Šta je novo?

Gde ste poslednji put bili na odmoru i kada ?

Uvek je važno, ali za Kubu, od svih do sada pomenutih destinacija u ovoj temi, verovatno najvažnije, da imaš dobrog poznavaoca lokacije kao vodiča. Ako želiš da osetiš bar delić onoga što Kuba jeste, vodič mora da zna lokalne fore, jer Kubanci zapravo žive "na foru".
I kako godine prolaze, svako će narednim putnicima reći, zakasnili ste, nije to više ONA Kuba. Kao što su i meni i rekli.
Većina mojih poznanika koji su posetili Kubu, su išli u Varadero. Kubu videli nisu.
Otkucah opet kilometarski spoiler, ali već sam ugušio temu 😬
 
Upravo tako. Boravak samo u resortu i prava Kuba nemaju veze s vezom. Hvala Bogu pa supruga govori španski pa je lakše. Iako i sam govorim malo, a razumem dosta oni bogami skraćuju reči i akcentuju drukčije. Fora npr uzmeš vodiča i možeš da odeš u njihovu apoteku i naručiš škorpionovo ulje(koje sam uzimao prijateljima koji se nažalost bore sa kancerom) za cenu koju Kubanci plaćaju umesto turističke cene. Takođe plaćene ture iz resorta su bezveze i nećete videti ni 5% onoga što Kuba nudi. Obično ima taksista ispred svakog hotela a cenjkanje prolazi u većini slučajeva. Hrana je fantastična van resorta. Iako sa decenijskim sankcijama i poteškoćama nose se časno, a nemaju bukvalno ništa.
 
Gde parkirati vozilo oko bg aerodroma na 10dana ? Vidim da ima i puno privatnih i neki p11 tesla. Imate li preporuku? I da da li uključiti alarm prilikom ovako dugog parkiranja ili ne?
 
Postoji parking Tesla, zvanični parking samog aerodroma: https://beg.aero/lat/parking_i_prilaz/parking_i_prilaz/parking/p11-parking-tesla

300 dinara dnevno, njihov bus ide na svakih 10 minuta (besplatan) koji vozi između aerodroma i parkinga.

Počeo je sa radom prošle godine, najjeftinija varijanta za ostavljanje automobila - oni privatni su ranije bili minimum 500 dinara dnevno, ne znam kakva je situacija sada, je r uvijek idem na Tesla parking od kada je otvoren.
 
Šta zanimljivo ima videti na Kritu osim onih već poznatih lokacija i plaža? Neka dobra vinarija sa pogledom možda, unikatan restoran, gde otići na zalazak sunca, neke druge aktivnosti? Imam sačuvanih nekih 20ak mesta za videti ugl na zapadnoj i južnoj strani ostrva ali verujem da ima ovde kolega sa kecom u rukavu.
Biću 2 noći u Rethymno i onda 5 u Chania
 
Fokusiraj se samo na zapad. Nema potrebe da ides tamo prema istoku. Krit ne moze bez najmanje 3 letovanja minimum. Najbolje podeliti za 3 dela, zapad, centar i istok i posvetiti se tom delu.

Drzava za sebe maltene.

Ne znam da li si pribelezio jezero Kournas? Nije lose da se izbleji, provoza pedolina, mozda da se ruca tamo.

IMG_20180627_155838.jpg

Putevi sa severa ka Libijskom moru su perverzija. Kroz brda, uzivanje je.

Ova pecina sa crkvom tj isposnicom nije losa

IMG_20180703_193139.jpg
IMG_20180703_191901.jpg


Ima jos jedna gde se spustas na dole ka kanjonu, ima potok. Prelepa je priroda. Al ne mogu sad na brzinu da je nadjem

Ako volis sport, onda pod obavezno muzej fudbala u Hanji. Bio je besplatan ulaz 2018.

Sto se tice restorana, mi smo jeli po tavernama klasicnim. Nista spektakularno. Mada sam ja veliki fan drvenih stolova sa papirnim stolnjakom u obliku mape Grcke ili mesta vec gde se nalazis :D

Na tom delu Krita mozda najpopularnija aktivnost a da nije kupanje je cuveni kanjon Samarija. Al to je bas ekstremno. Nismo bili ali meni deluje perverzija. Brat i ja hteli devojka ne haha.
 
U Retimnu mogu da preporucim 2 mesta: LR Living room za dorucak i Cavo (bar) za rucak ili veceru. Cavo je na izlasku iz Retimna ka Hanji, jedan cudan koncept koji radi, fenomenalan restoran, veliki izbor vina, a oko ponoci se pretvara u club sa DJ.
U Hanji nemam nesto posebno da preporucim, genericki restorani...dobar trip da se popnes na brdo iznad grada do Venizelisovog groba, odmah do je dobar, hm, ne restoran vec vise poslasticarnica sa fenomenalnim vidikom. Ali ako budes uzimao rent a car ima jedan skriveni dragulj, riblji restoran Kapetan Fidias, nalazi se u Svinjarima (jer se nazderes i prezderes) :D... Sfinari je pravi naziv, nekih 30km od Falasarne se nalazi seoce, Stari kapetan, nadam se da je ziv, ima 4 sina, svi su ribari, snajke su kuvarice i konobarice, jede se prethodne noci ulovljeno, spremljeno tako da ne moze bolje, sve to zacinjeno jednim od najboljih maslinovih ulja koja sam ikada probao. I za razliku od Cavo bara gde te lepo da te usluze ali i osisaju, ovde su cene bile skoro za studente. Jedini realan problem je put tj serpentine, ne preporucujem da se natapas vinom. Uostalom ako odes, shvatices u dolasku i sam da je to nepozeljno. A ima i jos jedna opcija, ja sam bio 3x u restoranu, jednom prilikom neko grcko drustvo, njih 6-7 se tako ponapijalo da nisu bili u stanju ni da hodaju a kamoli da voze...pomogose im tj vise su ih odneli do zatvorenog dela restorana ... i tu su ostali da spavaju na stolovima... rekose mi da je to normalna 'pojava" kod njih.
 
Saveti iskustva za Lefkadu? Da li je Nidri malo mesto? Trenutno se devojka i ja bas dvoumimo između Sitonije(Neos Marmaras ili Nikiti) ili Lefkada.. Svaki savet iskustvo je dobro došao
 
ja imam samo pohvale za Neos...prelepa plaza(traziti smestaj kod fudbalskog terena) , podeljeno mesto na dva centra ,ima mesta i da se proseta
 
@Vuletaa Nidri je lepo mestašce sa dve duge glavne ulice pune restorana i raznih radnji. Plaža mi se nije dopala i samo prvi dan sam je koristio. Nidri kao baza uz kola je super. Na Lefkadi ima i da se pešači dosta do lepih plaža ili brodić plati. Sitonija mi je bila pristupačnija dosta kolima.
 
dok je klinac bio mali islo se na sitoniju i ta okolina
kako sam pre 5god otisao prvi put na Lefkadu - to je bilo to. Love at first
Svake godine po vise puta :cool:
Ali kao sto kazu...Lefkada je da se vozikas od plaze do mesta gde si , pa opet druge plaze.....
 
Saveti iskustva za Lefkadu? Da li je Nidri malo mesto? Trenutno se devojka i ja bas dvoumimo između Sitonije(Neos Marmaras ili Nikiti) ili Lefkada.. Svaki savet iskustvo je dobro došao

Za Lefkadu, ili kolima ili Rentacar.
Mi smo jedne godine otišli avionom, smestili se u Nidri i za sve dane uzeli Rentacar.
Drugi put smo išli kolima, smestili se u Frini, selo blizu Lefkasa, prema Katismi, krenuli na 9 noćenja, vratili se šesnaesti dan. Dobro je ispalo 🤗

Vremenska prognoza - ne gledaj za Lefkadu. U moje dve posete, jedan dan nisu potrefili i to je uvek bilo da će biti kiše, da je 5+ stepeni hladnije nego što zaista jeste i slično. Mi smo uvek imali savršeno ili malo toplije vreme od savršenog.

Nidri je sa istočne strane i može da bude baza, jer ima dosta smeštaja, ima restorana, sa kraja na kraj mesta prošetaš za maks 15 minuta.
Sama plaža je i mala i skromna.

Frini je mesto da se prenoći. Mi smo tamo imali doručak, na hotelskom bazenu se (kao i obično) nijednom nismo pokvasili, a u zavisnosti od dužine zadržavanja na plaži, u povratku ili smo kopali u nekom selu usput, ima taverni duž puta ili smo odlazili do Lefkasa. Plan je bio da tih 2-3km idemo peške. I otišli smo nijednom. Uvek kolima.

Plaže koje bi trebalo posetiti su sa zapadne strane. Katisma je ogromna ima veliki broj barova i gde god da se smestiš, nema greške. Rano ujutru ima parkinga za dž, onda se popunjavaju ogromni parkinzi koji se plaćaju i onda jednog trenutka kreće nervoza, jer nema više parkinga. U blizini ove plaže postoji nekoliko smeštaja, ali su tada ubijali sa cenama.

Milos je ogromna plaža, sa veoma malo ležaljki za rentanje i bile su duplo skuplje nego bilo gde. Jedina plaža na ostrvu gde možeš da uzmeš ležaljku i da u krugu od 10m nema druge ležaljke. Ili zabodeš svoj suncobran, pa u krugu 50m nema nikoga. Do plaže se dolazi ili nekim kozjim stazama od magistrale ili brodićem iz Agios Nikitas. Mi smo uvek išli brodićem. Postoji jedna kantina u prikolici, nije loše za prvu pomoć, ali je na blagoj uzbrdici, pa nekome može da bude smor da ide. Nije loše poneti svoju vodu. Za svaki slučaj.

Najveći vau i shit plaža na ostrvu je Porto Katsiki. Nemoj slučajno da je preskočite, ali planirajte tako da tamo budete ujutru i da već posle 10.30 ili zavisi od situacije, idete dalje. Dodje toliki broj ljudi, da plaža postane neprepoznatljiva. Do plaže se silazi (i kasnije penje) velikim brojem stepenica, pa nekome može da bude zamorno. To je jedina plaža na svetu sa koje sam nekoga pozvao video pozivom da kažem - vidi ovo! Ali u trenutku poziva, na plaži nas je bilo desetak. 2-3 sata kasnije je bilo na hiljade ljudi, voda se zamutila, trešti muzika sa onih kruzera koji ne smeju da pridju blizu, ali su baš glasni. I rade planski, kako jedan dolazi, drugi odlazi i tako ceo dan.

Kada se od Porto Katski krene prema Katismi, mislim da je Gialos plaža, ogromna, pusta... Pusta u smislu nema mnogo ljudi, ima bar, služe i hranu. Do plaže postoji dobar put, ali je mnogo krivudav i mnogo uzbrdo. Ako ste automobilom u koji nemate poverenja, razmislite da li da krenete dole.

I naravno Egremni, u vreme kada sam ja bio, prilaz je bio moguć samo sa vode, ali ne gospodski, malim čamcima, kao na Milos, već nekim grdosijama, sa po nekoliko stotina ljudi. Ili da iznajmiš negde gliser. Do sada su valjda sredili te stepenice, pa možda može da se napravi varijanta kao sa Porto Katski, da se dodje rano, pre gužve. Verujem da je plaža lepa, ali meni je bila izgubljen dan, jer smo se vukli tim brodom oko ostrva nekoliko sati i kao nešto obilazili. Pijanim klincima je bilo super :)

Bilo smo na još nekim plažama, nećeš ništa propustiti ako ih preskočiš. Morao sam da prelistam Google maps da se setim imena...

Što se ne plaže tiče, išli smo do nekog vodopada, ali je bilo sred leta, pa je vodopad izgledao kao da je vodokotlić neispravan, pa curka. Ima da se šeta, ali je lepa priroda. Možda su oni malo upropastili tim sklepanim stazama i mostićima, ali eto.

I da, Rachi, vidikovac. Prelepa lokacija, ali mora da se rezerviše, nekada i danima unapred. Imaju zaletnu stazu za paraglajdere, pa smo zato išli gore. Na večeru se nikako nismo uklopili.

Što se drugog dela pitanja tiče, Nikiti, to nam je baza za Sitoniju. Plaža je dosta bolja nego u Nidriju, ali je nismo koristili.
Ima šetalište od 3km, dosta restorana, lokala. Prethodne dve godine smo odlazili u hotele, sa svojim plažama, izvučeno iz naselja, jer nismo znali kakva će situacija da bude zbog korone. Pa ako nas i zakljucaju u hotel, imaš sve. Bazene, naravno, nismo koristili, a na plaži smo bili da popijemo kafu. Hotelsku večeru propuštali, jer se kasno vratimo. Sada smo baš u Nikitiju.
 
Pored tebe nema potrebe za Trip advisor👍👏. Ne znam da li ovo pišeš u dnevnik pa čuvaš, ali svaka čast.
 
PJ kao da radi za agenciju neku i salju ga svuda za dzabe. :D Ili je nasledio neki milion od babe iz Kanade, i sad uziva. :D

Ima neko neki info, sugestiju za Kefaloniju, to nam je alternativa za Zanzibar. :D
 
Pre dve godine sam letovao na Kefaloniji. Argostoli, veliko mesto sa pravim širokim trgom i centrom, lepim šetalištem i starim pešačkim mostom gde u pregrađenom delu borave velike kornjače koje izranjaju svakih par minuta da udahnu. Aerodrom je blizu i lepih plaža ima na 10 min kolima. Inače su one sa top lista plaže raštrkane i po 45 min voženje kolima u raznim pravcima. I to često veoma strmim putevima na ivici planine gde od provalije odvaja standardni metalni branik. Poželjno je imati snažniji auto jer se moj od 999 kubika atmosferski benzinac mučio.

Dobro je što su plaže veoma različite. Od boje mora do podloge, pa neće biti repetitivno i dosadno. Trajekt od Nidrija se oduzio na oko dva sata.
 
Sve je vec ispisano za Lefkadu. Rachi je mnogo dobro mesto. Nerealno. Preporuka i za vidikovac Profitis Ilias.

DSCN4395.JPG

Bio sam ja drugi put prosle godine. Raj na zemlji, sa skoro 90ak plaza i to za svakoga po nesto pesak, sitan, krupan, sljunak, kamenje. Prelepi gradovi i mesta, putevi vise nego solidni za ostrva.
Argostoli/Lasi najbolje za smestaj. To je neki centar ostrva i sve je dostupno kolima do max 1h na bilo koju stranu. U samom Lasiju ima 6 ili 7 plaza sto nema nijedno mesto u Grckoj. Sve je sitan pesak. Tamo se nalazi meni licno omiljena plaza u Grckoj (TOP3 sigurno) - Pesada.

Planina Enos je nesto posebno Vrh je na 1600m pa je itekako dobro da se proseta gore jedan dan.

DSCN6994.JPG

Pogled na Zakintos (malo ulevo :D)

DSCN7048.JPG
DSCN7051.JPG
DSCN7053.JPG

Ako ides kolima do tamo postoje 3 opcije za trajekt. Astakos, Lefkada ili Kilini.

Sa Kefalonijom nema greske.

 
Saveti iskustva za Lefkadu? Da li je Nidri malo mesto? Trenutno se devojka i ja bas dvoumimo između Sitonije(Neos Marmaras ili Nikiti) ili Lefkada.. Svaki savet iskustvo je dobro došao
Na Lefkadu se ne ide na odmor. To je iskljucivo za tzv. aktivni odmor, to jest, moras da je obilazis. Jer, ukoliko nisi bio na Egremniju ili P. Kacikiju, pa cak i na Agiofiliju, kao da nisi ni bio na Lefkadi. Znaci, bez auta nemoj ni da pomisljas da ides jer ono pravo, dobre plaze na zapadnoj strani...pristup iskljucivo kolima.

Stoji ono sto su ti napisali, dodao bih samo...valjda su zavrsene stepenice za Egremni, tako da ce moci i putem da se stigne.

Iznad Nidrija, u brdu, je bio dobar restoran, cini mi se Dimitrije da se zvao. Odlicna hrana i dosta povoljnija nego u gradu. Ali radio je samo posle 18.00.

Ako hoces da se foliras i hvalis u drustvu, poseti Rachi ali sada je mnogo jaci Amente - izguglaj...

I, najvaznije...Lefkada ti je postala vasariste. Milijardu ljudi...I danju i nocu. Nije normalno kolike su guzve. Tako da...Ne preporucujem!!!
 
Mislio sam da je tema odmor a ne penjanje na brda, stepenice i hodanje u obilascima do besvesti.


E, idemo na odmor?
Moze, gde?
Ima maraton u Bostonu ili pentranje na deset brda u Grckoj, izaberi!
Sveeeee, aaaaaaa!!!
 
A krastavac, meni je odmor i da se vozim, i obilazim plaze i popnem na neko brdo.

Posle toliko godina sam navikao i uvek mi je aktivan odmor lepsi.
 
Poslednja izmena:
I naravno Egremni, u vreme kada sam ja bio, prilaz je bio moguć samo sa vode, ali ne gospodski, malim čamcima, kao na Milos, već nekim grdosijama, sa po nekoliko stotina ljudi. Ili da iznajmiš negde gliser.
Ne moze, zabranjeno je ici na zapadnu stranu iznajmljenim gliserima. Provozas se oko Nidrija i nazad na vez.

Suprotno svima koji hajpuju Lekfadu ja sam totalni Antilefkas, zatvorio bi tunel zauvek.

Proslo je 8 godina, najgore letovanje za ovo "malo" zivota, srecom posle produzih na Kefaloniju pa svratih i par dana na Sitoniju te nekako poluobrisah svu negativu kojom me je napunila Lefkada.

Jednostavno, ljudi nemaju pojma sta je to turizam, desio im se tunel negde oko olimpijade 2004 pa procvat turizma ali niko tamo nema pojma sta je to i kako treba da se radi.

Za nekoga ko nije video neke druge tirkize kojekuda po svetu stoji taj "vau" efekat kad sa brda ugledas neku plazu... i to je to.

Da mi daju sve dzabe i jos toliko mi doplate u kesu - ne bih otisao tamo.

Sitonija, bez imalo razmisljanja.
 
Grčka do ~ 2003/5 i nakon toga nemaju veze. Obilazio sam je skoro celu, godinama (kahm, decenijama), nekad provodeći i po mesec dana, nikada manje od dve sedmice. Žalosno je koliko toga lepog i dobrog su uništlil.
Jedan primer, meni najupečatljiviji:
Plažu (zapravo lanac njih) koja je poznata kao Amolofi i hvale na sav glas poznajem iz perioda kada je bila divlja i po imenu Aspri Amo. Takav pesak nije mogao da se nađe nigde, ali nigde u Grčkoj (kažu retko gde i u svetu). Unakazili su ih pretvaranjem u gomilu bič-barova, nanošenjem velikih količina običnog peska da bi mogli da dobiju odgovarajuće površine. Od biljnog i morskog sveta nije ostalo bukvalno ništa, jedino je more i dalje lepo.

Primećujem da se poimanje odmora dosta razlikuje kod prisutnih članova :)
 
Mislio sam da je tema odmor a ne penjanje na brda, stepenice i hodanje u obilascima do besvesti.


E, idemo na odmor?
Moze, gde?
Ima maraton u Bostonu ili pentranje na deset brda u Grckoj, izaberi!
Sveeeee, aaaaaaa!!!

Išli bi u Boston, ali nemamo normu 😒

A atinski maraton, jednog dana.... Visinska razlika ubija, ali finiš u Panatinaiko areni 😍
 
pa sad, ja do 2003/5 i ja 2022/3 nismo baš isti :p
 
Pored tebe nema potrebe za Trip advisor👍👏. Ne znam da li ovo pišeš u dnevnik pa čuvaš, ali svaka čast.

Koristan sam isključivo za tehničke informacije, a to u dnevniku zvuči katastrofalno :)
Od 2000. godine na letovanje nosim digitalni foto aparat, ali sam tokom godina shvatio da retko pregledam te fotografije, pa se desi da sa nekog putovanja imam svega nekoliko komada.

Dok je moja žena na pomenuti Porto Katsiki ponela 3 (tri) haljine i 2 (dva) šešira. Ja to uopšte nisam shvatio dok nisam listao fotografije da joj pošaljem 😄

PJ kao da radi za agenciju neku i salju ga svuda za dzabe. :D Ili je nasledio neki milion od babe iz Kanade, i sad uziva. :D

Ima neko neki info, sugestiju za Kefaloniju, to nam je alternativa za Zanzibar. :D

Jel ti vidiš moju sedu bradu na avataru?Polako, godina po godina :)

Kefalonija mi je nekako ostala kao ispuštena destinacija. Kad nabrajam ostrva na kojima smo bili, često je se i ne setim. Uopšte ne znam šta se desilo, prelepo ostrvo, a ja se sećam nekih (pozitivno) ludih devojaka koje smo tamo upoznali i podelili (preskupi) rentacar za sve dane, sećam se samo dve plaže (a svaki dan smo bili na drugoj), jednog sela gde smo išli na ručak i opasno dobre zečetine iz nekog random restorana. A da sam vodio dnevnik, što @Antara reče...

pa sad, ja do 2003/5 i ja 2022/3 nismo baš isti :p
Uvek kažem, ne nedostaju nama prošla vremena, već nedostajemo sami sebi kakvi smo tada bili.
Jedna od pozitivnih strana starenja, kada su duga putovanja u pitanju, manje mi smetaju duga čekanja. 2019. sam silom prilika proveo 17h u jednom avionu i mnogo lakše sam ga podneo nego, opet silom prilika, 12h pre 23 godine. Da izbegnemo zabune, letovi su bili sa stopom za istovar/ukrcavanje putnika i komplikacijama na zemlji.

Za sledeće potencijalno putovanje, očekivani layover je preko 9h izmedju letova. Pre 10 godina to ne bih ni razmatrao, sada to ne vidim kao problem...
 
Mislio sam da je tema odmor a ne penjanje na brda, stepenice i hodanje u obilascima do besvesti.
Hm...Imam podosta godina, pusac sam preko 40g. U kondiciji sam minus beskonacno...Ali...Kefalonija, plaza Fteri, obicno se ide camcem a entuzijasti, pomalo i avanturisti idu pesaka. To je nekih par km. teske nizbrdice. Kroz sumarke, razno siblje, ivicom neke provalije...trazis oznake na kamenju koje je neko nekada postavio - obelezio put..inace lako je da se covek izgubi. I kada kroz to drvece, zbunje, siblje...odjednom izbijes na tu predivnu plazu...Ne znam kako da ti opisem osecaj...Zaista neopisivo.

I onda povratak... Pentranje po tim kozjim stazama i lutanje sumom i trazenje oznaka...

Taj dan, ta plaza...to je ono sto se pamti i sto cini Kefaloniju nezaboravnom. I taj dan ne bih menjao za 10. dana blejanja pod nekim suncobranom.

Svaka cast i Mirtosu i Antisamosu, i Petaniju i Makris Jalosu...Fteri je mnogo vise.
 
Fteri je bruka. Ona boja vode nije realna. Kao u bazenu.

Nadam se da ce ostati zauvek tako ne-komercijalan.
 
Ko nije pratio temu od početka, da podsetim na nama njbolji odmor koji je nas zadesio (sve ovo je citat sa prvih strana teme):

Ko voli more i aktivan odmor, a ne insisitra na luskuznom all-inclusive smeštaju, apsolutna preporuka je da nađete dobro društvo i jedrilicu sa iskusnim skiperom, i obiđete Grčka ostrva. Bili smo žena i ja svuda kolima i avionom, Sicilija, Malta, Italija, Grčka (apartmani/hoteli), bio sam poslom na Azurnoj obali, obišli smo gomilu evropskih ne morskih destinacija (Holandija, Austrija, Slovenija, Mađarska, Nemačka, Francuska), ali dve nedelje jedrilicom po Kikladima je bilo neda'ebivo. To nam je postao apsolutni reper letnjeg odmora sa kojim poredimo sve ostalo.

Obiđete Kea, Paros, Ios, Mikonos, Naxos, Santorini, Folegandros, već zaboravih imena svih mesta gde smo bili, a to su sve lokacije koje su vrlo teško dostupne nama ne-baš-previše-lovarnim. Ako skiper zna "tajne lokacije" (a naš je znao), sve vreme ste na zaturenim plažama, gde na svakoj trećoj sretnete 2-3 osobe (ostale su skroz prazne), u zavučenim pećinama, prelepim uvalama, zabačenim iskopinama iz anatičkog perioda, na vrhu podvodnog vulkana, ili u malim naseljenim mestima sa 5-6 taverni, plažom i ukupno 50 turista. O čistoći vode ne vredi pričati. To ne postoji pri kopnu. Na pučini vas često prate delfini. Ako je toplo a na po puta ste do sledeće plaže ili ostrva, samo stanete te se osvežite u moru, otvorena pučina a na dubinomeru piše 450m.

Jedino smo na Santoriniju ostali dva dana, jer ima šta da se vidi i obiđe. Rent-a-car Panda je bila jeftina, a potrebna je da sve obiđete u ta dva dana.

Poenta naše rute je bila da ne želimo ekstremni sailing (to odmah naglasite), već da se lagano obiđe ono najlepše. Nismo nikada plovili više od 2-3 sata u kontinuitetu. Spava se u marinama (ne oseti se ljuljanje broda, struja i voda prikačeni na brod, ima i WiFi ko baš hoće), odmah tu je mestašce sa tavernama, prodavnicom, šetalištem. Posle noćenja, doručak na brodu iz frižidera, te onda jedrenje (ili motorom ako nema vetra) do plaža i uvala, zadržavanje po želji... do pred veče, sledeće ostrvo, sledeća marina. Večera, dal' ćete u tavernu, dal' neki fast food giros, dal' u market pa nešto iz frižidera, vaš je izbor. Pivo/Uzo/Feta/Masline/Voće kupujte u marketima tipa Lidl koji ima u svakoj marini.

Brod je bio Benetau 440, nešto tipa ovakvog, doduše, stariji model. 4 kabine sa dvostrukim ležajem, dva kupatila i komplet opremljena kuhinja jeste sve što treba za vas i društvo. Uslovi jesu ponešto spartanski/kamperski, ali rekoh, nije to luksuzni hotel. Svakako ste ili u vodi, ili na palubi, ili na obližnjoj plaži. Naravno da imate i zaduženja, digni/spusti jedro, povuci/otpusti boom, spusti/digni sidro, ali sve to je deo zabave. Daje vam skiper i da držite kormilo. Ne, ne morate da ribate palubu i perete WC. Skiper nam je bio Beograđanin, vrhunsko društvo i poznavalac Grčkih ostrva.

Bla.bla.bla. možda zvučim k'o PR neke agencije, ali ovakav odmor jeste jedino što zaista liči na marketinški PR. Teško mi je da dovoljno kvalitetno podelim svoje oduševljenje ovakvim vidom odmora. Ne samo moje, već celog društva koje je bilo tada na brodu.

Cena uopšte nije visoka koliko se misli. Jeste viša od early booking apartmana u Pefkohoriju, ali i znatno niža od aranžmana na Santoriniju.

Mi smo dve nedelje krstarenja platili 600eur po osobi. Na to nema drugih troškova oko broda. Gorivo, vezovi u marinama, to skiper rešava i uključeno je u cenu. Polazak/povratak je iz Atine gde dođete kolima. Auto bezbedno i besplatno ostavite u Marini.

Možda zvuči skupo, ali s' obzirom šta vam takav odmor pruža, vredi 3x više.

Na to vam treba džeparac, koliko možete da se pružite. Cene u marketima su umerene, slično ko kod nas, i možete sve vreme da se hranite u sopstvenom aranžmanu. Kuvali smo jednom sami i pasulj sa kobajom, iz zezanja. Fast food je k'o svuda u Grčkoj. Restorani takođe al' neznatno više cene nego na kopnu. Ko može da priušti, svi ti restorani na ostrvima su jako dobri. I verujte da nije mnogo skuplje od boljeg restorana u BG.

Može to i skuplje, ako uzmete veći i luksuzniji brod.

Može i jeftinije, ako odete 3-4 puta sa skiperom, i položite kod nas za tu neku dozvolu, ne znam sada koja je, te sami iznajmite manji brod.. Drugar i ja smo skontali posle te dve nedelje da bi sada 99% posla oko broda znali sami da odradimo.

Ali vrlo je bitan skiper koji zna gde da vas odvede, šta treba da se vidi, i koji dobro poznaje lokacije gde se "luta". Praktično je on taj koji je ovaj odmor učinio za pamćenje. Sami bi teško znali gde vredi stati, i tumarali bi k'o Odisej.

Pa da, nije za svakog. Ali opet da ponovim, plovimo najviše 2-3h u kontinuitetu. Ostatak vremena, il' si u vodi, ili na pustoj plaži, ili se pentraš do tamo nekog hrama od starih grka.
U kabinu ulaziš u 11h uveče da prespavaš, ili preko dana da se presvučeš. Ona zadnja stepenica nad vodom na kraju broda, ima i tuš sa slatkom vodom da se izvuče.

Mog'o bih ja o ovom da razvezem još 5 strana, verujte da imam argument protiv svake primedbe (čak i za morsku bolest :p), al' ajd' sada, da ne davim dalje... Ko može da priušti, neka proba, bar jednom u životu. I da ponovim još jednom, izbegavajte extreme sailing, bar za prvi put. Puno priča o jedrenju po netu je o tome. A to je nešto drugo, često se brka sa ovim što ja pričam, i navodi kao "ju ju strašno, nikad' više...."

Nama je skiper bio paket sa brodom. Tj. brod je njegov. Otiš'o čovek rano u penziju, i bavi se samo time.

Ono što bih dodao (a i objašnjenje zašto nismo ponovili ovakvo letovanje), jeste da nije ovo da se ide sa malom decom (mi smi išli pre dece). Skiper je nešto izbegavao direktan odogovor na pitanje oko dece na brodu, ali smo uspeli da izvučemo odgovor, nešto tipa "minimum 10 god starosti, i to ako su deca ok i ako im plivanje i izronjavanje iz bilo kog položaja nije problem".

Jednostavno, ne možeš svih 15-17h kontinualno gledati u dete, a ipak trapavost i nemanje mira u deteta nije da se motaju po ne baš prostranoj palubi sa niskom ogradom.
Čak sam i ja ovako mator imao incident tipa "skoro pa se udavio" :p :D

Čekamo da deca porastu pa da nam ovo postane redovan letnji odmor.

edit: Skiper sa kojim smi mi išli ne radi to više. :(
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno