Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
I ja sam tako nesto pomislio, zar nije bolje da je za te pare koje bi dao za neku klimu , a nisu male pare , odradi dobru izolaciju i da greje sa tom grejalicom. Kad je dobro ususka smanjice potrosnju, lako ce se zagrejati s obzirom da je unutrasnja izolacija , sa grejalicom ga bas briga za spoljnu temp i uslove.

Ako bas hoce klimu onda po meni to mora biti jaka i kvalitetna klima + wifi + grejaci u spoljnoj jedinici = mnogo love .
 
Za jednu klimu u rezimu grejanja uslovi gde je jako niska spoljna i niska unutrasnja temperatura su nemoguci uslovi. To je besomucno odledjivanje spoljne jedinice zbog niske usisne temperature koja nema nacina da poraste zbog niske potisne temperature. Osim mozda u slucaju da se klima zestoko predimenzionise inace preporucujem upotrebu kalorifera u kombinaciji sa klimom koja bi obezbedila inicijalnu energiju.
Grejanje kompresora nema nikakve veze sa opste rasprostranjenim verovanjem o "lakom startu" neko se greje da ne bi ulje absorbovao freon i time narusio efikasnost podmazivanja kompresora.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Zoxore...
"...Grejanje kompresora nema nikakve veze sa opste rasprostranjenim verovanjem o "lakom startu" neko se greje da ne bi ulje absorbovao freon i time narusio efikasnost podmazivanja kompresora"

Paa...ako je ugrozena "efikasnost podmazivanja kompresora" , zar se, po tebi, ne radi o "otezanom startu" kompresora?
Tvoja tvrdnja se moze uporediti sa ovom:
Saug benzinskog motora ne postoji zbog "lakseg starta" pri niskim temperaturama , vec zbog dobijanja bogatije smese benzin/vazduh
 
Kompresor ce u svakom slucaju isto krenuti da li se grejao ili ne (ne vidim nikakvu paralelu sa saugom na benzinskim motorima) problem moze nastati kasnije jer freon se naglo oslobadja iz ulja pretvarajuci ga u penu. Na vecim masinama upste se ne greju kompresori nego rezervoari ulja jer jednostavno i nije potreba da se greje sam kompresor nego karter ili rezervoar ulja.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
63c7888bcdcf2382d79f241f87c0594e.jpg

Na slici je vijcani kompresor iza njega je odvajac i rezervoar ulja na kome se vidi nalepljen grejac.
 
Poslednja izmena:
Nego da ja pitam vas , ima li neko Bergen inverter , kako to cudo radi , kakva je modulacija i da li su zadovoljni s njom. Jes da jos nije bila prava zima ali bi se mogla videti kultura rada. Zasto ovo pitam , zato sto je neki lik podelio ovakvo iskustvo :

Pozdrav svima.
Letos sam ugradio Bergen Best Buy 12 Inverter klimu pa bih da podelim iskustvo i čujem mišljenje drugih koji eventualno imaju ovaj model.
Klimu sam ugradio u spavaću sobu (15 kvm, dva spoljna zida, prizemlje kuće, PVC stolarija i 8cm stiropor, sprat se ne greje) prvenstveno za hladjenje i odvlaživanje vazduha leti i dogrevanje u prelaznom periodu zimi. Za 40k dinara nisam očekivao neke performanse ali prvi utisci na grejanju su mi zaista razočaravajući. Nisam više siguran da li se ovaj model uopšte može nazvati inverter jer ni u jednom režimu ne može da radi sa potrošnjom manjom od oko 790-800W. Npr. sada pri spoljnim temperaturama od 7-15C, klima na zadatih 22 stepena radi nekoliko minuta na tom režimu, ugasi se, pa nakon nekoliko minuta ponovo upali i radi uvek u tom režimu tj. kao da nema nikakvu modulaciju nižu od tih 800W. Proveravao sam kod komšije potrošnju njegove Bergen 12 (mislim da je Tilia) on/off klime i ona radi na gotovo identičan način.
Jedna od stvari koja me je opredelila za ovu klimu je WiFi opcija. Ona je sama po sebi komplikovana za podešavanje (ne dobija se nikakvo uputstvo) ali uz pomog Googla i Gree aplikacije sam uspeo da je podesim. Može biti korisna kada niste kod kuće par dana, vraćate se kasno, a želite toplu sobu zbog dece... Jedini problem je što kod ažuriranja softvera, može "zabagovati" i onda zahteva ponovnu instalaciju.
Sa ovim iskustvom bih se sada sigurno odlučio za skuplju klimu sa boljom modulacijom (softverom) jer ovi modeli po meni ne opravdavaju razliku u ceni u odnosu na on/off klime.

Po njemu kultura rada nula :eyebrows:
 
Ja imam tog Bergena. Kada je oko +7 stepeni održava namešten ih 21C, kada je više onda ide i do 23C, kada je niže i tu oko 0C onda se vrti oko 20C a kada je išlo u ovaj minus grejala je do 18C. Sve vreme klima je nameštena na 21C vent na auto i imam zaseban merač temperature kojim I vršim očitavanje. E sada, nemam merač potrošnje pa ne mogu da kažem koliko troši. Videću kada dođe novi račun za struju ali ako bude tih nekih 900kWh znači da je ona u Novembru pojela oko 400-500kWh.

E da, greje 48kvm prizemlje + 30kvm sprat s tim da prizemlje greje čisto 30kvm ostalih 18kvm otpada na kupatilo i sobicu u kojoj je mermerna ploča.
 
Poslednja izmena:
Pogledajte prilog 278499

Radi se o delu kuce koji je prilicno zaklonjen sa svih strana, izolacija solidna prozori i vrata PVC, medjutim problem je u tom ulaznom delu što zbog ulaznih vrata što zbog velike površine prozora i balkonskih vrata i taj deo je i najviše izložen ka spolja i tu je uvek hladno. Tu sam i mislila da stavim klimu tako da može da duva u dnevnu sobu koja je velikim otvorom povezana sa tim predsobljem i da zagreje kupatilo kojim se zavrsava predsoblje. Kuhinja je poslednja prostorija i manje više mi nije toliko bitna. U dnevnoj sobi postoji vec jedna klima delongi kupljena pre 10 godina i radi mi posao. Pre 5 godina nisam imala pare da kupim neki kotao i razvucem grejanje kao ni sada tako da sam uzela neke L panele za grejanje. Izumitelj L panela je dobio nagradu eureka za panele i aj reko da ulozim u srpsku pamet. Greska. Lose su postavljeni a u najproblematicnijem predsoblju ih ima ubedljivo najmanje a o uštedi ni reči. Kada mi je stigao račun za struju od 30pa 40000 pozlilo mi je i redovno posle grejne sezone grcam u dugovima mesecima... Čula sam da su inverter klime ekonomicne i danas sam odlucila da uzmem kredit do 100000 i napokon se ogrejem za valjda mnogo manje pare. Najgore bi mi bilo da dve godine vracam kredit a da se ta klima u tom periodu sama ne isplati. Videla sam tu Fujitsu klimu ASYG 14 LUC i ona mi je interesantna kao i DAIKIN INVERTER FTXB50C/RXB50C 18. One su po oko 90000 a razmisljam o jos ove dve: LG S18EQ STANDARD i violi gree GWH18RC-K3DNA3G. Ne znam sta vi mislite... 18 ticu sam mislila jer sam na nekoj skali videla da sam na granici sa kvadraturom pa mi je bezveze da se klima stalno muči a neke od ovih imaju i smanjene ekonomicne modove rada. Svasta naucih ovih dana al sta da radim, lepo NE ZNAM.
Molim admina da mi pusti ovu poruku jer je valjda jasno da ne reklamiram ni jednu klimu već da me zanima šta misle ljudi koji se razumeju u problematiku. Hvala
 
Dobro je da i tih 18c uspe da odrzi, s obzirom da je to klima do max upola te kvadrature, ako i toliko :)


Problem je sto obicno ljudi koji ustede na klimi i uzmu Bergen, ne bacaju lovu na merace potrosnje :)



Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Mošda je glupo pitanje: Osim što saznaš kolika je potrošnja, kako se koristi, čemu služi i koja je zapravo korist od tog merača potrošnje? Kako ti to koristiš?
 
