Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nabasah na podatak za Hisense:

Zemlja proizvodnje: Kina
Proizvođač: Hokkaido

Vidim da imaju R32 model za 50 crvenih.
 
Poslednja izmena:
Koje su ono debljine cevi od losijih preko dobrih do mozda cak i preterano debelih stenki (zida) cevi?
Koju ne treba uzimati, koja moze i treba a koja jeste mozda preterana debljina cevi?
Da li su sve cevi iz Kine koje su vec izolovane tanke i ne bi ih trebalo koristiti?
Izolacioni materijal za cevi je kakav, od cega? Da li je to nesto poput mekanog stiropora (videh na YT gledajuci montaze) ili je to neki gumasti ili sunderasti materijal druge vrste?
Ako su cevi neizolovane, kojim materijalom se svaka od cevi izoluje pre spajanja sa spoljnom jedinicom ili provlacenja kroz otvore u zidovima? Jesu to kao neke "creva" od nekakvog sundjerastog materijala?

U slucaju kratkog rastojanja za montazu, da li se cevi mogu kruzno namotati iza spoljne jedinice? Kao jedan ili jedan i po krug iza spoljne jedinice, uredno slozen i postavljen, a spoljna odmaknuta maximalno od zida... To sve ako je uputstvom predvidjeno da bude +3m cevi.

Pri montazi da budu podloske antivibracione ispod spoljne, novi nosaci (posle 14g sve da je bilo i na suvom potrebno zameniti ako se vidi imalo korozije), vakumiranje, izolacija svake cevi zasebno, propisno odmaci od plafona unutrasnju da nije manji razmak od propisanog...

Kakvo crevo za odvod da je, dal glatko gumeno/plasticno (prozirno) crevo ili neko rebrasto, posebno samo za vodu, ne bužir za struju sto je slicno crevu ali nije za vodu...?

Sta je sa strujom, ako zgarada nema uzemljenje vec je "nulovano" nazovi uzemljenje, da li to pravi problem i koliki? Uticnica ili spajati sa zicama u zidu (kutiji razvodnoj)? Uticnica zenska kao čaša ili praviti zidnu kutijastu (spolja na zidu kutija pricvrscena)? Da li bi valjalo iz susedne prostorije strujni kabl od stare klime ostaviti spojen kao sto je sada stanje (spojeni kablovi i izolovani) pa napraviti uticnicu u drugoj prostoriji kroz koju prolaze cevi instalacije ili se bas treba akati sa elektricarem, busiti, štemati i po ps uraditi? Ima osigurac strujni za klimu (taj strujni izvod u kuhinji)...
 
Poslednja izmena:
Evo kupio sam klimu i ne mogu da nađem nikog da je ugradi, ovde u NS - da nema neko preporuku slučajno...?

Prvi majstor je bio, pogledao i rekao da može tek za mesec dana da radi (teška je instalacija, zgrada, visina... - ali je moguće).

Drugi je bio, pogledao, rekao da ide dole da vidi kako su drugi postavili (a tako hoću i ja), i više se nije javio.

Treći (ovlašćeni servis za tu marku) kaže doći će danas-sutra da pogleda a radićemo kad stanu kiše, ja kažem OK, lik se otad ne javlja (5 dana prošlo).
Njega sam pitao preko telefona za ovo što vi ovde pišete (vakumiranje, debljina cevi, antivibr. gumice) lik odgovara bahato
"Druže takva pitanja sam imao kad sam počinjao da radim pre 30 godina" pritom svejedno ne odgovarajući.

I kako sad čovek da veruje takvim likovima da će uraditi bilo šta, a pritom cena ugradnje više nije tako mala ~120 evra. Očajan sam.
Savetujem svima da prvo vide za ugradnju a posle da kupuju, i srećno.
 
Stanje sa majstorima će se ovde tek pogoršavati. Svi koji imaju imalo zanata, šlifa i kulture odoše. Mi smo pre dve godine gradili kuću i defilovali su nam razni majstori. Svi živi su otišli... čak i oni najgori i najprostiji odu barem na par meseci preko negde na neku tezgu.

Bio bi red da se uvede sertifikacija i licenciranje, pa neka odu i cene na gore ali da se zna ko, kako i sa kakvim materjalima i po kojim standardima ugrađuje. A red je i da se stane na put skrnavljenju fasada, barem tamo gde nije kasno. Da se stisnu arhitekte da u samom projektovanju predvide i slično.
 
Hisense je kupio Gorenje pa moze da se desi da to sve pravi Midea ili Gree, klasika. Mislim da imate dovoljno izbora da ne morate da eksperimentisete sa nepoznatim markama.
Midea, hisense, i gree su tri vrlo velike nezavisne firme i nema potrebe jedna drugoj da pravi klime sva tri su OEM proizvodjaci.
A ima i drugih velikih Kineza poput galanza, haiera, TCL itd...
Nijedna od tih nije nepoznata marka

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Sve to stoji, ali je poenta da postoje proverene opcije i da nema potrebe da se eksperimentiše. Sem ako baš hoće da proba nešto novo i kaže nam da li vredi.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Montaza klime je 70 eur do 3 metra cevi.
Ako traze vise odmah ih prijaviti agenciji za borbu protiv kartelizacije.
 
Ne razumem zasto je to kartelizacija, svako ceni svoj rad koliko misli da treba. Ako je kartelizacija to mora da se dokaze sto je vrlo tesko.
Ali stvarno, ovo dodje neko i nikad se ne javi, pa brate ako je teska montaza izracunas da kosta 200e da se ugradi al nemoj da se ne javis.
 
Nemoj biti očajan, budi strpljiv i smiren.
Bolje dobar a bahat majstor nego umilan a nesposoban "majstor".
Zovi servis taj ovlasteni, dosadjuj, idi licno (ako ih mozes nahvatati), cekaj valjanog majstora...
Skuplje je popravljati fuseraj nego dobro platiti prvu ugradnju.
Odma im ponudi vise 10e, trazi sve sto hoces i smatras da treba, ako ugrade dobro neces vise imati problema, pogotovo ako je neka dobra klima.
Koju si klimu kupio?
 
U pravu si,strpljen spašen...
Klima nije "dobra" u smislu šta se ovde preporučuje, s obzirom da je budžet bio tanak, a i ja sam "light" korisnik,
mada sam iščitao skoro celu temu sa uživanjem. Na kraju je izbor pao na Vivax ACP-12CH35AUJI R32.

Rukovodio sam se najviše cenom i da bude inverter pošto ću morati i da se dogrevam...a i ekologijom (R32)
Čuo iz prve ruke nekoliko pozitivnih iskustava sa njihovim klimama (doduše on/off) i prelomio. Ima i WiFi :d
 
Potrebna mi je pomoc oko izbor inverter klime, sluzice prvenstveno kao jedini izvor grejanja u garsonjeri velicine priblizno 30m2 i manje.
Stan je potpuno renoviran i stavljena je nova PVC stolarija. budzet je 450-500 EUR. Ono sto mi je trenutno kao opcija 1 od brendova je *Mitsubishi* ali spreman sam da saslusam i vase savete i preporuke.
Pozdav !
 
Koji Mitsubishi, ima ih dva?
Postoje MHI (Mitsubishi Heavy Industries) i ME (Mitsubishi Electric).
E sad koji je "bolji" i mene zanima, kao i koji ima boljeg uvoznika (zastupnika)...
 
Po Hrvatskoj sam samo ME viđao, uglavnom Kirigamin. Da li MHE tamo nema da se kupi ili je ME bolji (makar kao bolja kupovina), to ne znam. Inače Hrvati najviše kupuju Tošibu i ME, u BiH se najviše kupuje Daikin a u Srbiji Fujitsu. Takva je cenovna politika uvoznika istih kod nas i u komšiluku, pa je "najbolja kupovina" odredena cenom u odnosu na konkurenciju. Isto tako u Makedoniji je best buy Gree, jer je odnos uloženog (cene) i dobijenog najpovoljniji. Kako god, Micubiši je odličan uređaj, bio ME ili MHI, tako da se ne može pogrešiti

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Keva mi rece da je primetila dim iz spoljne jedinice kada je pre neki dan htela da upali klimu da ugreje malo. Da li je klima gotova ili joj ima spasa?
 
To ti samo majstor može reći. Ili neka vešta gatara [emoji16]

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Koji Mitsubishi, ima ih dva?
Postoje MHI (Mitsubishi Heavy Industries) i ME (Mitsubishi Electric).
E sad koji je "bolji" i mene zanima, kao i koji ima boljeg uvoznika (zastupnika)...

Mislim na Mitsubishi Electric, koliko znam klima M je jedan od ozbiljnih distributera koji vise godina unazad rade program ME i Carrier.
 
Keva mi rece da je primetila dim iz spoljne jedinice kada je pre neki dan htela da upali klimu da ugreje malo. Da li je klima gotova ili joj ima spasa?

A da li radi klima (i kako) ili ne pokazuje znake zivota?
Da li je moguce da je bilo negde vlage pa da je to isparavalo i dimilo?
Opet ako je grejala, rebra napolju bi se hladila pa ne moze tu da dimi, znaci nesto ka kompresoru i elektronici je moglo samo da dimi...
 
Poslednja izmena:
Ako ti je pristupačna spoljašnja, odspoji od izvora napajanja, skini oplatu (lim) i pogledaj da li se vidi da je nešto izgorelo.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
A da li radi klima (i kako) ili ne pokazuje znake zivota?
Da li je moguce da je bilo negde vlage pa da je to isparavalo i dimilo?
Opet ako je grejala, rebra napolju bi se hladila pa ne moze tu da dimi, znaci nesto ka kompresoru i elektronici je moglo samo da dimi...

Radi klima, ona je slucajno primetila kada je otvorila prozor da dimi spoljasnja. Spoljasnja jedinica je napolju ali tu stoji vec zadnjih 6+ godina i nikada nije bilo problema.

Moze li neko da preporuci dobrog majstora, ne mora ovde ako ne sme, moze i na pm.

@jozza Nema sanse da dodjem do spoljasnje, stoji na zgradi pored porzora.
 
Moraću da dodam još klima u stan. Potrebno mi je hlađenje za dečiju i spavaću sobu. Idealno bi bilo jedna spoljašnja, dve unutrašnje jedinice. Najbitnije mi je da radi tiho. Idealno bi bilo da može i da izluftira vazduh (izbaci unutrašnji vazduh ubaci spoljašnji), ali nije nužno, jer koliko sam provalio to samo mali broj invertera ima.
Šta biste preporučili da pogledam od modela i bliže se informišem? Prostorije su obe od po cca 25m2.
Grejanje mi je apsolutno nepotrebno.
 
Poslednja izmena:
Izbacivanje unutrasnjeg i ubacivanje vanjskog zraka. Kako se zove ta opcija u klimi, i dali je slučajno ima Fujitsu Nokria?

Sent from my Pixel 2 using Tapatalk
 
Izbacivanje unutrasnjeg i ubacivanje vanjskog zraka. Kako se zove ta opcija u klimi, i dali je slučajno ima Fujitsu Nokria?

Sent from my Pixel 2 using Tapatalk
Ima je samo Daikin Ururu Sarara i video sam da za Gree U Crown postoji da se dokupi isti taj modul, ali nisam video gde ima da se kupi, niti sam se nesto posebno informisao.
Daikin Ururu Sarara tim uredjajem ventilira prostor i odrzava idealnu vlaznost vazduha.
 
Jeftinije (ne jeftino) i jednostavnije je ugraditi rekuperator vazduha.
 
Odškrinete prozor i uključite ventilaciju u kupatilu ili kuhinji i eto ventilacije. Ko hoće više nek investira u rekuperator

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
@ducka za hlađenje 25kvm gledaj slobodno neku 7-cu, japanca, ili 9-ku kineza. 12-ca je nepotrebna u tako malom prostoru, sem ako se neće koristiti i za grejanje. Mada, ako ima dobra izolacija, za 25kvm ni 12-ca ne treba.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Treba mi za dve prostorije od po 25m2. Dve unutrašnje jedinice a jedna spoljašnja. Samo hlađenje ali da je inverter, da bi mogao da "duvka" dok se spava u prostorijama.
 
Jeftinije (ne jeftino) i jednostavnije je ugraditi rekuperator vazduha.

Nikako nije jeftinije za manji prostor, znam da smo mi za kucu platili nesto nenormalno, a za manje je jos neisplativije :)
Dodatno, za to treba kuca, ozbiljni su to uredjaji, zauzimaju prostor.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno