Šta je novo?

Gde uloziti i kako zaraditi?

daxdax89

Cenjen
Učlanjen(a)
29.11.2009
Poruke
12
Poena
154
Izvinjavam se ako je dupla tema, nisam uspeo nigde da je vidim.

Nego, uglavnom popularne teme na svakom forumu su bas ovakvog tipa. Diskusije o ulaganju i zaradi novca. Svako bi da zaradi sto vise sa sto manje para. Interesuje me vase misljenje. Ja licno mislim da u Srbiji je dovoljna svota od 10 000 eura da bi moglo da se krene u neke zanosne poduhvate. Naravno, postoje slucajevi gde su genijalci uspevali da 5 dolara pretvore u milione ali to se kod nas desi jednom u 10 godina mozda :D
 
Ja licno mislim da u Srbiji je dovoljna svota od 10 000 eura da bi moglo da se krene u neke zanosne poduhvate.
Naravno, postoje slucajevi gde su genijalci uspevali da 5 dolara pretvore u milione ali to se kod nas desi jednom u 10 godina mozda :D
U zanosne sigurno da.
Planiraš da brzo i lako okreneš paru?
Nisi jedini...

Puno sreće želim.
 
Benfica Bayern - 2
 
Nije to dovoljno zanosno. Bolje da uloži npr. 50 EUR na kvotu 100. I kad dobije 5000 EUR opet uloži na kvotu 100. I ima 500.000 EUR da narednih par godina presedi u omiljenom kafiću. Kad suma padne na početnu vrednost samo treba ponoviti korake 1 i 2.
 
10к еврова је мало за било какав бизнис, тако да остаје само ово предложено - кладионица или можда лото. :D
 
Evo dobitne kombinacije za Loto koja ima istu verovatnoću da bude izvučena kao bilo koja druga
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
 
Gdje uloziti? Uloziti u komad zemlje, zdrava sjemena, ogradu i oruzje. Bice to tezak poduhvat i mukotrpan rad ali ces sebi i svojoj porodici bar obezbjediti hranu za vrijeme kad ce najobicniji zdravi krompir vrijediti vise nego Rolex Submariner.
 
Izvinjavam se ako je dupla tema, nisam uspeo nigde da je vidim.

Nego, uglavnom popularne teme na svakom forumu su bas ovakvog tipa. Diskusije o ulaganju i zaradi novca. Svako bi da zaradi sto vise sa sto manje para. Interesuje me vase misljenje. Ja licno mislim da u Srbiji je dovoljna svota od 10 000 eura da bi moglo da se krene u neke zanosne poduhvate. Naravno, postoje slucajevi gde su genijalci uspevali da 5 dolara pretvore u milione ali to se kod nas desi jednom u 10 godina mozda :D

Možda i to je veliko možda ako dodaš još jednu 0 bi moožda mogao da kreneš u te zanosne poduhvate..ovako možeš da otvoriš frizerski salon sa 10k evra, mada nisam siguran :D
 
"Zanosno" je pogresna rec koju si odabrao na pocetku teme i zato je ona krenula u tom pravcu :) Nema lako a posteno...a sa 10k evra mozes svasta da pokusas...i naravno da radis vise nego kod nekog gazde izrabljivaca dok nesto ne postignes.
 
Smatram da za ovu temu bi bio najkompetentniji čuveni "lordAca" :D

Taj je znao od 100 dinara da napravi 10.000,00 , pa i više ;)
 
Sve vise ljudi otvaraju fitnes centre. Moras uloziti u prostor i sprave. Ali mislim da se isplati. U pocetku je tesko... jos ako imas strucan kadar bice lakse.
Reklama je glavna u svim poslovima
 
Probaj da od 100 dinara napravis 200. Ako uspes, napravi od toga biznis.
 
Sve vise ljudi otvaraju fitnes centre. Moras uloziti u prostor i sprave. Ali mislim da se isplati. U pocetku je tesko... jos ako imas strucan kadar bice lakse.
Reklama je glavna u svim poslovima

Јесте отварају, али за 10к евра ћеш купити бучице и шипке и тегове, а где су тренажери, траке за трчање, бицикла и остало... :)
 
Gdje uloziti? Uloziti u komad zemlje, zdrava sjemena, ogradu i oruzje. Bice to tezak poduhvat i mukotrpan rad ali ces sebi i svojoj porodici bar obezbjediti hranu za vrijeme kad ce najobicniji zdravi krompir vrijediti vise nego Rolex Submariner.

Zajebano je to odbraniti pored raznih Nigana. Bolje je na jahti dočekati taj scenario. :) Bar prema najnovijem FearTWD. [emoji1]
 
Drugari, nema potrebe za uvredama. Normalno da je moguce zaraditi, dobrim idejama je i 10k mnogo. To sto neko nema trenutno neku u glavi ne mora da mraci temu komentarima tipa "nemoguce je to, dodaj koju nulu" itd itd. Pogotovo na netu je i vise nego dovoljna ta suma.
 
Drugari, nema potrebe za uvredama. Normalno da je moguce zaraditi, dobrim idejama je i 10k mnogo. To sto neko nema trenutno neku u glavi ne mora da mraci temu komentarima tipa "nemoguce je to, dodaj koju nulu" itd itd. Pogotovo na netu je i vise nego dovoljna ta suma.

Dax, ako nisi neki inženjer koji ima nekakav patent ili neko ko ima 10 godina iskustva u nekoj oblasti (ovde karikiram, bitno je iskustvo da znaš šta radiš) ni 100 000$ ti neće pomoći jer će taj posao propasti. Pre par meseci sam gledao statistike, doduše za SAD, koliko novih kompanija preživi prvu godinu i te brojke nisu ni malo ohrabrujuće. http://www.forbes.com/sites/ericwag...ons-8-out-of-10-businesses-fail/#46dc53455e3c (evo ga sličan članak)

Te trange frange ideje koje većini ljudi padaju na pamet u Srbiji, mislim da ti je za to i 1000 evra dosta. Za ozbiljan biznis je potreban i ozbiljan kapital, uvek bilo i biće. To što 1 od milion uradi nešto sa 10 000 evra, to je izuzetak koji ne potvrđuje pravilo.

Ti svakako tragaj za tim svetim gralom, ali pre nego što daš tih 10 000 evra uradi bar biznis plan i studiju slučaja da makar vidiš isplativost tog poduhvata.

edit: http://www.statisticbrain.com/startup-failure-by-industry/ (dole su raščlanjeni neki od razloga propasti)
 
Poslednja izmena:
Ja licno mislim da u Srbiji je dovoljna svota od 10 000 eura da bi moglo da se krene u neke zanosne poduhvate.

Problem nije u kolicini novca, niti u tome kako doci do odlicne ideje za dobar posao, problem je SVE nakon toga.
Sve se svodi na kako preziveti pocetak -> biti na nuli -> krenuti da vracas novac -> odrzati tempo zarade....

Naravno, postoje slucajevi gde su genijalci uspevali da 5 dolara pretvore u milione ali to se kod nas desi jednom u 10 godina mozda :D
Moze se 5 dolara pretvoriti u milion, nikakav problem, ali moras imati iskustvo koje ako hoces da ga kupis kosta oko te cifre, ili ces ga sam skupljati gde ces potrositi jako mnogo,
sto ti na kraju dodje na isto...

jos ako imas strucan kadar bice lakse.
Ovo je strasno bitna, a u Srbiji jako teska (citaj: nemoguca) stvar. JAKO JAKO JAKO je tesko (bez obzira na novac) naci
kvalitetan i strucan kadar (i koliko god zvucalo apsurdno, to jako malo veze ima sa visinom plate, ja cak smatram da kada
se trazi dobar radnik, plata nije bitan toliko faktor, tj. vrhunski radnik je tek 20-30% skuplji od nekoga ko je ispod proseka).
 
Posteno u Srbiji sa 10k evra samo sigurno propadas... mislim sve da radis po PS,legalno...

Siva ekonomija najbolja,ima milion varijanti:
-kupujes "lomljeno" zlato,prodajes u EU (Madjarska,Austrija),vrlo unosan posao,sa malo klikera uskoro obrces velike pare...
-sverc cigareta iz Srb u EU (dok ne poskupe i dok ne padnes :)),zaradjujes minimum evro po kutiji...
-zelenasenje (dajes kintu za debelu kamatu),ako imas stomak za to...
itd itd...

Najbolji mi je drugar,covek u svojoj kuci u ogromnoj dnevnoj sobi otvorio kafanu,na crnjaka... upadnes mu na gajbu,imas veliki TV za utakmice,friz sa picem koje god pozelis,on kuva kafe i posluzuje pice ili sam uzmes,gospodsko kupatilo,cene negde upola nego u kafani,ako treba tu je i dodatna spavaca za devojke... ma ludilo...uvek izabrana "elita" visi tamo,diskrecija na nivou i on covek sebi zaradi sasvim finu platu a ceo dan sedi u kuci... ja se toga nikad ne bih setio... :)
 
Posteno u Srbiji sa 10k evra samo sigurno propadas... mislim sve da radis po PS,legalno...

Siva ekonomija najbolja,ima milion varijanti:
-kupujes "lomljeno" zlato,prodajes u EU (Madjarska,Austrija),vrlo unosan posao,sa malo klikera uskoro obrces velike pare...
-sverc cigareta iz Srb u EU (dok ne poskupe i dok ne padnes :)),zaradjujes minimum evro po kutiji...
-zelenasenje (dajes kintu za debelu kamatu),ako imas stomak za to...
itd itd...

Najbolji mi je drugar,covek u svojoj kuci u ogromnoj dnevnoj sobi otvorio kafanu,na crnjaka... upadnes mu na gajbu,imas veliki TV za utakmice,friz sa picem koje god pozelis,on kuva kafe i posluzuje pice ili sam uzmes,gospodsko kupatilo,cene negde upola nego u kafani,ako treba tu je i dodatna spavaca za devojke... ma ludilo...uvek izabrana "elita" visi tamo,diskrecija na nivou i on covek sebi zaradi sasvim finu platu a ceo dan sedi u kuci... ja se toga nikad ne bih setio... :)

Naravno da ne zaboravimo i šverc droge (kokain, heroin, LSD i slično), zatim šverc oružja (pogotovo sada sa situacijom u Siriji) :D Takođe švercovanje nafte, umetničkih dela i tako.. Ima milion ideja :)
 
Sumnjam da je neko od tih, koji su uspeli od 10k evra da naprave nesto, ideju nasao na forumu. Mislim da ideju moras sam da nadjes u zavisnosti od svojih znanja i sposobnosti, ili recimo ljudi sa kojima imas kontakt.

Jedan primer - ne mogu ti ja reci uzmi 10k evra i ulozi u posao sa pecurkama ako ti blage veze o njima nemas.

Ista stvar i da ti kazem uzmi za te pare neki VR set, zagrej stolicu godinu dana da razbijes Unreal Engine, i realizuj neku ideju u toj oblasti.

Takodje, ako imas 10k evra na gomili, mnogo lakse ces ih iskoristiti ako se kreces medju ljudima nego sedeci i citajuci forume.
 
Znao sam da ces nesto pametno prokomentarisati...

Ovo sto sam naveo se radi naveliko,ne bi poverovao koliko... Da si ziveo blizu grane kao ja,samo bi potvrdio moja navodjenja...
Pitaj kamiondzije sta najcesce prenose...

Realno,10k je premalo za bilo sta da zapocnes... drugar pre 5-6 god otvorio teretanu,posto se vec navelo kao primer,otislo mu na osnovne sprave i ono minimalno opremanje prostora oko 40k evra i jos kaze da je jeftino prosao...
Sa tim parama da fino zaradis mozes samo u sivoj zoni...
 
Hehe, nemoj mi zameriti Duke :D Ne sporim ja ništa od onoga što si ti napisao. To je na žalost trenutna realnost u Srbiji. Ovde je bila priča o legalnom poslu. Ilegalno mislim da možeš da nađeš stvarno 1000 primera.

Isto tako je bila rasprava o tome koliko je (ne)dovoljno tih 10000 evra početnog kapitala, jer su se javljali neki članovi (khm Mixer :p) koji su tvrdili bez ikakvih dokaza da je to moguće. Naravno želje i maštanja su jedno, a realnost je drugo. Gledam sad ovaj sajt Republičkog zavoda za statistiku i ne mogu nigde da vidim procenat otvorenih i zatvorenih firmi u nekom vremenskom periodu. Mislim isključivo na doo.
 
Pa jesu od nule krenuli (neko sigurno jeste) ali prve pare se ne zaradjuju cisto legalno,plivas u sivilu dok ne skupis za legalu...

Spirit je ubo samu srz problema: vredi uloziti u ono u cemu si dobar,jer tu vec znas kako da "plivas" i koliko a da se ne udavis sto opet nije garant uspeha...

Evo dobar primer kako odraditi dobar biznis a la Spirit fazon: npr moja ex firma u Nemackoj: boss diplomirao obradu materijala,obozava mehaniku i obradu limova,ulozio 3 miliona evra u ogromne CNC masine (dobar deo je kreda,naravno),saradjuje sa svim gigantima u Nemackoj (Bosch,Siemens,BMW itd)...
Naravno,to moze svako u Nemackoj... ali boss je specijalizovao firmu za posebne ne standardne izrade,npr pravili smo kabine za brodove,specijalni drzaci motora za VW motore,kucista konzola za Siemens upravljacke konzole i sl,znaci nesto sto vecina nece da radi jer je zeznuto i ne standardno...
ALI,boss je pre toga radio godinama u Tyssen Krupp (vodeci proizvosjaci visokokvalitetnih celika) kao komercijalista i tu je pokupio veze i kontakte sa prethodno navedenim firmama tj tu je nasao mala vrata za njih...
I covek ukrstio znanje,veze i ljubav i sada se razbija od posla i kinte...
 
Poslednja izmena:
Tačno, i Spirit i ti ste u pravu. To je i jedan od kamena spoticanja novih preduzeća, jer često vlasnici ulažu nešto o čemu nemaju pojma. Pretpostavljam i da je taj tvoj šef u toj ex firmi pre nego što je otvorio firmu sproveo razna statistička istraživanja, napravio studije slučaja i biznis plan pre nego što je krenuo u taj posao?
 
Kolega je ubo srž problema, samo što toga još nije svestan.
Svako bi da zaradi, u propaloj Srbiji gde su mogućnosti daleko skučenije to važi utoliko više.
Oni koji su stvarno krenuli od nule i (nelegalno ili legalno) uspešno pokrenuli i održali profitabilan posao ne gube svoje vreme na forume.

Nego, uglavnom popularne teme na svakom forumu su bas ovakvog tipa. Diskusije o ulaganju i zaradi novca. Svako bi da zaradi sto vise sa sto manje para.
 
Tačno, i Spirit i ti ste u pravu. To je i jedan od kamena spoticanja novih preduzeća, jer često vlasnici ulažu nešto o čemu nemaju pojma. Pretpostavljam i da je taj tvoj šef u toj ex firmi pre nego što je otvorio firmu sproveo razna statistička istraživanja, napravio studije slučaja i biznis plan pre nego što je krenuo u taj posao?

Ne znam sta je tacno radio jer nismo o tome pricali,ali sigurno nije rekao "e sad cu roknem 3 milke pa sta bude..."
Plus je bio komercijalista,to mora da ide sa statistikom... sto mu je i dalo neki uvid na stanje na trzistu...
Sama delatnost tj ta specijalizacija govori da je detaljno proucio sta se trazi tj sta manjka na trzistu,uzeo na kredu masine (nije spuco sav svoj kapital) i laganica...
 
Tako je. Svaki posao traži prvo, detaljnu analizu tržišta pa onda sve ostalo.
 
10K sa u Srbiji ulaze ovako...uclanis se u vladajucu partiju, kupis diplomu i krenes snazno da peces zanat kod lokalnog mocnika...potrajace.
Uslov je da nisi gadljiv i snazan lakat...
 
Da, 5 diploma, 5 pozicija (entry level) . [emoji1]

Napravi ti biznis plan za 2 sekunde za pominjanih 10k.

Idealno rasporedjenih 10k, svaka čast. [emoji1]
 
Nazad
Vrh Dno