Razmisljala sam o toj klimi i svakako mi je u uzem izboru ta 14tica. Ona ima scop 4 dok viola 18 ima 4.5 za iste pare. Koliko je to u konkretnom odnosu bitno ako znaš..?
 
Ajde ljudi da pomognemo Bojani...
Budite konkretni i jasni (Heroj).
Da li da uzima za ovaj prostor 18-ku ili 12-ku?
Kuhinju nece mnogo grejati, kupatilo ce se ogrejati samo ako drzi otvorena vrata.
Kupatilo je ispod stepenica ili iznad?
Stan je u prizemlju ili u potrkovlju?
Sta je ispod ili iznad stana, da li se to greje?
Ovaj zid kod stepenica, gde bi stavila klimu je spoljnji ili unutrasnji zid i ako je spoljnji kako je izolovan, ima li termoizolaciju (spolja ili iznutra) i kakvu?

Merac potrosnje jedino sluzi da saznas koliko neki uredjaj (klima u ovom slucaju) trosi struje u datom trenutku, tokom dana, tokom meseca...

Znaj da bolje klime (prroverene, od boljih proizvodjaca) cesto znaju nesto manje struje trositi u odrzavanju temperature, mirnije rade, tise su, cesto i izdrzljivije.
Koju god klimu da budes uzimala gledaj da bude ona sa duzom garancijom (5g max).
Da bi garancija bila validna, moras jednom godisnje da uradis servis klime, da dodje majstor, pregleda je, prveri pritisak gasa, ocisti je od prljavstine i lupi pecat (ne važi ništa bez pečata i potpisa :)) i to se placa oko 30e (mozda 25-35e).
 
Kupatilo je ispod stepenica, gore je potkrovlje koje se greje ali manje, dole je stan, sa jedne i druge strane su stepenista drugih kuca. Samo je to predsoblje izbačeno u prostoru a ima najvise otvora - ulazna vrata, balkon vrata, prozor i tu je najhladnije uvek.
Znam da cu morati da je servisiram. Znaci, sto duza garancija.. hvala ti punoo :)
Koliko je merodavan taj cop ili scop u odnosu na druge reference. Je l to direktno povezano sa potrosnjom struje?
 
Kvalitetnija 12-ica, ili prosto model iz više klase je uglavnom bolja kupovina od osnovne 18-ce. Uostalom, treba gledati podatke za grejanje, a ne za hlađenje.
 
Ma da, rasna 12-ica ce da pojede taj prostor bez problema, nema nikakve potrebe za 18-icom.

Tapatalk from Poco loco
 
Pozdrav... da kazem utiske ..klima..fudjicu luca 12 ..kuca izolovan prostor 48 kvm ,ususkana,dnevna 28 kvm..hodnik ,kupatilo po 4 kvm vesernica 12 kvm , vani celi dan 2 stepena iznad nule,,setovana na 23c ..temperatura 23 c u skoro celoj dnevnoj sobi ,22 c hodnik, kupatilo 21c , vesernica 20 c . potrosnja 520 W na sat . prezadovoljan..za celu proslu zimu potroseno 1230 kvh . grejala 36 kvm ,klima radila bez prekida ...veoma tiha,ali kada temperatura vanjska padne ispod -14 c bogami iz uticnice povremeno,ali na kratko povuce preko 2 kvh..ostalo modulira na 800-900 w... klima za sve pare.

Moze dva puta ,ali po ceni jednog servisiranja.

Mozda ,Amber 12 Gree Malo jace duva ,ali kod mog komsije pravi poso,,veoma jaka klima.
 
Poslednja izmena od urednika:
Moja lu 12 proslu zimu , kuca izolovana,ususkana grejala 36 kvm ,plafoni visoki 270 cm preko dana na 23-24 c ,a nocu na 21 c ja sam prezadovoljan sa komforom,nije imala niti jedan zastoj, ..nisam strucan niti se razumem u klime,ali ti samo govorim moje utiske za proslu ,ne tako jaku zimu...potrosila 1230 kv za celu zimu...oko 12 hiljada din.Mitar,Heroj ,Nexteen ,Zoxor...i jos po neki od forumasa se stvarno dobro snalaze sto se tice klime..poslusaj njihov savet ..poz
 
Aj da pitam i ovo, spominjete merace potrosnje, koje ste modele kupovali, okvirno da ne bude reklama, jeste li one kao tajmere za struju ili ugradne kineske proizvodnje, gledao sam nekoliko njih i svi su na niskoj amperazi (bar za moje potrebe, 2,5kw monofazna off-on znaci startna struja mozda cak i preko 25 A), ne racunajuci neke kineske koje sam video po oglasima koji navodno mogu 100A da prihvate...
 
Ja ne videh negde da pise kvadratura tog prostora?
Ovako sa slike deluje kao 40ak m2, ali moze biti i 80 :)

Elem, ako je do 40, mozes i nesto poput 12luca, da ne bacas pare na jace. Luca ima solidno jako duvanje, sto je bitno za vece kvadrature, da moze sa "odgura" vazduh dalje.

Ako je iznad toga, imas Fujitsu 12kgta, koja je novija generacija uredjaja, a kosta kao 14luca, a malcice je cak i jaca, dok isto kosta. Verujem da su je i u ostalim aspektima unapredili.

Za sada smo imali 2 kvara pokretnih vratanca na luca modelu ovde, na mojoj i na klimi kolege, kome je ovlasceni izasao u susret i poslao delic besplatno(ako se dobro secam da je kod njega isto luca), medjutim, svejedno tu treba cekati deo i placati majstora.
Daleko od toga da je to ucestao kvar, ali treba spomenuti.

Ako je prostor bas veci, onda mozes uzeti Gree 12 Amber, ona je tu, 1-2k dinara vise od 12kgta i 14luca.
Ona izuzetno jako duva i oko 20% je jaca od 14lu i 12kgta, model je za rrziste severne evrope, po navodima Gree-a, daje 90% snage na -30c, sto znaci da ce kod nas uvek lagano ici do maksimalnih 7.2kW, ako ikada i zatreba toliko, u sta sumnjam.

Ja ih imam 4, od lojih se 3 koriste, od kojih jedna sama greje oko 80m2, sa 2 spoljasnja zida, 2 dvokrilna losa prozora i izolacijom od 6cm.

Sto se tice racuna, progledaces, meni su sa 30-35.000 u stanu i 50-60.000 u kuci, racuni spali na do 12 i 15k.


Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Vi sto imate lucu jel vam setovana na auto fan, ako jeste, interesuje me koliko jako duva na auto fanu i koliko cesto vam smanji duvanje ili iskljuci.
Isto me interesuje sledece setujem na 23 ili 24 i menjam brzine i ne osetim razliku u duvanju osim kada je na jednoj crti, tada je smanji, a kada stavim temp na 30 stepeni i smanjujem brzine onda ih lepo menja i oseti se razlika u duvanju na svakoj brzini
 
Ljudi, šta mislite o Midea MB-12N8D6?
Vidim da se negde pominje kao Mission II, ima ih sa sličnim oznakama, npr. MT-12N8D6 (koja je pominjana ovde u temi kao quattro), deluje dobra po spec, a i na akciji je sad u T.
Uzeo bih je i za grejanje i za hlađenje, za dnevnu sobu koja ima 35 m2, ali i TA 6 KW.
Kuća je u pitanju, 2,6 m visina plafona, 1 trokrilni prozor na jednom zidu, 1 dvokrilni na drugom, zidovi od cigle i po (stara), kare tavan, nema dodatne izolacije, stara stolarija, leti dobro drži hladovinu, ali ne može TA da ugreje ceo dan bez izduvavanja.
Temperatura ne treba da bude viša od 20, ev. 21 stepen, navikli smo. :)
Ja sam kontao da klima može da služi za grejanje u prelaznom periodu (kao što je sve do sada bilo), a kad udare ozbiljniji minusi da združenim snagama sa TA pobedi hladnoću.
 
...ali ne može TA da ugreje ceo dan bez izduvavanja.
...

Kako to mislis bez izduvavanja?
TA bi i trebala da izduvava tokom dana akumuliranu toplotu, a nocu da miruje i puni se (greje se).
To sto se po danu smanji temperatura same paci je normalno, izduvava toplotu i normalno je da danju bude iskljuceno punjenje TA peci, a nocu da se ukljuci punjenje, grejanje same peci i keramickih ploca u njoj...

Svakako bi neka dobra klima pojeftinila grejanje tog prostora i verovatno pristojno ugrejala.
 
Pa stvar je u tome što kad se uključi izduvavanje, ta 2 ventilatora na (Magnohrom) pećki brzo zagreju prostor, ali i peć se dobrano rashladi, i onda posle nekog vremena padne temperatura, pa je uveče hladno, jer se peć ohladila.
Verovatno je problem i do same pećke, jer je kupljena polovna, kao "remontovana", ali se nekako brzo ugreje do trojke i par puta pali tj. dopunjava tokom noći, a i brzo ohladi sa izduvavanjem, pa čak i kad stoji samo tako, da zrači akumuliranu toplotu, uveče bude solidno ohlađena.
Najsumnjivije mi je to što se kao skroz napuni za 3-4 sata, a velika je, dok u spavaćoj sobi Cer od 3,5 KW puni oko 7 sati da bi se napunila skroz, tj. isključila termostat na trojci.

I ja sam mislio to da pojeftinim grejanje, a podignem kvalitet obitavanja u prostoru, tj. da bude solidno toplo, a po sličnoj ili nešto većoj ceni grejanja. Šta kažeš za tu Mideu? Ili ipak mora još 100tinjak evra za Fujitsu LLCE, Gree Viola, ili nešto čak jače i skuplje?
 
Verovatno je pecki izolacija malo propala mada i ne mora da znaci. Znacice ti pecka da pomogne klimi kad zagusti ali dok je preko 6-7 stepeni napolju klima ce to bez problema da greje.

Tapatalk from Poco loco
 
Veliko, veeeliko hvala :) Ta Amber deluje potpuno superiorno a ja je eto nisam ni primetila.. :D
a kako to da niko ne pominje LG. Odeš kod njih na sajt, pogledaš prezentacije, vidiš da klime jedu malu decu uz put kuvaju levom rukom, pomisliš da je marketing, kad ono oni jedini daju garanciju na kompresor od 10 godina?! Svi drugi po 2, 3g opciono 5 max.
E a napisala sam da je površina tog dela stana oko 38kvm a visina plafona oko 3m.
 
Vi sto imate lucu jel vam setovana na auto fan, ako jeste, interesuje me koliko jako duva na auto fanu i koliko cesto vam smanji duvanje ili iskljuci.
Isto me interesuje sledece setujem na 23 ili 24 i menjam brzine i ne osetim razliku u duvanju osim kada je na jednoj crti, tada je smanji, a kada stavim temp na 30 stepeni i smanjujem brzine onda ih lepo menja i oseti se razlika u duvanju na svakoj brzini
Pa na auto sama reguliše i mene to iskreno nervira nekad zna da se zaleti do maxa i to mi zasmeta. Ja je držim nekad na 2 nekad na 3 crte. I tako ona uspori kada dostigne zadatu temperaturu, ali se bar ne zaleće onako glasno kao kada je na auto modu.

Gesendet von meinem Moto Z (2) mit Tapatalk
 
Stigao racun za struju, 5650 dinara.
 
60 kvm
Vivax aemi 9
Lg p12en

I gomila drugih električnih potrošača, tj skoro sve što se može nalaziti u domacinstvu
 
Pa aj da kazemo da Novembar nije bio toliko hladan, ali ako je to jedini izvor grejanja onda je to smesna potrosnja.
Meni za stan od 40m2 racun za struju izadje oko 4000 i plus svaki mesec 4500 za CG.

Послато са SM-G935F помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno