informatika ne bude obavezan predmet, mrka kapa.
 
Dokle god informatika ne bude obavezan predmet, mrka kapa.

A da bi to imalo smisla, potrebna je infrastruktura, da škole imaju kakve takve kabinete informatike, nema svrhe da nešto bude obavezno, a da pritom nema uslova za to.
 
A da bi to imalo smisla, potrebna je infrastruktura, da škole imaju kakve takve kabinete informatike, nema svrhe da nešto bude obavezno, a da pritom nema uslova za to.
To su gluposti i to sam dobro znas, svaka skola ima komp, a o tome koliko je internet jeftin ne treba trositi reci.
Pre gledam na dnevniku neku savetnicu koja kaze da se pregovara sa AMRES-om da oni prikljuce sve skole na njihovu mrezu, a nema pojma koliko je to zapravo skupo i neprakticno. ADSL i cao...
 
Poslednja izmena od urednika:
To su gluposti i to sam dobro znas, svaka skola ima komp, a o tome koliko je internet jeftin ne treba trositi reci.
Pre gledam na dnevniku neku savetnicu koja kaze da se pregovara sa AMRES-om da oni prikljuce sve skole na njihovu mrezu, a nema pojma koliko je to zapravo skupo i neprakticno. ADSL i cao...

To uopšte nisu gluposti i osnovna koju sam završio nema kompjuter. Ne znam koju ti statistiku gledaš (možda za Beograd), ali trećina škola nema toalet, a ne kompjuter.

I da uzmu kompjuter iz računovodstva, koji je kvalitet nastave kad 20 đaka iz daljine gleda jedan računar? Budimo realni.

Obavezna nastave informatike bi uspela isto koliko su uspele stotine (bukvalno) zakona koji su prekopirani od članica EU, a realno ne mogu da se primene jer ne postoje uslovi na terenu.

Bez ulaganja u infrastrukturu, nema napretka. Može informatika biti 100x obavezna, pa da je uče kao ja - sa zelene table.
 
Daj ne zezajte nije ovo kraj 20. veka pa da je računar skup ...
Svaka škola može priuštiti danas nove računare samo ako to hoće ...

Sent from my SM-N910C using Tapatalk
 
U osnovnoj smo sedeli dvojica za racunarom, u srednjoj sam, takodje sam I na fakultetu. Svi racunari su bili krs(svi su bili dovoljno stari da mogu da krenu u skolu [emoji23] ), secam se da su oni u usnovnoj I srednjoj imali hdd od 40gb,iako nisam tako davno zavrsio osnovnu. Ne znam kakve su bile ostale komponente, ali su sasvim solidno odavljalje sve sto su trebale da obave.

Inace skole nemaju sredstva da kupe racunare I to je cinjenica, ali zato ih dobijaju od raznih donacija.

I ne vidim razlog zasto informatika mora sa bude obavezna, dajte deci pravo izbora. Ako je ovo tech forum, ne znaci da celu nasu populaciju zanima isto sto I ljude ovde.
 
Poslednja izmena:
@Ryo, OnlyOne
Jesu gluposti. Sve škole su pre 2-3 godine opremljene novim računarskim kabinetima u okviru projekta Digitalna škola. U pitanju su dobri računari, sistem sa stanicama, na jedan i7 sa 6GB RAM-a idu do 10 korisnika, stanice sa monitorom, tastaturom i mišem. Ne možeš da teraš GTA5, ali Office i net idu glatko. Sve škole u Srbiji, SVE, su ovim opremljenje sa dovoljnim brojem računara za broj đaka u školi. Uz to su dobijeni i projektori i laptopovi u istom projektu. Nezavisno od ovoga sve škole s vremena, na vreme dobijaju računarsku opremu. U školi gde sam ja radio imali smo jedan ovakav kabinet sa dva ovakva servera i jednim nastavničkim serverom za kontrolu ova dva i sa 20 stanica za učenike. Pored toga smo imali još jedan računarski kabinet sa mahom starijim računarima, ali sasvim dovoljnim za osnovnu školu, po neki C2D i po neki dual Atomi sa 1-4 GB RAM-a. Da ne pominjem da svako od nas nosi poprilično snažan računar u džepu na kojem bi bar 90% programa moglo da se izveda.
Informatika se u osnovnim školama uči kao izborni predmet već 10-ak godina. Od 1. do 4. kao Od igračke do računara i od 5. do 8. kao Informatika i računarstvo. Knjige postoje od početka i često se ažuriraju. Stari program je dobar, a novi, za obavezni predmet, je odavno napisan. Nastavnika ima, svi uslovi postoje.

