Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ako pričamo o podu kao konstrukciji bez ploče sa tavanske strane onda ok,to je kod mene slučaj.Ako imaš ploču onda ti se ne isplati postavljanje vune nego dole sa plafonske strane stiropor a gore laminat sa malo boljom postavkom tipa deblji termosilent ili slično.Ili naravno parket...ali sve jedno primarnu stvar treba da odradiš na krovnoj konstrukciji i zidovima jer tu ide najviše gubitaka i sređivanjem toga primetićeš najviše dobitaka u smislu grejanja i hlađenja.

Pod je betonska ploča/deka, mislio sam po njoj predat vunu pa preko toga neki pod, laminat itd.Krov bi radio pakovani pa i tu neku izolaciju, ali da ne ulazimo više u off teme.
 
Pod je betonska ploča/deka, mislio sam po njoj predat vunu pa preko toga neki pod, laminat itd.Krov bi radio pakovani pa i tu neku izolaciju, ali da ne ulazimo više u off teme.

hehe paaa ako gledamo u smislu kupovine klime onda izolacija nikako nije off jer od toga zavisi i model i cena klime zar ne? Meni je to sve povezano...mada ima nekih kojima to nije logika :D

U svakom slučaju..prvo krov reši pa onda patos...jer njega i onako zadnjeg radiš.
 
hehe paaa ako gledamo u smislu kupovine klime onda izolacija nikako nije off jer od toga zavisi i model i cena klime zar ne? Meni je to sve povezano...mada ima nekih kojima to nije logika :D

U svakom slučaju..prvo krov reši pa onda patos...jer njega i onako zadnjeg radiš.

Naravno da je izolacija usko vezana sa ovom temom, ali eto da se neko nebi bunio :smash:
 
Naravno da je izolacija usko vezana sa ovom temom, ali eto da se neko nebi bunio :smash:

Jeste...istina.

Meni je recimo tek nakon postavljanja izolacije postalo jasno da za gornji deo stana nema potrebe da idem dalje od klime koja mi je dole ugrađena.Pa tako sad idem u smeru kupovine japanca za donji deo i premeštanja kineza gore...Od prilike računica mi je oko 800w/h potrošnje ukupno sa nekom japanskom 12-om.

Još mi je i opcija TP ali tu zavisim od još nekih faktora i ljudi pa mi je za sad to daleko.Sad gledam šta mi je najisplativije od japanaca...
 
Već treći dan ne palim LLCC u sobi vanjska temperatura 8 stepeni, Nocria grije dnevni, mali hodnik i sobu, vrata od kuhinje zatvorena, u sobi veoma ugodno dok je u dnevnom već malo povruće, skoro 60 kvadrata grije samo Nocria, stojim u malom hodniku iz kojeg se ide u dvije sobe i kupatilo, od praga do Nocrie nekih 6 metara osjeti se kako baca vatru a puše sasvim blago.Da je kuća komplet izolovana šta bi tek onda bilo?
 
Danas mi montirali dvotarifno brojilo i uklopni sat..sad imam i jeftinu struju do sada sam imao jednotarifno brojilo...oce li se bitno promeniti racuni za struju,sta kazete?

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
Danas mi montirali dvotarifno brojilo i uklopni sat..sad imam i jeftinu struju do sada sam imao jednotarifno brojilo...oce li se bitno promeniti racuni za struju,sta kazete?

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока

Kod mene je srednja tarifa, lopovski digitalni sat :D, neće tu da bude neke bitne razlike u računima.
 
Mislim iskreno da je bolje jednotarifno, niža cena kilovata, ne moraš da razmišljaš dal je dan ili noć, jedino ako odeš u crveno je malo veći problem nego kod dvotarifnog

Sent from my MI 5 using Tapatalk
 
Ko još pali klimu i pri tome gleda jel jeftina ili nije?
 
Jel spava neko tu gde je ta 18-ka ili je mozes preko noci ocepiti da ugreje dobro zidove za male pare tj da joj smanjis potrosnju preko dana kad je skupa ..
 
Nisam mislio samo na klimu, uopšte, ali inače noću udarim malo jaču temperaturu

Sent from my MI 5 using Tapatalk
 
Pa stvarno. Ja zaspim u dnevnoj na 23c i probudim se kao suva sljiva, dehidrirao. U spavacoj mi je oko 20 i to mi je savrseno za normalan san, vise mi smeta.

Tapatalk
 
Pa vidi, ja drzim 23c konstantno , nego kontam ako ima veliku dnevnu a u njoj se ne spava moze taj deo malo bolje ugrejati preko noci tj da iskoristi tu jeftinu struju . Licno mislim da je za grejanje s klimama najbolje jednotarifno brojilo ali to sam ja :)

A sta te je uopste i navelo na to da uvodis dvotarifno brojilo, jel te kostala ta avantura nesto ?
 
Mislim da jednotarifno brojilo i nije neka prednost. Skoro sam nesto racunao kolegi i nismo bili odusevljeni ni on ni ja. Ako pogledas cenu kilovata u plavoj tarifi npr. i ako racunas da bi 2/3 trebao da trosis u skupoj i 1/3 u jeftinoj razlika uopste nije nikakva bitna. Praksa ipak kaze da je nocu malo veca potrosnja od jedne trecine jer je temperatura nocu prilicno niza. Stvarno me mrzi da merim potrosnju da bih imao 100% tacne podatke, nema teorije da ustajem u 8 da ocitam koliko je nocu potrosila :d

Edit: sad vidim da nisam lepo napisao. Hteo sam da kazem da dvotarifno nije neka prednost. Vise se isplati dvotarifno po mojoj racunici ali to mi se sve svelo na nesto tipa 10% razlike. Mislim samo na grejanje. Ako se u racunicu ubace i drugi uredjaji koje malo vise koristimo danju ta razlika je jos manja za koji procenat. Nekome se isplati, nekome ne.
 
Poslednja izmena:
Pa stvarno. Ja zaspim u dnevnoj na 23c i probudim se kao suva sljiva, dehidrirao. U spavacoj mi je oko 20 i to mi je savrseno za normalan san, vise mi smeta.

Tapatalk

Meni i 20C mnogo za spavanje. U oktobru sam imao tu cast da 2 noci spavam u satoru na 0C na Durmitoru i mogu reci da uopste nije bilo lose. Ko nije probao ne zna sta je propustio :D
 
To mi je gornja granica da se ne pokrivam kao eskim. Inace, vise volim u hladnijoj prostoriji da spavam nego u toploj. Ali ne volim ni da se otkrijem pa da mi bide zima. Ja nabijem finu kilometrazu, okrenem se 50x :d

Tapatalk
 
Nije problem spavati na hladnoci kad se pojede dobar pasulj iz kotlica :exploder:

Sto se struje tice, koda nas u BiH je jeftina tarifa skupa, pa se nesto i ne isplati imati dvotarifno brojilo i dobra stvar je sto nismo limitirani potrosnjom, nemamo "obojene" zone kao u SRB.
Zimska cijena struje je oko 0.16KM, to je cijena sa porezima...
 
Nije problem spavati na hladnoci kad se pojede dobar pasulj iz kotlica :exploder:

Sto se struje tice, koda nas u BiH je jeftina tarifa skupa, pa se nesto i ne isplati imati dvotarifno brojilo i dobra stvar je sto nismo limitirani potrosnjom, nemamo "obojene" zone kao u SRB.
Zimska cijena struje je oko 0.16KM, to je cijena sa porezima...

Jeste ali ti nakače i 17%PDV_a, npr ako si potrošio 154 marke oni ti nakače još 26 maraka, pa pretplata tv, pa obnovljivi izvori energije, pa kamata ako imaš imalo duga itd, koji su to lopovi.
 
@
0.123KM je kWh zimske, kad se uracunaju svi porezi, naknada za obnovljive izvore..., izadje oko 0.16KM, u RS se TV placa odvojeno.
 
Poslednja izmena:
Dobro sam provjerio, nije nam isti racun, kod mene je Elektrokrajina BL.
Ko trosi oko 200-300KM mjesecno, kWh ga izadje 0.155KM, za manje racune oko 0.16KM.

Za pola decembra klima potrosila 35KM, nocna 22C, dnevna 25C, senzor je smanjuje kad nema ljudi, tako da je po noci niza temp., grije oko 65m2.
 
Dobro sam provjerio, nije nam isti racun, kod mene je Elektrokrajina BL.
Ko trosi oko 200-300KM mjesecno, kWh ga izadje 0.155KM, za manje racune oko 0.16KM.

Za pola decembra klima potrosila 35KM, nocna 22C, dnevna 25C, senzor je smanjuje kad nema ljudi, tako da je po noci niza temp., grije oko 65m2.

Sve ok, samo kažem da natovare svašta uz račun, da obračun je 0.16KM.
 
Eh maloprije sam bio svjedok prevare, podvališe čovjeku on/off klimu pod inverter šutio sam samo zato jer je isti teški pakšu, dobio je što zaslužuje, uvališe mu tesla klimu TC51H3-18410A pod inverter, doduše nisu ga puno ranili 800KM+200 ugradnja.

Kupio kaže preko online prodavca :D još me zove da zalijemo uz domaću rakiju umal ne prasnuh u smijeh.

Super klima super vrh kaže :p, ne žalim što sam se malo i skvasio radi kiše, barem se nasmijah.
 
Njega sad drma placebo, verujem da je odusevljen. Ali obzirom da je lik bas toliki paksu mogao bi za par dana da ga opet pitas koji to model bese pa da mu kazes da su ga prevarili. Ako je los covek nije greh da mu pokvaris dan, kupovinu, praznik... :d Naravno, sve iz najbolje namere, da mu pomognes da prevaranti ne prodju nekaznjeno :d

Tapatalk
 
Mislim da jednotarifno brojilo i nije neka prednost. Skoro sam nesto racunao kolegi i nismo bili odusevljeni ni on ni ja. Ako pogledas cenu kilovata u plavoj tarifi npr. i ako racunas da bi 2/3 trebao da trosis u skupoj i 1/3 u jeftinoj razlika uopste nije nikakva bitna. Praksa ipak kaze da je nocu malo veca potrosnja od jedne trecine jer je temperatura nocu prilicno niza. Stvarno me mrzi da merim potrosnju da bih imao 100% tacne podatke, nema teorije da ustajem u 8 da ocitam koliko je nocu potrosila :d

Edit: sad vidim da nisam lepo napisao. Hteo sam da kazem da dvotarifno nije neka prednost. Vise se isplati dvotarifno po mojoj racunici ali to mi se sve svelo na nesto tipa 10% razlike. Mislim samo na grejanje. Ako se u racunicu ubace i drugi uredjaji koje malo vise koristimo danju ta razlika je jos manja za koji procenat. Nekome se isplati, nekome ne.

Moj racun za novembar 6702,71 dinar, uz potrosenih 831kW/h, sa taksom za tv i popustom za placanje u roku, brojilo je dvotarifno, grejanje na klime.
Kalkulator potrosnje kaze da bi racun za tu potrosnju da je jednotarifno brojilo izneo 8324 din. gde jos treba oduzeti 164 dinara popust za placanje proslog racuna u roku, sto daje 8160 dinara.
Razlika od 1460 dinara nije mala, to je otprilike polovina iznosa koji su mi potrosile klime za novembar.
Pogledajte prilog 242607
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno