Šta je novo?

MS Industrial Black Widow


Uzas.

Ne mislim toliko na dizajn koliko na kvalitetet :(

A na koji to kvalitet mislis? Bolji "brend"? MS Industrial je fantasticno realizovano kuciste, i spolja i iz iznutra. Materijali su odlicni, ima mesta za sve sa odlicnim cable mangementom, sve ivice od lima su HQ.
 
Više sam mislio na ovo koje je on uzeo, nego na BW. A i od BW je recimo Fractal dosta bolji.
 
Izuzev razlika u izgledu i zvucnoj izolaciji, u biti su oba ista - ista konstrukcija i isti materijali :)
 
Onda i nisi toliko loše prošao, mada 65evrica.......
 
A meni su izgled i zvucna izolacija presudili da dam vise novca nego sto sam planirao i uzeo bw :D

Ово је послао 6п!
 
Ma u BiH su cijene komponenti blesave... evo ovo Black Widow se najjeftiije moze naci za nekih 60eur, a u vecini radnji je i skuplje
 
Tragam za novim kucistem i vidim ovaj enormno popularni thread.

Procitao sam prvih par i poslednjih para strana ali i dalje nisam pametniji za odgovor:

Koje su prednosti ovog kucista u odnosu na kucista iz istog cenovnog ranga, poznatih proizvodjaca?
 
Zvučna izolacija, veličina, količina slobodnog prostora unutar kućišta, dosta slotova za ventilatore, dosta prostora za cable managment, PSU shroud, fan controler i ne izgleda kao da je izaslo iz mašte 14-ogodišnjaka :D
 
hvala zube zeleni! veoma brz odgovor :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Jel može neko da definiše "kvalitet"? Pošto se to navodi kao jedina prednost tih skupljih kućišta a ne znam šta podrazumevate pod tim. Debljinu lima, šta? Ozbiljno.
 
Kvalitet lima, materijali, mali detalji, pakovanje, izolaciju itd.

Sent from my D6603 using Tapatalk
 
Kupio sam ovo kuciste preko bench shopa, preko Gigatrona mi dostavili kuciste. Imam nov filter.

Prezadovoljan sam sa kucistem za ovaj novac, i mislim da za tu vrednost nije moglo bolje. "Mane" su to sto fali reset dugme (mada to nije veliki problem) i to sto je moguce staviti samo dva hdd-a, ali licno imam samo dva, dok u narednom periodu bih se eventualno odlucio za SSD neki, ili ako mi bas treba treci HDD, koristicu ga preko HDD fioke.

Prostora ima i "previse"...

Da li bi neko mogao da me posavetuje da li da menjam nesto u vezi ventilatora ? Meni ova uz kuciste su sasvim ok, temperature su mi ok, jedino graficka mi je stalno u crvenom (mada mislim da "speed fan" nesto tripuje)... Ventilatori su mi po "defaultu", imam lc 120 cc... Stavio sam na njega kuler koji je dosao u pakovanju, i iz starog napajanja sam izvukao kuler i nakacio na hladnjak sa druge strane... Licno ne bih nista dirao, ali ako neko ima neku sugestiju ...
 
jedino graficka mi je stalno u crvenom (mada mislim da "speed fan" nesto tripuje)...

Koristi Aida64, GPU-Z, HW monitor umesto tog Speedfana.

Koliko je stepeni to "stalno u crvenom", jer ako je stalno u crvenom nije baš dobro, i trebao bi dodati par ventova da izbacuju topao vazduh (gore?)
 
Koristi Aida64, GPU-Z, HW monitor umesto tog Speedfana.

Koliko je stepeni to "stalno u crvenom", jer ako je stalno u crvenom nije baš dobro, i trebao bi dodati par ventova da izbacuju topao vazduh (gore?)

oko 65-69. ALI NE PRELAZI VISE OD TOGA, cak i dok igram igrice...

E sad.. Za sve druge komponente su "fantasticne" temperature, a posto imam mATX plocu, mozda mi graficka "trpi" neki topao vazduh koji se ne izvlaci dovoljno...

Jedan od clanova je stavio ovako svoj hladnjak http://forum.benchmark.rs/attachment.php?attachmentid=201472&d=1464711700

Drugi clan je stavio ovako http://forum.benchmark.rs/attachment.php?attachmentid=206495&d=1470519829, tako imam i ja... (u pitanju je lc 120 cc samo)

Ne znam da li je svejedno kako je postavljen ili zbog cega vec... Nemam poteskoca u radu, komp se ne iskljucuje, igrice rade "fenomenalno"...

Jedino kada je kompjuter iskljucen, pa se upali, onda posle prvih par minuta rada, pokazuje mi temperaturu oko 35 stepeni...

Jedino sto sam stavio oba kulera na hladjaku da budu okrenuti ka spolja... Ne znam da li to ok... Prvi put u zivotu koristim hladnjak i kuciste sa ventilatorima... Ako gresim, ispravite me...
 
Ako ti je tako podesen kuler, kuler blizi zadnjoj strani kucista treba da izvlaci iz heatsinka, a kuler blizi prednjoj strani kucista treba da duva u heatsink.

65-69c je normalno za graficku u toku igranja, u idle, kada nista ne radis, ne bi trebalo da bude 65-69.

Sent from mTalk
 
Ako ti je tako podesen kuler, kuler blizi zadnjoj strani kucista treba da izvlaci iz heatsinka, a kuler blizi prednjoj strani kucista treba da duva u heatsink.

65-69c je normalno za graficku u toku igranja, u idle, kada nista ne radis, ne bi trebalo da bude 65-69.

Sent from mTalk

Dobro, hvala na savetu...

Treba mi onda samo "na srpski"objasniti kako da stavim kulere :d:d:d

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160806/321c21180cffb14d262fe57778ebe154.jpg - originalni koji sam dobio uz heatsink stoji bas ovako *nalepnica se vidi spolja*... Da li po tvom objasnjenju znaci da treba da ga "okrenem" ?

Drugi kuler isto stoji tako, da se "nalepnica" vidi... Tako da sam verovatno tu napravio gresku... Samo mi treba objasnjenje na "deciji nacin"kako da stavim kulere, jer prvi put tako nesto radim :)
 
Dobro, hvala na savetu...

Treba mi onda samo "na srpski"objasniti kako da stavim kulere :d:d:d

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160806/321c21180cffb14d262fe57778ebe154.jpg - originalni koji sam dobio uz heatsink stoji bas ovako *nalepnica se vidi spolja*... Da li po tvom objasnjenju znaci da treba da ga "okrenem" ?

Drugi kuler isto stoji tako, da se "nalepnica" vidi... Tako da sam verovatno tu napravio gresku... Samo mi treba objasnjenje na "deciji nacin"kako da stavim kulere, jer prvi put tako nesto radim :)

EDIT: mozda je doslo do nesporazuma. Ja sam razumeo da si stavio 2 ventilatora na HLADNJAK od procesora.
Ako je to slucaj, citaj ovo dole ispod sve.
Ako nije, zadnji vent treba da ti izvlaci vazduh iz kucista, dole imas objasnjenje kako da vidis u kom pravcu duva ventilator ako nisi siguran.



U sustini neki kuler duva gde mu je nalepnica, neki duva suprotno.
Trebalo bi da ima na svakom ventilatoru strelice kao indikatori gde on duva.
Posto i ja koristim taj kuler isti, mislim na ovaj na procesoru, mogu ti reci da je taj vent montiran kako treba, da duva u heatsink.
Sto se tice drugog moraces da pogledas gde ide vazduh od njega. I na njemu, verovatno, ima strelica koja to pokazuje.
Ako nema, ili ako se ne vidi:
Ako ne mozes sam da procenis,
najprostije je da uzmes parce papira, tipa novcanicu, i priblizis je ventilatoru polako da vidis da li ce se udaljiti ili ce je uvlaciti. Bez guranja iste u ventilator naravno.
Ne bi bilo dobro da oba kulera duvaju u heatsink, jer onda toplota iz njega ne ide nikuda, oteoretski. U praksi jedan vent je jaci od drugog, osim ako su identicni, ali opet duvaju jedan u drugi a toplota izmedju njih.
Cilj je da duvaju u istom smeru, dakle da ovaj koji je sa leve strane, koji se ne vidi na slici izvlaci vazduh iz heatsinka i gura ka ovom na zadnjoj strani kucista koji ga izvlaci napolje.


Sent from mTalk
 
Poslednja izmena:
Dobro, hvala na savetu...

Treba mi onda samo "na srpski"objasniti kako da stavim kulere :d:d:d

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160806/321c21180cffb14d262fe57778ebe154.jpg - originalni koji sam dobio uz heatsink stoji bas ovako *nalepnica se vidi spolja*... Da li po tvom objasnjenju znaci da treba da ga "okrenem" ?

Drugi kuler isto stoji tako, da se "nalepnica" vidi... Tako da sam verovatno tu napravio gresku... Samo mi treba objasnjenje na "deciji nacin"kako da stavim kulere, jer prvi put tako nesto radim :)

Baš tako treba da stoji. Jedan napred, koji duva unazad.

Po meni sa 2 na cpu kuleru ništa ne dobiješ, naročito povodom temperature grafe jer blokira protok vazduha. Tako ja bi umesto tog na cpu kuleru, dodao dva gore da izbacuju vazduh.

Eventualno probaj sa jednim, i bez tih poklopaca gore. Ti poklopci mogu da stoje jedino kod kompjutera bez grafe(gejmerske)!

65-69 nemaju ni grafe sa pasivnim hlađenjem (koju grafu imaš?). Ima dosta mesta, ali nema za strujanje vazduha.
 
Ovaj ukrao moju sliku i predstavio me kao nuba koji ne zna da postavi pravilno cpu kuler [emoji23]
 
Evo ti prikaz kako bi trebalo da bude strujanje vazduha u kucistu:
Napravio sam 2 primera.
Prvi kada imas 2 venta na hladnjaku procesora gde prvi vent sa desne strane usisava vazduh iz kucista i gura ga kroz telo hladnjaka, a drugi ventilator izvlaci vazduh ih tela hladnjaka i gura ga ka izduvnom ventilatoru na zadnjem delu kucista.
tok vazduha 2 venta.jpg

Drugi je primer kad bi skinuo zadnji ventilator sa hladnjaka i montirao ga u krov kucista, naravno uklonio bi poklopac da taj sada gorni ventilator moze izbacivati vazduh iz kucista.
tok vazduha 1 + 1 gore vent.jpg

Bitno je da se vazdusne struje ne sudaraju, vazduh treba da "tece" kroz hladnjake i kuciste.
Kada bi stavio da dva ventilatora duvaju jedan ka drugom dobio bi kovitlanje vazduha, koji se u nekom trenutku greje na nekod delu (hladnjak, hdd ...), bi drastisno usporilo protok i odvodjenje toplog vazduha te smanjilo hladjenje (podiglo temperature).

Proveri da li si dobro orjentisao drugi ventilator na hladnjaku, on mora da vuce vazduh iz hladnjaka i gura ga ka ventilatoru u zadnjem delu kucista.
Licno mislim da na tolikoj blizini u zatvorenom kucistu taj drugi ventilator na hladnjaku je visak jer sav topli vazduh proteran kroz hladnjak od strane prednjeg ventilatora, dalje povlaci i iz kucista izbacuje taj ventilator od kucista...
Na otvorenim kucistima, a pogotovo kada se testiraju hladnjaci van kucista (samo ploca, cpu, eventualno graficke) ... drugi ventilator definitivno osetno poboljsava hladjenje cpu ali u ovako zatvorenom prostoru kao sto je kuciste, mislim da nema koristi od drugog venta na hladnjaku cpu zbog postojanja venta u zadnjem delu kucista.
Postavljanjem ventilatora u krov kucista mozda ces smanjiti za 1-2C temperaturu procesora i verovatno za isto toliko poboljsati hladjenje ploce i memorije...
Dobices verovatno i nesto vecu kolicinu prasine u kucistu jer bi zbog 2 venta koji izbacuju imao mali podpritisak u kucistu pa bi vise prasine kroz otvore sa zadnje strane ulazilo u kuciste. Ne zaboravi da imas ventilator(e) na grafisckoj koji takodje izbacuju vazduh iz kucista.
Graficka se uglavnom hladi sama sa svojim ventilatorima...
 
Ovako, da odgovorim svima :)


@ dejan87dex - izvini sto sam zloupotrebio autorska prava :d ne znam gde mi je fotoaparat pa da uslikam svoje kuciste, pa sam samo zeleo da pokazem kako je postavljeno kod mene, a sta sam takodje video (mozda je tvoje cak i bolje, ali ne znam)

@ ivanbass1 - Verovatno sam ja pogresio u terminologiji. Ja imam 3 originalna ventilatora u kucistu, dva napred uduvavaju vazduh, ovaj nazad izbacuje, to znam sigurno.... Tako je i po defaultu kad dobijes kuciste... A hladnjak je meni ono "sivo, sa rebrima", dok kuleri su mi ventilatori...

Sto se tice dva ventilatora na hladnjaku... Uz lc 120 cc, imam njegov ventilator, ako je nalepnica napred, onda on sad duva "nazad" u hladnjak/heatsink (sudeci i po tvom postu). Sada sam skinuo onaj drugi, i on sa nalepnicom napred duva napred... Tako da je on sigurno duvao u ventilator od kucista pozadi (vidim i strelicu da pokazuje tako)... E sad ! Ovaj ventilator je ocigledno jaci od ventilatora u kucistu, pa je mozda "izbacivao"(gurao) i "previse" toplog vazduha, sto se prenelo na graficku jer nije imao gde da izadje, koja zato ima te temperature (izvinjavam se unapred ako ispadam glup, pricam svoje misljenje amatera :d )

Verujem da je zbog toga nastala toplota na grafickoj... Probacu definitivno onda bez tog ventilatora unutra, ionako ide zimski period, pa valjda nece trebati... Temperatura mi je sada oko 30-35 stepeni, ALI nisam igrao igrice.

@ Rick - Hvala i tebi, potvrdjujes pricu da ovaj na lc120cc duva unazad, da se ne tripujem :d imam powercolor r7 360 2gb... Igram fifu 17 sada, planiram da probam narodnu mafiu 3 :d:d:d U proslom kucistu temperature su bile dobre, ali prasine je bilo na izvoz, plus cable managment je bio ... sve osim menadzmenta xD


@ P307 - Hvala na primeru, znaci dosta, barem informativno.

Smatram da je problem jacina drugog ventilatora na hladnjaku, koji izduvava (pre)jako, taj vazduh "udara" u ventilator od kucista pozadi, i onda se prenosi deo te toplote na graficku, koja prva strada jer je najbliza u zatvorenom kucistu... U svakom slucaju cu skinuti ovaj drugi ventilator... Verujem da necu onda imati "problema".... Hvala na informacijama opet, razmislicu mozda o ventilatorima gore, mada sada i nemam ni novac za takvu avanturu :d
 
Možda i da se skine taj PSU cover, možda i on blokira dovod svežeg vazduha do grafe, a baš i nema neku funkciju.
 
Najbolje bi bilo da uslikaš unutrašnjost kućišta, pa da vidimo o čemu se radi i kako je sve postavljeno

Skinuo sam drugi ventilator, ali problem je i dalje tu. Startuje sa 30 stepeni, i onda u roku od 15 minuta, nista se ne radi, temperatura graficke je 65... Kada sam igrao, igrao sam FIFU 17, skoro ceo dan je bila upaljena... 75 stepeni maksimalno, radila je igra bez problema...


DSCN1022.jpgDSCN1027.jpgDSCN1023.jpg

Sada... Da li je sve ovo zato sto nema dovoljno vazduha... Da li zato sto je ploca mala za "gejmerske" potrebe... Ne znam, nisam pametan.

Ako neko ima neku ideju, a da ukljucuje da kuciste bude zatvoreno :d , recite, pa cu probati... Ako je kupovina drugih kulera, ni to nije problem, mada to bi moralo da saceka malo... Temperature su "fantasticne" za sve ostalo... Sve je oko 30-35, CPU i celo kuciste je navodno 40... Ni za igranje nije problem, nisam video nikakav graficki problem, da trokira igrica, ili tako nesto...
 
Poslednja izmena:
Ako sve radi kako treba onda nemas brige, eventualno menjaj pastu na gpu i pa posle 24 h vidi kalve su temperature kada malo pasta zapece [emoji41]
 
Imao sam identicnu tu graficku do skoro, identican lc-cc-120 imam i dalje.
U kucistu MS falcon koje je slicno black widowu samo bez izolacije, namerno sam uzeo to zbog boljeg protoka vazduha, ta graficka nije prelazila 40 u idle.

Ne verujem da zbog izolacije moze biti cak 25 stepeni razlike pogotovo u idle jer to nema smisla..

Sent from mTalk
 
Psu cover ne skidaj ni u kom slucaju, on moze samo da snanji temperature jer odvaja hard diskove i napajanje od ostatka kompa.
Ako je kao na Falconu, donji ventilator sa prednje strane baca vazduh tamo i onda se hlade i diskovi.
Meni je pala temp diska za 5-6stepeni kad sam presao sa nekof obicnog kucista na ovo.

Bonus je sto lepo izgleda :)

Edit: Mislim da i to kuciste podrzava 14cm ventilatore od napred.
14cm ventilator ubacuje dosta vise i gura vazduh jace od 12tice, bar u mom iskustvu.
Ja sam ventove koji su dosli uz kuciste s prednje strane prebacio gore i stavio 2 14cm ventilatora napred da duvaju, a ovi 12cmx2 gore da izvlace i zadovoljan sam rezultatom.

Mada opet, bez ijednog ventilatora u kucistu grafa ns idle 65c je previse, ne vidim odakle moze da se stvori tolika toplota, kada je graficka sama ne proizvodi a procesor sa lc-om u idle gura gotovo hladan vazduh.

Sent from mTalk
 
Poslednja izmena:
@nenad89
Koja je to grafička? Koliko mi se čini, kod mene na R7 260X V4 OC variraju temperature 40-45°C idle i 70-75°C load u zavisnosti od brzine prednjih ventilatora (2 kom) koje kontrolišem ručno (mereno u GPU-Z, kućište CM N200).
 
Nazad
Vrh Dno