Šta je novo?

Emmi/Alti reklamacija (FAQ u II postu)

Da li se poklapaju serijski broj kartice i broj sa kutije?

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 
Da pomognem i drugima.ne znam sta ce biti ali iz drustva za zastitu potrosaca kazu da u zakonu nije jasno receno da mora novo da se dobije u reklamciji.ali da u principu obicno ide nova roba u reklamaciji...drugar ce se preko tog drustva zalati i traziti novu grafiku(istu ili skuplju da doplati) ili pare nazad. Nece prihvatiti polovnu grafiku...sta ce biti na kraji ne znam
 
Pazi, imas solomonsko :D resenje - neka mu daju polovnu karticu, ali novu garanciju od 2 ili 3 godine, koliko je vec bilo na toj sto je uginula.
 
Da li se poklapaju serijski broj kartice i broj sa kutije?

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk

Seriski broj, ko to jos gleda, uvek mogu da kazu stiglo bez ambalaze pa mi upakovali. Koliko se secam neke kartice bas tako dolaze bez ikakovg pakovanja.
Kad pravis reklamaciju niko ziv ne upisuje seriski broj, upisuju model koji nista ne znaci, on samo odredjuje model ali npr vrate ti karticu da li ti i po cemu mozes znati
i dokazati da su ti npr. vratili drugu garticu ali istimodel. Ja nisam video u reklamacionm zapisniku da igde pise seriski broj, pise samo model.

Ovo oko zamene to je velika rupa u zakonu ako mogu da ti zamene i daju staru karticu.
 
Isti slucaj je bio kod mene kada mi je crkla 7950 posle 2 ipo godine, hteli u Du***mu da mi uvale koriscenu 7970 sa jos oko 4 meseca garancije, u fazonu "Sta hoces, dobio si jacu graficku"... Posle mog ljubavnog pisma, jedva su cekali da me pozovu i da mi daju novu Asus R9 380 sa 4 GB i nove 3 godine garancije. To ti je uglavnom olos i sljam (cast izuzecima), probaju, pa gde uspe, uspe. A sebi uzmu novu karticu na konto te stare koja je crkla.
 
Poslednja izmena:
te "podvale" winwin radi kada reklamirate nesto sa racunom sa mnogo kartica. Pojedinacne kupce ne zlostavljaju.
 
a kakva je zakonska osnova za to sa novom garancijom? moji iskustvo do sadasnje je da uglavnom se nastavlja reklamacija..jedino ako storniraju i izdaju novi fiskalni racun ide nova garancija....znam da mi je gigatron pre godinu dana dao za 1080 novu 1080ti al jedino se garancija nastavljala...prihvatio sam jer je deal bio skroz posten i dobar za mene (ne znam dal sam mogao i da zavlacim da ide i reset garancije na toj 1080ti)

inace drugar ima 3 grafike na fiskalnom racunu i samo to..nije da je uzet jedan dva ili vec koliko rigova...cak i nije uzeo za rudarenje primarno, nego za neki posao (iako jeste malo rudario, al ko ne bi tada :D)
 
Poslednja izmena:
Tebi je normalno da nesto crkne u 23. mescu garancije, daju ti novo i imas mesec dana garancije na to??
 
te "podvale" winwin radi kada reklamirate nesto sa racunom sa mnogo kartica. Pojedinacne kupce ne zlostavljaju.

To da li je neko kupio jednu ili sto i jednu grafiku nije stvar prodavca.
Da li je rudarila ili blejala u compu, i to nije stvar prodavca.

Kada su za masne pare prodavali grafike i trpali pare u džep nije im smetalo rudarenje, a sad kad se rekalamira onda drugu pesmu pevaju.
 
Evo sta rekose iz drustva za zastitu potrosaca o garanciji:

a kada se dobija novi uređaj nastavlja da teče garantni rok prvobitnog uređaja s tim da se produžava za vreme koje ste bili bez komponente. U veoma retkim prilikama se dobije novi fiskalni račun pa u tim situacijama imate zakonski rok od 2 godine da reklamirate uređaj. No zakon je tu veoma neodređen pa svi rade po svom tumačenju.
 
Budi srecan da ti bilo kako uvaze garanciju i da te ne išutiraju iz prostora, ono, noga u dupe.

Znaš gde živiš? Da se centar grada može preorati po potrebi?

...a ti se nadaš u rudarsku garanciju. O tome odlučuje firma..kakav bre zakon, jel to još uvek važi ovde?
 
Poslednja izmena:
Budi srecan da ti bilo kako uvaze garanciju i da te ne išutiraju iz prostora, ono, noga u dupe.

Znaš gde živiš? Da se centar grada može preorati po potrebi?

...a ti se nadaš u rudarsku garanciju. O tome odlučuje firma..kakav bre zakon, jel to još uvek važi ovde?

ne znam sto si ovako revoltiran i cime..a nisi ni video da nije rudarska oprema. ja licno sam imamo osrednja iskustva, ali NIKAD mi se nije desilo da mi se odbije garancija. Cak mogu da kazem da je Gigatron npr prosto sjajan u resavanju iste..e sad problem je sto su oni solidno skuplji

generalno nisam koristio do sad nikad ono madjarsku garanciju(fanta je kako znam max korektan)...ali ovo da ti se ne priznaje garancije kod nas nije tacna...a istina je da sam ja reklamirao i rudarsku opremu...bas i sad imam jednu grafiku kojoj je skoro otpao ventilator i jednu pro btc plocu koja ne radi ali nikako da stignem da ih reklamiram

ono sto mi je nejasno zasto su ovoliko bas nekorektni prema drugarovoj reklamaciji...mozda alti tj winwin sad pocinje da bas zateze...ne znam
 
ono sto mi je nejasno zasto su ovoliko bas nekorektni prema drugarovoj reklamaciji...mozda alti tj winwin sad pocinje da bas zateze...ne znam

Dali su mu drugi vegu(model mozda bolji zbog hladjenja), ali dali su mu polovnu karticu ocito iz rudnika neku...on se zalio i trazio ili novo(i da doplati akontreba) ili pare a oni ga odbili....i rekli da se zali nadleznim ustanovama ako nije zadovoljan
Nije li ovo ipak trazenje 'leba preko pogace? Ne vidim da su ga ostetili time sto su mu dali ispravnu (mozda i bolju) karticu, umesto njegove neispravne koju je reklamirao i kojoj je vise od pola garancije isteklo.
 
Ja licno nisam vidjao da insistiraju da pola polovna prljava grafika da se uzme(koju nisu ni kompresorom ocistili) u reklamaciji...jesu jednom i meni pokusali takonpolovno nesto da daju.ja odbio i dobio novo...

Ovo je recimo kao crkne ti ves masina i oni ti donesu drugog proizvodjaca ali koriscenu .. jedno i drugo tehnicka roba.ocitno po zakonu nije definisank dobro al je praksa da ide novo u zameni(s tim da se ne dobija nova garancija) i to je korektno po meni...ovo, bas i ne. Pricamo o firmi koja je zaradila milione evre na rudarima i svima nama..nije to crveni krst:)
 
Nije li ovo ipak trazenje 'leba preko pogace? Ne vidim da su ga ostetili time sto su mu dali ispravnu (mozda i bolju) karticu, umesto njegove neispravne koju je reklamirao i kojoj je vise od pola garancije isteklo.

Leba preko pogace, a covek trazi ono sto mu sleduje? Kako je krenulo, ljudima ce biti leba preko pogace ako uopste dobijes nesto za novac koji si dao. Da li bi ti prihvatio da ti neko proda polovnu stvar, po ceni nove stvari? Ispravana je stvar, mada je radila ko zna gde i kako.
 
Ajd da budem jos malo analitican u ovome. Meni ovondeluje da je gazda altija ili njegovi drugari masovno rudarili i rudare.e sad kad je isplativost malo kad neko reklamari oni vade grafike iz rudnika i to vracaju.cak ih mrzi i kompresorom da to ociste.a kutije izgledaju kao da su bile na smetlistu skoro (moje kutiji su u odlicnom stanju a drzim ih u podrumu)...

E to je vec malo nekorektno.
Druga opcija je da gazda otkupljuje jeftine rudarske grafike polovne i da ih daje u zameni u reklamaciji...opet da dodam drugar nje uzeo 6 ili 12 ili ko zna koliko kartica koliko bi uzeo neki rudar...al i da je uzeo 30 komada ne vidim da je ovo korektno bas. Gigatron kaonsto rekoh radi skroz korektno npr. Isto znam i za monitor.rs...kapiram i veci a ostalih firmi...
 
Uzeti u obzir da je sve to od najvece domace firme za maloprodaju. Da su zaradili i zaradjuju ogroman novac...izvinjavam se na vise postova jer kuckam.preko moba.
 
Ja licno nisam vidjao da insistiraju da pola polovna prljava grafika da se uzme(koju nisu ni kompresorom ocistili) u reklamaciji...jesu jednom i meni pokusali takonpolovno nesto da daju.ja odbio i dobio novo...
Nisam video da si to napisao ranije :trust:

Onda neka proba srecu i tuzi ih - sta drugo? :type:
 
ne znam sto si ovako revoltiran i cime..a nisi ni video da nije rudarska oprema.

Ja mislim da čovek nije izrevoltiran, nego postaje svestan okoline oko sebe. Kao u filmu Matriks :) O kakvim pravim se piše na preko hiljadu postova? Svakim danaom ta prava su ovde sve manja, a na papiru sve veća. Da uzmem sebe za primer. Jedna osiguravajuća kuća mi je odredila 5% invaliditeta, druga nula, a treća još razmišlja :) Kome je do poštene garancije neka kupuje u firmi na "A" po većoj ceni, ili kod pojednih Mađara.

Da pohvalim i BS grupu za reklamaciju za TV. Dali su novi, jer je stari prestao sa radom posle 3 dana. Nije plaćena ni poštarina. Kod njih postoji mogućmost cenkanja, mada ne pali uvek :D
 
Poslednja izmena:
Evo sta rekose iz drustva za zastitu potrosaca o garanciji:

a kada se dobija novi uređaj nastavlja da teče garantni rok prvobitnog uređaja s tim da se produžava za vreme koje ste bili bez komponente. U veoma retkim prilikama se dobije novi fiskalni račun pa u tim situacijama imate zakonski rok od 2 godine da reklamirate uređaj. No zakon je tu veoma neodređen pa svi rade po svom tumačenju.

Očigledno da i tamo rade nekompetentni ljudi. Pročitaj zakon o zaštiti potrošača ili svratio u temu iznad ove.

Ide nov garantni rok na deo koji se menja, a na ostatak se nastavlja garancija sa produzetkom vremena koje je uređaj proveo na servisu. Ukoliko je promenjen bitan deo (npr matična i slično) ili se menja cela komponenta, ide nova puna garancija. Zakon je jasan.

Prodavac može da ponudi u zameni novac ili bilo koji model sa ili bez novačane naknade u razmeni sa obe strane (u zavisnosti od vrednosti pokvarenog i zamenskog uređaja). Stvar je u tome što to zaista može biti popravljan uređaj sa 6-12 meseci garancije. Kupac je taj koji odlučuje da li će se sa tim složiti ili ne. Zato je najbolje pri reklamacija odmah naglasiti (i naterati ih da to napišu na reklamacionom listu) šta tačno želite ili ne želite.

Plašim se da je osoba već uzela uređaj i da je time prihvatila uslove koje je postavio prodavac i tu više ne može ništa da se uradi. Jedino ima lufta ako je stiglo poštom (nije znao šta je unutra) ili možda može nešto da se uradi ako nigde ne piše kolika je garancija ni da su dali popravljani uređaj (a da kupac može dokazati da uređaj nije nov i/ili da je popravljan/korišćen).
 
Leba preko pogace, a covek trazi ono sto mu sleduje? Kako je krenulo, ljudima ce biti leba preko pogace ako uopste dobijes nesto za novac koji si dao. Da li bi ti prihvatio da ti neko proda polovnu stvar, po ceni nove stvari? Ispravana je stvar, mada je radila ko zna gde i kako.
Sviđalo se to nama ili ne, tako je kako je. Ako neće tu karticu, a oni mu ne nude ništa drugo, ima sud, pa nek' dokaže da su mu načinili značajnu neugodnost i da je imao materijalnu štetu - https://www.paragraf.rs/propisi/zakon_o_zastiti_potrosaca.html - član 52 :rupa:
 
Evo dodatak...saga se nastavlja.. vraceno je uz pismo koje je advokat napisao.

Dodatno nije dobio bolju karticu...u kutiji polovnoj prljavoj se ne nalazi ta grafika sa kutije nego skroz druga, isto polovna i prljava, istina mozda je produvana kompresorom iako je vidna prasina na kulerima :) sam radnik se nezvanicno slozio da je to nekorektno i da se nada da ce sada to korektno resiti
 
U Emmi u Bul. M. Pupina kupio caddy 12.7 da osvežim neki stariji laptop dodatnim diskom. Ušao u radnju, tražio, prodavac uzeo iz vitrine, doneo do kase, otkucao šta treba i u kesi mi dao sve.
Dolazim kući, uzimam u ruku i odmah osetim da je plastika blister pakovanja isečena. Unutra optički drajv umesto kadice.

Vratih se u prodavnicu, objasnim, vratili mi pare.

Pohvala za brzo rešavanje, mada je iznos mali, a kritika za podmetanje od strane prodavca. Ipak je proizvod u zaključanoj vitrini i pakovanje je vidno otvarano, a ništa od toga mu nije "upalilo lampicu".
Da sam samo uzeo u ruku još u radnji...
 
Očigledno da i tamo rade nekompetentni ljudi. Pročitaj zakon o zaštiti potrošača ili svratio u temu iznad ove.

Ide nov garantni rok na deo koji se menja, a na ostatak se nastavlja garancija sa produzetkom vremena koje je uređaj proveo na servisu. Ukoliko je promenjen bitan deo (npr matična i slično) ili se menja cela komponenta, ide nova puna garancija. Zakon je jasan.

Prodavac može da ponudi u zameni novac ili bilo koji model sa ili bez novačane naknade u razmeni sa obe strane (u zavisnosti od vrednosti pokvarenog i zamenskog uređaja). Stvar je u tome što to zaista može biti popravljan uređaj sa 6-12 meseci garancije. Kupac je taj koji odlučuje da li će se sa tim složiti ili ne. Zato je najbolje pri reklamacija odmah naglasiti (i naterati ih da to napišu na reklamacionom listu) šta tačno želite ili ne želite.

Plašim se da je osoba već uzela uređaj i da je time prihvatila uslove koje je postavio prodavac i tu više ne može ništa da se uradi. Jedino ima lufta ako je stiglo poštom (nije znao šta je unutra) ili možda može nešto da se uradi ako nigde ne piše kolika je garancija ni da su dali popravljani uređaj (a da kupac može dokazati da uređaj nije nov i/ili da je popravljan/korišćen).

Da li ispada da neko moze da kvari grafike u 22-23 mesecu unedogled i konstantno dobija zamenu sa novom garancijom ?
Ne bih rekao....
Ako neko zna neka citira clan zakona koji regulise ovu oblast i objasnjava situaciju....
 
Da li ispada da neko moze da kvari grafike u 22-23 mesecu unedogled i konstantno dobija zamenu sa novom garancijom ?
Ne bih rekao....
Ako neko zna neka citira clan zakona koji regulise ovu oblast i objasnjava situaciju....
Ti pričaš o zloupotrebi i nekom načinu da to sakriješ što je skoro pa nemoguće, a ja o uređaju koji je toliko loše napravljen sa ne može da izdrži ni te 2 godine garancije pri normalnom i propisanom načinu korišćenja.
 
Da li ispada da neko moze da kvari grafike u 22-23 mesecu unedogled i konstantno dobija zamenu sa novom garancijom ?
Ne bih rekao....
Ako neko zna neka citira clan zakona koji regulise ovu oblast i objasnjava situaciju....

Zakon o obligacionim odnosima


https://www.paragraf.rs/propisi/zakon_o_obligacionim_odnosima.html

Produženje garantnog roka

Član 503

(1) U slučaju manje opravke, garantni rok se produžava onoliko koliko je kupac bio lišen upotrebe stvari.

(2) Međutim, kad je zbog neispravnog funkcionisanja izvršena zamena stvari ili njena bitna opravka, garantni rok počinje teći ponovo od zamene, odnosno od vraćanja opravljene stvari.

(3) Ako je zamenjen ili bitno opravljen samo neki deo stvari, garantni rok počinje teći ponovo samo za taj deo
 
Zakon o obligacionim odnosima


https://www.paragraf.rs/propisi/zakon_o_obligacionim_odnosima.html

Produženje garantnog roka

Član 503

(1) U slučaju manje opravke, garantni rok se produžava onoliko koliko je kupac bio lišen upotrebe stvari.

(2) Međutim, kad je zbog neispravnog funkcionisanja izvršena zamena stvari ili njena bitna opravka, garantni rok počinje teći ponovo od zamene, odnosno od vraćanja opravljene stvari.

(3) Ako je zamenjen ili bitno opravljen samo neki deo stvari, garantni rok počinje teći ponovo samo za taj deo

U prevodu....moguca je stavka 2. i to do besvesti....


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Pa ako prodavac prodaje loš proizvod koji ne može da radi 24 meseca, da.
Ja sam gorenje peglu tri puta menjao, svaka je radila par meseci i uvek dobijao novu garanciju.
Posle kupio peglu drugog proizvođača i evo radi bez problema 3-4 godine. Možda je rešenje da prodavac nabavlja i prodaje kvalitetnu robu.
Velikoj većini potrošača je cilj da proizvod radi a ne da se "igra" sa garancijama.
 
Joker moj...ovaj put se ne mogu sloziti u misljenju.....
jednostavno svi mi znamo ljude koji znaju da pokvare npr. grafiku i da se ne vidi nista...
znaci zakon ima manjkavost.....jer mogu da vracaju i Asus ROG kartice par puta ...i ti mu ne mozes nista.... a on konstantno da obnavlja hardware...zar ne ?
 
Nazad
Vrh Dno