Šta je novo?

Procesorska trilema

Dusan K

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
03.07.2002
Poruke
3,182
Poena
720
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 5 5600, Noctua C14S, 2x Noctua NF-A14
Matična ploča
B550I AORUS PRO AX
RAM
2x16GB Kingston 3600MHz
GPU
Asus TUF 3080 10GB
Storage
Adata SX8200 Pro M.2 512GB, Lexar NM710 2TB, Western Digital Green 2.5 2TB
PSU
Corsair SF750
Kućište
Cooler Master NR200P
Monitor
Philips 65PUS7354
Pristup internetu
  1. Optički internet
Posto imam low profile kuciste dodatno smesteno u prilicno ogranicen prostor (po visini), veoma mi je vazno da imam sto efikasniji procesor. Kako je doslo vreme za upgrade, razmisljam o nekoliko opcija (cene su iz Nemacke, da vas ne zbune).

Intel Core i5-6600K, 3.50GHz (3.9GHz Turbo), 91W, ~220 EUR
Intel Core i5-6600, 3.30GHz (3.9GHz Turbo), 65W, ~210 EUR
Intel Core i5-6600T, 2.70GHz (3.5GHz Turbo), 35W, ~210 EUR

Prva dva je moguce undervoltovati, K ima i otkljucan mnozilac, dok je T najsporiji ali sa njim nema razmisljanja. Mozda je najbolja opcija po ovim cenama cak i K model uz underclock i undervolt, mada bi to verovatno bilo previse.

Trenutni procesor trosi vise od 65W, pa sam nekako najblizi obicnom zakljucanom uz undervolt, ali me zivo interesuje da li je neko imao slicnu dilemu ili testirao T modele.

Sta bi vi izabrali :)
 
Pa valjda sve zavisi od toga za šta i kako upotrebljavaš taj kompjuter. Znaš i sam koji processor služi za koju aplikaciju.
K, za dobru, jaku ploču, OC sa dobrim hlađenjem gomile memorije, jaku grafiku i besomučno igranje.
Običan, za neku H ili B ploču, sastaviš i zaboraviš do sledećeg velikog upgrade-a. Eventualna zamena grafičke u srednjem rangu za godinu-dve.
T su uglavnom za "all in one kompjuters" ali super za neki HTPC na micro ploči i malom do malecnom kućištu. Verovatno može da prođe sa IGP-om.
 
Znam sve karakteristike, ali procenat je na potrosnji - kuciste je male visine i nedovoljno prostora, zato i jeste u planu undervolt, samo je pitanje da li se zezati sa undervoltom "jacih" procesora (i dobiti bolje perfomanse) ili kupiti T seriju.

Racunar se inace koristi za sve zivo - HTPC primarno, ali i povremeni gejming (trenutno 750Ti LP, menjam cim izadje nesto jace u ovom formatu).
 
Pa može i T da izađe na kraj sa tom 750Ti a i sa puno jačom (kad može i3 onda može i i5). Mogu samo da zamislim koliko bi bio tih komp sa tim processorom + nešto boljim cooler-om pa na minimum obrtaja. Neko napajanje sa opcijom gašenja ventilatora kada nije u full-u i pažljivim izborom ne referentne GPU.
http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i5-6600T-vs-Intel-Core-i5-6600
http://www.cpu-world.com/Compare/505/Intel_Core_i5_i5-6600_vs_Intel_Core_i5_i5-6600T.html
http://www.game-debate.com/gpu/index.php?gid=3281&gid2=3280&compare=hd-i5-6600t-vs-hd-i5-6600
K ti svakako ne treba za takvu konfiguraciju.
 
Poslednja izmena:
Znam sve karakteristike, ali procenat je na potrosnji - kuciste je male visine i nedovoljno prostora, zato i jeste u planu undervolt, samo je pitanje da li se zezati sa undervoltom "jacih" procesora (i dobiti bolje perfomanse) ili kupiti T seriju.

Racunar se inace koristi za sve zivo - HTPC primarno, ali i povremeni gejming (trenutno 750Ti LP, menjam cim izadje nesto jace u ovom formatu).

Pa s' obzirom da je cena tricavih 10e a ne bi trebalo da ti predstavlja problem malo zezanja po biosu + ces kasnije lakse prodati k model + ti moze povremeno zatrebati klok odnosno def. takt u svakom pogledu ti je pogodniji k model osim to malo cima oko podesavanja, nisi valjda toliko lenj. :p
 
Posto imam low profile kuciste dodatno smesteno u prilicno ogranicen prostor (po visini), veoma mi je vazno da imam sto efikasniji procesor. Kako je doslo vreme za upgrade, razmisljam o nekoliko opcija (cene su iz Nemacke, da vas ne zbune).

Intel Core i5-6600K, 3.50GHz (3.9GHz Turbo), 91W, ~220 EUR
Intel Core i5-6600, 3.30GHz (3.9GHz Turbo), 65W, ~210 EUR
Intel Core i5-6600T, 2.70GHz (3.5GHz Turbo), 35W, ~210 EUR

Prva dva je moguce undervoltovati, K ima i otkljucan mnozilac, dok je T najsporiji ali sa njim nema razmisljanja. Mozda je najbolja opcija po ovim cenama cak i K model uz underclock i undervolt, mada bi to verovatno bilo previse.

Trenutni procesor trosi vise od 65W, pa sam nekako najblizi obicnom zakljucanom uz undervolt, ali me zivo interesuje da li je neko imao slicnu dilemu ili testirao T modele.

Sta bi vi izabrali :)

Uzmi brodvel, troši bazno 65w, a može da obori na 32-35w, tako ne bi morao da mnejaš ploču(ako je1150).
 
Nije, AMD platforma je u pitanju, da je bilo koji noviji Intel ne bi bilo svrhe da se sve menja.
 
Kako ti se zalomi procesor, moj nekadasnji 4690k radio na 0.98v 4.0ghz... jedva da se grejao,mogao pasivno da se hladi...
uzmi K,pa se nadaj da si srecan da ti dodje lep primerak
 
Evo moje iskustvo sa I7-4785T (35W).
Zeleo sam da sklopim racunar koji se nece cuti (jer stoji na stolu), u miniITX kucistu i opredelih se za ovaj model. Doduse, CPU bio povoljan, nekiih 160€ (bez garancije, ali radi vec 5 meseci). U kucistu ITX Cheiftec (BT-04B-U3 sa njegovim napajanjem od 250W, jako tiho), ploca ASUS Z97I-Plus (jedno vreme se igrao sa G3258, pa shvatio da mi ne treba K model), Noctua NH-L9i sa adapterom na smanjeni broj obrtaja (po najvecoj vrucini nije prelazio 1500 obrtaja, temperatura CPU tada 45-55C), SSD Crucial MX200 SATA3 M.2 slot od 250GB, memorija 2x4 Kingston 2400 MHz, bez graficke, jer za ovo sto ja radim mi ne treba jaca od ove njegove 4600. Racunar upaljen dnevno vise od 15 sati.
Opsti utisak jako povoljan. Na drugom racunaru imam 3570K i neku razliku u brzini nisam osetio (isto SSD SATA3). Doduse, napominjem da ne igram igrice, tako da u tom delu nemam iskustva i tesko mi da poredim kako bi se CPU ponaasao u igrama i do koje temperature bi CPU isao. Medjutim, sto se tice tisine, a to mi je bio osnovni cilj, racunar je prosto besuman. Cak i kad prislonim uho na kuciste ne cuje se ventilator. Ova mala Nocuta je sjajna, mada, po meni, dosta zavisi i od provetrenosti kucista. Utisak je da ovaj mali Chieftec nije bas sjajan sto se tice provetrenosti, tako da sugerisem neko koje ima malo bolji protok vazduha (ovaj Chieftec dozvoljava ugradnju i 1x80 mm ventilatora na frontu, tako da bi se njim verovatno jos spustile temperatura CPU ali mi za sada ne treba).
Elem, za svakodnevni svakojaki rad na racunaru sjajan procesor, pravi mali Intelov dragulj - tisina dominira.
 
Poslednja izmena:
silence is sexy, što bi rekli ajnšturcende nojbauden...

svaka čast za cpu i rig. odlično. moje javljanje je čisto da napomenem našem namučenom narodu da ne gleda sajtove cpuboss i gamersdebate, jer su apsolutno proizvoljni, i9iotski i nemerodavni.

cpuworld i passmark su daleko ozbiljniji sajtovi za gledanje karakteristika i performansi procesora.

hvala lepo, uživajte u večeri i divnom punom mjesecu.

[youtube]hex6IErt9do[/youtube]
 
Poslednja izmena:
Ja sam u istoj dilemi, ali sa procesorom i7 6700t, koji takodje trosi nekih 35w.
Jel bi mogao tu da uglavim neki cpu cooler koji nema vent? Naravno igranje igrica otpada tada...
 
Stock i3-4160 Box sa 750Ti se nije cuo u normalnom radu,jedino u igrama i to nista extra...
Sad je kod supruge na integrusi,cesto mislim da ni ne radi komp jer je necujan...
 
Nazad
Vrh Dno