Kad čujem ovo rano je, treba dati izbora,... automatski zaključim da se radi o nekim graverima šper ploča ili sindikalcima zbog kojih je ovo i odbijeno. Naravno da je u 21. veku informatika jedan od najbitnijih predmeta, znanje korišćenja računara je neophodno za skoro svaki posao, a poprilično i za svakodnevni život. Šta, graviranje šper ploča je bitnije? Pri tom, ni graveri ne bi ostali bez časova i plate. Po planu su trebali da dobiju praktičnu nastavu, koja im očigledno nije odgovarala. Neki sindikalci su se takođe poplašili da bi izgubili časove informatike koje nestručno drže jer ne bi tek tako mogli da se prikriju časovi obavezne nastave. To je bio problem, Bananaland. Nadam se da će prosvetni savet biti raspušten čim se formira vlada, botovi čak nisu imali petlje da glasaju protiv, bili uzdržani...
 
@toxicm
Sve lepo rečeno ...

Problem je u broju časova - pošto je izborni predmet, u mnogim školama informatiku predaju profesori nekih drugih predmeta ...

Treba lepo da se informatika uvede kao obavezni predmet (kad mogu veronauka i građansko MORA i informatika) i kraj priče, nikakva druga opravdanja (manjak sredstava) ne piju vodu.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Meni samo nije jasno da pored toliko profesora racunarstva, informatiku predaju neki priuceni i nestrucni ljudi. U mojoj gimnaziji su se monitori delili na "debele i ravne". Ajde da je rekla ne debele i tanke, nego na debele i ravne.
 
U školstvu, kao i u svakoj drugoj državnoj ustanovi ili preduzeću u Srbiji postoji isti problem sa zapošljavanjem preko veze. Pogotovo je informatika podložna u osnovnim školama jer kao izborni predmet ostavlja dosta mogućnosti za štelovanje ili prikrivanje konkursa. Svake godine klinci odabiraju jedan od izbornih predmeta, pa se broj časova menja, a tačno zna tek početkom godine, odnosno negde sredinom septembra pa i konkursi za informatiku kasne. Dodatan problem je što direktor iz npr. Novog Sada može da raspiše konkurs u nekom dnevnom listu u Vranju pa se ti javi. Zbog toga su se ovi sindikalci i žalili, strah da ne izgube mesto za koje nemaju kvalifikaciju. Druga stvar je što i ako neko ima kvalifikaciju ne mora odmah da znači da zna svoj predmet ili da zna da predaje. To nije novost ni iz jednog predmeta.

U srednjim školama mora da se uči tako, od početka, jer osnove nisu učene u osnovnoj školi. Čak i kao izborni predmet sa dobrim nastavnikom i dalje je izborni i ocena mu ne ulazi u prosek, pa je teško naterati nekog klinca da nauči. S druge strane, imaš predmet izborni sport i ta ocena ulazi u prosek. Uopšte mi je suvišno da se ocenjuju nečije fizičke i umetničke mogućnosti.
 
Poslednja izmena:
@Ryo, OnlyOne
Jesu gluposti. Sve škole su pre 2-3 godine opremljene novim računarskim kabinetima u okviru projekta Digitalna škola. U pitanju su dobri računari, sistem sa stanicama, na jedan i7 sa 6GB RAM-a idu do 10 korisnika, stanice sa monitorom, tastaturom i mišem.

Koje škole? Gde su te I7 u opštini Surčin? To što škole "mogu lako" da ih kupe, što ih svi imamo kod kuće uopšte nema veze s temom, jer ih nema. Znam da u BG centralnim opštinama postoje i kabineti, verovatno i Niš, Novi Sad... Ali je situacija za manje opštine i gradove jadna. Ne pričam napamet.

To što nešto lako može da se reši u našim glavama, u realnosti se ne rešava nikako. I to je velika razlika.

edit: Pričam sve vreme o osnovnima školama, da ne dođe do zabune.
 
Poslednja izmena:
Takodje ni u mojoj srednjoj, inace Gimanziji koju sam zavrsio pre godinu dana nema ni reci o i7.

Tamo se I dalje koriste oni desktop racunari, na koje stavis monitor, naravno crt.
 
Sve osnovne škole u Srbiji su dobile nove računare jer su sve bile deo projekta Digitalna škola, tako da da, pričaš napamet. Postoji verovatnoća da su računari pokradeni, ali za to se treba obratiti policiji. Tehničar kontam? ( :
 
Poslednja izmena:
Sve osnovne škole u Srbiji su dobile nove računare jer su sve bile deo projekta Digitalna škola, tako da da, pričaš napamet. Postoji verovatnoća da su računari pokradeni, ali za to se treba obratiti policiji. Tehničar kontam? ( :

Ne znam koja je verovatnoća, ali tih kabineta i I7 matori nema.
 
Ako pričaš o školama sa 10-ak đaka, one su dobile po laptop i projektor. Inače, sve ostale koje imaju barem po jedno odeljenje po razredima su dobile najmanje 1 server (i7, 6GB RAM, Windows MultiPoint Server) sa 5 stanica. Bukvalno sve osnovne škole u Srbiji. Koja to škola nije?
 
Za ono što se uči uopšte nije potreban neki jak hardver ...

Sent from my SM-N910C using Tapatalk
 
Toxicm, mislim da ryo govori o skolama koje su samo do 5 razreda, sta ce njima serveri uopste.
Najveci problem je taj sto ljudi koji iole poznaju IT ne zele da rade u skolstvu za mizernu platu pa ta mesta ostaju onima koji veze o zivotu nemaju....
Cist primer je Gimmazija u mom mestu (G. Milanovac) koja je pre neku godinu kompletno renovirana. Ogroman novac je dat na osavremenavanje kabineta u kojima je bukvalno sve novo, poseduju nekoliko interaktivnih tabla koje do dan danas nisu aktivirane, koriste se kao platno za projektore, obrazlozenje koje sam dobio je da nemaju odgovarajuc softver.
Ja bih pre rekao da je obrazlozenje to sto sva 3 profesora imaju prosek ne visi od 6.5....
 
zanimljiva je stvar sto recimo na drzavnom fakultetu imam solidne core 2 duo racunare sa 8gb ddr2, a na privatnom imam athlon 1700+ sa 512rama

u srednjoj smo imali neke celerone

sve u svemu, zavisi od ustanove
 
@Drakenzen
Od 1. do 5. razreda postoji samo predmet Od igračke do računara i za njega je potrban jedan laptop i ništa više. Informatika i računarstvo se uči u višim razredima i to je OK. Što se tiče nastavnog kadra, kvalitet se ne razlikuje mnogo po predmetima. Nije problem prosek, problem je što ne žele da rade i to treba prijaviti prosvetnoj inspekciji, ima onih koji žele.

@ probotzor
Na privatnom nema ugrađivanja, ovamo plaća država i tu je priča skroz drugačija. U projektu Digitalna škola su računari, po priči osoblja koje je postavljalo računare, kupovani od Dulićeve firme. ( :
 
Plata jeste mala, ali ako si prihvatio da radiš za tu platu, radi. To treba prijaviti, plata nije opravdanje za loše obavljanje posla. Bar u školama ima puno drugih načina za protest sa kojima đaci neće puno trpeti štetu. Ako ne znaju da rade nek traže neki drugi posao, a to se lako proveri.
 
zanimljiva je stvar sto recimo na drzavnom fakultetu imam solidne core 2 duo racunare sa 8gb ddr2, a na privatnom imam athlon 1700+ sa 512rama

u srednjoj smo imali neke celerone

sve u svemu, zavisi od ustanove

Na ETFBL je jedna firma donirala dva kabineta sa po 16 i 12 Lenovo SFF mašina sa i7-4770 i 16GiB RAM-a i Lenovo 24" IPS 1920x1200 monitorima. U ostalim kabinetima su već zastarjele P4 mašine.

U Gimnaziji smo u početku imali isto neke stare P4 mašine da bi kasnije dobili Core 2 Duo mašine od donacija iz raznih EU programa. Šteta što se to desilo tek kad sam bio četvrti.
 
Poslednja izmena:
Plata jeste mala, ali ako si prihvatio da radiš za tu platu, radi. To treba prijaviti, plata nije opravdanje za loše obavljanje posla. Bar u školama ima puno drugih načina za protest sa kojima đaci neće puno trpeti štetu. Ako ne znaju da rade nek traže neki drugi posao, a to se lako proveri.
Pa i hoće da rade, samo neće ništa što ne moraju ...
Sa 300-350€ i fakultetskom diplomom nema baš puno entuzijazma ;)

Prosveta je totalno u autu ...

Sent from my SM-N910C using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Zna se ko radi u skolama (bar sto se programiranja npr. tice). To su ljudi koji ne umeju da rade taj posao, ili su previse lenji da bi radili. Da nisu zadovoljni platom, a da znaju ili umeju da rade nasli bi drugi posao. Jos kada uzmes u obzir kakvi su danas djaci... Slag na torti...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja dva komentara su baš pravi opis školstva u Srbiji. Šta će to nama?!?
 
Zna se ko radi u skolama (bar sto se programiranja npr. tice). To su ljudi koji ne umeju da rade taj posao, ili su previse lenji da bi radili. Da nisu zadovoljni platom, a da znaju ili umeju da rade nasli bi drugi posao. Jos kada uzmes u obzir kakvi su danas djaci... Slag na torti...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Generalizacija :)
Isto tako bi se moglo reći da se zna ko se bavi programiranjem - ljudi koji nemaju završen fakultet (u većini slučajeva) i položene karakteristične predmete za posao u osnovnoj/srednjoj školi (psihologija, pedagogija, metodika, komunikologija, dokimologija ...)


Najviše njih se bavi drugim poslom van svog osnovnog zanimanja i rada u školi (rad u prosveti pruža dosta slobodnog vremena u toku godine ) ;)


Sent from my SM-N910C using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Situacija na trzistu u SRB je takva da nedostaje veliki broj kvalitetnih programera. Znam projekte za koje je tesko pronaci kvalitetnog pojedinca.
Zasto - pa bas zato što, svaka cast pojedincima, ali ima mnogo uz pomoc stapa i kanapa.
 
Poslednja izmena:
Koji fax za IT upisati da bih postao ozbiljan IT strucnjak(i programer naravno)???

Najviše njih se bavi drugim poslom van svog osnovnog zanimanja i rada u školi (rad u prosveti pruža dosta slobodnog vremena u toku godine ) ;)


Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Ne znam kojom racunicom. Eto, primera radi - programer moze da cepa bar 15 eur po satu. Mesecno u skoli dobijas koliko? 300 eur? Znaci za 20 sati rada (2.5 radna dana) zaradis mesecnu platu i ostaje ti 28 dana slobodnog vremena. Tesko da skola sa raspustom to moze da nadmasi, posto za istu platu kao u skoli godisnje bi radio 30 dana. [emoji3]


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno