Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
U principu da, zakon je sličan kao u Srbiji, ugradnja pojedninačne split-sistem klime je nešto što pravi neznatne izmene na fasadi, i samim tim nema potrebe za traženje posebne dozvole. Izuzetak su zgrade pod zaštitom, kao i soliteri u velikim gradovima, i grupe kuća/stanova, koji su organizovani kao lokalne zajednice, i gde za takve promene mora da se traži dozvola skupštine stanara, ili kako je već interno regulisano.
Treba imati u vidu da Norvežani troše ogromne količine energije za grejanje, i sve institucije podržavaju ugradnju klima kao energetski efikasno rešenje za grejanje. Zbog toga nikome nije u interesu da komplikuju ugradnje sa dodatnim zahtevima i dozvolama.
Ni ovde nije nesto na nivou drzave, nego gradova. Mislim da cak i za stvari pod zastitom drzave samo unistavanje fasade je mozda na drzavnom nivou.

Iskreno, po meni je sve to preterivanje, osim osnovne zastite ljudi, tj. da se klima ugradi na siguran nacin. To sto ona mozda curka na 40*C ce da ohladi malo (lude/jadne) prolaznike (koji su napolju na toj tempraturi), to sto onda ometa nekome izgled, neka se hebe, ima ljudi koji ni 30*C ne mogu da podnesu :(
Mnogo je bitnije zdravlje ljudi nego izgled.

Moram u politicare ocigledno :)
 
Imate i VOX IVA1-9IE inverter za 32.000din. Kakva su iskustva sa VOX klimama? Da li uslovljavaju godisnji servis za 5 god. garancije?

Uf, meni bi taj vox legao, s obzirom na to kakva je prostorija. Jel vox može da ugradi bilo koji servis ili imaju svoje?
 
I meni za spavacu :D Gde su 4 tu je i peta ;)
Mozda jeste overkill ali hocu da mogu da zatvorim vrata ponekad da imam svoj mir sto se kaze. Klinac ima pa sto i ja da ne uzmem :D
Ugradnju moze bilo koji servis samo da ima legalnu firmu i pecat, ne verujem da mora bas neki njihov.
 
Ni ovde nije nesto na nivou drzave, nego gradova. Mislim da cak i za stvari pod zastitom drzave samo unistavanje fasade je mozda na drzavnom nivou.

Iskreno, po meni je sve to preterivanje, osim osnovne zastite ljudi, tj. da se klima ugradi na siguran nacin. To sto ona mozda curka na 40*C ce da ohladi malo (lude/jadne) prolaznike (koji su napolju na toj tempraturi), to sto onda ometa nekome izgled, neka se hebe, ima ljudi koji ni 30*C ne mogu da podnesu :(
Mnogo je bitnije zdravlje ljudi nego izgled.

Moram u politicare ocigledno :)

Alfa druze, JA cu da glasam za tebe, samo se prijavi da znam da si na listi... :D

Grejem se centralno na drva i već neko vreme se lomim da li preći na pelet ili na grejanje klimama. Pošto se radi o kući, izgleda mi poprilično nemoguće pokriti celu potrebnu površinu grejanja sa 2-3 klime i tu bi svakako pomoglo iskustvo vas koji se već grejete na taj način.
Prelazak na pelet bi me koštao oko 1500e. Dobio bih komfor, ali bi cena grejanja verovatno bila nešto viša. Klime bi me otprilike isto koštale.

Kuća je zidana blokom 25, izolacija zidova - stiropor 8cm, tavan - staklena vuna 10cm, stolarija - PVC, podrum ispod cele dnevne sobe. U hodniku su klizna vrata prema podrumu koja, normalno, ne dihtuju kao ostala stolarija.
Pogledajte prilog 268681

Svaki savet je dobrodošao.
Hvala unapred.

Jasno je da se dnevna i kuhinja mogu grejati jednom klimom, ono sto je meni palo na pamet pa bi vas iskusne pitao da li je moguce za grejanje i za hladenje namestiti unutrasnju jedinicu druge klime na zid kuhinje pored kupatila da duva u deciju i spavacu sobu kroz vrata...? Tako bi pokrio hodnik i ako moze probaciti kroz vrata soba eto ustede na jednoj klimi za kupovinu ali takodje za rad i odrzavanje. Jedino je privatnost ukucana tu zimi a vala i leti "ugrozena"...
Naravno da bi 3 klime od kojih 2 sto manje (za deciju i spavacu), bile bolje resenje ali trpi pomalo hodnik (dok je privatnost zagarantovana ;))...

Prvi put kupujem klimu, citao sam sta pisete, medjutim nije mnogo spominjana ova klima: BERGEN TILIA PREMIUM KLIMA 12K

Cena je oko 28 000, i to je ujedno i maksimalna suma novca koju sam planirao da izdvojim. Posto ce se koristiti samo za hladjenje, zanima me da li ima nesto bolje za taj novac?
Nemoj da zaboravis na cenu ugradnje klime!
 
Poslednja izmena:
Jasno je da se dnevna i kuhinja mogu grejati jednom klimom, ono sto je meni palo na pamet pa bi vas iskusne pitao da li je moguce za grejanje i za hladenje namestiti unutrasnju jedinicu druge klime na zid kuhinje pored kupatila da duva u deciju i spavacu sobu kroz vrata...? Tako bi pokrio hodnik i ako moze probaciti kroz vrata soba eto ustede na jednoj klimi za kupovinu ali takodje za rad i odrzavanje. Jedino je privatnost ukucana tu zimi a vala i leti "ugrozena"...
Naravno da bi 3 klime od kojih 2 sto manje (za deciju i spavacu), bile bolje resenje ali trpi pomalo hodnik (dok je privatnost zagarantovana ;))...

Naravno da može da se greje i iz hodnika, ja ceo donji sprat pokrivam tako, tri spavaće sobe, plus smo skoro adaptirali deo ostave u hobi sobu. Kad se greje po ceo dan, i uz stabilnu temperaturu zidova, može komotno da se drži zatvoreno sat-dva-tri bez osetne promene u temperaturi, ako nekom treba privatnost. Za spavanje je prednost zbog buke jer klima duva i defrostuje daleko od soba. U sobama u svakom slučaju postoje i panel grejalice kao rezerva, mada ih mi ne koristimo uopšte. Jedino dodatno grejanje na ovom spratu je podno grejanje u kupatilu koje se povremeno pali da drži kupatilo neznatno toplije.

Pogledajte prilog 268777
 
Zeha@

Da, nisam zaboravio na ugradnju. Cifra koju sam naveo, odnosi se samo na klimu.
 
Iz hodnika moze da se greje ako je u pitanju stan 99% vremena, kod kuca malo teze osim ako ne postoji odlicna izolacija (15cm fasada, 6-to komorna stolarija, 20+ cm tavan). Sve sto je hladnije, teze je grejati kroz futer vrata jer topli vazduh teze prolazi. Drugo, mora da se pojacava klima pa tu gde je ona bude pretoplo da bi negde tamo bilo ok.
Ja sam imao dve klime i kad sam dodao jos dve resio sam problem grejanja skroz, deluje kao centralno, ujednaceno i komforno a malo kosta.
 
...
Jasno je da se dnevna i kuhinja mogu grejati jednom klimom, ono sto je meni palo na pamet pa bi vas iskusne pitao da li je moguce za grejanje i za hladenje namestiti unutrasnju jedinicu druge klime na zid kuhinje pored kupatila da duva u deciju i spavacu sobu kroz vrata...? Tako bi pokrio hodnik i ako moze probaciti kroz vrata soba eto ustede na jednoj klimi za kupovinu ali takodje za rad i odrzavanje. Jedino je privatnost ukucana tu zimi a vala i leti "ugrozena"...
Naravno da bi 3 klime od kojih 2 sto manje (za deciju i spavacu), bile bolje resenje ali trpi pomalo hodnik (dok je privatnost zagarantovana ;))...
Slažem se da bi na zidu pored kupatila bilo najbolja pozicija za ove dve sobe, međutim tu mi se nalazi veliki garderober, a i bilo bi malo nezgodno voditi cevi/creva kroz kupatilo/kuhinju/hodnik do spoljnjeg zida.
Ne znam, sve više naginjem peletu.
 
To je beše stan 70kvm u dobro izolovanoj zgradi? Prave li dovoljno male kotlove na pelet?

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Ako pec za pelet mora biti u stanu, ne postoji odvojena kotlovnica, moj iskreni savjet je da se ne razmislja o peletu, bolje je ugraditi u svaku sobu po klimu.
 
Ma kakav stan, o kuci covek prica!!!
Klime ili pelet u kuci pitanje je za njega sad...
 
Vise klima ako nema radijatore vec i sve sto treba. Ako ima onda bolje na pelet za sad pa kad bude pri parama polako na klime a pelet samo kad udari jaci minus.
Meni kotao na ugalj i centralno vec dve sezone nisu lozeni, mozda cak i prodam ako mogu da se uzmu pare da ne propada. Moram da zamenim kapu na dimnjaku da i on ne propadne. Relikvije proslosti koje me kostaju a realno su za muzej. Od 2011 grejem klimama.
 
Kakva je VOX klima inverter IVA1 – 12IE
 
Kakva je VOX klima inverter IVA1 – 12IE

Moj otac se grejao ove zime na nju. Iako nije bas verovao u to grejanje na klimu kako on kaze. Lepo se grejala prostorija od nekih 35 m2, a racuni nisu bili preveliki. Inace je to deo kuci koji je solidno izolovan.
 
Cena maltene ista kao za iva1 9ie. Hvala.
 
To je zato sto su skoro sve seztre klime 9-ke i 12-ice iste apsolutno. Jedino je 9-ka podesena na malo manju snagu. Ne isplati se proizvodnja sa razlicitim hw-om, previse dize cenu.

Tapatalk from Poco loco
 
Alfa Plam IKU 18AH, 18000btu inverter

Kakva je ovo krmača? Dobra je cena za 18ku
 
Moj otac se grejao ove zime na nju. Iako nije bas verovao u to grejanje na klimu kako on kaze. Lepo se grejala prostorija od nekih 35 m2, a racuni nisu bili preveliki. Inace je to deo kuci koji je solidno izolovan.

Da li ste mozda pratili potrosnju, merac mozda? Opisi izolaciju i stolariju. Kako se pokazala na minusima, kako radi defrost, da li je bucna, krcka li plastika u radu?
 
Ne stanujem tamo. Nisam često bio tamo, ali i kada su bili minusi bilo je lepo toplo. Izolacija je 12cm zidna i PVC stolarija. Na plafonu je samo poredjen stiropor 12cm i to ne celom dužinom prostorije. Što se defrosta tiče nije dugo trajao, ali je klima montirana ispod terase i nije bila izložena ni kiši ni snegu, pa ne mora da znači da je realno stanje.

Gesendet von meinem Moto Z (2) mit Tapatalk
 
Pozdrav ljudi, da li ima neko da mi preporuci servisera za ugradnju i kupovinu klima uređaja iz Beograda?
Kupio bih ovaj model:
Midea klima MSMAB-12HRN1-QC2(MA1) koja bi sluzila samo za hladjenje sobe. Citao sam da serviseri svasta rade i da ima raznih. Pa bi svaka preporuka ili iskustvo dobro doslo. Hvala
 
Pozdrav svima, ne znam da li se prethodna moja poruka objavila na ovoj temi.
Molim vas ako zna neko da mi preporuci servisera za ugradnju i kupovinu klima uredjaja iz Beograda. Hvala unapred
 
Pozdrav svima, da li ima neko da mi preporuci servis za ugradnju i kupovinu klime iz Beograda? Citao sam po raznim forumima da su ljudi generalno nezadovoljni serviserima.. A klima mi je potrebna što pre, pa ne bih da se zeznem. Hvala unapred :)
 
Helou svima.

Trenutno jurim dve stvari.

Dobru inverter klimu (do -10/-15c), 18ica ili veća. Do 100.000~120.000 dinara.
Primarno će da hladi / greje sobu 20kvm + možda i hodnik i ostatak prizemlja stana (pasivno).

Iiiii, ako može na PM preporuka za zaista dobar i pouzdan servis koji se bavi ugradnjom klima uređaja. (U pitanju je peti sprat zgrade - bez terase).

Hvala :)
 
Pozz za sve forumase,interesuje me koliko se kod vas u Srbiji naplaciva servis,pranje i dezinfekcija klima uredjaja.
Nabavio sam opremu uz pomoc koje mogu da operem klimu direktno na zidu pa ovdje kod nas u BiH imam
razlicite komentare,Vecinom za cijenu jer ljudi su navikli da im neko za desetak eura opere filtere,
malo prebrise krpom i to naplati kao servis..Zato me interesuje kako se to krece kod
vas i sta se nudi u cijeni.Pogledajte prilog 269017
 
Poslednja izmena:
Mi napalaćujemo 20eur, tako od vajkada.
Servis podrazumeva pranje, čišćenje, proveru i eventualnu dopunu gasa, saniranje oštećene izolacije i kondenz creva. Neke stvari od navedenih se posebno doplaćuju ako posao iziskuje više vremena i matrijala od uobičajenog

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Kao sto neki vec znaju, (jos uvek) nabavljam inverter klimu od oko 500 eur (Daikin, Viola, Midea Mission, F. ili nesto u tom rangu cene).

Zanima me da li neki od ovih ili slicnih modela ima mogucnost zakretanja krilaca LEVO/DESNO, a da to ne mora rucno da se radi (da se penjem na merdevine)?

Pozicionairao bih klimu u dnevnoj izmedju ugaone garniture i radnog dela da duva ka vratima, ali ne bi bilo lose da moze da se zaokrene ka garnituri dok neko radi za stolom, odnosno ka stolu dok se sedi na garnituri... da li ovo uopste postoji kao mogucnost?
 
Jok, elektricno pomeranje krilaca po horizontali, tek Gree Amber ima.
 
Nez cak i uredjaji od pre 20 godina imaju rrucno pomeranje levo desno i elektricno gore, dole :)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno