Šta je novo?

SSD, M.2, PCIe, NVMe nova generacija

Mislim da je TRIM aktiviran po defaultu, ali neka proveri, što da ne...mada, trebalo bi da piše negde u Samsung Magicianu da li je aktivan, koliko se sećam.
Mora i u BIOSu negde da ima IDE/AHCI stavka...
 
Poslednja izmena:
Disk proprties pokazuje da je prepoznat kao SSD ?
Otvori Command prompt(admin) pa kucaj
fsutil behavior query DisableDeleteNotify
Mogući odgovori:
DisableDeleteNotify = 0 : TRIM is already enabled and working in Windows
DisableDeleteNotify = 1 : TRIM is not enabled

Ako je trim enabled, to je sve što ti treba.

Prepoznaje ga kao SSD, međutim meni nakon pokrenute gornje komande izbacuje ovo:
Annotation 2020-04-24 194050.png

@jurodivi Ne znam, vidim i da se drugi korisnici HP-a žale da ta opcija nedostaje u BIOS-u. Mene buni što Magican prepoznaje AHCI (a recimo na jednom od mesta u regedit-u koje kao treba ispraviti da bi AHCI radio umesto nule stoji trojka), takođe AS SSD daje ove rezultate (prvi su sa Standard AHCI contollerom, drugi sa AMD SATA). Laptop je Pavilion 17f001sm. Nedavno sam primetio da nakon jednog update-a sistema sporije pokreće aplikacije, čak i File Explorer se diže 2-3s. Preskenirao Malwerbytsom, nikakav problem.
IMG_20200424_000543.jpg
IMG_20200424_003743 (1).jpg

EDIT: Ne znam što ovu jednu sliku rotira stalno, i izvinjavam se što su slikane telefonom, ali sam to juče fotkao na brzaka da vidim koji driver da ostavim, ostavio sam za sada Standard AHCI.
 
Poslednja izmena:
A šta je sa TRIM opcijom?

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
Mislim da Windows 10 autimatski ajtivira TRIM, ako je pidržan na drajvu (a trebalo bi da jeste). Opet, treba da piše u Magicianu. Ili u SMART sekciji drajva.

Ako je u pitanju HP laptop, ništa ne ne čudi...proizvođači obožavaju da petljaju po sistemu i podešavaju kako oni misle da treba, što najčešće nije optimalno...
 
Pronašao u Magicanu, aktiviran je TRIM, imam još jedno pitanje, primetio sam da su random (iops) brzine nešto niže u odnosu na period pre nego što sam se zezao sa ovim AHCI drajverima:

Annotation 2020-04-25 000901.png
Jel su ovo okej rezultati, poslednji je najstariji, ova prva dva su nakon zezanja sa driverima.
 
Samo da znaš AMD SATA kao i svi drugi (osim NVMe) su AHCI, samo je IDE stariji i sporiji i uvek piše - IDE...
Vrlo, vrlo stara priča...
 
Stigao novi Ubuntu, pa je došlo vreme da i ja uzmem novi disk kako bi postojeći SATA SSD mogao da upotrebim da ubrzam nesrećnu kantu koju ženska koristi. Ploča je relativno skorašnja, pa pošto imam m.2 x4 slot, ajde da ga popunim, valjda bi trebalo da radi.

Prvo što ne mogu da se odlučim je dal da idem na 500 GB ili 1 TB kapacitet. Nisam od onih koji prave bekap interneta i čuvaju nepotrebne stvari decenijama, ali sa druge strane, već imamo video igre koje progutaju preko 100 GB diska, bojim se da u budućnosti ne postane tesno 500 GB.

Da ne pominjem kolika nedoumica počne kad krenem da čitam šta pričaju po netu. Sa jedne strane razmišljam što prosto da ne uzmem Crucial P1 kad ionako u svakodnevnoj primeni neću videti bitnu razliku među njima, 5 godina garancije kao i za ostalo, al sa druge strane gledam ako mi to rikne kao nekad moj prvi OCZ SSD (Sandforce kontroleri slavni po crkavanju), kud i kamo veća muka i danguba nego što je prosta zamena komponente. Silicon Power P34A80 ima super cenu, al neki PC sklapač na Amazonu tvrdi da crkavaju kao ludi, generalno su i deklarisani na brže trošenje od modela drugih proizvođača sa istim kontrolerom i memorijskim čipovima. Western Digital Blue SN550 isto ima jako lepu cenu, al je new kid on the block sa 1.4 NVMe, razmišljam se dal će da mi slaže sa starom pločom. Za sad najviše naginjem ka Adata XPG SX8200 Pro, ali nisam sasvim siguran ni da ploča može da iskoristi tu brzinu, ne znam pouzdano da li m.2 slot na njoj koristi četiri PCIe 3.0 linije sa Ryzen-a ili PCIe 2.0 linije sa B350 čipseta.

Rado bih čuo i tuđe mišljenje.
 
Slot na tvojoj ploči radi u x4 modu.

AKo možeš da priuštiš, uzmi 1TB.

Za trajnost i deklarisane cifre ne brini uopšte, to je i dalje ogroman broj upisa a najverovatnije će nastaviti da rade lepo i kad ispuniš tu cifru. A imaš i garanciju.

P1 će raditi lepo sve dok ga ne napuniš, kad je pri kraju s kapacitetom drastično uspori, urođena mana QLC drajvova. P34A80 je solidan a koliko je nepouzdan ne mogu da komentarišem. SN550 nema šta da traži pored Silicon Powera i AData. Negde je na nivou P1, s tim što nema DRAM cache ali nema ni pomenutu manu QLC drajvova. 8200 Pro jeste najbolji ali i najskuplji, pa zavisi koliko ti odgovara cena.

Pre kupovine, pročešljaj po netu da li neki od ovih drajvova pravi zvrče na Linuxu ili svi lepo sarađuju, za svaki slučaj...

Alternativa za SN550 kao jeftini TLC SSD: Transcend 110S. Alternativa za P34A80 i SX8200 Pro: Transcend 220S. Ako uspeš da ih nađeš, ne znam gde kupuješ...
 
Poslednja izmena:
Samo da znaš AMD SATA kao i svi drugi (osim NVMe) su AHCI, samo je IDE stariji i sporiji i uvek piše - IDE...
Vrlo, vrlo stara priča...
Aha, nisam znao to.
Mene samo zabrinjava što je otvaranje aplikacija postalo sporije...

Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
 
E ne mogu da verujem, ali uspeo sam da izgubim odstojnik i šrafčić za m.2 koji je bio u pakovanju s pločom. Ja sam obično vrlo pažljiv sa tim stvarima, ali evo, prevrnuo sam sve kutije od kompletnog hardvera i nema ih nigde. Da naručim sa interneta morao bih da uzmem ceo paket, 20 evra sve sa isporukom, zaboravi. Jedina nada mi je da ih nađem u nekoj od lokalnih PC radionica, ali to je sve sad garant zatvoreno zbog epidemije.
 
b09f9887c235e2a0059e8aec0f931e7b.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
E ne mogu da verujem, ali uspeo sam da izgubim odstojnik i šrafčić za m.2 koji je bio u pakovanju s pločom. Ja sam obično vrlo pažljiv sa tim stvarima, ali evo, prevrnuo sam sve kutije od kompletnog hardvera i nema ih nigde. Da naručim sa interneta morao bih da uzmem ceo paket, 20 evra sve sa isporukom, zaboravi. Jedina nada mi je da ih nađem u nekoj od lokalnih PC radionica, ali to je sve sad garant zatvoreno zbog epidemije.

To je toliko malo, da sam se ja zacudio koliko je malo kad sam ga uspeo naci trazeci jednom da proverim imam li (dal se zagubio) da nisam mogao poverovati da je tako mali.
Ponovo pregledaj kutiju od ploce, moze da se zavuce "negde iza" sve sa kesicom (u mene bilo u kesici maleckoj) tako da p o l a k o i veoma pazljivo trazis jos jednom (dvaput, triput jer samo iskociti i otkotrljati se nije moglo iz kutije)...
 
To je toliko malo, da sam se ja zacudio koliko je malo kad sam ga uspeo naci trazeci jednom da proverim imam li (dal se zagubio) da nisam mogao poverovati da je tako mali.
Ponovo pregledaj kutiju od ploce, moze da se zavuce "negde iza" sve sa kesicom (u mene bilo u kesici maleckoj) tako da p o l a k o i veoma pazljivo trazis jos jednom (dvaput, triput jer samo iskociti i otkotrljati se nije moglo iz kutije)...

Ma sve sam ispregledao po pet puta, nema pa nema. Znam da je bilo došlo sa pločom, neki mali šrafčići za koje nisam imao pojma čemu služe, ali ne bi ih sigurno bacio, stavio bi ih u kesicu sa ostalim šrafčićima koje čuvam. Čini mi se da je bilo u kesici sa biperom, jedino ako ih nisam primetio da su još tu, pa ih bacio zajedno sa ostalim praznim kesicama nakon majstorisanja.

Zvao sam sve servise u kraju koje sam našao na Google Maps, ili se ne javljaju ili su me ležerno odj3bali. Samo je jedan tip ispao faca, pa pokušava da mi to nađe, nemam pojma da li će uspeti. Što je još gore, nisu ni univerzalni, kaže mi da Asus koristi jedne, a MSI druge. Neverovatno koliko maltretiranja za tu sitnu glupost. Čuvajte ih, ne mogu da se nađu.
 
Dobro je, nađe ga. Nije hteo ni da naplati, ostavih mu dva evra za pivo. Duša mi u nosu, nije mnogo daleko od mene, ali sve uzbrdo-nizbrdo, toliko sam van forme zbog izolacije, da se raspadam. Kad završim sa poslom, da ga ušrafim u ploču, da ih ne izgubim opet. Vidim da većina proizvođača ploča to i rade, ne znam šta je Asus mislio.

Kad sam sklapao ovu mašinu m.2 diskovi su bili skupi i ne posebno dobri, nisam mislio da ću jednog dana hteti da stavim jedan, zato nisam ni znao, ni pazio.
 
Naručio sam Adata XPG GAMMIX S11 Pro, što je u stvari SX8200 Pro samo sa fensi-šmensi hladnjakom. Uzeo sam na kraju 1 TB kapacitet što je realno overkill, ali kad se podeli sa očekivanih 4-6 godina eksploatacije, nije strašno. Računam da će do tada komp zastariti i biti spreman za poklanjanje familiji, a nove ploče će imati novije i brže interfejse u koje ovaj SSD neće ići.

Gledao danas ponudu, budibogsnama, svega odjednom nema, neki navode i po 30 dana za isporuku. Onda bezveze bacim pogled na najveći sajt sa koga nikad ne kupujem, jer su poznati, pa imaju naduvane cene, kad ono S11 Pro na popustu, za 160 evra, isporuka do tri dana. Jeftinije nego slabiji GAMMIX S5 koji im je takođe na popustu, ne znam šta oni razmišljaju, ali sam naručio smesta, dok se ne predomisle.
 
Može na PM gde si ga uzeo? Na IT Svetu je najjeftiniji 180€...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Verovatno u Grčkoj, pošto tamo živi :)
 
Nema veze, uzeo sam A2000 1TB. Hteo sam KC2000, ali ga nije bilo na stanju tamo gde sam uzimao pa su mi ponudili A2000...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
I da podelim utiske sa novim GAMMIX S11 Pro super-brzim diskom. Jednom reči - meh. Na kraju se ispostavilo da su moja očekivanja bila preterana. Na papiru, moj novi disk je jedno 5-6 puta brži od starog, ali u svakodnevnom radu, razlika se vrlo malo oseti.

Boot je jedva malo brži, uprkos tome što sada imam UEFI boot, dok je stari bio legacy, a sada po prvi put imam i ZFS, koji važi za vrlo brz fajl sistem. Ne primećujem neku razliku pri pokretanju aplikacija. Kada instaliram neki paket, vidim da se poruke u konzoli brže izmenjuju i instalacija teče brže, ali razlika nije drastična. Pomislio sam da eventualno imam neki problem i da disk ne radi punom parom, ali ne, benchmark pokazuje reklamiranu brzinu, nema nikakve greške.

Ja ne pamtim da sam u životu uradio upgrade kojim sam manje dobio. Ostaje mi samo da se složim sa ocenom koju su i mnogi drugi po netu izneli, zaista nema bitne praktične razlike koji SSD koristite. Ako već imate SATA SSD, nema nikakve potrebe da ga menjate za m.2 model, ja sam to uradio jer sam hteo da oslobodim stari SSD za drugu mašinu. Ako kojim slučajem još uvek nemate SSD ili sad sklapate novu konfiguraciju, ja bih rekao da idete na NVMe disk jer razlika u ceni u odnosu na SATA diskove je sad već sasvim mala, ali slobodno idite na neki od jeftinijih, sporijih modela, jer razliku u odnosu na skupe modele praktično nećete ni videti, osim na testu.
 
I da podelim utiske sa novim GAMMIX S11 Pro super-brzim diskom. Jednom reči - meh. Na kraju se ispostavilo da su moja očekivanja bila preterana. Na papiru, moj novi disk je jedno 5-6 puta brži od starog, ali u svakodnevnom radu, razlika se vrlo malo oseti.

Boot je jedva malo brži, uprkos tome što sada imam UEFI boot, dok je stari bio legacy, a sada po prvi put imam i ZFS, koji važi za vrlo brz fajl sistem. Ne primećujem neku razliku pri pokretanju aplikacija. Kada instaliram neki paket, vidim da se poruke u konzoli brže izmenjuju i instalacija teče brže, ali razlika nije drastična. Pomislio sam da eventualno imam neki problem i da disk ne radi punom parom, ali ne, benchmark pokazuje reklamiranu brzinu, nema nikakve greške.

Ja ne pamtim da sam u životu uradio upgrade kojim sam manje dobio. Ostaje mi samo da se složim sa ocenom koju su i mnogi drugi po netu izneli, zaista nema bitne praktične razlike koji SSD koristite. Ako već imate SATA SSD, nema nikakve potrebe da ga menjate za m.2 model, ja sam to uradio jer sam hteo da oslobodim stari SSD za drugu mašinu. Ako kojim slučajem još uvek nemate SSD ili sad sklapate novu konfiguraciju, ja bih rekao da idete na NVMe disk jer razlika u ceni u odnosu na SATA diskove je sad već sasvim mala, ali slobodno idite na neki od jeftinijih, sporijih modela, jer razliku u odnosu na skupe modele praktično nećete ni videti, osim na testu.

Pa imao si preterana (pogrešna) očekivanja za tvoje potrebe i verovatno stil korišćenja! :D
Slažem se da za novu konfiguraciju, više nema mnogo cenovne prednosti uzeti klasičan SATA SSD...

On jeste mnogo brži, ALI samo neke aplikacije i metod korišćenja (čitaj opterećenja) mogu da pokažu prednost u brzini. Npr. neka veća baza sa mnogo isovremenih korisnika, VM i sl. Dakle pre bi u nekom Data centru, Radnoj stanici, Serveru i sl. primetio prednost. Tj. najveća realna prednost je u seek time-u i QD a ne u sekvencijalnoj brzini transfera (random i 4K i nije toliko veća za sada od običnog SSD-a, međutim i to će se promeniti vremenom).
Ako si mislio da će Win (Linux), Office, browseri, igre, manje aplikacije pa čak i one za rendering i dr. klasični programi i rad na kućnom PC/Laptopu magično da polete e tu si pogrešio :d, jer njima je još uvek multitreding (ne CPU-a već IO i korišćenja diska) najveće ograničenje jer ga nemaju u sebi tj. čitaj i dalje su koncipirani sa HDD-om u radu, a jedino od čega i mogu da vide korist je acces time a on je gotovo isti i kod običnog SSd-a...
 
Poslednja izmena:
Možeš da vidiš razliku u kopiranju baš velikih fajlova (tipa više desetina GB). Ali za stabdardno pokretanje stvari i igre nećeš videti razliku bez štoperice.
A mogao si lepo da izguglaš malo i otkriješ to pre kupovine, al' gotovo sad...
 
Koji je bolji (sto jeftiniji) m.2 ssd za stavljanje u externo kuciste u obliku fleske i koristenje bas kao fleska?
Da li moze dramless ili je je bolji sa dram-om za kopiranje na i sa njega velikih fajlova?
Koje model bi m,2 ssd ili m.2 nvme konkretno predlozili?
Sto jeftinije a da radi posao u velicini od 500GB ili eventualno 250GB?
 
Poslednja izmena:
Možeš da vidiš razliku u kopiranju baš velikih fajlova (tipa više desetina GB). Ali za stabdardno pokretanje stvari i igre nećeš videti razliku bez štoperice.
A mogao si lepo da izguglaš malo i otkriješ to pre kupovine, al' gotovo sad...

A vidiš, mogao si i ti malo direktnije da odgovoriš onda. Što sam guglao, ja sam i zaključio da je sve to u principu isto i naveo u postu da gledam Crucial P1, ali si ti počeo da navodiš i skuplje alternative. Onda sam malo pogledao reakcije kupaca tih diskova, mnogo njih su bili u fazonu joj što je ovo brzo, Windows mi se butuje za osam sekundi, pomislih možda stvarno ima neke bitne razlike u običnoj primeni.

Dobro, šteta nije velika, plaćali su ljudi nekad mnogo više da naprave RAID 0 koji je donosio manje osetne dobitke nego što je razlika između brzog i sporog m.2 diska. Što ja uvek kažem, nek se nešto i prospe. Moguće da će jednog dana SSD biti bolje korišćen od strane softvera, evo i sledeća generacija konzola dolazi sa SSD, možda buduće igre budu znale da ga koriste. Za sad, bacanje para, čak i programi za video editovanje ne iskoriste do kraja SATA3 magistralu.
 
zeha:

sam sebi si odgovorio,najjeftiniji sata u kapacitetu i formatu koji tebi odgovara.nvme na usb je čisto bahaćenje.
 
DRAM ili dramless ?

A onda po imenu koji modeli?
 
Poslednja izmena:
DRAM ili dramless ?

A onda po imenu koji modeli?

Tebi treba najobičnija USB 3.0 fleška, imaš 256 GB za 30 evra ili manje, eksterni SSD će te koštati 50% više, a ništa nećeš dobiti. Batali.
 
Nazad
Vrh Dno