Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Moj LT ne gleda vremensku prognozu :p

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Jedno obavjestenje i jedan predlog za buduce korisnike.

Zadovoljan sam dosadasnjim ucinkom klima (2x 12LMCA). U oktobru potrosnja veca za 130 kwh jeftine i 120 kwh skuplje struje u odnosu na proslu godinu kada nisam imao klime. Cekam novembarski racun. U novembru nisam gasio klime vec samo smanjivao temp tokom noci.

Medjutim, nedostatak mojih klima vidim u tome sto zbog automatskog odredjivanja jacine izduva, po kojem je Fujitsu poznat, klime ne mogu da zagriju udaljene prostorije do naznacene temperature. Npr. trazena temp je 23C. Klima postigne tu temperaturu u sobi u kojoj se nalazi a u susjednoj bude 20C. Bez lose namjere Nexteen mi je savjetovao da klime postavim u sobe sa vecom kvadraturom a ja mislim, kada je u pitanju Fujitsu, i kada zelimo da grijemo vise prostorija jednom klimom, da one treba da se montiraju u na poziciji u kojoj ce biti sto blize vratima susjedne prostorije da bi i sa slabijim izduvavanjem topli vazduh prosao u susjednu sobu.

Inace, cisto da naglasim, manja temperatura u susjednoj prostoriji kod mene ne moze biti uzrokovana manjkom izolacije jer u kuci imam 10cm spoljne izolacije, 15cm plafonske i novu PVC bravariju sa Low-e staklima sa argonskim punjenjem.

Vasa misljenja?
 
Evo da razbijem famu , bar u Srbiji , nije obavezna duzina instalacije od 3m vec samo preporucena , bio je u pravu SerijeSync , iako ja imam i neke isecke iz manuala gde pise za min duzinu od 3m, Viacom kaze da to NE utice na granciju , poslao im mail i oni kazu ovo :

https://s7.postimg.org/u4qsgz7cr/FUJITSU_VIACOM_3m.png

To je završena priča, Gree, Daikin, Fujitsu, Mitsubishi nemaju u manualu da instalacija mora da bude 2-3 metra, druga je stvar što majstori imaju obavezu da besplatno ugrađuju do 2-3 metra cijevi, zavisi od firme, već sam postavio odgovore iz servis-čović ljudi su veliki profesionalci, ne lažu.
 
Pod izolovan? Ako nije, džaba pričamo o izolaciji.

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
@Serijesync
Kad sam kupio 12LT nisam ni znao za min od 3m. Montažeri iz ACS-a su mi objasnili da tako treba, i da su imali probleme sa bukom freona u varijanti "leđa na leđa", koje su rešavali produžavanjem instalacije. Sad, što bi me lagali?

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Jedno obavjestenje i jedan predlog za buduce korisnike.

Zadovoljan sam dosadasnjim ucinkom klima (2x 12LMCA). U oktobru potrosnja veca za 130 kwh jeftine i 120 kwh skuplje struje u odnosu na proslu godinu kada nisam imao klime. Cekam novembarski racun. U novembru nisam gasio klime vec samo smanjivao temp tokom noci.

Medjutim, nedostatak mojih klima vidim u tome sto zbog automatskog odredjivanja jacine izduva, po kojem je Fujitsu poznat, klime ne mogu da zagriju udaljene prostorije do naznacene temperature. Npr. trazena temp je 23C. Klima postigne tu temperaturu u sobi u kojoj se nalazi a u susjednoj bude 20C. Bez lose namjere Nexteen mi je savjetovao da klime postavim u sobe sa vecom kvadraturom a ja mislim, kada je u pitanju Fujitsu, i kada zelimo da grijemo vise prostorija jednom klimom, da one treba da se montiraju u na poziciji u kojoj ce biti sto blize vratima susjedne prostorije da bi i sa slabijim izduvavanjem topli vazduh prosao u susjednu sobu.

Inace, cisto da naglasim, manja temperatura u susjednoj prostoriji kod mene ne moze biti uzrokovana manjkom izolacije jer u kuci imam 10cm spoljne izolacije, 15cm plafonske i novu PVC bravariju sa Low-e staklima sa argonskim punjenjem.

Vasa misljenja?

Gdje nije u svakoj sobi po jedna klima ne nadaj se istoj temperaturi u svim sobama.
 
@Serijesync
Kad sam kupio 12LT nisam ni znao za min od 3m. Montažeri iz ACS-a su mi objasnili da tako treba, i da su imali probleme sa bukom freona u varijanti "leđa na leđa", koje su rešavali produžavanjem instalacije. Sad, što bi me lagali?

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока

Ma sve ok od slučaja do slučaja, vidio si šta su meni poslali dakle oni rade instalacije 2-3 metra cijevi sve preko se naplaćuje, ne piše nigdje da je instalacija 2-3 metra preporučena od proizvođaća, klime kopčaju kako je napisao direkt i nemaju problema, kod mene su na 2 LLCC instalacije na 3 metra i više pa se čuje šuštanje freona kroz cijevi, dok je Nocria skopčana direktno i bešumna je, haj budi sad pametan!
 
Nocria ima dobar auspuh, na ostalima se štedelo. Otuda i buka, koja se može ublažiti dužom instalacijom. 12LMCE na 5-9m je nečujna po pitanju klokotanja ili šištanja gasa. Iz iskustva.

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Pod izolovan? Ako nije, džaba pričamo o izolaciji.

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока

Ne može izolovaniji preko brodskog poda laminat :D, sad polako kupujem vunu da postavim na tavan tj na pod, pa ću kasnije i krov izolirat isto, vidjet ćemo onda kako će to da funkcioniše.
 
Jedino da bušiš zid u visini plafona, da topli vazduh može da uđe u susednu sobu.

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Nocria ima dobar auspuh, na ostalima se štedelo. Otuda i buka, koja se može ublažiti dužom instalacijom. 12LMCE na 5-9m je nečujna po pitanju klokotanja ili šištanja gasa. Iz iskustva.

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока

Nocria klokoće samo kada je defrost, a bučna je na paljenju.
 
Klima uredjaji - diskusija, pitanja

Kod Daikina pise 1,5m instalacije minimum


Sent from my iPhone using Tapatalk
9359b0fec9329846181561b84eb09267.jpg
 
Poslednja izmena:
Na vecim jacim urdjajima minimum bude i veci.
Na uredjajima gde se ne ispostuje minimum rizikuje se rad sa viskom freona sto nije naivno.
Majstorima je cista zarada sto ucare do 3 metara ;-)

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
To je kod ftxb25 pisalo u manualu sto dolazi uz klimu


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Mislim da je banalno pricati da ako nema podne izolacije da je prica o dobroj izolaciji suvisna.
Sustina objave je gdje postaviti unutrasnju jedinicu Fujitsu klime.

Nexteen?
 
Nije isplativo za manje prostorije, više nedostataka nego prednosti.
 
Imate li preporuku za neki određeni model midee on/off Klima me zanima...?

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Pisao sam već, izračunaj koliko košta klima sa ugradnjom, a koliku uštedu pravi u takvom prostoru u toku godine.
Uz sve to idu dve glomazne jedinice, buka, duvanje, servisi, čišćenje...
Panel grejalica može da dogreva takav prostor uz minimalnu potrošnju.
 
Jedno obavjestenje i jedan predlog za buduce korisnike.

Zadovoljan sam dosadasnjim ucinkom klima (2x 12LMCA). U oktobru potrosnja veca za 130 kwh jeftine i 120 kwh skuplje struje u odnosu na proslu godinu kada nisam imao klime. Cekam novembarski racun. U novembru nisam gasio klime vec samo smanjivao temp tokom noci.

Medjutim, nedostatak mojih klima vidim u tome sto zbog automatskog odredjivanja jacine izduva, po kojem je Fujitsu poznat, klime ne mogu da zagriju udaljene prostorije do naznacene temperature. Npr. trazena temp je 23C. Klima postigne tu temperaturu u sobi u kojoj se nalazi a u susjednoj bude 20C. Bez lose namjere Nexteen mi je savjetovao da klime postavim u sobe sa vecom kvadraturom a ja mislim, kada je u pitanju Fujitsu, i kada zelimo da grijemo vise prostorija jednom klimom, da one treba da se montiraju u na poziciji u kojoj ce biti sto blize vratima susjedne prostorije da bi i sa slabijim izduvavanjem topli vazduh prosao u susjednu sobu.

Inace, cisto da naglasim, manja temperatura u susjednoj prostoriji kod mene ne moze biti uzrokovana manjkom izolacije jer u kuci imam 10cm spoljne izolacije, 15cm plafonske i novu PVC bravariju sa Low-e staklima sa argonskim punjenjem.

Vasa misljenja?

Sve sto si napisao je tako. Kolika god da je izolacija ako nemas aktivno grejno telo u prostoriji koja je odvojena vratima, bice hladnije. Prosto objasnjenje je - fizika. Topao vazduh je laksi pa sam ide gore. Najtopliji zagrejani vazduh koji tebi treba da ode u te druge sobe ostaje zarobljen iznad vrata i ne moze da prodje. To je prosto tako. Ne znam koliki je prostor u pitanju ali ja sam do prosle sezone imao isti problem, pogotovo sto dve LGC nisu dovoljne za 90m2 koliko grejem. Da je drugaciji raspored dodao bih jednu ali posto nije dodao sam dve manje 09LLCA i tako i dobio i rezervu snage za veci minus ako zatreba. Sto se tice duvanja, moras da pojacas za stepen dva gore da bi bilo toplije u drugim sobama. Na zalost, tu gde su klime bice mozda i pretoplo a osecaj da je u drugim sobama hladnije je neizbezan. Sve sto je hladnije napolju razlika ce biti veca. Ja sam prosle sezone to resavao dodajuci 3 konvektorske grejalice koje sam drzao na 700W i pojacavao nocu a smanjivao danju zbog skupe tarife i kada su bili bas gadni minusi, lozio kotao. Sad sa 4 klime sam miran mada je kotao spreman kao rezerva ako minusi bas potraju.
Savet tebi (nakon sto das podatke m2 i rasporeda), dodati jos klima ako je neophodno a do tad dodati neke grejalice za vece minuse.
I da dodam, ako imas dve tarife, nocu ne smanjuj temperaturu jer tada imas jeftinu snagu koju smanjivanjem gubis iz zidova pa posle preko dana juris po skupoj tarifi.
 
Poslednja izmena:
Pisao sam već, izračunaj koliko košta klima sa ugradnjom, a koliku uštedu pravi u takvom prostoru u toku godine.
Uz sve to idu dve glomazne jedinice, buka, duvanje, servisi, čišćenje...
Panel grejalica može da dogreva takav prostor uz minimalnu potrošnju.

Fujitsu 9_ke koštaju oko 400€, 7_ce su još manje, Gree Viola 12_ka sa ugradnjom 450€ nema mjesec da sam je kupio postavljena u poslovni prostor grije oko 16 kvadrata.

Ne može nikako da se ne isplati pa barem dugoročno.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno