Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ne širi dezinformacije! Dovodiš ljude u zabludu.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Kakve dezinformacije, sam proizvodjac ti govori o protoku vazduha, a takodje i o tome gde je idealno mesto za klimu, pa se prema tome prave i kalkulacije senzora.

Prvi put da cujem od nekoga da standardnu klimu treba postaviti sto nize.

Prosta logika kada pogledas gde su postavljena krilca i do kog stepena u kom oravcu mogu da se pomeraju, bi trebala dovoljno da ti kaze o idealnom polozaju te klime.

I bez tih uzvicnika molicu, pricaj normalno, odrastao si covek pa nema potrebe za dranjem.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Moram da reagujem na glupost. Imaš primera koliko hoćeš da se javlja veliko variranje u sobnoj temp kad je klima nabijena uz plafon. Idi na forum.hr, tamo ih se par zaHebalo sa montažom i to sa Tošibom. Nije do klime 100%. Pitaj Zoxor-a na Elitemadzone da li ima veze. Čovek ima 6 kom Daiseikai.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
A ti se onda zapitaj zasto.
Jedino sto tu moze imati logike, jeste slab protok vazduha, ali ni tada ne vidim zasto bi bila tolika razlika.

Izjava da se na par cm razlike u visini, temperatura vazduha razlikuje 2c bi podjednako znacila i da ako ti je 20c kod stopala, kod glave bi ti bilo uvecano za 2c X (tvoja visina/tih par cm), pa ne znam da li ti to ima logike.

Dakle, ovde ne pricamo o razlici u visini klime od 50cm, vec par cm.

U stvari, nema razloga da se razmisljas, postavi termostat na 20ak cm od plafona, na koliko je standardno postavljen vazfusni termostat u klimi, a onda ga digni na 15cm od plafona i javi rezultat.

I nema potrebe za tim dzukackim tonom, ja tvoje izjave nisam nazvao gluposcu, i ako je jedna totalno nebulozna, a druga je nesto sto je neko drugi rekao, a ti cini mi se, nisi bas skontao najbolje.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ma pusti ga Jozza, vidis da mu je tata strucnjak pa sve zna a greje ko zna cim. Ljudi koji greju klimama po 6-7 godina znaju nesto o tome, bar ja tako mislim. Kada je klima nize odrzava preciznije zadatu temperaturu jer je senzor na nizoj poziciji na kojoj je i covek. Nema potrebe za pojacavanjem na 23 da bi nama bilo 22.
 
Ne kontaš. Zamisli da greješ hladnu sobu. Klima postigne temp i ode u "ler". Sad se soba hladi. Topao vazduh ide gore, hladan dole. Soba se hladi, a klima nabijema uz plafon i dalje u toploj zoni. Ja NITI JEDNU klimu ne bih postavio na granicu koju preporučuje proizvođač, već malo niže. Radiće to, ali do ponovnog paljenja klime soba se više hladi. Moj LT održava temp zakucanu, dok je recimo kod mojih, dok su se grejali na pelet, temp varirala tipa 21-23, a zadana 22. E to mi smeta. A neko to i ne registruje.
Ne znam što si se našao uvređen, i odakle ti da je moj ton "džukački". Ako si nervozan nađi si devojku. Masa ljudi zna i govori o problemu nabijanja klime uz plafon, ja prenosim tuđa iskustva iz najbolje namere, da se drugi ne bi zeznuli, jer posle nema popravke. Tj ima, ali košta. Sebi postavljaj kako god hoćeš, možeš i naopako.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Kada neko koristi uzvicnike i govori da je glupost nesto sto je neko rekao suprotno, to je kakav razgovor, kulturan?

Ja sam rekao da se ne slazem i rekao zasto, nema potrebe da nadjacavam sagovornika spustanjem.


Elem, klima se programira tako da ima u racunici odstupanje temperature.
Ako je stavis nisko, pregrevace ti prostoriju, jer ce konstantno meriti hladniji vazduh, pa ces se u glavi crveniti od vrucine.

Da ne pricam o hladjenju, od kog mozes da se oprostis.

Zato sam i spomenuo proizvodjace, da ne bude da ja pametujem.
Imas klime koje se montiraju na pod, ali to nije ovo o cemu mi pricamo.

@Djalf, imam 2 12lu u stanu, 2 12lc u vikendici, 8 LG ogledalo(ne secam se modela, davno bese, ali su bile dosta skuplje od LU klima) u kuci, 1 Midea mission u kancelariji.
U stanu imam jos i 2 Vivax 9ke i jednu Toshiba 12icu, neinverteri.

Jel dovoljno sto grejemo kucu klimama preko 10 godina?

Na sve ze greje i hladi.
A sa cime ti imas iskustva uzivo, ko te je naucio tajnama odrzavanja klima Sgrasso odmascivacem i na cemu zasnivas svoje bogato iskustvo?


I koliko ste klima stavili na sredinu zida, kada imate tako sigurne tvrdnje o preciznosti?
Koliki je primerak montiranih klima na pola zida, na kome zasnivate vase iskustvo?

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Sad sam ubeđen da je do devojke :)

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Nisam nista bolje ni ocekivao.

Uvek kada zapne sa znanjem, krene se na jadno licno prepucavanje ;)

Zeznuto je kada se dicis tudjim znanjem, pa onda ne znas da izguras do kraja, jer do te strane jos uvek nisi citao :D


Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Dajte bre predlog za multi-split sto sam pomenuo, a ovo "pitetu" na PM, bre, dok se ne odlucite :D
 
Zaobidji multi split, em je skuplji, em losiji, em komplikovaniji, em je 'ebeno i skuplje za odrzavanje/popravke kasnije.
Dodatno, ako ti crkne spoljasnja, crkle su sve odjednom, a veruj mi da nece uvek popravka biti gotova brzo :)
To ti je kao i sobna klima, samo ako je bas neizbezno.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Mani me toga, mora multisplit. Pitanje je ovaj ili nesto drugo.
 
Ja sam moje postavio po specifikaciji jer tada nisam ni znao da moze nize, mada kod mene nije ni moglo zbog letnjeg kondezata (sto opet tada nisam znao da postoje pumpe, koje opet nisu bas ni jeftine).
Sa Axel Sgrasso imam dobra iskustva, nista nije zapuseno niti je izmenjivac zapusen. Ko hoce nek veruje, ko nece, ne mora, nikog ne teram ni na sta.
@alfaunits
A da ti ja dam kontakt coveka pa da ga lepo pitas? Ipak je to problem koji prevazilazi forum i znanje ovde.
 
Sibni na PM, ako ima iskustva sa multisplit.
Ovi koji meni rade klime inace beze od Fujitsua.
 
Koji je najbolji inverter za oko 60-ak hiljada RSD? Da li je Daikin FTXB35C/RXB35C za 58k dobar izbor ili ima nešto kvalitetnije? Prvenstvena namena samo za hlađene i dogrevanje u prelaznim periodima, sve ostalo centralno grejanje. Hvala :)
 
Komsija mi je kukao na Fujitsu multi split, mislim da je model sa vise od 2 unutrasnje, koristi se za hladjenje, sve je bilo super dok nije zveknula elektronika, nacekao se da ista stigne, sad je valjda opet ok.
 
^tako nesto slicno su i "moji" majstori rekli, kada sam ih pitao zasto nece da rade Fujitsu (nece ni da prodaju, ni da namestaju, iako im isto dodje koju god da postavljaju, ista je cena).
 
Koji je najbolji inverter za oko 60-ak hiljada RSD? Da li je Daikin FTXB35C/RXB35C za 58k dobar izbor ili ima nešto kvalitetnije? Prvenstvena namena samo za hlađene i dogrevanje u prelaznim periodima, sve ostalo centralno grejanje. Hvala :)
Ja sam se ove zime grejao na dva Daikina FTXB35C/RXB35C i zadovoljan sam kako moduliraju.
Za te pare po meni to je dobra kupovina.
Imaš u tom cenovnom rangu i neke Fujitsu modele malo skuplje tako da je na tebi da izabereš.
Ima i jeftinijih invertera ali ja sam išao na japance plus 3 godine garancije na Daikina.

Послато са SM-J710F уз помоћ Тапатока
 
Luksi opiši nam malo prostor: veličina, izolacija. Neko tvoje iskustvo sa njima. Imaćemo potpuniju sliku :)
 
Xepoj, ako hoćeš podeli sa nama koje klime se najčešće kvare, odnosno koje su pozdanije Japanci ili Kinezi? Koji su kvarovi najčešći kod japanaca a koji kod kineza i koliko košta opravka. Siguran sam da imaš neke podatke bar iz priče po firmi.
Japosi bi trebali biti dugovečniji ali ne znam kako stoje stvari sa kvarovima i cenama popravki Nadam se da nije nešto preskupo za običnu raju, da ne bude: kupi klimu da radi dok radi a kad se pokvari može samo da je gleda.
 
Pa pazi, mi smo bili, a i dalje jesmo za neke, ovlasceni servis vecinom za Kineze, Vivax, Crypton, sada Tesla, davno smo bili i za LG, a pre 2 nedelje potpisan ugovor za nova 2 brenda koji dolaze ove godine, blaupunkt i ne secam se drugog, nesto mi u glavi slican naziv kao gree, free, tako nesto, a ne znam napamet za koje jos brendove.

Vecinu toga prave Midea i Gree, to je i ovde receno mnogo puta.

Samo cu ti reci da mi imamo ukupno 10 Vivax najjeftinijih djubre klima od 150e, a mi ih dobili besplatni, sve rade, nekima se servis nije radio po 4,5 godina, koje su u selu.
Tu je najvise stvar toga sta dobijas u klimi, koju jacinu i funkcije.
Za to sta je kvalitetnije, mozda neko ovde ima vise iskustva.

Generalno je i realnost da su sada sve klime nizeg kvaliteta, jer se u svemu preslo na kolicinu i na to da se sve menja na oko 5 godina.

Vivax smo jedne godine ugradili oko 1000 komada vojsci i epsu, tu sam i ja koordinirao.
Jedna jedina reklamacija nije dosla i to ne zato sto su nasi majstori neki strucnjaci, jer nisu, pored mozda 2,3 tadasnja radnika, od 20.

Cak smo izgubili ugovor sa Vivacom zato sto je neka baba rekla da joj je cale rekao da su lose, a on je uvek govorio kako bi voleo da su losije, jer onda on ima vise posla i uvek ih hvalio.

Sa Japancima cale nije mnogo radio, ali kada ga pitam, samo mi kaze Toshiba, a opet ponavljam, ja se time ne bavim, nego sam cisto povrsno pokupio poneki info.

I nama klime nisu primarne, a trenutno nemamo trajno zaposlenog "klimadziju" :), vec zovemo nase stare majstore koji znaju sta rade.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Jeste , ume da bude problematican uvoznik Fujitsua i to nije nista novo tj o tome se razglabalo more puta . Zato je jako bitno za one koji misle da uzmu FUjitsu , da obrate paznju pri odabiru servisa koji ce im ugradjivati klime , ima i njih raznih , dobar servis nece dozvoliti da stranka trpi ako bas ne mora , a neki ce vas bukvalno prepustiti sudbini uvoznika pa .. Hvala bogu ja nemam problema a i generalno je mizeran broj ljudi koji poseduju japance a da su imali nekih problema , no ipak treba obratiti paznju na ugradnju tj servis .
 
Nije samo Beograd Srbija. U manjim mestima se radi i za manje para, jer su i plate srazmerno manje u odosu na prestonicu. U suprotnom samo manji broj ljudi bi mogao da priušti uslugu, i zarada bi bila manja.

Totalno obrnuto, u manjim mestima su cene veće, ne samo za ugradnju klima već za sve maltene. U manim mestima kao npr. St.Pazovi gde ja živim, imaš 2-3 ovlašćena servisa i recimo 5 radnji koje prodaju klime i koje angažuju ove servisere za ugradnju, imaju pune ruke posla i ne pada im na pamet da spuste cene, zašto bi, osuđen si da koristiš njihove usluge, možeš klimu da poručiš i iz Beograda ili Leskovca, nebitno, isporučuju svi besplatno ali serviser ti neće doći iz Beograda (gde ih ima na stotine pa prave konkurenciju jedni drugima a i tržište tj. kupaca je mnogo više što smanjuje cene) već moraš angažovati lokalnog...
Ista situacija ti je sa supermarketima, ovde imaš jednu Ideju, jednan maxi (i par lokalaca) i u njma je roba skuplja nego u maxiju ili ideji u beogradu, dis, metro, merkator, ideja... toga ovde nema...
 
Ja sam zvao servis iz Novog Sada da dođe u Surčin na ugradnju. Hebeš cenu ako se ne uradi kako treba. A i za servis se ne sikiram, čovek drži na lageru par komada, pa ako šta gecrkt, eto njega da zameni, a onda on juri uvoznika za deo, ja nema šta da se mislim. Zato je bitno ko ugrađuje i servisira.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
E o tom servisu im ja pricam :)

Jozza

Sta kazu matorci nakon grejne sezone , jel bilo , sto nismo ranije :p
 
Poslednja izmena:
Palili pelet samo jednom, kad su imali goste iz Rusije na 7 dana, pa je moralo da se greje 150kvm sprata. Kupili jednu tonu peleta da imaju "kad zazimi" a klime izgurale celu zimu. Ćale kaže da je više nego duplo jeftinije od peleta. Kad bude izolacija urađena biće još bolje.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
A i sam komfor ce biti mnooogo bolji :)

Dugo me nije bilo , jesam li propustio nesto interesantno :p
 
Propustio si preporuku Heroja da se klima pri montaži slobodno nabije uz plafon. Sve u svemu, ništa pametno.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Ajde te lazi zadrzi za sebe, jer ja nista slicno rekao nisam, cak nasuprot.

Nemoj se vise brukati svojim nemanjem pojma, a sada i laganjem.

Kupio 3 klime i nalozio se da je strucnjak i da je provalio termodinamiku i inzenjerstvo.

Propustio si preporuku Jozze da se klima montira sto nize da bi bila preciznija.
Ako nisi znao, ako montiras klimu kod kolena, tu onda grejanje radi ultra precizno.
Samo proizvodjaci klima to jos nisu otkrili, sprema im Jozza prezentaciju da ih obuci.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Sad te prijavljujem moderatoru. Ja kulturno, a ti đonom. Za tvoju informaciju koristim klime od kad znam za sebe, a te tri su mi poslednja kupovina. Stavljaš mi reči u usta (da je 2cm razlike u 2°C, klima do kolena), ja te pustio da se ne svađamo bez potrebe, al ti ko terijer opet i ujedaš, i lažeš.
PS: za tvoju informaciju jesam inženjer (el teh) i davno sam polagao fiziku.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno