Šta je novo?

Asus ROG Swift PG278Q G-Sync - 144Hz i 1ms odziv

AMD nudi nesto sto lici na g-sync, i nista vise od toga. Da vredi 100e vise monitor sa g-sync modulom, ne vredi, da je vrhunsko neprikosnoveno resenje to jeste, tako da ko ima i moze sebi da priusti nema sta da razmislja, g-sync monitor 144hz je idealno resenje, za sada 8bit TN panel, a videcemo kakvi ce da budu ovi ips. Mozda se povecana hercaza u odnosu na 60hz standardnih lose odrazi na prikaz, pa to bude nesto blize losim TN panelu nego dobrom ips panelu...
 
AMD FreeSync je isto što i nVidia G-sync. Dakle, ne samo da "liči", već rade isti posao, odnosno tehnologija ima isti efekat.
U pitanju je tehnologija adaptivne sinhronizacije između VGA i monitora.
 
I taj standard je otvoren za razliku od G-Sync. Što u prevodu znači da će ovo da propadne.
 
@ Marcus
Misljenja sam da ima razlike u korist G-sync-a, ali videcemo i to uskoro... Meni je sve jedno posto preferiram Nvidia graficke karte jer su zadnjih par godina bolji i kompletniji proizvod, tako da je za mene jedino resenje G-sync.
 
Sem uglova gledanja jel imas jos neku zamerku ? Sedim vec mesec dana pred ovim monitorom i ne mogu da mu nadjem manu, sem uglova gledanja, sto meni i svakome ko zeli monitor iskljucivo za gaming ne bi trebalo da bude bitno... Ako cu da gledam film sednem ispred tv-a velike dijagonale jer to je pravi dozivljaj, kao sto je ovaj monitor dozivljaj za sebe u igrama. Mada mogu i filmovi da se gledaju na njemu, cak mi je i slika bolja nego na televizoru, samo mala dijagonala za gledanje u drustvu :)

Generalno uglovi gledanja su mu katastrofalni. Ali dobro to je TN ne moze se tu ocekivatiu nista bolje, i boje su tipicne za TN. Sve u svemu previsoka cena za te pare.
Pa nije jedina zamerka meni je dovoljno sto je TN a to je najgora mana. Sve je to lepo sto je brzo sto ima tu rez koju ima, kvalitetan je do perfekcije, ali TN je TN.
 
Meni je recimo prednost sto je TN. Nema odvratnog IPS glow-a od koga sam pobegao, koji je posebno izrazen u tamnijim scenama i kada se gleda sa strane. Meni je IPS monitor toliko zamarao oci da sam osetio olaksnje kada sam presao na ovaj. Boje su identicne. Inace sedim pravo ispred monitora i nemam nikakvu potrebu da ga gledam sa strane ili odozdo. 120-144 Hz je milina gledati, makar samo kursor misa kako klizi. Uniformnost slike je fantasticna, nema nikakvog probijanja svetla. Sto se mene tice nema ni jednu manu a mnogo prednosti.
 
^
Ja to jednostavno ne mogu recima da opisem... Nije mi jasno kako ljudima ne smeta IPS glow, pa to je nesto najodvratnije. Kada su tamne scene u nekoj igri, ili tamna pozadina na desku, to tako isijava da je to strasno, a na 30' ekranu, e tek je to ****** nevidjeno. Svojevremno sam vratio dva dell 30' monitora misleci da je defaktan panel, medjutim svaki sledeci koji smam probao kod uvoznika u njihovom servisu bio je isti. Citao sam o tome na netu, nesto malo, nisam moga ni da pretpostavim da to moze toliko da mi smeta. TN moze da ima malo odksakanja u prikazu po ivicama, to samao imao sa predhodnim monitorom, moze imati i malo losije boje, Asus VG278HR je imao losije boje od ips-a, i prelazi izmedju nijansi su bili losiji, gledano odozdo na gore slika je bila sve tamnija, ne nesto preterano ali moze da se primeti, to su sve neke standardne mane TN panela sa kojima sam se do sada sretao. Ovaj monitor kod mene ima jednobraznu svetlu sliku prijatnu za oko sa lepim i istim bojama kao ips sa kojim sam ga poredio, o tome kakvo je uzivanje raditi nesto pri osvezenju od 144hz da i ne govorim.
 
Jedino me nervira sto nisu uradili kao benq, da su dali mogucnost, da mozes jos jedan izvor bar da prikljucis, bar jedan hdmi, stekare, ali nema veze cekam ja jos koji mesec da padnu cene malo i da izdje jos koji model. pozdrav i neka te sluzi jos dugo i kvalitetno.
 
Hvala... Mozda je to za nekoga mana, ja licno nemam potrebe za jos jednim prikljuckom, tako da je ono sto nudi ovaj monitor za moje potrebe maksimu i bolje od ovoga ne treba, a ako se pojavi nesto realno bolje, ce kupimo i to :p
 
Ni meni ne treba jos jedan prikljucak. Ne postoji nista bolje niti je u najavi tako da uzivaj sluzice nas dugo dugo. Velicina je savrsena, probao sam vece i ne odgovaraju mi. Rezolucija je savrsena, nije sitno kada se cita a za igre taman dosta lepse nego 1080p. 4K je preterana rezolucija za monitore ove dijagonale.
 
Nije preterana rezolucija, samo je trenutno nemoguća za igranje, tek za dve generacije grafičkih,
će verovatno sići na nivo i srednjeg segmenta, i da high-end se ne muče mnogo s njima.
 
Bice to jos duze, dok i konzole dostignu taj nivo da mogu da guraju 4K.
 
Da da, konzole diktiraju gotovo sve. Naslovi se optimizuju za hd rezoluciju, sve preko toga pitanje je kako ce raditi kada se portuje na pc. Proizvodjaci tv-a nemaju vise sta da ponude pa guraju pricu sa uhd televizorima a samim tim i monitorima.
 
Da da, konzole diktiraju gotovo sve. Naslovi se optimizuju za hd rezoluciju, sve preko toga pitanje je kako ce raditi kada se portuje na pc. Proizvodjaci tv-a nemaju vise sta da ponude pa guraju pricu sa uhd televizorima a samim tim i monitorima.

Hvala Bogu, tako i cela tehnoloska inudstrija i funkcionise. Svakih par godina se ponudi novi standarad, koji postane polako prihvacen i "must have". I tako sve sto se prodalo tj kupilo mora da se zameni i u krug. :) Samo pogledajte ranije kako je bilo i na koliko godina i zasto su se menjali televizori. Al dobro, kako napreduje tehnologija tako i guranje od strane proizvodjaca..
 
Sto se tice dodatnih prikljucaka, koliko znam, G-Sync jedino moze da radi preko DisplayPort-a, pa sa te strane je sasvim logicno da ih nema vise.
 
Monitor po opisima i specifikacijama je bruka/loodilo, nešto se razmišljam da čim naštekam malo pare višak para da ga kupim, ali nekako mi je mnogo davati ~900€ za gaming monitor pred kojim bih 10% vremena gledao u igre a ostalo vreme u tekst i kodove.
Veličina i rezolucija mi je preko potrebna, ghosting u igrama nikad nisam video jer od kako sam kupio prvi TFT uvek je bio sa 2ms odzivom (i ako je to malo više jer je G2G a ne B2B), sad me odbija kod IPS ova priča o glow-u i ako kući uveče koristim f.lux da manje zamaram oči još mi dodatno fali da mi svetli monitor, a kod TN panela me samaraju uglovi gledanja jer moram da se nameštam 3 sata kad gledam film iz kreveta.

Interesuje me kolko često se vidi taj ghosting na IPS panelima, uglavnom igram single player RPG-ove, znači ništa blizu brzo kao što je CS:GO, BF4 i ta ludila?

Ne znam kakav je cena običnih 24" TN 1440p monitora ili uglavnom dominiraju IPS verzije, možda mi je to bolje rešenje i neki jeftiniji LCD TV?

A i kasnije ova G-Sync tech. će biti jeftinija kad to malo zaživi i dobije zdravu konkurenciju, isto kao što su SLI ploče bili dosta skuplje.
 
Poslednja izmena:
E kad bi ovako nesto izaslo, samo sa IPS panelom..... koliko li smo daleko od toga.....
 
Ja kolko sam ispratio do sad, pojavili su IPS-ovim sa visokim osvezenjem - 144Hz, ali i dalje sa slabijim odzivom od oko 5ms.
Nisam do sad video u najavi IPS sa odzivom od 1ms, kao ovaj monitor?
 
A zbog cega ti treba na ovakvom monitoru IPS panel ?
 
Pa da bi umesto za jednu svrhu, postao multi-purpose monitor. Međutim, neće IPS skoro ispod 5ms.
 
Boje su identicne sa IPSom, kalibrisi ga ako ti znaci nesto i sedi pravo ispred njega + nema IPS glowa = multi-purpose monitor.
 
Citao sam da je ovo TN panel, ali prilicno poboljsan u odnosu na ostale, nego nesto bas ne verujem da su boje na nivou IPS panela.
Viewing angle mi nije bitan, tako da to nije faktor, ali mislim da je preskup ovaj monitor, kao i sve iz ROG serije.
Necu dati vise od 400 dolara za monitor, pa kad cene dodju na prihvatljiv nivo, videcu sta se najvise isplati.
 
Imao sam IPS pre ovog, mogao sam da uporedim jedan pored drugog pa znam sta pricam. Oni koji kupuju ovakav monitor znaju za sta ga kupuju i za sta je napravljen. Zbog boja ne, iako su kao na IPSu. Ako ti je preskup to je druga prica za 400 dolara IPS, 144Hz, 27' 1440p i G-Sync nacekaces se dugo.
 
Znam i ja za sta je napravljen, ali ne vidim da to i izbliza opravdava cenu od 900 dolara, ali svako ima svoje misljenje.

Ne trazim g-sync, posto imam amd karticu, 27' 2k sa 144hz osvezenjem, i 5ms ce me za sad zadovoljiti.
Takvi monitori dolaze vrlo uskoro i verujem da ce im cena do kraja godine biti oko 400$
 
U2515 nije 144Hz IPS monitor već klasičan 60Hz, nisi pratio priču :)
 
Nazad
Vrh Dno