Šta je novo?

Koji distro probati?

Ala ih Ikey siluje. Probao sam davno Solus i bio je ok, ali u principu sve sto Ikey uhvati unisti.
 
isplati li se preci na Ubuntu 23.04 ili se treba drzati 22.04?

Ja se generalno držim LTS izdanja, to što izađe u međuvremenu je više orijentisano prema entuzijastima koji vole da probaju najnovije stvari. Većinu novog softvera dobije i LTS, evo stigao mi juče kernel 5.19, ali LTS zauvek ostane sa verzijom Gnome-a sa kojom je i došao.
 
Ispod "haube" jesu dobre promene:
MGLRU + zRAM u kombinaciji sa PopOS podešavanjima (1, 2) radi odlično. Ne pamtim ovako fludian desktop u low memory situacijama.

Juče je izašla nova verzija Fedore.
 
Poslednja izmena:
Instaliraj Remminu, ako već nije na distribuciji koju koristiš.

Da se javim i ja na prethodne teme.

Što se tiče video obrade i GPU akceleracije, Nick (The Linux Experiment kanal) je skoro rekao da baš zbog toga koristi Resolve, a ne Kdenlive, iako on jeste dobar program. OpenShot takođe nema podršku, a za Lightworks ne znam kakva je situacija. A on koristi nVidia grafičke isključivo i to je manje više jedina smislena opcija za tu svrhu.

O AMD drajverima - oni su pre 6-7 godina okrenuli novi list sa linux drajverima, ali mi se čini da je sada situacija gora nego tada. U teoriji, može se izabrati određeni harder, softver i drajver da se nešto odradi, mada ako namestiš sve da dobiješ ackeleraciju u Resolve-u, verovatno nećeš moći da igraš igre kako bi trebalo. A za Blender nemoj Cycles(X), već uzmi njihov ProRenderer. I slične priče. I verovatno će sledeći update nešto pokarabasiti.
S tim što su se oni ogradili i za rocm i za amdgpu-pro drajver sa kojim karatma i na kojim distribucijama rade (i koje verzije istih). Pa je osim RHEL-a i SLED/SLES-a, jedini "narodni" zvanično podržan distro je Ubuntu LTS (ali moraš da paziš na verziju kernela). A to što openCL iz ROCm paketa radi na archu je kolateralna šteta korist. I to je ono što ljudi rade - koriste opensource drajver (amdgpu), a iz pro ili rocm verzije povuku openCL ili šta im treba i to Frankenštajnovo čudovište možda radi. Do sledećeg ažuriranja kernela, drajvera ili aplikativnog softvera.
Pričalo se već, ali (polu)zvanična informacija je da je ROCm namenjen isključivo institutima i korporacijama i pre svega za MI akceleratore, tj. za HPC i da im obični/mali korisnici nisu ciljna grupa. Samo ne znam kako misle da bilo ko uđe u tu priču onda. Jer to je zapravo jedan od razloga zbog kog je CUDA i nakon 15 godina jedina obziljna GPGPU opcija - možeš da kupiš GTX 750 Ti i učiš/testiraš GPU programe na bilo kom OS-u
Na kraju - opensource drajver je dobar za osnovne stvari - igre rade dobro, ono malo CAD programa uglavnom radi bez problema (hvaljen OpenGL) i to je to. Ali i tu treba čitati sitna slova, primer za BricsCAD
Note to Linux users: Hardware acceleration of 3D graphics on Linux systems is NOT supported on:
...
- Laptops with dual graphics adapters.

Kad je brzina u pitanju, neki programi jesu brži na Linuxu nego Windowsu, ali tu zavisi dosta i od distribucije. Može biti da je veća razlika između Clear Linux-a i Ubuntu-a, nego Ubuntu-a i Windows-a. Isto tako i WSL2 može biti bolji izbor od neke distribucije na metalu. I kad se izvuče prosek, to je uvek zanemarljiv procenat (jednocifren). Osim ako čovek nema baš specifične zahteve, da npr. 8 sati dnevno koristi program koji je 30-40% brži u jednom sistemu nego u drugom, onda ove razlike i nisu mnogo bitne, na koju god stranu da idu.

Sigurnost i privatnost? Ovo prvo je zapravo pre na strani Windows-a. Ali ako uzmemo u obzir da su Linux korisnici uglavnom iznad PC proseka, njima je onda svejedno koji OS koriste, pošto im je zdrav razum prva linija zaštite. Privatnost danas više zavisi od aplikativnog softvera i servisa koji se koriste, ali generalno Linux jeste malo bolji izbor ako isključuješ MS iz jednačine. Sa Windowsom 10 se moglo i boriti, ali Win 11 je izgleda prešao granicu, ili će preći uskoro.
Nije samo to problem, već što MS (Google i Apple naravno) potpuno ignoriše napredne/workstation korisnike jer zna da nemaju izbor. I bukvalno ih pravi budalama. Kačio sam negde onaj MS klip gde 10 ljudi objašnjava koliko je truda uloženo da se napravi nikad bolji start meni. Mada to je bilo u prvoj verziji, sad imamo i reklame (za Office 365) u njemu, pa je još bolji. A čak i ako/kada namestiš sve po svom ukusu, ugasiš ili zaobiđeš sve MS gluposti, prvi sledeći veći update ili nova verzija OS-a vrati sve na fabrička podešavanja (ne, neću da mi Edge bude podrazumevani program za otvaranje pdf fajlova i neću 100 puta da ponavljam to). Ako već moram da se bakćem sa podešavanjima isod haube (registry, policy editor, appxpackage...), a moraš ako nećeš da poludiš sa podrazumevanim postavkama, onda mi je svejedno na kom ću sistemu to raditi i gde ću kucati kobasice u terminalu. Otprilike najveći (ili jedini) razlog da se danas koristi Linux desktop je ako te MS, Apple i Google sa svojim sistemima, prodavnicama i programima nerviraju. Što je u redu i može biti sasvim dovoljno (za 2% ljudi). Meni lično to jeste razlog, uz bolja okruženja dostupna na Linuxu. A danas je to skoro svaki DE (da, čak i GNOME), pošto ovi gore prave tablet od PC-a.
Sa druge strane, čini mi se da se Linux ekipa malo unormalila, i da je najgore iza njih. Ispade na kraju Flathub (od juče nova verzija nije u beti) bolji od MS i Google store-a zajedno, mada se MS popravlja (gore teško da je moglo). Ne vidim da će neki od velikih FOSS projekata krenuti nizbrdo. Osim možda samog OS-a (distribucije) :d

Naime, vidim da i Fedora zvanično planira prelazak na immutable+container+flatpak kombinaciju, tj. Silverblue će postati zvanična Fedora distribucija. Za razliku od (open)SUSE-a koji je ove godine završio sa Leap-om, Fedora će to uraditi kada bude vreme i kada budu sigurni da SB ima sve što treba. Znajući njih i koliko brzo guraju novine, to će biti najkasnije dogodine. I tako dve najveće rpm distribucije ukidaju rpm. Nije baš tako (+ Tumbleweed ostaje ovakav kakav je), ali ti savetuju da se okaneš toga i ne garantuju da će u narednoj verziji raditi bez većih cimanja (neka biblioteka će sigurno faliti, pa je traži sam). Tako da očekujem da i ono malo komercijalnih programa koji se tako pakuju, izgubiti zvaničnu podršku za Fedoru ili openSUSE, osim ako se ne koriste u značajnoj meri na RHEL/SLED sistemima ili im je dovoljan taj minimalni sistem (a ostalo pakuju u svoj bianary paket). Pa će kao i za gore pomenute vlasničke AMD drajvere, jedine opcije biti Ubuntu LTS (zvanično) i Arch, tj. dobri ljudi koji održavaju AUR (nezvanično).
Ova situacija dosta podseća na Wayland, gde nakon što su napravili nešto što je dovoljno za 90% korisnika, seku sve što je bilo ranije, a ovih 10% kojima ne odgovara, nek se snalaze kako znaju i umeju. Tj. krše prvo pravilo razvoja kernela Linuxa - Do not break userspace! Ali, i Red Hat i SUSE i Canonical znaju zbog čega rade to što rade i ko im je ciljna grupa. A to nismo mi. Ako i nama to ogovara, lepo.

TL: DR - Može Linux na PC-u biti dobar izbor, ali korisnik mora znati tačno šta mu treba i odabrati sistem (hardver, distro, DE, aplkativni softver, izvor programa...) za tu svrhu. Tj. možda sloboda izbora i dostupne opcije nisu tako velike kao što se često govori i predstavlja kao prednost. Vidim ja da su meni jedine opcije da ostanem na Tumbleweedu ili da pređem (se vratim) na Kubuntu (LTS). Što i nije tako loše, jer funkcioniše lepo, još uvek.
 
Na kraju ispadne da je za vecinu korisnika Linux Mint najbolji izbor, ko zeli dublje da udje u pricu ima Arch i to je to,mozda Debian, ko hoce teski underground ima FreeBSD.
Linux Mint ima takticki i najbolji pristup:
-Ubuntu je generalno najrasprostranjeniji sistem i najvise podrzan od svih drugih linux distribucija i onda op njega cemo uzeti za bazu.
-Gnome okruzenje dosta isprobano i podrzano od vecine distribucija i na vecini kao default de, ali mnogi ga ne gotive zbog tog izgleda i funkcionisanja, op njega cemo prepraviti i napraviti svoj de Cinnamon, jer svaki korisnik je pre prelaska na linux proveo 10-15god na windowsu i vise, mrzi ga menjati navike i zeli de koji je slicam windowsu.
-Ista prica je na primer Brave na osnovu Chromiuma pravi svoj browser, ne pisu ga od nule, ne prave ga na osnovu Firefoxa, jer 80% sajtova najbolje radi na Chromu i gledaju da usklade sa njim sajt.
To je to ne mozes se boriti sa vetrenjacamo, ali mozes iskoristiti to sto vecina koristi i prilagodis kako ti mislis da bi trebalo da je ok i kako bi se svidelo odredjenom broju korisnika.
Pisati od nule probijati svoj projekat sad u ovo vreme je jako tesko i jako mali broj korisnika ce to koristiti i nema smisla, i sto je najbitnije pola stvari nece raditi, nece biti podrzano.
 
Poslednja izmena:
Evo mog iskustva sa Linuxima. On/off ih koristim od 2010, mada sam prevashodno koristio win za to vreme. Prvo sam koristio Ubuntu Gnome, jedno godinu dana, Linux Mint Cinnamon nakon toga, pa pop_OS pre par godina, zatim sam jako malo probao manjaro. Sada koristim EndeavourOS (tek nekoliko dana), na dekstop koristim KDE a na laptop koristim XFCE. Zadovoljan sam kako radi, programi koji mi trebaju (za online nastavu) rade kao i na Win, a lakse je doci do njih jer je preko $ yay sve dostupno. Kao laiku (terminal i ja smo i dalje na VI, ali napredujemo), linux je dovoljan svakome ko nije preterano zahtevan korisnik, meni npr. deluje bolje i modernije od Win, zavisi naravno koji WM i DM odaberete.

Jedini problem na desktop imam sa dodeljivanjem prava drugom SSD, i dalje mi trazi password kada pokrenem neke programe sa drugog diska, probao sam i sa fat32, ext4, sad sam na btrfs i mislim da je bolje jer ga steam prepoznaje u odnosu na druge vrste sistema. Nego, zasto pravi problem sto hocu da koristim vise jezika na tastaturi? Izbaci mi posle error kod update, da mora da bude SAMO American English. Meni treba i srpska i nemacka tastatura primera radi.

EDIT: Rešio sam jezike na tastaturi, na pogrešnom mestu sam dodao jezike.
 
Jedini problem na desktop imam sa dodeljivanjem prava drugom SSD, i dalje mi trazi password kada pokrenem neke programe sa drugog diska, probao sam i sa fat32, ext4, sad sam na btrfs i mislim da je bolje jer ga steam prepoznaje u odnosu na druge vrste sistema.
Po difoltu Linux mountuje samo neophodne particije. Dakle, treba da podesiš /etc/fstab da ti mountuje dodatnu particiju/disk kad se butuje distro i neće te više pitati za password.
Ne vidim kakve veze ima Steam sa prepoznavanjem FS-a. Treba da vidi isto što i svaki file manager (jer informacije o FS-u daje kernel/moduli).
 
Po difoltu Linux mountuje samo neophodne particije. Dakle, treba da podesiš /etc/fstab da ti mountuje dodatnu particiju/disk kad se butuje distro i neće te više pitati za password.
Ne vidim kakve veze ima Steam sa prepoznavanjem FS-a. Treba da vidi isto što i svaki file manager (jer informacije o FS-u daje kernel/moduli).
Namešteno, hvala na konkretnom savetu, to me mučilo! A za steam sam i ja iskreno bio iznenađen, nije mi bilo jasno zašto je odbijao da ga instalira pre. Mislim da ga je registrovao kao removable, što opet ne bi trebalo da ima veze jer sam na Win godinama koristio externi za sekundarni Steam Library.
 
Koji je trenuntno najbolji light linux a da lici na nesto, treba mi za neku slabiju masinu sa dual core i 4gb rama. Lubuntu?
 
Mislim da bi ti MX Linux završio posao.
 
Ma samo net, muzika, dokumentarci, torrent. Ne treba mi za nista posebno. Retko ce se i koristiti, imam jednu staru intel masinu sa g2020

edit
MX Linux i Archcraft mi se svidjaju vise nego lubuntu, probacu oba pa koji mi bolje legne
Hvala na preporukama
 
Poslednja izmena:
Imao sam dual boot 2 ubuntua na disku od 256gb. Sad sam taj disk klonirao na 1tb disk, onda sam instalirao 3. ubuntu i dodelio 100gb medjution instaler je dao samo 30gb jer je citao gpt sa starog kloniranog diska, i tako se instalirao. Sad sam upalio gparted, on mi je ponudio fix i pustio me da resizujem 3. ubuntu na 100gb. Hocu li imati problema sa velicinom root i home particije u ubuntu jer je prvi instal bio na 30gb? Gde to mogu da procitam kolike su root i home particije posle resize?

Treba li nesto dodatno da podesavam?
 
Ovako stoje stvari...
Trenutno imam 250GB SSD sa Windowsom i 1TB sa igrama. Nabavio sam 2TB SSD, izbaciću mali SSD, zadržati 1TB i na jednom će biti Windows, na drugom Linux. Još nisam odlučio koji distro ću da instaliram, u igri su Fedora KDE (Nobara), OpenSUSE i Mint, na btrfs.

Prva dilema koju imam je na koji drajv da stavim Windows, na koji Linux? Već sam pominjao petljanje sa editovanjem videa i s obzirom da to lakše ide na Windowsu, logičnije je da stavim Win na 2TB SSD zbog prostora. S druge strane, to je i dalje samo ideja a ako mi Linux postane daily OS i glavna platforma za igre (što nije nemoguće), taj prostor će biti protraćen na Windows.

Drugo, kako da izbegnem da mi pokarabase bootloaderi? Da izvadim Windows SSD, instaliram prvo Linux na drugom SSDu pa posle vratim prvi i na njega stavim Windows? To bi trebalo da obezbedi da svaki drajv ima svoj bootloader, bez sukoba, je li?

Treće, pomišljao sam da odvojim /home particiju jer ću verovatno jedno vreme da se upuštam u distro hopping. Ako to uradim, gde je najbolje da je smestim? Videh i drugo rešenje, btrfs i smeštanje /home u btrfs subvolume, što deluje elegantnije...sve je i dalje na jednoj particiji ali je efektivno odvojeno.
 
Dodatno pitanje za light distro, da li neki od njih podrzava HP 2600n laserski stampac out of the box?
 
Teško da će ti neko dati konkretan odgovor, jer ne verujem da neko ima taj štampač i koristi neku light distribuciju. Ne znam da li sam pominjao ovde, ali probao sam Linux Lite. U suštini Xubuntu LTS, samo izgleda malo lepše i ima neke svoje (korisne) alate. Može biti bobra opcija

@jurodivi
Stavi Windows na 2 TB disk. Čak i ako/kada ti linux postane primarni OS, sigurno će biti win-only igara. A uvek možeš da odvojiš particiju po potrebi i da bude ili za linux prostor (igre?) ili zajednička (storage)

Možeš da ostaviš 250GB disk za distro testiranje. Mada moj savet ti je da suziš izbor odmah, isprobaš (u VM-u ili na drugom disku) 2-3 i završiš sa tim. I ja bih izbegavao one-man distribucije (Nobara) za primarni PC. Verovatno je Mint najbolja opcija u tvom slučaju (hardver i zahtevi), zatim Kubuntu i Fedora KDE na kraju.

Ne moraš da vadiš fizički disk iz računara, ionako će pre ili kasnije pokupiti sve što postoji :d Tj. linux bootloader će videti i windows disk, ali neće ga dirati i butovaće kako ti postaviš redosled u BIOS-u. S tim što u tom slučaju ima smisla da ti primarni boot disk bude sa linuxom jer iz njega možeš da biraš i Windows.
 
Windows imam vec instaliran na 3 masine...na windowsu sam od 1998 :D:ROFLMAO: Tako da ne znam na sta mislis kad kazes da instaliram windows, ako prejudiciras da i na toj masini trebam da instaliram win - to nije opcija.
 
Teško da će ti neko dati konkretan odgovor, jer ne verujem da neko ima taj štampač i koristi neku light distribuciju. Ne znam da li sam pominjao ovde, ali probao sam Linux Lite. U suštini Xubuntu LTS, samo izgleda malo lepše i ima neke svoje (korisne) alate. Može biti bobra opcija

@jurodivi
Stavi Windows na 2 TB disk. Čak i ako/kada ti linux postane primarni OS, sigurno će biti win-only igara. A uvek možeš da odvojiš particiju po potrebi i da bude ili za linux prostor (igre?) ili zajednička (storage)

Možeš da ostaviš 250GB disk za distro testiranje. Mada moj savet ti je da suziš izbor odmah, isprobaš (u VM-u ili na drugom disku) 2-3 i završiš sa tim. I ja bih izbegavao one-man distribucije (Nobara) za primarni PC. Verovatno je Mint najbolja opcija u tvom slučaju (hardver i zahtevi), zatim Kubuntu i Fedora KDE na kraju.

Ne moraš da vadiš fizički disk iz računara, ionako će pre ili kasnije pokupiti sve što postoji :d Tj. linux bootloader će videti i windows disk, ali neće ga dirati i butovaće kako ti postaviš redosled u BIOS-u. S tim što u tom slučaju ima smisla da ti primarni boot disk bude sa linuxom jer iz njega možeš da biraš i Windows.
Linux neće praviti problem sa bootom, WIndows voli da ubacuje bootloader gde stigne i pokarabasi stvari...otkačiću sve drajvove, instalirati prvo Windows da završim sa njim, pa posle ću da povežem ostalo i instaliram Linux. Grub će da se pobrine za boot...

Kapiram zabrinutost zbog one-man distroa, mada Nobara je praktično Fedora sa par tweakova već odrađenih...i da dođe sa zastoja sa održavanjem ne verujem da bi bilo problema, koriste se zvanični Fedora repoi i ostalo...

Ne uzimaš OpenSUSE u obzir? Bacih oko i na PopOS, mada još nisu prešli na zadnji Ubuntu i ko zna kada će, i na MX Linux. MX mi deluje ok, ali je na Debianu i ne znam koliko su im sveži repoi i paketi...
 
Moraš da imaš konkretan razlog zašto bi odabrao MX Linux a ne Debian kada je već baziran na njemu.
To važi i za bilo koji drugi distro.

Moja preporuka je:
  1. ArcoLinux - izaberi desktop koji ti se najviše sviđa pa ga prilagođavaj temama kako to volja.
  2. OpenSuse - slično kao Arco samo što bi već unapred trebalo da znaš koje desktop okruženje želiš dok je kod Arco-a to moguće menjati "u letu" sa njihovom aplikacijom i ako zatreba fantastičnim YT kanalom.
  3. Debian - nikakav problem i da se odlučiš se otključanim repo-ima sa poslednjim ("netestiranim") paketima, i ovako se isti koriste na drugim distribucijama.
Ja instalaciju uvek radim tako da ili povadim diskove ili ako može onemogućim ih u BIOS-u.
Manje me boli glava u budućnosti.
 
openSUSE Leap više ne postoji ovakav kakav je, tj. 15.5 je poslednja verzija. Tumbleweed je dobar, ali nisam siguran da ima neke prednosti u odnosu na Ubuntu (derivate) i Fedoru, osim što je rolling, pa uvek ima svežih paketa. Ali ako radiš redovan upgrade pomenutih (svakih ~6 meseci, 2-3 meseca nakon izlaska nove verzije), može biti sasvim dobro. Ja mislim da ga koristim više iz navike nego što je zaista bolji izbor.

Zavisi i od tipa aplikativnog softvera. Ako se više koristi komercijalni softver, onda su *buntu i Fedora uglavnom bolje podržani. Ako se koristi foss, onda je neki rolling distro sasvim na mestu (i Debian testing ;) ) Ali mislim da je tu Arch (AUR) u boljoj poziciji od Tumbleweed-a, kada je u pitanju dostupnost paketa. Što može značiti nekome a i ne mora, u zavisnosti od potreba.
 
Instalirati prvo Windows da završim sa njim, pa posle ću da povežem ostalo i instaliram Linux. Grub će da se pobrine za boot...

Tako je najbolje, ako planiraš dual boot gde je na svakom SSD-u jedan OS. Svaki disk će imati po jednu ESP. Grub, u ovom dual boot slučaju, ne bi trebalo da ima veliku ulogu, odgovoran bi bio samo za pokretanje Linux kernela. Kako bi pokrenuo drugi OS, odnosno drugi bootloader (na primer Windows-ov), prilikom paljenja bi morao da odabareš drugi UEFI boot entry (F11 ili slično dugme). Dugo imam jednu zajedničku EFI particiju za Windows i Linux i do sada Windows update nije zeznuo Linux UEFI entry, mada ja koristim EFISTUB, isto menjam OS na F11. Ako update poremeti nešto u EFI particiji i obriše linux bootloader, onda to lako može da se reši pomoću live USB-a i chroot-a.

Ja bih ostavio SSD od 250GB za GNU/Linux. Kasnije ako ti zatreba, kao što je neko iznad napisao, možeš odraditi resize poslednje NTFS Windows particije tog 2TB diska (koristi Gparted live iso), napraviti novu particiju i mount-ovati je na Linux-u. Ako ćeš da praviš shared prostor za igre, ne preporučujem ti, Proton zna da zeza na NTFS i exFAT fajl sistemima. Btrfs baguje na Windows-u, tako da ni to nije rešenje.

Inače zašto baš btrfs? Razumem ako su ti potrebne njegove mogućnosti ili ako koristiš kao default fs distribucije. Ja sam oduvek na ext4 i nisam imao do sada problema, dok kod nas u tg grupi (da jer su nasilno gasili računar), pa i arch linux grupi, neki ljudi jesu imali problem sa njime.

Kapiram zabrinutost zbog one-man distroa, mada Nobara je praktično Fedora sa par tweakova već odrađenih...i da dođe sa zastoja sa održavanjem ne verujem da bi bilo problema, koriste se zvanični Fedora repoi i ostalo...

  • Ne bih ti preporučio Fedoru ako ti je bitna hardverska akceleracija (H.264 VA-API decode). Na F37 je to moglo lako da se sredi dodavanjem mesa freeworld drajvera iz RPMFusion repozitorijuma. Ovo je nekima napravilo problem prilikom upgrade-a na F38. F38 još uvek nema RPMFUsion mesa pakete sa hw akceleracijom.
  • Nobara iako je one man distro, ima dosta toga omogućeno i sređeno, to tamo nije problem.
  • Slično je do skoro bilo na openSuse TW, da bi se omogućio hw acell, mora da se instalira poseban paket https://en.opensuse.org/OpenH264
  • Arch based (osim Manjarno-a kome zasluženo opada popularnost) i Ubuntu based distribucije nemaju taj problem.
  • Debian stable ne preporučujem zbog starih paketa, kao ni Testing granu koja zna da kasni sa ispravkama paketa. Debian Testing u odnosu na Debian Sid (Unstable) ima kašnjenje. Dakle čeka se Sid verzija paketa i može biti kašnjenja od nekoliko dana. Nije kašnjenje od nekoliko sati kao na Stable grani, koja dobija brže sigurnosne ispravke. It also does not have permanent security support

Pop!_OS iako je baziran na staroj Ubuntu verziji, redovno ažurira verziju kernela i mesa (grafičke) drajvere.

Moje preporuke bi bile sledeće:
  1. Pop!_OS ili Linux Mint. Mislim da su odlične početničke Ubuntu based distribucije, podrazumevano nemaju omogućen Snap. Pop!_OS ima svežiji kernel i te grafičke drajvere, ima i malo lepše okruženje. I da, bolje je tweak-ovan sistem (zRAM, vm tweaks, bolje latency tweaks itd), ima i system76 scheduler koji menja nice level za fokusirane foreground prozore i postavlja parametre linux CFS schedulera. To znači da kada nešto kompiliraš ili zahtevno radiš u pozadini, aplikacija i okruženje ne bi trebalo da imaju stutter, usporene animacije i slično. Za Mint se nema šta reći osim da je rock stable, vidi da li ti odgovara. Na ovim distribucijama ne pokušavaj da se zezaš sa Wayland-om.
  2. Fedora ili openSuse TW. Meni se više dopada Fedora, Yast ne podnosim, a i zypper package manager ne može da se pohvali brzinom. Da dnf je spor i koristi libsolv, ali Fedora bi uskoro trabalo da dobije DNF5 (F39 ili F40) koji je dosta brži.
  3. Endeavour OS ili Arch Linux (zvanična archinstall TUI skripta)!!!. Endeavour je Arch Linux based distro sa vrlo malo izmena, imaju neki svoj repozitorijum ali ne dodaju puno bloata. Takođe, installer ima GUI, mnogo se lakše instalira. Ove dve distribucije preporučujem samo ako imaš volje da održavaš distro i povremeno pratiš i čitaš Arch Wiki, pratiš Arch Linux novosti.
Generalno početnicima ne preporučujem Arch Linux, ako baš žele, savetujem im da prvo probaju u VM. archinstall TUI skripta nije komlikovana, komplikovano/naporno je samo održavati sistem. Da archinstall, zna da zeza ako je outdated u ISO fajlu, jedan pacman -Sy archinstall rešava te probleme.
 
Nazad
Vrh Dno