Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Taj napon od 180v, ne bi trebao biti problem za full dc invertere, eventualno za one sa ac el.motorima ventilatora UJ i SJ. Pretpostavljam, moguće je da grešim
Upravo je maxijeva supra/lomo regular full dc inverter, dok viola ima ac el.motore ventilatora

Čitao sam na drugom forumu da u Hrvatskoj na ostrvima dosta koriste Fujitsu klime zato što dobro rade i u tim uslovima gde ima problema sa nižim naponom.
 
Nije još moja, nisam je kupio, već razmatrao kao ideju za kupovinu :)
Znam, nego sam se jednim postom pojednostavljeno referirao na dva različita

p.s.
Nije to loša kupovina, full dc inverter za te novce
Jedan od razloga zašto inverteri sa ac motorima ventilatora ne idu jako nisko sa modulacijom je i taj što takvi motori, pri manjim brzinama imaju jako loš stepen iskorišćenja/efikasnosti pa i u takvoj situaciji su relativno veliki potrošači el. energije.
Pri jako niskoj modulaciji invertera procentualno učešće snage motora ventilatora bi bilo veliko u ukupnoj trenutnoj minimalnoj snazi invertera, pa bi i cop bio "neočekivano" mali
Najbolji primer za to su jeftini inverteri npr.vox, vivax, itd koji dosta nisko moduliraju, ali je učešće potrošnje ventilatora u ukupnoj(npr. 200w) veliko, pa otuda mali cop i hladnjikavo duvanje.
Opet, ne tvrdim da je sve to tako 100%-no tačno, odavno se već ne bavim aktivno tom oblašću/oblastima, nego samo "evociram uspomene" :)
 
Eh, a na nalepnici mog Vivaxa piše full dc inverter :D
Šalu na stranu, bio je neki info da su oni sa plavim ventilatorom full dc, a oni druge ne. Inače, na 250 W potrošnje daje 30 i neki stepen na izduvu.
 
Čitao sam na drugom forumu da u Hrvatskoj na ostrvima dosta koriste Fujitsu klime zato što dobro rade i u tim uslovima gde ima problema sa nižim naponom.

Opet je to do vrste, verovatno,ugradjenih motora. dc motori mogu, zahvaljujući svom driveru koji radi i u step up i step down režimu(pojednostavljeno rečeno), raditi u širokom rasponu mrežnog napajanja
AC motori ventilatora regulisani, eventualno, triakom mogu se regulisati samo "ka dole" od trenutnog mrežnog napona, pa se s obzirom na koračni princip regulisanja broja obrtaja ventilatora(4-5 brzina) može desiti da se ventilator SJ ne obrće dovoljnom predvidjenom brzinom(ako je mrežni napon prenizak) , ne isporučuje dovoljnu količinu toplote sa trenutnim zahtevima frigo/termodinamičkih procesa i trenutnim brojem obrtaja dc motora kompresora .
Zbog toga i efikasnost celog uredjaja može biti manja. Kažem-može, ali puno toga zavisi od toga koliko se proizvodjač "potrudio" oko ove elektronike
 
Eh, a na nalepnici mog Vivaxa piše full dc inverter :D
Šalu na stranu, bio je neki info da su oni sa plavim ventilatorom full dc, a oni druge ne. Inače, na 250 W potrošnje daje 30 i neki stepen na izduvu.

Ehh...da, tih 30c pokazuju da ove moje gornje pretpostavke imaju bar nekakvog osnova

P.S

I da, i medju dc motorima postoje velike razlike, nekad se razlikuju kao d..... i glava
Zbog toga oni najefikasniji dc motori kompresora i pri najnižoj modulaciji , pri visokim vanjskim temp, prate univerzalnu krivulju cop, rade u tom trenutku sa zaista visokim cop, jer za nijh, usko gledano, rad sa 200w jednako nominalan kao i rad sa 800w(u oba krajnja slučaja efikasnost takvog dc motora je preko 90%, dakle, skoro ista
 
Poslednja izmena:
Vivax kaže ovako:
"Ventilator unakrsnog toka unutrašnje jedinice poseduje DC-inverterski motor za promenljivu brzinu za maksimalnu udobnost i nivo buke od samo 20dB (A). DC-Inverterski kompresori razvijaju energetsku efikasnost koja omogućava obeležavanje Vivax A++ prema EU standardima, a motor koji pokreće ventilator spoljašnje jedinice takođe je DC-Inverter radi poboljšanja energetske efikasnosti uređaja i omogućuje mu da radi za vreme ekstremnih temperatura."

da me neko ne shvati pogrešno, ne hvalim uređaj. Već sam o njemu napisao dovoljno.
 
Odličan za te pare. Medjutim dc motori su verovatno generacijski od pre 10-15g i po efikasnosti verovatno slični sa onim ac
U tih 10-15g. mnogo toga se izdogadjalo u oblasti drivera i dc motora
 
KMTA i KGTA unutrašnje jedinice imaju lep dizajn.Koliko sam video na You Tube KGTA ima podešavanje temperature po pola stepena.

Jeste, baš je lepa unutrašnja jedinica. Prednji panel je kao neka "perla" bela boja.

Evo ima 6 dana kako radi 24h i do sada je potrošila 20 kW za temperaturu 22c preko dana sa uključenom detekcijom pokreta, i noću 20c sa isključenom detekcijom (s obzirom da ne znam koliko stepeni spušta niže od zadate temp a koristimo dnevnu uveče za spavanje, pa da ne spušta ispod zadate temp jer se niko ne kreće po prostoriji :p)

Na ovoj spoljnoj temperaturi danas je trošila samo 150 Wh, vazduh koji izduvava je baš mlak ali dovoljan da održava zadatu temp. Baš je štedljiva.

Inače, kada stavite ruku na izduv i čini vam se da je vazduh koji izduvava hladan - to vam je samo prividno jer je vaša temperatura tela 37c a ako je optimalna izduvna temp manja od te činiće vam se da hladi a ustvari tačno dozira ekonomično da održi zadatu.

Za sada sam zadovoljan, videćemo koliko potroši za 30 dana tj. kad stigne prvi račun i kad krenu hladniji dani.
 
Nađoh ovo na netu


Možda ovo i važi u neizolovanom prostoru, ali realno ovakva razlika i u solidno izolovanom prostoru, nije moguća. (mislim na grejanje klimom)
 
Nađoh ovo na netu


Možda ovo i važi u neizolovanom prostoru, ali realno ovakva razlika i u solidno izolovanom prostoru, nije moguća. (mislim na grejanje klimom)
To je ocigledna reklama za elektricno podno grejanje gde se vidi maksimalno dozvoljena temperatura poda od 27°C.
Teoretski je tako nekako kod dobro izolovanih objekata a kod neizolovanih malo teze.
Takva kriva toplote je idealna za coveka jer je po nogama toplije a u visini glave malo hladnije dok god drugih nacina grejanja bude obrnuto po nogama hladnije a u visini glave toplije i onda taj raspored stvara nelagodu i potrebu za koji stepen vise dok je kod podnog obrnuto moze da bude i koji stepen manja sobna temperatura a subjektivni osecaj isti.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Nađoh ovo na netu


Možda ovo i važi u neizolovanom prostoru, ali realno ovakva razlika i u solidno izolovanom prostoru, nije moguća. (mislim na grejanje klimom)

U izolovanom prostoru to nije moguće. Kod mene ovih dana termostat pokazuje da je 26 do 27 stepeni u stanu. Termostat je montiran na 1,5 m visine na zid. Imamo podno grejanje, ali podešeno je na 22 stepena i ovih dana se grejanje nije ni uključivalo, ova temperatura u stanu je rezultat samo akumulirane toplote i koliko se šporet u kuhinji uključi kad kuvamo. Uglavnom taj termostat na zidu ni usred zime nikad nije pokazao manje od 19 stepeni i to kad su prozori širom otvoreni zbog prozračivanja, ali tada su i pločice hladne dok se grejanje ne uključi.
 
Poslednja izmena:
Meni bio majstor dopunio malo freona kaze uredu je klima. Merili i sada je na izduvu 45c
Ima li ko Midea Mission da izmeri temperaturu izduva. Da vidim da li ovo moje radi ili da skidam da stavljam drugu.
Sve mislim da mora bar preko 50c da izbacuje.

Sa malim zakasnjenjem, ali nadam se da ce ti biti dovoljno ilustrativno...

Kao sto vidis zadata tmp je 26⁰C, pustena je na auto fan pa trenutno bije kao tajfun, sonda se nalazi na samom izduvu (na zalost nije usla u kadar). Spoljna tmp je 10⁰C

iDgeQf4.jpg
 
Poslednja izmena:
Temperaturu izduva reguliše sama klima, što je zadata temperatura udaljenija od trenutne to će klima da izabacuje topliji vazduh.

Što se temperatura približava to će da smanjuje temperaturu izduva kako bi radila ekonomičnije. Ekonomičnost zavisi od modela do modela, kako je programirana.

Kada se prostorija ugreje na zadatu, onda će je održavati sa malom temperaturom izduva. Najeknomičnije je da je FAN na auto. Što je sporiji FAN to treba jača temperatura izduva i obrnuto.

Ta temperatura nekada može da bude i manja od 35c, pa kad staviš toplu ruku (37c temp tela) tebi se čini da hladi a ustvari ona dodaje taman toliko u prostor da se održi zadata temperatura i radi veoma ekonomično.

Nije inverter klima obična grejalica pa da duva 60-70c, već operacije sprovodi što ekonomičnije. Treba joj dosta više vremena da ugreje prostor i zidove, i zato je najbolje da radi 24h bez gašenja. Tada troši kao upaljač na održavanju (ako je dobro dimenzionisana i ako je dobro izolovan objekat).

Pišem kao laik za klime, sve se pronađe na "internetima" kako šta radi i na koji način :eyebrows:
 
Poslednja izmena:
Ova moja je luda, ona ne izbacuje vise od 41c, od kada sam kupio merac pratim je, nike presla 800w, vrti oko 500,600. Kada zagreje spusti ispod 300w. Al nijednom mi nije povukla preko 1kw. Mozda bi i imao tu toplotu da vise povuče. Do cega li je to? Moze li da bude do struje? Desilo mi se par puta od kada grejem da ispadne osigurac gde je klima.
801353874cc1dc7a622e418cdc15412e.jpg


Poslato sa CLT-L09 pomoću Tapatoka
 
Ova moja je luda, ona ne izbacuje vise od 41c, od kada sam kupio merac pratim je, nike presla 800w, vrti oko 500,600. Kada zagreje spusti ispod 300w. Al nijednom mi nije povukla preko 1kw. Mozda bi i imao tu toplotu da vise povuče. Do cega li je to? Moze li da bude do struje? Desilo mi se par puta od kada grejem da ispadne osigurac gde je klima.

Poslato sa CLT-L09 pomoću Tapatoka

Stavi na 30c i trebalo bi da povuce preko 1000W a na izduvu najmanje 50c.
 
Ako ti sad osigurac ispada zapitaj se sta ce biti zimus. Proveri ti osigurac i instalaciju dobro, dovedi majstora.

Sto se klime tice, post iznad.

Tapatalk from Poco loco
 
Ova moja je luda, ona ne izbacuje vise od 41c, od kada sam kupio merac pratim je, nike presla 800w, vrti oko 500,600. Kada zagreje spusti ispod 300w. Al nijednom mi nije povukla preko 1kw. Mozda bi i imao tu toplotu da vise povuče. Do cega li je to? Moze li da bude do struje? Desilo mi se par puta od kada grejem da ispadne osigurac gde je klima.
801353874cc1dc7a622e418cdc15412e.jpg


Poslato sa CLT-L09 pomoću Tapatoka

Ukloni taj strujni razdelnik lopov i merač potrošnje na kome je klima uključi direktno u utičnicu.Kažeš da je klima obarala osigurač ne bi trebalo do toga da dolazi zato što inverteri lagano krenu sa potrošnjom na gore.Nikad ne uključuj klimu od 500e u te lopove koje pravi ko stigne.Koliki ti je napon na u toj utičnici gde je klima ukjlučena.
 
Moram lopov jer mi na tu uticnicu i radio. Nemam drugu blizu. Dobar je lopov,kupljen de se prodaje sve za struju. Fenovi za kosu od 2500vati su radili na njemu bez problema. Nisam merio napon, izmericu. Kada stavim na 30c digne do 900 par minuta i opet spušta na oko 700. Temperatura ne prelazi 41c.
338034c6d5722a57c45e6a49777f1035.jpg


Poslato sa CLT-L09 pomoću Tapatoka
 
Evidentno je da klima nema snage sad da li je to do nižeg napona od nominalnog ili je uključen ECO mod ne znam.Izbaci i taj merač potrošnje pa uključi klimu direktno u utičnicu i nasviraj je na 30 stepeni pa vidi šta se dešava.
 
Evidentno je da klima nema snage sad da li je to do nižeg napona od nominalnog ili je uključen ECO mod ne znam.Izbaci i taj merač potrošnje pa uključi klimu direktno u utičnicu i nasviraj je na 30 stepeni pa vidi šta se dešava.
Tako je stalno. Merac stavio juče...
A radio moram jer je lokal pa glupo da ne svira muzika.

Poslato sa CLT-L09 pomoću Tapatoka
 
Pa izmeri napon. Imaš na meraču (vrednost u V). Ako je napon niži onda je i snaga klime niža. Snaga ti je V * A. Sve ti taj merač može očitati. Inače napon je niži, ako se koristi lopov, produžni i sl. Lično sam merio vrednosti na utičnici i na produžnom. Ako je do toga, stavi duplu utičnicu, jer nema pada napona (radio i onako ne troši mnogo).
 
230,5 V
891 w trenutno vuče kada stavim na 30c
3,7 A
Strija je dobra.
Al i dalje neće preko 1kw da povuče i da da preko 41c na izduvu.
Sta da joj radim. Videcu kada krene mraz ako ne bude mogla da greje videcu sta cu sa njom.

Poslato sa CLT-L09 pomoću Tapatoka
 
230,5 V
891 w trenutno vuče kada stavim na 30c
3,7 A
Strija je dobra.
Al i dalje neće preko 1kw da povuče i da da preko 41c na izduvu.
Sta da joj radim. Videcu kada krene mraz ako ne bude mogla da greje videcu sta cu sa njom.

Poslato sa CLT-L09 pomoću Tapatoka
Ako ti nije problem slikaj ekran na daljinskom upravljaču da vidimo šta je sve uključeno.
 
230,5 V
891 w trenutno vuče kada stavim na 30c
3,7 A
Strija je dobra.
Al i dalje neće preko 1kw da povuče i da da preko 41c na izduvu.
Sta da joj radim. Videcu kada krene mraz ako ne bude mogla da greje videcu sta cu sa njom.
Da li si video odgovor i sliku koju sam ti u njemu postavio (prethodna strana)?

Ako jesi, sta ti po pitanju ispravnosti tog uredjaja nije jasno?

Isto Midea Mission, eno ti i zadata tmp, i tmp izduva, i brzina turbine...
 
Da li si video odgovor i sliku koju sam ti u njemu postavio (prethodna strana)?

Ako jesi, sta ti po pitanju ispravnosti tog uredjaja nije jasno?

Isto Midea Mission, eno ti i zadata tmp, i tmp izduva, i brzina turbine...
Video sam. Meni nije jasno zasto klima nece da podigne više od 1kw mozda bi ona i dala dobru toplotu da trosi preko 1kw
Ko zna i ovaj merac da li je tačan?
Evo i par slika. Ko zna mozda fali freona a ovaj moj strucnjak kaze da je ok.
a7f3b0f68afb683bc733426466af6c1d.jpg


Poslato sa CLT-L09 pomoću Tapatoka
 
Video sam. Meni nije jasno zasto klima nece da podigne više od 1kw mozda bi ona i dala dobru toplotu da trosi preko 1kw
Ko zna i ovaj merac da li je tačan?
Evo i par slika. Ko zna mozda fali freona a ovaj moj strucnjak kaze da je ok.
a7f3b0f68afb683bc733426466af6c1d.jpg


Poslato sa CLT-L09 pomoću Tapatoka
Koristi coveculjka(i feel kod gree) kod midea klima,ja imam mision i jako odstupa kad samo upalim da greje ili hladi,cak 3 stepena ja mislim,stavio sam daljinski na kraj sobe i podesio npr 23,perfektno odrzava

Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk
 
Izmeri temperaturu u visini klime termometrom (stavi ga na klimu da stoji neko vreme i prati temperaturu), pa zatim izmeri temperaturu negde u prostoriji gde klima ne duva direktno, na visini od 1 m. Ako je razlika velika, onda nije do klime, već do prostora.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno