Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Da li ima smisla kupiti odvlaživač vazduha pored 3 klime?

Zimus sam imao problem gde su neki ćoškovi soba (spoljni zidovi) buđali. Da li bih odvlaživačem vazduha mogao da utičem na to?

Sent from my MIX 2 using Tapatalk
 
A izolacija? Prinudna ventilacija? Vežeš higroskop i termostat na motor kuhinjskog aspiratora

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Imam samo izolaciju plafona. Nema izolaciju od spolja još uvek, pa se verovatno zbog toga i javlja buđa.

Luftirali smo često, ali nije puno vredelo. Ne bi pomogao odvlaživač?

Sent from my MIX 2 using Tapatalk
 
Nađi na netu tabelu (krivu) maksimalne dozvoljene relativne vlažnosti vazduha za datu temperaturu. Preko odredjene vrednosti zid lako pokupi vlagu iz vazduha. Luftiranjem se suši vazduh, pa je efekat isti kao i odvlaživanje. Bojim se da ćeš morati neko fungicidno sredstvo da mažes po tim ćoškovima.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Varikina da pobije budj, fungicid da spreči novu.
 
Dajte savet koja sredstva ako je neko već koristio. Mislim da sme da se prska u kućnim prostorijama.

Gesendet von meinem Moto Z (2) mit Tapatalk
 
Dajte savet koji fungicid ili šta već drugo, ako je neko koristio. Da može u kućnim prostorijama da se koristi i da nije štetno za ljude. Ja imam extra izolaciju i grejalo se svuda , a ne mogu da se odbranim od buđi. Bilo je samo po ćoškovima, a sada je krenuo da se širi. Čak se ni ne kuva preterano tu, jer sve što se duže kuva ide na drugo mesto. Poludeo sam i izgleda ću ću morati da opet krečim, a pre dve godine sam

Gesendet von meinem Moto Z (2) mit Tapatalk
 
@danijel00

Izvini sto nisam ranije napisao,
Kada spoj treba da stane u malu kanalicu provodnici se iseku da budu raznih duzina a na drugom kablu isto samo da onaj sto je u prvom kablu najduzi u drugom bude najkraci.
Tako se izolacija ne preklapa i nastaje mnogo manja budza.
Nesto kao:
https://youtu.be/IwOpOi6Q4H4
Ali se ostavi veci razmak za izolir traku.
 
Poslednja izmena:
Savo sprzi budj i ne ostecuje boju ali se kasnije opet javlja pri vecim oscilacijama u temperaturi.(kod mene kuci)

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
Savo sprzi budj i ne ostecuje boju ali se kasnije opet javlja pri vecim oscilacijama u temperaturi.(kod mene kuci)

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
Tako je.
Po farbarama ima raznih premaza manje vise efikasnih za prevenciju Savo je iskljucivo za uklanjanje.
 
Poslednja izmena:
Savo za uklanjanje super i drzi neko vreme. Ako imate decu onda gledajte da nisu u kuci neko vreme dok dobro ne provetrite jer se bas oseca. Ima neko sredstvo gde kazu da se ne oseca uopste, ali nisam probao pa ako neko ima iskustvo...

c7dfecff21ba2224864666ce2fd4abf1.jpg


Послато са SM-G935F уз помоћ Тапатока
 
Imam samo izolaciju plafona. Nema izolaciju od spolja još uvek, pa se verovatno zbog toga i javlja buđa.

Luftirali smo često, ali nije puno vredelo. Ne bi pomogao odvlaživač?

Sent from my MIX 2 using Tapatalk

Probaj prvo da očistiš ćoškove, sad dok je leto i premažeš bojom protiv buđi. Problem je u tom što nema dovoljno cirkulacije vazduha u delu gde se javlja buđ. Tako je i kod mene, ali kada uključim radijator (etažno grejanje) koji se nalazi ispod ćoška buđ se više ne pojavljuje. Mislim da ti odvlaživač neće mnogo pomoći jer je temperaturna razlika velika, a nije normalno da isušuješ vazduh jer se to može odraziti i na zdravlje.
 
Stigla mi je klima, gree viola. Da li je normalno da imaju razlicite oznake unutrasnja i spoljna jedinica.
12ccafa94697d38a53a39a831c470a56.jpg
0c956470a4a38458246e3a34dc532b9a.jpg


Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
@danijel00

Izvini sto nisam ranije napisao,
Kada spoj treba da stane u malu kanalicu provodnici se iseku da budu raznih duzina a na drugom kablu isto samo da onaj sto je u prvom kablu najduzi u drugom bude najkraci.
Tako se izolacija ne preklapa i nastaje mnogo manja budza.
Nesto kao:
https://youtu.be/IwOpOi6Q4H4
Ali se ostavi veci razmak za izolir traku.

Odlicna ideja... u ovom slucaju nije bilo bitno da stane spoj u kanalicu (ne strci kao sto rekoh), vece je pitanje bilo hoce lemilica raditi (ima obicaj fidovu sklopku da izbaci kad se ugreje, mozda sam ovog puta nasao neuzemljenu uticnicu ;))
 
Jel' to nestasica Fujitsu 09/07-ca?
 
Jel' to nestasica Fujitsu 09/07-ca?
Nikada ih i nije bilo ne znam koliko u ponudi. Bilo je jedno vreme LECA modela i 7 i 9, a kasnije LLC modela ali samo 9-ke. Slabo se u Srbiji kupuje bilo šta sem 12-ce

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Prosle godine smo ugradili kod sestre, i nije bilo problema da se nadju obe, vise vrsta (LMCA/LECA... sta vec, ne secam se), trenutno na eP* uopste ne nalazim 07/09. Jedva na jednom sajtu nasao i to skuplje od 12ce istog modela :)
 
Prvo se ukloni sredstvom za uklanjanje buđi, pa kad se osuši prekreči se disperzionom bojom sa dodatkom sredstva protiv buđanja. Ima u skoro svakoj farbari da se kupi npr Jupol, u dve varijante Algicid i Jubocid, za svaku fazu borbe protiv buđi. Ne mora Jupol, ali eto dajem primer, jedno sredstvo se direktno aplicira da ubije i ukloni buđ, drugo se meša sa bojom pa se prekreči.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Pre nego postavim pitanje da kazem da sam na kraju (pod pritiskom okoline, a pre svega kuma) ugradio Gree Violu.
Odvod za kondenz hladjenja sam resio postavljanjem kanalizacionih cevi od 30-ak mm u ugao fasade i prilicno je "nevidljivo" i diskretno, zaista neupadljivo. Crevo za kondenz grejanja nisam povezao, ionako ne planiram da se grejem uskoro na nju (postojece TA peci i losa stolarija).

Za sad sve izgleda obecavajuce, osim sto mi je utisak da je klima (unutrasnja jed.) previs bucna, odnosno da se previse cuje, ali ne uvek!
Stari Panasonic i Midee u sestrinom stanu samo duvaju i cuje se hucanje vazduha u zavisnosti od brzine, dok se ovde kod Viole cuje neko tandrckanje.
Slicno kad list upadne u ventilaciju u kolima, pa se cuje tiho klaparanje...
Sinoc kad sam dosao u stan (radila koji sat), culo se kao kad ukljucis stari kalorifer... (nocu se vise cuje jer nema zaglusujuceg saobracaja)
Danas kad sam je ukljucio u pocetku je bila necujna, a posle nekih 15-20 minuta se "dodatni" zvuk pojavio.

Pretpostavljam da ovo ne bi trebalo da bude ovako (pogotovo na klimi od 500 eur)?
Moze li neki komentar clanova koji imaju Viole?
 
Poslednja izmena:
Drugo pitanje za savet kako najbolje da popunim kanal u koje je smesteno crevo.
Otprilike metar i po duzine su creva ukopana u cigle i onda izlaze napolje kroz zid od pola metra.

Da li smeju da se koriste neke (niskoekspandirajuce) pene?
Mnogo bi mi znacio savet kako najbolje da ovo ispunim i poravnam (devojka vec zvoca! :D )
 
Ili uzmeš kamenu/staklenu vunu ubaciš naguraš lepo ispuniš skoro celu rupu samo ostaviš krajeve slobodne i tu nabaciš malo maltera i tako zapušiš.
 
Nemoj nista da radis dok ne utvrdis zasto se klima tako cuje. Ne verujem da tako treba.

Послато са SM-G935F уз помоћ Тапатока
 
Prvo sacekaj da majstor(i) vide i cuju klimu i tandrkanje, sta ces ako se bude morao menjati uredjaj jer je nesto neispravno...
Nemam predstavu sta joj je ali ne bi trebalo da tandrce nista.
Zovi ti servis koji je ugradio klimu, pre dolaska pusti je da radi i da pocne vrčati...
 
Tandrče plastika ako poklopac nije lepo zatvoren, a inače može da krcka u početku dok ne legne sve na svoje. Cevi takođe prenose vibracije. Dešava se i na skupljim klimama.
 
Sutra cu da svratim u prodavnicu za pocetak.
Bezveze je sto je vreme poslednjih mesec dana bilo takvo da nije trebalo ni da se greje ni da se hladi, pa sam je bas retko ukljucivao.
Prosle nedelje nisam bio kod kuce...

Moze li svejedno (sto detaljniji) opis popunjavanja kanala u zidu?
Naravno da necu da krpim nista dok ne vidim za zvuk, ali hocu da definisem to u medjuvremenu.

Meni ovaj predlog sa vunom bas i ne deljuje zgodno.
Jedan mi je predlozio da ispunim pur penom i predjem na kraju lepkom za plocice...?
 
To majstori popunjavaju gipsom, ako nije prevelika rupa, jer gips se brzo steže, skuplja i puca, za razliku od maltera koji se spoooro steže ali ne menja toliko zapreminu. Gipsom se jako brzo radi, i brzo moze da se završi posao, i da se pređe na dekorativni sloj (krečenje)

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Moze sta god. Gips elektricarski + pesak nula, gips + lepak fasadni za stiropor/plocice, malter + gips. Moze i cist gips kao sto jozza preedlaze ako nema puno.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno