Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
hvala drug na savjetima..i tebi i drugima...cini mi se da smo blizu rjesenja..jos cu se malo informisati o utiscima korisnika Daikin-a a onda cu donijeti odluku...
konsultovao sam se sa svojima i rijesio sam da uradim i izolaciju, bar u sobi i hodniku...jedino sto jos ne znam hoce li to biti vuna ili stiropor .ali u svakom slucaju vjerujem da ce i to doprinijeti da prezimimo kako treba hehe
 
Vide se tu na nekoj od slika koje sam poslala. Nažalost, internet me zafrkava, pa su poruke odlazile bez teksta i slika, te nisam sve spakovala na jedno mesto. Hajde da probam sad da sve upakujem u jednu poruku.

Pogledajte prilog 234739 Pogledajte prilog 234740 Pogledajte prilog 234741 Pogledajte prilog 234742

Prva skica je prizemlje, druga je sprat. Raspored je gotovo identičan. U ulaznom hodniku, WC-u i kupatilu će biti grejne mreže. Strelicama su prikazane stepenice. U sobi 2, stepenice koje vode na tavan, koji će se koristiti kao deo sobe, nalaze se na istom mestu gde i u prizemlju (nije moglo drugačije), ali će odole biti zatvorene, tako da vazduh iz prizemlja neće ići u tu sobu.

EDIT: druga skica je ovde greškom okrenuta za 180 stepeni, u odnosu na prvu.
 
Poslednja izmena:
Ne da je tezak nego treba bezati od njih (Viacom) sto dalje. Kad kupujes klime nema problema ali za bilo kakvu reklamaciju ili ne daj boze zamenu ladno te napuse... Ko nije spreman da ulazi u sukob, bolje da sa njima nema nikakvog posla. Tacka.
Ja se upravo spremam za to ako si uvoznik ima da mi obezbedis filter ne zanima me,sad cu sa japancima da pricam
 
@[SAJ]ber Kurajber, ne znam koliko je praktično klimu postavljati iznad balkonskih vrata? Ako bi to bilo izvodljivo sa stanovišta energetske efikasnosti, onda bi bila usmerena pravo na hodnik ka kuhinji i cenim da bi to bilo OK da greje obe prostorije, a pošto su tu i stepenice za gore, pretpostavljam da bi izvesna količina toplote odlazila i gore? Eventualno da u sobu 1 kupim nekog francuza ili norvežanina koji bi mi održavao temperaturu neophodnu za spavanje. To ne bi bilo nešto visoko, pa ne bi, nadam se, mnogo ni trošilo (kvadratura sobe je oko 9 m2).

Usput, ja imam trenutno neku klimu, pa bi i ona mogla malo da pripomogne, mada sam mislila da je eliminišem iz upotrebe, ako koristim invertere. Evo i njenih specifikacija.

Pogledajte prilog 234743
 
A, evo, kako to izgleda u sobi 2., samo fali da se zatvore stepenice od dole i sa strane. Možda je najbolje da sam postavljala slike kad sve bude gotovo, ali mi je sad trenutak da se odlučim za grejanje, jer ako idem podno moram sad da ga stavim, zbog keramike. Ako ima šanse da se grejem inverterima, onda se i kasnije mogu odlučiti za model, nije toliko hitno, osim da ostavim mesto za priključak klime, što još uvek može da se koriguje.
Pogledajte prilog 234745

EDIT: Sad mi pade na pamet, da možda u prizemlju stavim jednu 12-icu, a da ovde, na ovu betonsku gredu (kad se popnem stepenicama iz prizemlja) stavim jednu manju (možda 9?) koja bi grejala taj hodnik i moju sobu (maksimum 12-13 kvadrata). Time bih obezbedila i mogućnost za bolje hlađenje sobe leti. Tako bih mogla na nekim temperaturama koje nisu previše niske, da uključujem samo onu u prizemlju, a da pri većim minusima, aktiviram i ovu gore (ne znam koliko je to pametno, samo razmišljam). Šta vi mislite o tome?
 
Poslednja izmena:
Ajmo jos i ja da pitam za jos jedan savet :)
Kuca, 40 godina stara, izolacija solidna, nista vise od toga, da kazemo iznad proseka u to vreme, 3x120m2, greju se srednji i gornji sprat, sadasnji racuni za struju u najskupljim mesecima, decembar i januar, prelaze 70k dinara, a fazon mart je 45k.
Srednji sprat je iz jednog dela maltene, otvorena kuhinja sa trpezarijom i dnevnom sobom, gornji je u 3 sobe.
Kako to grejati, koliko klima je po spratu dovoljno i kojih?
Kuca je na zvezdari, nije neka velika povetrina i ima kuca okolo, na razdaljini od recimo 5m.
Nikakvo hevi grejanje, da odrzava 22c recimo.

Sent from the 7th edge of the 3rd World.
 
Poslednja izmena:
A kako se sada greju?

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Sto volim kad napisete izolacija soldina , sta spada u tu solidnu izolaciju , ili je nema ili je to 5 ,8 ,10 cm itd ..
 
To te namerno zeke, hahaha

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Ajmo jos i ja da pitam za jos jedan savet :)
Kuca, 40 godina stara, izolacija solidna, nista vise od toga, da kazemo iznad proseka u to vreme, 3x120m2, greju se srednji i gornji sprat, sadasnji racuni za struju u najskupljim mesecima, decembar i januar, prelaze 70k dinara, a fazon mart je 45k.

Obzirom na racune i kvadraturu, ovo je za toplotnu pumpe i profesionalno odradjen sistem za grejanje... isplatice im se za par godina.. a i ta izolacija nije nesto tako skupo da ima smisla placati crvenu struju svaki mesec zbog toga...
 
^Kolika je to investicija?

Sada pitam za izolaciju, ali s obzirom da je deda umro, mislim da je mrka kapa od te informacije :)

Sent from the 7th edge of the 3rd World.
 
Retko ko je naveo čime i kako je zidano i čime je urađena izolacija a to je od presudnog značaja kod računanja gubitaka
Npr. giter blok na 20 i na 25 se vec razlikuje a Ytong od 25 u odnosu na giter pogotovo da li je stavljan heraklit na stubove ima li stirodura ispod ravnajuceg, fasada 5 8 ili 10cm...
Mnogo zavisi i od stolarije i samih stakala na njoj a ljudi samo napišu "solidna"
Potrebno je prvo uloziti u kvlitetnu izolaciju i stolariju i nakon toga očekujte dosta jeftinije grejanje/hladjenje

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока
 
Bili mi majstori za klimu (ne oni sto su proslu klimu montirali nego neki novi) i skinuli postojecu "venting" na cije ce mesto doci midea 18,e sad posto je unutrasnja veca moram pre montaze odraditi manju gipsarsku doradu pa ce onda komotno montirati klimu...uz razgovor sa njima pitao sam za nacin ugradnje i sam postupak i dobio sam sledeci odgovor kako oni to rade:minimum 3 metra cevi,vakumiranje,antivibracione gume...ono sto smo jos dogovorili a oni prvobitno sami predlozili je ugradnja grejaca tacne,navodno ugradjuju tako sto postave grejac u tacnu i povezu negde na samu klimu gde se grejac sam pali kada temperatura pada ispod 0 stepeni...e sad,posto sam ja uglavnom "laik" vi cete mi reci dali je to ok..
Ugradnja ce biti 90e+30e za grejac

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
To je ok, 30e za grejac a cena ugradnje je za nijansu jaca ali ajd 10e.
Za grejac ce ti verovatno staviti minusni termostat. Koristi ga samo kad se hvata led, nema potrebe da gori non stop u minusu. Samo ga zavrnes na -30 i cao.

@ccoskicc 12+9 gore ti zavrsava posao. Mozes devetku staviti iznad stepenica, pokrice ti ceo hodnik i sobu.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
On mi rece da ce se paliti kada padne ispod nule...e sad da li ce raditi non stop ne mogu reci

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
Koja je snaga grejača?

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Nesto tu meni ne stima , ne postoji nacin da on to nasteluje da radi ispod odredjene temp bez termostata , znaci da mora imati termostat , nema drugi nacin , ili radi nonstop a to je onda tesko ****** ako je tako . Jel imas merac potrosnje ?
 
Moze da ga namesto samo da se pali ispod odredjene temperature na termostatu. Ako na termostat okrenes na nulu on ce se paliti na 0 i ispod ali tada ti ne treba. Koliko god da je snaga grejaca ne treba ga pustiti da greje bzvz napolju. 150W na sat kad udari minus a grejes napolju. Nema smisla. Termostat ti realno ne treba jer ce ti se led stvarati na temp iznad nule. U nasim uslovima nema vlage ispod nule tako da ce raditi nepotrebno i trositi struju. Zato sam i rekao da se taj termostat koristi kao prekidac. Kad treba ukljucis ga, kad ne treba zavrnes na -30 i miran si.
Obzirom da imam vise poverenja u moj prekidac nego u termostat ja sam izabrao da termostat zaobidjem skroz. Upalicu grejac kada se nakupi leda i taman koliko da ga otopi, duze od toga nece raditi.
Palo je meni na pamet i da napravim mali uredjaj, bukvalno senzor koji ce sluziti da pali grejac ako led napravi 1cm debljine u tacni ali necu da trosim vreme na nesto sto ce raditi 3 dana u godini.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Ajde slikaj ako mozes to sto uradis zbog drugih,meni je next dao smernice,da li se gubi garancija ako sam odradim
 
U principu, ne bi smeo ništa da diraš, inače mogu da te zaHebu, pa da se garancija pretvori u karanciju

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Nesto tu meni ne stima , ne postoji nacin da on to nasteluje da radi ispod odredjene temp bez termostata , znaci da mora imati termostat , nema drugi nacin , ili radi nonstop a to je onda tesko ****** ako je tako . Jel imas merac potrosnje ?
Mogao bi na red sa termostatom i higrostat, pa kad je velika vlaga i ispod +5℃ da se pali. Mada, i dalje mislim da je relej koga okida signal za 4-kraki ventil najelegantnije rešenje. Dakle da greje SAMO dok traje defrost.

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
moracu se sa njim jos posavetovati,vidim da je nesto zagledao klimu da vidi da li moze ili nemoze a sta je zagledao nemam blage veze....ja sam stekao utisak da on hoce to da poveze negde unutar spoljsnje jedinici na nesto...krastavac kad ne poznajem redovno materiju :)
 
Pa i hoće, na napojni kabl

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
ovako laicki,stvarno bi bilo bolje da se to prikljuci na neki prekidac jer ovako ce non stop vuci struju a to vec nekako nema smisla,ionako cu ja stalno zagledati da li ima leda pa mogu i ukljuciti kada treba
 
Ajde slikaj ako mozes to sto uradis zbog drugih,meni je next dao smernice,da li se gubi garancija ako sam odradim
Slikao bih ali nema smisla toliko da se komplikuje. Zato sam ostavio samo na prekidacu, bez termostata.Istina, na novoj klimi ne bi smeo da cackas ista zbog garancije.

U principu, ne bi smeo ništa da diraš, inače mogu da te zaHebu, pa da se garancija pretvori u karanciju

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
Mada kad bi me ucenjivali da moram kod njih da ugradjujem grejac i da me sisaju za lovu ja bih grejac stavio s donje strane tacne, cisto da crknu od muke ;)
 
Uh, imam jedno cudno pitanje.

Kadgod neki jaci vetar duva cujem neki zvuk u unutrasnoj jedinici koji najvise zvuci kao da kaplje nesto, naravno nista ne kaplje. Da li treba da se brinem? :D
 
Dok god ne čuješ glasove ili šaputanje, ne treba da brineš. :)

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno