Šta je novo?

Windows 10 - official hate thread :)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
^ Ako možete, prebacite se na Semi-Annual Channel pa ćete nove major verzije dobijati kad ih malko ispeglaju umjesto odmah.
 
Oa "semi anual" channel je normalan channel a ostalo su insider verzije.
 
Kakav raspad od nadogradnje, pa ovo nema nigde.

Imamo u firmi neki naš DLL pisan u C-u, i dve test aplikacije koje učitavaju taj DLL i rade nešto (C/C++ app koja učitava DLL dinamički preko LoadLibraryA, i C# app koja uvozi funkcije preko marshalinga).
Do jutros sve radilo najnormalnije (32-bitni DLL + 32-bitna app, 64-bitni DLL + 64-bitna app), posle apdejta aplikacije više ne mogu da učitaju DLL, neverovatno.

1. Nema antivirusa osim defendera
2. Probano kao admin i kao običan korisnik
3. DLL ubacivan u folder gde je aplikacija i u sistemske foldere, probano referenciranje DLL-a preko relativne i apsolutne putanje
4. Isti slučaj kad je DLL bildovan preko MinGW-a koristeći MSVCRT.DLL ili preko VC++2015 koristeći CRT 2015 runtime koji je uredno instaliran

Kakvi diletanti, majko mila...
Probaj Dependency Walker pa vidi gde je zapelo.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 
Nestadose svi Power planovi osim Balanced sami od sebe kad sam prebacio na Balanced, grmelo juce i nestajalo struje pa sam koristio bateriju, kad sam hteo da se vratim na High Performance nema ga...

Komedija od OS.
 
@Lanikor Nemaš ispod liste planova link "Show additional plans" ili tako nešto? Meni tu otvori High i neke moje planove. Ali jeste sam prebacio bio na balanced i nisam ni znao do sad.
 
@canejr Nije do toga, nema ni "Show additional plans", znam na sta mislis ali je nestalo sve jer nema ni "Power Saving", samo "Balanced". Nestala oba profila, morao sam da napravim opet, i gle cuda, novi koji sam krstio "High Performance" pokupio sva podesavanja starog, dakle samosakrio se sto je jos smesnije.
 
juce instaliram win 10 1803 na ssd koji je bio visak da bih malo odigrao forza horizon 3 posto je for windows 10 only jelte... ukucam netplwiz da iskljucim lockscreen i nakon restarta dobijem bug sa porukom da je unet pogresan username ili password iako nista nisam kucao... pokusavao sam pola sata nekako da resim problem ali bezuspesno pa je pao reinstal bez cackanja oko lockscreena.

inace sam na netu procitao da je to cest problem sa novim apdejtom, wtf?!
cak sam razmisljao i da kupim forzu jer je na akciji i kosta $25 ali sam bukvalno odustao kad mi se zakljucao komp prvi put.

tako da bezite od 10ke. kad zavrsim igru disk ide na format i dovidjenja. win7 je svetlosnu godinu ispred, da ne pominjem opet ona razbacana podesavanja na sve strane u win10.
 
tako je. sto? sta to dokosi 10ka?
na 7ici su sva podesavanja na dohvat ruke, nema bloatwarea i milion notifikacija. nista ne radi bez pitanja. problema bez...
win 10 je tu samo zbog igre ali ne verujem da ce jos dugo...
 
1. Donosi PIN login. Izuzetno korisna funkcija za ljude koje mrzi da kucaju dugačke lozinke, a žele sigurnost. Za unos 4-5 cifara na numeričkoj tastaturi mi treba 1 sekunda.
2. Donosi mogućnost dodavanja virtualnih desktop prostora out-of-box, bez 3rd party rešenja koja sam koristio na sedmici.
3. Donosi bolji/funkcionalniji panel (start, taskbar i action centar)
4. Donosi nekoliko korisnih UWP programa. Meni je npr. Alarms & Clock izuzetno koristan, posebno world clock opcija. U svakom slučaju donosi mogućnost izbora između UWP i Win32 programa
5. Donosi bolju integraciju sa Onedrive-om (Files on demand opcija)
6. Donosi WSL, za ljude kojima je to potrebno i dovoljno, a neće da koriste 3rd party rešenja ili Hyper-V
7. Ako na bloatware misliš Store programe, to može da se ugasi jednom za svagda. Bez problema i bez ikakvih 3rd party rešenja. Jeste glupost, ali ljudima trebaju pare i korisnici
8. Sve notifikacije možeš da isključiš sa tačno 4 klika mišem. I nije neki posao, priznaćeš?
9. Ja sam imao gomilu problema sa update-ima na sedmici. Više nego na 8/8.1 ili 10. A koristio sam je manje nego njih

juce instaliram win 10 1803 na ssd koji je bio visak da bih malo odigrao forza horizon 3 posto je for windows 10 only jelte... ukucam netplwiz da iskljucim lockscreen i nakon restarta dobijem bug sa porukom da je unet pogresan username ili password iako nista nisam kucao... pokusavao sam pola sata nekako da resim problem ali bezuspesno pa je pao reinstal bez cackanja oko lockscreena.

inace sam na netu procitao da je to cest problem sa novim apdejtom, wtf?!
cak sam razmisljao i da kupim forzu jer je na akciji i kosta $25 ali sam bukvalno odustao kad mi se zakljucao komp prvi put.

tako da bezite od 10ke. kad zavrsim igru disk ide na format i dovidjenja. win7 je svetlosnu godinu ispred, da ne pominjem opet ona razbacana podesavanja na sve strane u win10.

1. Koliko znam control userpasswords2 (netplwiz) radi na Win 10 samo sa lokalnim nalogom. Pretpostavaljam da nemaš MS nalog, ali da znaju i drugi. Do ove verzije, nije bilo tih problema.
2. To nije opcija za obične korisnike, već za napredne. Napredni korisnici kojima trebaju napredne funkcije i stabilan sistem ne koriste najnovije verzije OS-a. Jeste malo nezgodno naći svaku verziju OS-a, ali kad već MS dozvoljava preuzimanje zvaničninog ISO fajla svakome, kome treba, uvek može čuvati kod sebe poslednju ili sve verzije desetke. Ako već neće da je nabavlja sa drugih kanala
3. Tvoj argument da je Win 7 bolji od Win 10 je to što je nešto radilo na sedmici a ne radi na desetki. I to samo u poslednjoj verziji, koju niko kome je stabilnost na prvom mestu ne (treba da) koristi. S druge strane, nekome kome treba npr. Forza, a ne treba npr. login bez šifre, desetka je bolji izbor, zar ne? Takoreći, svetlosnu godinu ispred :d
4. I u Control panel-u su podešavanja razbacana na sve strane. Ne vidim razliku između njega i Windows settings po tom pitanju. Takođe, ne vidim problem u tome da imam dve mogućnosti za isti posao. Npr. podešavanje power opcije. To je valjda prednost i jedan od razloga zašto koristim linux, gde za određeni posao mogu da koristim YaST, KDE alat ili konzolu.

Ne govorim da je Win 10 dobar operativni sistem. Za mene lično nijedan PC ili mobilni OS nije dobar. Svi me nerviraju (da ne kažem da ih mrzim). Ali kao što uvek kritikujem loša rešenja kao što je npr. nepostojanje tabova u WE (isto i u Win 7), neophodan restart za svaki veći update (isto i u Win 7), agresivne UWP programe... Tako ću uvek i pohvaliti dobra kao što su PIN login, Action center, Virtual desktops...
 
uhhh... morao sam da proverim jesam li u hate temi...

hah, nemoj tu pricu o naprednim korisnicima i winu 10 :smash:
na zalost imam ms account koji sam napravio kad se pojavila 10ka koju sam odavno maknuo tako da nicemu ne sluzi.
pravio sam i lokalni ali dzaba kad je glupi win zabo i nema resenja za to.

super je sve to sto 10ka donosi ali samo zelim da ostave da ja sam odlucim sta koristim a sta ne. znam da sve moze da se iskljuci ali ko ih je pitao da uopste po defaultu pale i instaliraju bez mog odobrenja.
10ka je kao jedna velika pijaca i sve je gora i gora bez apsolutno ikakvog smisla gde se sta nalazi. sad sam morao da jurim i gde da povecam refresh rate za monitor.

otkud ja znam koja je verzija stabilna? zasto onda postoji na zvanicnom sajtu samo ova poslednja koju sam i skinuo?

nemam zivaca a ni vremena da citam sve sto si napisao niti ima poente. meni ce 10ka uvek da bude djubre a da, dobra mi je iskljucivo za forzu dok ne obrisem obe stvari sa diska.
 
Pitao si šta je bolje, ja sam ti rekao šta ja vidim kao prednost i ti kažeš da te mrzi da čitaš? :D

Rade to što rade jer im treba novac. Ja zaista ne želim ni da otvorim Minecraft, Candy Soda Saga ili Solitaire, ali stotine miliona ljudi klikće na te gluposti. Otuda su to stvari koje će ti prve iskočiti.

Zašto su podrazumevana podešavanja takva kakva su? Zato što se uređaji za velike grupe korisnika prave prema potrebama (ispod)prosečnih korisnika, koje ne zanima šta i kako radi računar, koji ne znaju za Ctrl+R komandu i netplwiz, za registry, power shell... Koji ne znaju da instaliraju drajver koji treba, koji PC koriste isljučivo za Fecebook i Twitter i slično. Tako da nema uopšte smisla hetovati MS zbog podrazumevanih podešavanja. Treba ih kritikovati zbog nepostojanja određenih opcija ili eventualno komplikovanog načina izmene postojećih opcija (kao što je login bez šifre ili uklanjanje podrazumevanih Store programa jednom za svagda)

Ne znam zašto ti je promena osveženja komplikovana? Desni klik -> Display settings -> Display adapter properties. U tabu Monitor imaš izbor definisanih vrednosti. Ne sećam se da je u Win XP ili Win 7 bilo jednostavnije? I da jeste, ovo je smešno, posebno što to nije nešto što ti treba svaki dan.

MS nudi samo poslednji ISO jer oni zapravo žele da korisnici koriste poslednju verziju OS-a. Zato i kažem da kome to zaista treba, ništa ga ne košta da uvek kod sebe ima ISO koji mu odgovara, ako već neće da ga traži van zvaničnog sajta. Ali zato nude stable branch za update (bussines, semi-anual ili kako je već nazovu) i defer update opciju. Pa je meni tek u febuaru stigao update na 1709, a još uvek ne nudi na 1803. Naravno, i tu znaju da zeznu stvar.

Sve je ok. Razumem ja da ti hejtuješ Win 10 jer imaš razloga za to. Ali to što je Win 10 u mnogim stvarima loš, ne znači da je Win 7 ili bilo koji drugi OS dobar, jer nije. Takođe, to što neko ima problema sa određenim programima ili podešavanjima na jednom OS-u, ne znači da neko drugi nema iste probleme na drugom.
 
Svaka verzija OS-a ima dobre i loše strane. Za razliku od Windowsa 7 10-ka mi omogućava da koristim intelovu integrisanu grafičku i QuickSync za snimanje igre sa OBS Studio (WinDVR baguje) bez da kreiram lažni displej.
Ono što naročito loše rade je što izbacuju veći update na 6 meseci. Pola najavljenih opcija ne ubace a ono što ubace nije ispolirano do kraja, nedovršeno je. Bolje da pređu na godišnji update i da ne zezaju ljude polufunkcionalnim opcijama i bagovima. Razvijaj sistem 9 meseci, testiraj 3 meseca i onda pusti update.

Sent from my PRA-LA1 using Tapatalk
 
@Space Beer

izvini, bio sam u nekoj guzvi u trenutku pisanja prethodnog posta a tvoj odgovor mi je zvucao nekako ms botovski ali svakako ostajem iza svojih reci i misljenja o novom windowsu i to se nece promeniti.

pored svih silnih win 10 verzija koje su izbacili, neka naprave jednu candy saga edition i jednu za normalne korisnike a ne ovako da krljaju sve zajedno kako im dune.
control panel je tu oduvek, meni je sasvim dovoljan i snalazim se u njemu kao i vecina ljudi. sada imam neko resenje koje ni njima nije jasno, forsiraju settings koji menjaju svakim novim apdejtom a c panel je i dalje tu samo su ga sakrili da ne bude odmah vidljiv?

na 1803 verziji se uopste ne nalazi opcija za refresh rate tu gde si napisao, zato sam se i iznervirao jer je to prva stvar koju uradim a sada sam morao da trazim gde je.

sto se tice bloatwarea, zasto recimo ne instaliraju i ms office kad su vec toliko darezljivi? to je jedini njihov paket koji je no.1 za takve stvari, narocito ljudima koji su zivot proveli u excelu.
one drive ne koristim, kao ni one note i 99% njihovih servisa pa ne volim da mi neko na silu namece nesto sto necu.

sto se tice 3rd party programa, mnogo ih vise koristim ovde kako bih pogasio ove silne gluposti za koje nisu omogucili vidljivu opciju.

nego, da ne trujem dalje jer ne koristim ni jedan windows kao primarni sistem. sve poslove mi odlicno zavrsava 7ica i to je bila poenta i cini mi se da je sve zrelija i stabilnija od kako im nije u prvom planu.
 
Rezolucuja, refresh rate itd. je posao za GPU driver.
Rez nam.JPG
Programi i UWP APPs su za nekoga "bloatware" a za neke potreba, ne vidim zašto bi MS pravio OS baš po tvojim ili mojim poterbema i željama. Ti default programi su tu pa ih upotrebi li nemoj. Da neki prifali, drugi bi se bunili.
MS Office je ozbiljan i skup set programa, ne veruješ valjda da bi ga poklanjali ? Na Office-u zarađuju wiše nego na Windows.
PS. Pročitaj ponovo voju poslednju rečenicu.
 
Mmmm lepa zurka od 1h posle update da namestim mikrofone i zvuk nazad. Vec sam se debelo uplasio al' posle 20 kilika na DISABLE za sve te gluposti - RADI..

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Pazi ovako, firma nekih 10-tak računara i server. Sav softver i licence plaćene, znači sve je legalno. Postavljeno je i podešeno sa Win 7 koji su kupljeni uz računare. Uredno su pogašene one gluposti kad je izašla ponuda za Win 10. Par godina, sve radi bez ikakvog štucanja. Programer, čovek čiju aplikaciju koriste, je na 4 računara uključio da se Win nadogradi na 10. Tad počinju problemi! Svaka nadogradnja, isto! Ne vide se mrežni štampači i lokalno podeljeni folderi. Pristup serveru je uvek ok. Naravno, to se uvek desi u sred radnog dana! Da ne pominjem promenu mesta gde se šta podešava!!!! Za to đubre, Win ME, je bio OS!!! Najgore što im ni jedan nov "feature" 10-ke ne treba!!!! ĐUBRE!!!
 
Na mom laptopu w10 1803 na svakih dan-dva prestane da radi network sharing. Ili se ne vidi na mreži ili ako se vidi nije dozvoljen pristup iako je isključen password protected sharing... I onda moram da pogasim sve programe pa restart onda radi.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 
radi li kod vas na 1803 stopupdate10 tool?

apdejtovao je sta ima i sad bih da ga blokiram da mi ne prekine igricu zbog koje je jedino na disku.

instalirao sam ovaj tool ali opet moze da skine apdejt kad proverim.

inace sam sve ostalo pogasio, notification centar, bloatware, defender takodje iz registryja...
 
Izgleda da windows 10 od verzije 1709 podrazumevano ne instalira SMBv1 protokol. Na ovoj najnovijoj verziji, aprilskon apdejtu
problemi sa šerovanjem diskova u mreži su nestali tek pošto sam "ručno" isntalirao SMBv1, "Programs and Features>Turn Windows Features on or off" pa čekiraš SMB verziju 1.
 
Imao sam i ja taj problem sa SMB1. jetAudio HD sa telefona nije mogao da pristupi deljenom folderu sa muzikom dok nisam aktivirao SMB1 kao što si opisao.
Nisam odmah provalio u čemu je problem jer je Solid Explorer video taj folder dok nisam video da on koristi SMB2.

Sent from my PRA-LA1 using Tapatalk
 
Izgleda da windows 10 od verzije 1709 podrazumevano ne instalira SMBv1 protokol. Na ovoj najnovijoj verziji, aprilskon apdejtu
problemi sa šerovanjem diskova u mreži su nestali tek pošto sam "ručno" isntalirao SMBv1, "Programs and Features>Turn Windows Features on or off" pa čekiraš SMB verziju 1.

Hvala puno. Ovo ću da probam kada odem kući.
 
Da problem bude veci skoro svaki update opet gasi SMB1 i onda sve iznova, sto je super kada imas gomilu korisnika koji preko SMB1 vrse skeniranje...
 
Izgleda da windows 10 od verzije 1709 podrazumevano ne instalira SMBv1 protokol. Na ovoj najnovijoj verziji, aprilskon apdejtu
problemi sa šerovanjem diskova u mreži su nestali tek pošto sam "ručno" isntalirao SMBv1, "Programs and Features>Turn Windows Features on or off" pa čekiraš SMB verziju 1.

Ovo je čekirano kod mene. Nešto drugo je u pitanju.

Capture.JPG
 
Nekad ne mora da se isključi lozinka, dovoljno je da se smanji nivo enkripcije.

Sent from my PRA-LA1 using Tapatalk
 
Gde se to vidi ?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno