Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Pozdrav svima, da li ima neko da mi preporuci servis za ugradnju i kupovinu klime iz Beograda? Citao sam po raznim forumima da su ljudi generalno nezadovoljni serviserima.. A klima mi je potrebna što pre, pa ne bih da se zeznem. Hvala unapred :)
Obicno radnja koja prodaje ima "svoje" servisere koje preporucuje za ugradnju. Da li ima boljih, pa ima cesto, Pitaj na PM @Xeroj87 (il je neki od kolega sto se cesto javlja), ima jedna il dve jace prodaje klima sto imaju dobar servis i kvalitetnu ugradnju. Vodi racuna o minimalnoj duzini cevi (da bude toliko ili nesto duze) da ne zvece cevi, vodi racuna da ne uzmes najtanje i najjeftinije cevi, da budu zasebno izolovane cevi (svaka od 2 bakarne cevi da bude u svojoj termoizolaciji) pa onda umotane zajedno, osmisli kud ce odvod kondenza, vakumirane cevi pre pustanja gasa... O svemu se telefonom (ili licno u oci) dogovori sa servisom ili serviserom pre nego sto dodju da montiraju. Kazu ljudi da je unutrasnju jedinicu bolje montirati na unutrasnji zid...

Helou svima.

Trenutno jurim dve stvari.

Dobru inverter klimu (do -10/-15c), 18ica ili veća. Do 100.000~120.000 dinara.
Primarno će da hladi / greje sobu 20kvm + možda i hodnik i ostatak prizemlja stana (pasivno).

Iiiii, ako može na PM preporuka za zaista dobar i pouzdan servis koji se bavi ugradnjom klima uređaja. (U pitanju je peti sprat zgrade - bez terase).

Hvala :)

Isto za servis kao kolegi gore, a sto se ticce klime, da li si siguran da ti treba 18-ica? Govore ljudi da 18 mnogo jako duva, orkan, a za hladjenje i grejanje 20m2 plus pasivno (kroz vrata i sl.) ostatka stana je upitno da li ce moci toliko dobaciti. Meni deluje besmisleno 18.ku u 20m2. Ja celi stan od 63m2 hladim on/off 12-kom (stara 14-estak godina). Najslabije hladjeni hodnik kod ulaznih vrata i dnevna soba jer su najdalje od klime, zbog vrata, uglova strujanja vazduha ali ipak dovoljno ohladeni. Razmisli da se ne zeznes sa prejakom klimom.

Pozz za sve forumase,interesuje me koliko se kod vas u Srbiji naplaciva servis,pranje i dezinfekcija klima uredjaja.
Nabavio sam opremu uz pomoc koje mogu da operem klimu direktno na zidu pa ovdje kod nas u BiH imam
razlicite komentare,Vecinom za cijenu jer ljudi su navikli da im neko za desetak eura opere filtere,
malo prebrise krpom i to naplati kao servis..Zato me interesuje kako se to krece kod
vas i sta se nudi u cijeni.Pogledajte prilog 269017
E to je ciscenje al dok balkanac shvati sta ti radis ima da se nadise on kojekakvih smradova, bakterija i glivica...
Servis 15e-30e zavisno dal rasklapaju (skidaju krila, usmerivace, turbinu) i sve peru ili ne (samo isprscu rucnom pumpicom i obrisu), dopuna gasa se doplacuje po gramazi, zamena delova i svaki ostali majstorluk se takodje doplacuje...

Kao sto neki vec znaju, (jos uvek) nabavljam inverter klimu od oko 500 eur (Daikin, Viola, Midea Mission, F. ili nesto u tom rangu cene).

Zanima me da li neki od ovih ili slicnih modela ima mogucnost zakretanja krilaca LEVO/DESNO, a da to ne mora rucno da se radi (da se penjem na merdevine)?

Pozicionairao bih klimu u dnevnoj izmedju ugaone garniture i radnog dela da duva ka vratima, ali ne bi bilo lose da moze da se zaokrene ka garnituri dok neko radi za stolom, odnosno ka stolu dok se sedi na garnituri... da li ovo uopste postoji kao mogucnost?

Neki modeli skupljih klima (+1000e) imaju mogucnost da daljincem pomeras usmerivace levo/desno, koad svih ostalih rucno L/D pomeranje, elektricno (daljincem) je pomrenaje strujanaj vazduha na gore/dole kod svih.
 
Poslednja izmena:
Helou svima.

Trenutno jurim dve stvari.

Dobru inverter klimu (do -10/-15c), 18ica ili veća. Do 100.000~120.000 dinara.
Primarno će da hladi / greje sobu 20kvm + možda i hodnik i ostatak prizemlja stana (pasivno).

Iiiii, ako može na PM preporuka za zaista dobar i pouzdan servis koji se bavi ugradnjom klima uređaja. (U pitanju je peti sprat zgrade - bez terase).

Hvala :)
NIKAKO 18-cu u kuću ili stan. Sem ako nemaš 4m plafone i 100kvm prostorije.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
OK, definitivno 12ica. Koju onda uzeti? Inverterska, do 120K.
 
Birao bih izmedju 12LTCA i FH35.

Od jeftinijih klima, horizontalno, elektricno pomjeranje krilaca ima Mitsubishi AP serija.
 
Gree Amber ima horizontalno el. pomeranje i dosta je jaca od tih klima.
 
Zavisi sta grejes.

Ja u stanu imam Viole, cak su mi i one overkill. U kuci i kancelariji imam Amber i super su dosle.

Imas na sajtu i specifikaciji sta vise dobijas, svaka opcija je zapisana, pa uporedi.

Ako mene pitas, vredi razlike, ali to ne znaci da bih je stavio u sobu od 15m2.

Amber je power model, napravljen da bude jak, od Greea bih u manjim prostorima od 30m2 isao na U Crown ili kod Japanaca nesto.
 
Poslednja izmena:
E to je ciscenje al dok balkanac shvati sta ti radis ima da se nadise on kojekakvih smradova, bakterija i glivica...
Servis 15e-30e zavisno dal rasklapaju (skidaju krila, usmerivace, turbinu) i sve peru ili ne (samo isprscu rucnom pumpicom i obrisu), dopuna gasa se doplacuje po gramazi, zamena delova i svaki ostali majstorluk se takodje doplacuje...

E sa tim mentalitetom se i borim,Operu tepihe,prekrece zidove a u klimi svakakve gamadi.
Komplet se demontiraju plastike na unutrasnjoj,operu, kao i izmjenjivac unutrasnje i turbina.
30 eura naplacujem uslugu ali uvijek "ima onaj tamo koji fantasticno uradi" za 10 eura.
E bas me zanima kako opere izmjenjivac koji je pun prasine,masnoce,grinja i ostalog bez jakog pritska vode.
Evo video kako to izgleda kad se pere;
https://www.youtube.com/watch?v=fIBmdZ-dy3E
Pogledajte prilog 269060
Pogledajte prilog 269061
 
Jel radi neko ovakvo pranje u Srbiji. Ove godine bi trebalo i ja ove moje 2 da ocistim.

Gesendet von meinem Moto Z (2) mit Tapatalk
 
Ma dajte, ovo kao u perionici automobila, pogledaj koju maglu pravi. Moze to daleko kulturnije. Kad bi meni tako radili izbacio bi ih napolje sto mi prskaju tako.

Tapatalk from Poco loco
 
Sva maglica od pranja zavrsi u ovoj vreci koja se nabaci na klimu.Ovo je provjerena oprema koja se koristi sirom svijeta.
Potrazite u googlu pojam hydrokleen.Uradio sam hrpu pranja na ovakav nacin i niko se nije zalio.Iza nas ostane sve savrseno cisto,nema tragova vode na zidu ili podu.
 
Pisali smo ranije u temi, 18ica nikako za kucu ili stan. Gree Amber je bas jaka klima, jedina zamerka sto ne modulira nisko, bar kod mene, kad su temperature iznad 5-6c radi maltene kao on-off u prostoroji od 40kvm. Ali ne razmisljas da li ce uspeti da te greje i na - 15, - 20, bez izolacije kod mene greje 40kvm a moze i 60.


Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
Sva maglica od pranja zavrsi u ovoj vreci koja se nabaci na klimu.Ovo je provjerena oprema koja se koristi sirom svijeta.
Potrazite u googlu pojam hydrokleen.Uradio sam hrpu pranja na ovakav nacin i niko se nije zalio.Iza nas ostane sve savrseno cisto,nema tragova vode na zidu ili podu.
Kapi mogu da zavrse unutra ali sva magla ne. To je nepotrebno visok pritisak vode, zato se i pravi magla. Kod mene lete napolje, bez diskusije.

Tapatalk from Poco loco
 
Pozdrav svim! Da li neko moze da mi preporuči iz iskustva pouzdanog i dobrog servisera za ugradnju i kupovinu klime sa teritorije Bg-a. Uzeo bih Gree Fairy 12 klimu koja bi sluzila samo za hladjenje. Hvala unapred
 
Sanele, tom sto si prao klimu nije majstor usao brem 2-3 godine, a nalazi se u kuhinji ili prostojiji gde njih 3-4 puše... Onako crna klima bi meni letela iz kuce, ma ne bi joj ni pranje pomoglo... :d
 
I ja se kuci grijem sa klimama.Rade citavu zimu,filteri se ciste jednom sedmicno ali kad ih u proljece perem obavezno izmjerim protok zraka prije i poslije pranja.Kod mojih se poveca protok zraka za 20% a kod ovih ovako prljavih kao sa ovog klipa protok zraka se smanji od prljavstine i do preko 50%.
Pa onda operes i skontas da ne radi kako treba,shvatis da ima hrpu freona viska u sebi,jer je neki dundjer mislio da ima manjka pa dopunio.
Dok nisam imao ovu opremu vadio sam turbinu van i prao je ali uvijek ostane izmjenjivac,da bi se dobro oprao mora biti pritisak vode da probije kroz lamele.
 
Poslednja izmena:
Gree Amber 12 ti je 100k, Fujitsu ASYG12LTCA je 108k.
LTCA a pogotovo Amber su prejake za 20kvm. LT ide na 200W u grejanju, ali Amber ne može tako nisko, često bi se palio i gasio, a to ubija komfor.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
LTCA a pogotovo Amber su prejake za 20kvm. LT ide na 200W u grejanju, ali Amber ne može tako nisko, često bi se palio i gasio, a to ubija komfor.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
Citam, pratim i sad onda pitanje : koja inverter 12ica za 15m² sobu? Za hladjenje prvenstveno.... A da ne ubije čoveka hladnocom?

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Tu bi bilo idealno devetka neka jer je mali prostor ali se uglavnom ne isplate jer je mala razlika u ceni sa 12-ticom. Ako je samo za hladjenje dovoljna je na primer Vox IVA1 - 12IE ili neki Gree jeftiniji.
 
Za 15kvm ja bih stavio 7-cu. Tj neku sa što manjom snagom u minimumu na hlađenju. Ili će previše da isušuje vazduh.
PS: Sa 9-kom sam hladio 60kvm bez problema, sad je tu 12-ca LTCA, ali se i greje na klimu.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Pa glavna namena hladjenje, sekundarna malo dogrevanje u prelaznom periodu dok ne krenem da palim kotao.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Tim pre manju

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Pozdrav svima,

Zamolio bih za savet, za izbor klima, ko ima slicnu situaciju, radi se o kuci na 2 sprata, gde zive moji roditelji, ukupno 95.86m2.

Kuca je zidana giter blokom od 25cm i na kuci je, ima centralno grejanje i Dakon kotao na cvrsto gorivo.
Od izolacije, do sada uradjeno:

- Stolarija PVC
- Izolacija 3 strane kuce, spolja stiropor 8cm
- Izolacija prednje strane kuce, zbog pikovane fasade, iznutra multipor 5cm.
- Izolacija ploce na tavanu, mineralna vuna 30cm.

Prizemlje, dnevna + trpezarija/kuhinja, bi se aktivno grejao, a pasivno kroz dva velika otvora, hodnik i toalet.
Gornji sprat, 2 spavace sobe bi se grejao sa jednom klimom iz hodnika. Inace dosta toplote dolazi iz prizemlja, najvise kroz otvor za stepeniste.

Toplotni gubitak na kuci je 5,35kW i racunat je pri zadatoj -10* spoljnoj i 23* u kuci.

Ove sezone, za grejanje pri spoljnoj temperaturi iznad 0*, par dana za grejanje je isprobana postojeca, obicna klima Midea 09, stara oko 13 god., koja je prilicno dobro grejala boravak (bez hodnika) u prizemlju, pa je to i najvise pomoglo da se donese odluka i sledece zime proba prelazak na grejanje samo sa klimama.

Od klima prvi izbor je Fujitsu, zbog odnosa cene i kvaliteta.
Budzet za obe klime je 150K-160K bez ugradnje.


Prizemlje


1 sprat - u prvom planu spavace


1 sprat - u prvom planu hodnik
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno