Šta je novo?

Quadcopteri (dronovi) za snimanje iz vazduha

Savo. Pričaš o tehničkim podatcima. Pogledaj zrno od objektiva na M i objektiv na P, ono što ne dođe do senzora, džabe bitrate i HDR i sve ostalo. Mislim sve je to dobro ali ako je nešto bolje, onda je bolje. Imam u računaru video i photo sa P, MP, MA. Kvalitet objektiva je najbolje vidljiv na pejzažima u daljini pa kontra svetlo itd. U idealnim uslovima, svetlo iza drona, gimbal pod 45°, visina nekoliko desetina metara, ne možeš napraviti razliku ali kada je teško... Uostalom pogledaj cenu, ako ne grešim, Phantom je najskuplji, pa Mavic pa Air. :)

I naravno, na YT testovima, svaki novi dron je bolji i bolji. I telefon. I auto. I...

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk

Pa ja nisam video da je bolje gde god da sam gledao pa i lično od drugara snimke. Od drugara koj je ako smem spomenuti profesionalni fotograf i živi od toga. P.s. on takodje ima AIR koj je uzeo da mu zameni P3A Baš za stvari gde mu nije potreban P4.

Inace nov P3A je jeftiniji od MP/MA. Jeftiniji ti je P3Se koj ti je u suštini P3 pro ne znam gde si video uopšte cene za P3A kad se više ni ne proizvodi.

Što se tiče novije/bolje. Naravno da ne znači noviji bolje:

1.2/3 F2.8 senzor 40mbit 2.7k
1.2/3 F2.8 senzor 60-100mbit 4k
= ...matematika ...Džaba stavi carl zeiss sočiva na gore ne može jednostavno rezolucija i bitrate igraju ulogu u kvalitetu...


U svakom slučaju ako misliš da je P3A kamera bolja nego na MP/MA ... šta da kažem tvoje mišljenje, ja ću se ipak držati svojih očiju, validnih testova kao i fotografa koj se bavi time [emoji106]

Takodje veličina objektiva nema veze sa kvalitetom slike pre će biti kvalitet sočiva, s9+ recimo koj ima manji objektiv od bilo kog drona uništava MP/MA U fotografiji.

Možeš napraviti objektiv kao kuću ako je veličina senzora 1.2/3 to je to toliki je senzor koliko je kućište je apsolutno nebitno. Ono što je bitno je FI radi primanja svetlosti i kvalitet sočiva, kvalitet nikad nije bio loš na DJI.

Uzmimo za primer da staviš P3A u najidealnije uslove, staviš MP I MA takodje sve jedan pored drugog i ista podešavanja... kojom fizikom je moguće da ima bolji kvalitet slike/video-a kad prosto kamera po sebi iliti čip odgovoran za snimanje pre svega nije u stanju da snima u 4k, drugo bit rate mu je naspram MP 30%+ slabiji treće naspram MA 60% slabiji...prosto je nemoguće.

Dodje na isto kao da mi govoris kamion od 40(mbit) konja i 20 tona(rezolucija 2.7k) ide brže od kamiona od 100(mbit) konja 10 tona (4k) ... prosto nemoguće.
Sva 3 da staviš u 2.7k opet će Mavici biti bolji sa kvalitetom.

Da se kratko dotaknem i dinamike... na oba Mavica je dinamika bolja nego na P3A, posebno kod MA kome je bolja nego i kod MP, automatski ako ima bolju dinamiku bolje i beleži detalje, jednostavno ako 1 kamera lošije vidi dinamiku od druge može imati i 1000 bitrate ako ne vidi te bitrate pada u vodu, problem je što P3A ima lošiju dinamiku.

P.s. skoro sam poredio 2.7k 30FPS 100mbit v.s. 4k 30fps 55mbit ...2.7k kvalitetniji, jednostavno je bitrate kada je senzor isti igra najveću ulogu u kvalitetu.

Mene iskreno zanima da vidim te snimke/slike što imaš, ako imaš 3 snimka sa svakog po jedan pod istim podesavanjima u istom/sličnom vremenu snimljeno u istom okruženju daj uploaduj ih da vidim, iskreno me zanima jer još nisam video snimak koj pokazuje to što ti govoriš.

P.s. nemoj shvatiti ovo kao neku raspravu ili bilo šta slično, daleko od toga, prosto mi nemoguće da shvatim gde si video bolji kvalitet na inferiornijem hardware-u ...možda sam trebao početi odgovor sa glupim pitanjem a to je jesi li gledao snimke na 4k monitoru/televizoru...



Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Naravno da se ne raspravljamo ali opet gledam neobradjene snimke direktno iz Mavica i vadim frejmove i jednostavno mi je nesto lepse na P3A. A inace sam mislio da su P4 skuplji od Mavica, ne P3. Verovatno cu i ja kupiti Air na jesen ali ne zato sto je bolji nego samo sto je prakticniji, ni zbog cega drugog. Ima i Phantom jos prednosti nad Mavicom, obicnim i Air ali dobro.

I pusti brojke, sta su mogli da povecaju na MA, rezoluciju nisu, minuti leta su manji a trebaju im brojke. Znaci ostao je bitrate. Pojacaj, pojacaj ! A secam se moje plazme 42" i 1024 x 768 i kad pustim neki obradjen GoPro snimak sa YT, pitaju jel Full, jeste, kako da nije. Znas li za onu tablicu sa koje razdaljine se vidi da li je TV, HD, Full ili 4K ? Pusti brojke. :)

Par frejmova iz Mavica na idealnom svetlu. Nista narocito...

vlcsnap-2018-06-20-10h42m23s762.jpg

vlcsnap-2018-06-20-10h42m59s807.jpg

I dve moje... (slike, obradjene, ne frejm. ;) )

ff 1.jpg

ff 7.jpg
 
Poslednja izmena:
Naravno da se ne raspravljamo ali opet gledam neobradjene snimke direktno iz Mavica i vadim frejmove i jednostavno mi je nesto lepse na P3A. A inace sam mislio da su P4 skuplji od Mavica, ne P3. Verovatno cu i ja kupiti Air na jesen ali ne zato sto je bolji nego samo sto je prakticniji, ni zbog cega drugog. Ima i Phantom jos prednosti nad Mavicom, obicnim i Air ali dobro.

I pusti brojke, sta su mogli da povecaju na MA, rezoluciju nisu, minuti leta su manji a trebaju im brojke. Znaci ostao je bitrate. Pojacaj, pojacaj ! A secam se moje plazme 42" i 1024 x 768 i kad pustim neki obradjen GoPro snimak sa YT, pitaju jel Full, jeste, kako da nije. Znas li za onu tablicu sa koje razdaljine se vidi da li je TV, HD, Full ili 4K ? Pusti brojke. :)

Par frejmova iz Mavica na idealnom svetlu. Nista narocito...

Pogledajte prilog 253004

Pogledajte prilog 253005

I dve moje... (slike, obradjene, ne frejm. ;) )

Pogledajte prilog 253006

Pogledajte prilog 253007
Znam za tablicu :)

Sve te fotke su super, posebno mi se dopada poslednja, imam u planu da nadjem neku šumu izmedju šume put i da odradim lapo lapo boje šume, to što si ti uradio zahteva znatno više vremena [emoji28], na kraju krajeva opet nam dronovi pružaju mogućnost slikanja + letenja + zabave u isto vreme kao nista drugo ko volinfotografiju. I dalje će biti i ostati pravilo " najbolja kamera je ona koja je sa tobom "

Pre samo nekoliko godina sam maštao o prilazenju nepristupacnim mestima i da ih slikam ...kad ono eto ti obistinilo se :D

Zanimljivo će biti za recimo 4-5 godina gde će moći P4p da se recimo uzme za tipa 200-250€ I svako će moći da ima kvalitet. Tada će verovatno noviji uređaji leteti 1h+ i ko zna šta + biti veoma portabilni što već i sada imamo. Malo kad se zamislim i telefoni su tako počeli veliki i debeli pa krenuli sve manji sa većim ekranima i boljim kamerama. Prirodno je i sa dronovima da budu sve manji a kamere sve bolje + trajanje leta. Brine me samo zakon ...ovi naši nisu normalni ko hoće legalno da ima leteći telefon ...

Kad bi samsung pustio više ove proklete grafitne baterije na tržište da se svi obradujemo [emoji28]

Btw jesi li imao prilike da se poigraš sa ND1000? Planiram da uzmem ND64 zbog zime i ND1000 zbog vode koje baš nešto i nemam u okruženju [emoji24]

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Imam i set filtera, nisam ih stavio ni jednom. :)

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 
Jedna iz centra (šireg) grada :)
2e77cdec711c8e3187a2752309db4cb3.jpg


Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk
 
Pozdrav piloti,
ozbiljno sam fasciniran ovim "igračkama" , a ozbiljno volim i fotografiju (koristim DSLR). Tako da danima čitam ovu temu u potrazi za dronom i čini mi se da sam sveo izbor na neke koji mogu da se kupe kod nas - Syma X5HW ili X5SW (kompleti sa četiri baterije, malo me plaši veličina drona), zanimljiv i manji Syma X56w ili još manji Syma X21 (23) a malopre videh i DJI TELLO (za koji mi se čini da pravi najbolje snimke od nabrojanih). U svakom slučaju molio bih za pomoć pri odabiru ili sugestiju za neki drugi model. Granična cena je oko 150 €, važna mi je autonomija i stabilnost u letu, iole pristojna kamera, mogućnost kupovine delova. Domet mi nije previše bitan, bar za početak, a oni manji dronovi su mi se svideli zbog mogućnosti da lete u zatvorenom prostoru (sobi). Naravno, nikad nisam leteo i potpuni sam laik. Hvala unapred

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Uzmi eachine e011 da se malo naučiš.
Posle možeš Bugs3 (H) sa nekom akcionom.
Posle e011 svakako ćeš moći i Bugs3 da voziš po kući, u suprotnom, uništićeš ga, kući ili napolju.
 
Zanimljiv je i taj malac, mada je previše igračka, ipak sam mislio na nešto malo ozbiljnije

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Pa poenta tih malih ultra jeftinih je da se na njima naučiš, da njih (možda) uništiš, mada je e011 neuništiv, a ne da uništavaš 150€ dron. Kada naučiš sa njim, nabavljaš taj targetovani.
 
Naučio sam ga svakako, nadam se da će mi se svideti ta aktivnost, još kad bude i snimanje...

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Pa ako si naučio da letiš, onda valjda znaš da li ti se sviđa ta aktivnost.

U svakom slučaju, uzmi neki koji nosi akcioni kameru, jer su ti koje si gledao svakako očajni po pitanju kvaliteta slike, pogotovo za nekoga ko ima dlsr.
 
Naručio, greška u pisanju

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Ljudi u koju klasu dronova, imajuci u vidu Pravilnik o bespilotnim vazduhoplovima, po vasem misljenju spada Dji Spark? Da li i on podleze rigoroznim pravilima o najavi leta, osiguranju, itd?
 
Jel postoji neka jeftina varijanta da se sam sklopi dron?
Znaci posebno kućište, posebno ploča, motorici i daljinac?

Ne interesuje me nikakav napredni model već jeftini čisto bih voleo da ga sam sklopom i da mogu da mu sam menjam delove.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Malo prebrzo si ga vozio ali ako si lepo naplatio, taman. [emoji23]

Sent from my Redmi 5 Plus using Tapatalk
 
Uh... Pa moraces da uradis nesto po tom pitanju da bi mogao da izvlacis maksimum iz snimaka :trust:
 
@Sava

Jesu li ovo novi tisi propeleri na Mavic Pro ili novija verzija drona koja dolazi sa istima?
 
Posto vidim da se ponovo aktuelizovala tema, jel mislite da je kupovina Sparka kao malo ozbiljnijeg drona dobra kupovina? Verovatno bih ga dobio iz USA tamo na jesen, tamo je fly more combo trenutno 549$, generalno i ne bih gledao nesto sto previse prelazi tu cenu...hvala unapred :)
 
Nazad
Vrh Dno