Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Niti štetiš zgradu, niti ugrožavaš prolaznike. 50 kg je smešno opterećenje za zid zgrade, bušenje rupa, montiranje nosača i sl. ne utiče na funkciju zida, vizuelni efekat je upitan, ali u onoj odluci stoje konkretna ograničenja samo za deo koji se tiče zgrada koje su pod zaštitom. Pogledaj i član 7.
 
Video sam bio to. Automobil zgnjećio oluk, pala veća količina kiše, voda ušla kroz crevo u stan. Ali to je baš neverovatna situacija i nije primenjiva na većinu objekata, pogotovu ne na privatne kuće. Zato pitah šta je toliki problem, da nisam nešto propustio.
Meni su oba creva sprovedena u oluk. To jeste možda lošije za zimu kada krenu minusi, ali ne bih da mi klime kaplju iza kuće na stazu. Kada se zamrzne odvod, svakako kaplju kroz otvore na spoljnoj jedinici dole na stazu.

Sent from my MIX 2 using Tapatalk
A oluk ne moze da se zapusi od lisca? Svasta moze da se desi. Gurnu deca nesto, upadne grancica, natrpava se lisce u krivini itd. Definitivno treba izbegavati oluk. Celu zimu po dorcolu gledam klime da odvodima u oluku i santu leda kako viri iz oluka...
Obzirom da sam kantu vode praznio skoro svaki dan zimus lako je zakljuciti da oluk ne bi posluzio dugo vremena, da bi sve zakovalo u led u roku od nedelju dana.

Tapatalk from Poco loco
 
Sada sedam dana priča o olucima kao prošle godine [emoji39]. inače i ja sam protiv toga. Nego i ja da se pohvalim 230e grejanje oktobar-mart za nekih 80m2 sa 12lu i 12llce.

Gesendet von meinem Moto Z (2) mit Tapatalk
 
Niti štetiš zgradu, niti ugrožavaš prolaznike. 50 kg je smešno opterećenje za zid zgrade, bušenje rupa, montiranje nosača i sl. ne utiče na funkciju zida, vizuelni efekat je upitan, ali u onoj odluci stoje konkretna ograničenja samo za deo koji se tiče zgrada koje su pod zaštitom. Pogledaj i član 7.
Ko kontrolise kvalitet ugradnje i delova, jacinu zida, tipla i srafa, zardjalost nosaca?

Ko kontrolise i daje potvrdu da je ispravno ugradjeno i koliko moze da traje?

Da li nova zgrada i dalje ima garanciju kada se prepravi sa 200 rupa za srafove i creva?

Ne znam da li si nekada video postupak ugradnje samog uredjaja i kako to rade, ja nadgledao ugradnju barem 50ak klima i svaki put mi se krv sledi kada bace onu klimu od 20-50kg na one nosace.

Nema sanse da ljudi nisu ispustali klime tokom ugradnje i isto tako nema sanse da nekome nije otpala klima.


Evo ti o renoviranju i prepravkama u zgradi:
http://www.novosti.rs/vesti/naslovn...I-za-adaptacije-potrebna-gradjevinska-dozvola
 
Poslednja izmena:
Pa ako ne veruješ da ti je taj koji ugrađuje stručan, uvek možeš da angažuješ nekog da ti kontroliše radove, u pitanju je ugradnja komada bele tehnike, ne ne znam ti kakav zahtevan građevisnki poduhvat. Takve stvari mogu da se definišu na nivou zgrade, možda eventualno bloka zgrada i sl. Nova zgrada treba da bude projektovana za ugradnju klima, ili da ima rešen centralni sistem klimatizacije, 2019 godina je, 200 rupa ne utiče nikako na samu konstrukciju, osim što kao i ovi 'skrndelji' ruže fasadu.

Nagledao sam se raznoraznih ugradnji, u Srbiji se ne poštuju nikakva pravila zaštite na radu ni u jednoj struci, oguglao sam na te stvari. Za otpadanje klime je odgovoran vlasnik stana, niko ne očekuje da nosač za klimu može da stoji 20-30 godina bez da korodira, vlasnik je (valjda) dužan da se stara o svojim uređajima i svom stanu.
 
Skroz vam je glupa priča da se podstiče bušenje i ostecivanje zajedničkog oluka od zgrade da bi se neko rešio kondenzata svoje klime.
Masa ljudi se tako bahato ponasa i tako radi ali ne treba to opravdavati.


Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Meni bi trebala klima da radi 24/7 i leti i zimi, pa imam jedno pitanje vezano za invertere u rezimu grejanja...

Da li moze da predstavlja problem ako se klima ne gasi nocu, obzirom da je prostorija u koju planiram da je stavim (ujedno i) spavaca, i nema dodatnih grejnih tela u njoj? Najvise me zanima sa aspekta da li ce previse isusivati vazduh, i treba li uz nju recimo drzati prozor blago otvoren (na kant) ili ne?

Pretpostavljam da je buka same unutrasnje jedinice mnogo manji problem za miran san, jer, koliko vidim, inverter koji mene zanima ima i quiet, i do-not-disturb mod, ali ako neko ima komentar i po ovom pitanju, moze slobodno da ga napise.

Hvala
 
Klima greje temperaturom do 50c i manje isusuje vazduh nego drugi nacini grejanja. Vlaznost vazduha zavisi od zgrade, zidova, izolacije, da li je kuca na temelju ili stan na vrhu zgrade. Meni je na primer grejanje ukljuceno non stop, vlaznost je u proseku 50%, kuca. Oni koji su u zgradama na visim spratovima pada i do 20% zato sto kuca vuce prirodno vlagu kroz temelj kao i iz zidova. Tada se koriste ovlazivaci da se poveca vlaga ili rekuperatori da ubacuju svez vazduh.
Sto se buke tice, sto manja brzina turbine to je slabije grejanje. Za spavacu obicno ide sto manja klima koja moze manjom brzinom da odrzava a u vecim sobama gde se ne spava veca koja moze da radi vecom brzinom.
Ja na primer spavam ispod Fujitsu LLCA na Low brzini i ne smeta mi. Cuje se, ali je zvuk konstantan i meni ne smeta. Vise mi smeta auto ili kamion koji prodje na 30-40 metara od kuce jer zvuk nije konstantan.
 
Poslednja izmena:
Hvala na odgovoru.

Meni je "problem" u vezi same prostorije taj sto je to i dnevna, i spavaca soba. Povrsina je oko 25m2, u dobro izolovanoj zgradi sa odlicnom stolarijom. Do sada sam (preko 10 godina) za grejanje koristio Rovex norveske radijatore, ali i njima (kao i on/off klimi koja je do sada bila u upotrebi) je doslo vreme za zamenu, pa otud i razmisljanje o inverteru kao all-in-one resenju.
 
Onda samo povedi računa o položaju unutrašnje jedinice u odnosu na krevet.
 
Za grejanje 25kvm u dobro izolivanoj zgradi biko koja 9-ka inverter će završiti posao. Ako imaš oara gledaj da je klima t8ha i da ima mali min snagu u grejanju kao npr Daiseikai 10-ka, ili Suzumi 10-ka. Načelno, gledaj japance, pa tek nakon svih japanaca kinezi i ostali (Midea, Gree, LG, Samsung). Gledaj da se ispoštuje minimalna dužina instalacije (za Fujitsu to je bar 3m) i da klima u grejanju duva na dole, a u hlađenju pravo ispred sebe, pa je pozicioniraj tako da ne smeta. Kod grejanja gledaj da ima dovoljno prostora ispred sebe, tj da ne bije u neki nameštaj, da ne bi topao vazduh vrtela "sebi pod nos". Kod hlađenja to nije toliki problem, hladan vazduh duva pod plafon, a on pada svuda ravnomerno. Lično imam dve klime u prostorijama gde se spava, jedna duva u pravcu od glave ka nogama (kad legneš u krevet) ali je montirana pored lezaja, na nekih pola metra sa strane. Druga duva normalno na pravac ležanja u krevetu, ali je montirana da gleda u prostor oko 1,5-2m ispred kreveta.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Grejem se centralno na drva i već neko vreme se lomim da li preći na pelet ili na grejanje klimama. Pošto se radi o kući, izgleda mi poprilično nemoguće pokriti celu potrebnu površinu grejanja sa 2-3 klime i tu bi svakako pomoglo iskustvo vas koji se već grejete na taj način.
Prelazak na pelet bi me koštao oko 1500e. Dobio bih komfor, ali bi cena grejanja verovatno bila nešto viša. Klime bi me otprilike isto koštale.

Kuća je zidana blokom 25, izolacija zidova - stiropor 8cm, tavan - staklena vuna 10cm, stolarija - PVC, podrum ispod cele dnevne sobe. U hodniku su klizna vrata prema podrumu koja, normalno, ne dihtuju kao ostala stolarija.
Pogledajte prilog 268681

Svaki savet je dobrodošao.
Hvala unapred.
 
@jozza & maxy

pre svega, hvala na sugestijama.

Po pitanju duzine instalacije i postavljanju unutrasnje jedinice u odnosu na krevete sve "upada" u ovo sto ste i vi napisali. Duzina instalacija ce biti izmedju 4 i 5 metara, ispod same jedinice nece biti nista sto bi se naslo na direktnom putu toplog vazduha.

Sto se tice proizvodjaca, vec je narucena Midea Mission 12, i to samo zato sto vec imam odlicna iskustva sa njom na poslu (imam 4 komada instalirana u labaratorijama, rade non stop, zbog specificnosti posla striktno odrzvaju temp u prostoriji i to sasvim fino funkcionise vec neko duze vreme). Nadam se da ce to biti ok izbor i za stan.

Svakako, hvala i za preporuku za "japance", obzirom da imam jos dve "prastare" on/off klime (LG i Samsung) u drugom stanu, koje takodje planiram da pre ove, ili sledece zime zamenim inverterima, pa nije nemoguce da posegnem za necim drugim ukoliko finansije dozvole, ali samo ukoliko Midea ne bude zadovoljvala zeljeno.
 
Poslednja izmena:
Midea Mission 12 za 25kvm će da sedne ko dupe na nošu. Nema greške.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
@pcv co
Koliko je to kvadrata ukupno? Mozes da pokrijes sve sa 3 klime jer imas bolju izolaciju od mene, sa nesto losijom stolarijom posto ja imam drvo. Pogledaj potpis za detalje.
Ja se cenama peleta nikad ne bi razmisljao o njemu. Ova sezona do sad me je kostala oko 190e sto ti je cena tone peleta.
 
Prvi put kupujem klimu, citao sam sta pisete, medjutim nije mnogo spominjana ova klima: BERGEN TILIA PREMIUM KLIMA 12K

Cena je oko 28 000, i to je ujedno i maksimalna suma novca koju sam planirao da izdvojim. Posto ce se koristiti samo za hladjenje, zanima me da li ima nesto bolje za taj novac?
 
To pravi Gree. Gledaj da ima nizu potrosnju, brat je bas uzimao skoro neku klasicnu on/off samo za hladjenje, mislim da je Gree.
Edit:
Model je Gree GWH12ACB-K3NNA1A FAIRY
 
Poslednja izmena:
Niti štetiš zgradu, niti ugrožavaš prolaznike. 50 kg je smešno opterećenje za zid zgrade, bušenje rupa, montiranje nosača i sl. ne utiče na funkciju zida, vizuelni efekat je upitan, ali u onoj odluci stoje konkretna ograničenja samo za deo koji se tiče zgrada koje su pod zaštitom. Pogledaj i član 7.
Da li u NO mozes bilo gde da stavis klimu ako ispunjaas samo tehnicke uslove?
U Becu ne moze. Zato ljudi vec pocinju da p***e, jer su temperature presle nivo kada je izdrzljivo leti u stanovima bez klima.

Sigurno ima i ovde nesto konkretnije od ovog zakona i onog sto sam ja naveo za "autorsko pravo".
 
Grejem se centralno na drva i već neko vreme se lomim da li preći na pelet ili na grejanje klimama. Pošto se radi o kući, izgleda mi poprilično nemoguće pokriti celu potrebnu površinu grejanja sa 2-3 klime i tu bi svakako pomoglo iskustvo vas koji se već grejete na taj način.
Prelazak na pelet bi me koštao oko 1500e. Dobio bih komfor, ali bi cena grejanja verovatno bila nešto viša. Klime bi me otprilike isto koštale.

Kuća je zidana blokom 25, izolacija zidova - stiropor 8cm, tavan - staklena vuna 10cm, stolarija - PVC, podrum ispod cele dnevne sobe. U hodniku su klizna vrata prema podrumu koja, normalno, ne dihtuju kao ostala stolarija.
Pogledajte prilog 268681

Svaki savet je dobrodošao.
Hvala unapred.
Koliko drva potrošiš na sezonu (u EUR, po standardnoj ceni?) Moji su prelaskom na klime (pa ćaletovoj odokativnoj računici) prepolovili troškove u odnosu na pelet. A po mojoj računici, na klime se greju 2,3 puta jeftinije.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Grejem se centralno na drva i već neko vreme se lomim da li preći na pelet ili na grejanje klimama. Pošto se radi o kući, izgleda mi poprilično nemoguće pokriti celu potrebnu površinu grejanja sa 2-3 klime i tu bi svakako pomoglo iskustvo vas koji se već grejete na taj način.
Prelazak na pelet bi me koštao oko 1500e. Dobio bih komfor, ali bi cena grejanja verovatno bila nešto viša. Klime bi me otprilike isto koštale.

Kuća je zidana blokom 25, izolacija zidova - stiropor 8cm, tavan - staklena vuna 10cm, stolarija - PVC, podrum ispod cele dnevne sobe. U hodniku su klizna vrata prema podrumu koja, normalno, ne dihtuju kao ostala stolarija.
Pogledajte prilog 268681

Svaki savet je dobrodošao.
Hvala unapred.
Koliko vidim ovde imaš grubo oko 70m2. To bi možda pokrio i sa 2 klime, jer je izolacija ok, ali bi temperatura odstupala u prostorijama gde nema klime. Možeš i da prvo probaš sa dve tipa u dnevnoj i decmčjoj, pa vidiš da li ti je dovoljno. Ako imaš mogućnost staviš u dnevnu, dečju i spavacu po jednu 12. Mogao bi i 9-ke u sobe, ali opet razlika u ceni je zanemarljiva, a imaš rezervu snage. Orientises ih tako da sve duvaju u hodnik i to ti je to.

Gesendet von meinem Moto Z (2) mit Tapatalk
 
Poslednja izmena:
@pcv co
Koliko je to kvadrata ukupno? Mozes da pokrijes sve sa 3 klime jer imas bolju izolaciju od mene, sa nesto losijom stolarijom posto ja imam drvo. Pogledaj potpis za detalje.
Ja se cenama peleta nikad ne bi razmisljao o njemu. Ova sezona do sad me je kostala oko 190e sto ti je cena tone peleta.
70-tak kvadrata.
Video sam slike iz tvog potpisa.

Koliko drva potrošiš na sezonu (u EUR, po standardnoj ceni?) Moji su prelaskom na klime (pa ćaletovoj odokativnoj računici) prepolovili troškove u odnosu na pelet. A po mojoj računici, na klime se greju 2,3 puta jeftinije.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
Ove zime oko 11 kubika, oko 400e

Koliko vidim ovde imaš grubo oko 70m2. To bi možda pokrio i sa 2 klime, jer je izolacija ok, ali bi temperatura odstupala u prostorijama gde nema klime. Možeš i da prvo probaš sa dve tipa u dnevnoj i decmčjoj, pa vidiš da li ti je dovoljno. Ako imaš mogućnost staviš u dnevnu, dečju i spavacu po jednu 12. Mogao bi i 9-ke u sobe, ali opet razlika u ceni je zanemarljiva, a imaš rezervu snage. Orientises ih tako da sve duvaju u hodnik i to ti je to.

Gesendet von meinem Moto Z (2) mit Tapatalk
2 klime (12 btu) bi teoretski bile sasvim dovoljne za tu kvadraturu, problem je raspored prostorija. Problem je i usmerenje klima. Ovu u dnevnoj bih mogao da orijentišem prema kuhinji, ali ne i prema hodniku jer bi mi onda duvala kroz zonu za sedenje. Najviše mi smeta to što bi vrata morala da budu otvorena non stop zbog protoka toplog vazduha. Kupatilo mogu da grejem grejalicom, ali nije to to. Kakva su vaša iskustva po tom pitanju?
 
Pa ako je zgrada, i ako se greje ispod i iznad, a kupatilo nije na spoljašnjem zidu, biće toplo. Ako je kuća, mora da se drže otvorena vrata, i da se dogreva sa grejalicom kada se koristi

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Meni iz hodnika greje kupatilo i WC, ne mora grejalica za tusiranje, mozda bas ako je -15c mada meni licno ni tad ne treba, vruca voda brzo zagreje kupatilo kao i vlaga. Sto vise klima to veci komfor, isto kao i sa radijatorima. Dve dobre i jake klime tipa Fujitsu 12LM ili LU sigurno pokrivaju ali ja sam pre za 3 slabijih tipa LLCE, mozda neki Daikin, Gree Viola pa i Midea Mission 12.
 
Da li u NO mozes bilo gde da stavis klimu ako ispunjaas samo tehnicke uslove?
U Becu ne moze. Zato ljudi vec pocinju da p***e, jer su temperature presle nivo kada je izdrzljivo leti u stanovima bez klima.

Sigurno ima i ovde nesto konkretnije od ovog zakona i onog sto sam ja naveo za "autorsko pravo".

U principu da, zakon je sličan kao u Srbiji, ugradnja pojedninačne split-sistem klime je nešto što pravi neznatne izmene na fasadi, i samim tim nema potrebe za traženje posebne dozvole. Izuzetak su zgrade pod zaštitom, kao i soliteri u velikim gradovima, i grupe kuća/stanova, koji su organizovani kao lokalne zajednice, i gde za takve promene mora da se traži dozvola skupštine stanara, ili kako je već interno regulisano.
Treba imati u vidu da Norvežani troše ogromne količine energije za grejanje, i sve institucije podržavaju ugradnju klima kao energetski efikasno rešenje za grejanje. Zbog toga nikome nije u interesu da komplikuju ugradnje sa dodatnim zahtevima i dozvolama.

Evo i primer internog pravilnika:
https://translate.google.com/translate?sl=no&tl=en&u=https://rosenli.no/info/varmepumpe/
https://en.wikipedia.org/wiki/Borettslag

Prvi put kupujem klimu, citao sam sta pisete, medjutim nije mnogo spominjana ova klima: BERGEN TILIA PREMIUM KLIMA 12K

Cena je oko 28 000, i to je ujedno i maksimalna suma novca koju sam planirao da izdvojim. Posto ce se koristiti samo za hladjenje, zanima me da li ima nesto bolje za taj novac?

Ok je ta klima, žena je uzela svojima, lepo hladi, lepo izgleda, tiho i fino radi. U principu sve te obične jeftine klime su slične, jako je teško praviti neko kvalitetno poređenje performansi, meni se svidelo što ima robusnu spoljnu od 30 kg, i što se zove Bergen, to je presudilo. :D
 
Poslednja izmena:
Pisao je mickk o njima, prilično zadovoljan sa istim, vidim sad da je banovan na forumu već neko vreme.

Iskustvo sa običnim starim Vox-om, prestao da radi dok smo bili u Bg, žena organizovala majstore, momak došao, konstatovao kvar, zamenio neki kondenzator za 15-ak min, i klima radi kao lutka. Burazer je isto uzeo Vox prošlo leto, videćemo kako će se pokazati, mislim da ima 5 godina garancije uz obavezne servise.
 
Ne mogu nigde da pronadjem tu cenu, svuda je preko 37 000.

S obzirom na to da ne planiram grejanje, ne znam da li se bas isplati dodati toliko novca samo za hladjenje. Cini mi se da je i za Bergen 5 godina garancija, takodje uz obavezne servise.
Za sada sam nekako najblizi odluci da uzmem Bergen.
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vrh Dno