Šta je novo?

Linux Mint 17 Qiana LTS

Kazi mi koji CPU to imas posto je grafika integrisana u njega? Ja imam G3220 i mogu ti reci da je mnogo bolje i stabilnije radila od ove sugave AMD HD7770 i ako je slabija jer su Open Source drajveri radili i u igrama sasvim solidno, dok sa AMD ni da bekne.
Sad sam video da imamo isti CPU u Moja Masina kod tebe, ako je taj opis tacan? Ta grafika inace odlicno radi na Cinnamon okruzenju u Mint 15 i 16 verziji. 15 sam kratko koristio a 16 je radio sasvim ok.
 
Пошто је проблем са KWin менаџером, скоро сигурно ће да буде проблем само са КДЕ а не и са осталим. Опет сам искључио све десктоп ефекте и нема брљања. Пробаћу и Цимет а ако те не мрзи, а имаш места на харду, ајде и ти пробај неки КДЕ па да видимо да ли сам јединствен случај. ;) Таман је КМинт и званично објављен.
 
Зашто да вадиш графичку? Само у биосу подеси да је интегруша приоритет.

Пробао сам малопре Цимет и кренуо да инсталирам стандардне програме али не иде. Кад навикнеш на луксуз, онда су остала окружења танка и фали ми пола онога на шта сам навикао. Ипак ћу прво да пробам КДЕ са искљученим десктоп ефектима, до сада није пукла графика када су искључени а није ми нека штета и да не раде. Без свих тих ефеката је КДЕ и даље богатији него пун Цимет или остали.
 
Nisam siguran da tako moze, ajd probacu sutra posle posla, radim ceo dan krastavac, kolega otisao na odmor pa sve palo na mene. Ne znam sta toliko nedostaje u Cimet okruzenju, sta to koristis pa nemas? Mislim, meni treba za osnovne stvari a volim cimet okruzenje jer ne moram nesto mnogo da podesavam da bi radilo kako treba. KDE je inace dosta teze i zahtevnije graficko okruzenje od Cinnamon-a, a o Mate da i ne govorimo. Generalno logicki gledano, jedino da je noviji kernel problem pa ta grafika iz G3220 ne radi ok zbog drajvera ali je to malo verovatno. Ja da sam na tvom mestu uradio bih i jedan Memory test za svaki slucaj jer to je memorija koju koristi CPU i za grafiku pa mozda tu lezi problem. Stvarno najmanje sumnjam na Intel grafiku jer ona ima najbolje drajvere na Linux-u.
 
Кад навикнеш на КДЕ, онда је све празно. ;) Шта знам, нешто не ваља, нешто прави грешке а сад ... ево КДЕ без десктоп ефеката ради нормално. Да ли је неко брљање у кернелу или где већ, то ми се није дешавало са Ати х1600 графичком, не дешава се ван КДЕ или на њему без ефеката па мислим да није хардверски проблем него се нешто судара. Овако се то пријави:
Kod:
јун 20 09:50:33 archi kernel: [drm] stuck on render ring
јун 20 09:50:33 archi kernel: [drm] GPU HANG: ecode 0:0x87d3bffa, in kwin [790], reason: Ring hung, action: reset
јун 20 09:50:33 archi kernel: [drm] GPU hangs can indicate a bug anywhere in the entire gfx stack, including userspace.
јун 20 09:50:33 archi kernel: [drm] Please file a _new_ bug report on bugs.freedesktop.org against DRI -> DRM/Intel
јун 20 09:50:33 archi kernel: [drm] drm/i915 developers can then reassign to the right component if it's not a kernel issue.
јун 20 09:50:33 archi kernel: [drm] The gpu crash dump is required to analyze gpu hangs, so please always attach it.
јун 20 09:50:33 archi kernel: [drm] GPU crash dump saved to /sys/class/drm/card0/error
јун 20 09:50:35 archi kernel: [drm] Enabling RC6 states: RC6 on, RC6p off, RC6pp off
lines 1249-1313/1313 (END)
Значило би ми да се неко са Интел интегрушом, нарочито ако је G3220 и неки КДЕ линух, јави па да видим да ли сам једини. Онда бих већ могао да сумњам у хардвер, бар у ове три нове компоненте.

Теоретски, можда брља неки од програма јер на сваком линуху инсталирам све исто ... могао бих да пробам неку чисту инсталацију без иједног додатног програма па да мало и то пробам. Сад се више и не сећам како ми је брљао нови КМинт, сећам се да је било одмах по инсталацији али да ли баш одмах или сам нешто додао па се рестартовао ... имам довољно места па ћу ујутру или поподне да пробам.
 
Да, мада може било који новији. Брљају и Арчи, Кубунту, КМинт ... најновији са фул апдејтом/апгрејдом. Поподне ћу и ја да пробам потпуно нову инсталацију али без неких програма, могуће да неки од њих хоће нешто прљаво да изведе па збуни графику. Не би било лоше да имаш пред очима неки сат са секундаром па да најлакше приметиш када стане, овако би требало да процењујеш зашто је упорило ... мада искочи оно прозорче и опстане неколико секунди.

Хм, пар дана имам неке проблеме са језичком подршком, код апдејта пријављује да је нешто забрљано са ланг подешавањима. Десило се на КМинту али и на једном Кубунту 14.10 ... резултат је да рецимо Крусејдер не приказује наша слова него куке ... то мора посебно да се испита. Тако је то кад постоји свакодневни апдејт па прође свашта. Мораћу да променим правила и да смањим то, биће довољно и на две недеље.
 
Probaj KaOS, isto baziran na KDEu.
 
calexx probao i crash odmah jos u live rezimu:
crash-kde.jpg


Prebacio na Intel kako si mi rekao i odmah posle 20 sekundi pukao. Definitivno nije do tvoje masine vec KDE okruzenje ima neki problem sa ovom grafikom i kernelom koji koristi.
Inace KDE mi je skroz odbojan, ne snalazim se uopste, valjda sam previse navikao na Windows i Cimet pa mi sad nesto drugo ne ide. Probao danas malo i Mate, on mi vec odgovara kao i LXDE okruzenje.
 
Ја мислим да је проблем mesa. Пробајте да је ажурирате
Kod:
sudo add-apt-repository ppa:xorg-edgers/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get dist-upgrade
.

Може да вам покрши систем. Не преузимам никакву одговорност.
 
Očigledno ništa drugo nije problem nego Intel drajver, obzirom da tih problema nema sa amd i nvidia, korišćenjem kde i mese.
 
Пробајте да промените рендер са OpenGl-а на Xrenderer. Ако ради како треба, меса је у некој колизији са интеловим драјверима, и то би требало да буде исправљено у новијој верзији. Не кошта вас много да пробате.
 
Шта знам, годинама трошим КДЕ са Ати картицом и није било овога, сада сам прешао на Интел интегрушу и сваки КДЕ пуца. Распитивао сам се још негде и колико видим ово уопште није ново и не зна се када ће да буде решено. :( До сада се само PCLinuxOS држао али сам га кратко пробао а што се преласка на Xrender тиче ... са њим не ради неколико ефеката на које сам навикао па ми је лакше да их искључим и оставим како је било.
calexx probao i crash odmah jos u live rezimu:

Prebacio na Intel kako si mi rekao i odmah posle 20 sekundi pukao. Definitivno nije do tvoje masine vec KDE okruzenje ima neki problem sa ovom grafikom i kernelom koji koristi.
Inace KDE mi je skroz odbojan, ne snalazim se uopste, valjda sam previse navikao na Windows i Cimet pa mi sad nesto drugo ne ide. Probao danas malo i Mate, on mi vec odgovara kao i LXDE okruzenje.
Колико год била лоша, ова порука ме је обрадовала. ;) Сад остаје да чекам решење а са искљученим десктоп ефектима већ 2-3 дана није било пуцања ... можда неки прљави ефекат прави проблеме??

Ја сам пре неку годину форсирао гномета и остале из сличних разлога и онда решио да опет пробам КДЕ. Мало је трајало док сам се привикао а сада је тако просто и више никако не бих могао да се вратим на она мазохистичка окружења. Где се не сналазиш? КДЕ има проблем у томе што све има сто пута више опција од осталих и онда може да се залута. Кад се мало навикне, нема повратка. :)


Да се вратим на тему, јуче сам пар пута инсталирао КМинт и наишао на крупан проблем. Нисам сигуран да је до њих јер мислим да се то десило на још неком КДЕ али ћу то морати да проверим. Елем, када почнем са подешавањима, за земљу поставим Србију и све ради ОК. Када то урадим на КМинту, после рестарта пријављује проблеме са неким подешавањима а успут брља са нашим словима. Рецимо Double Commander и Dolphin добро показују наша слова али Крусејдер тотално брља. Код сваке инсталације се појављује упозорење да нешто не може да одради. Чим вратим на USA, све се нормализује али нека подешавања више нису како бих хтео. Пробај то па да видимо резултат. На харду имам и пар Кубунту инсталација и код једне је мислим слично али друга ради ОК. Требало би да набацим једну чисту Кубунту инсталацију па проверим да ли ће да забрља.
 
Јутрос је стигао неку меса апдејт (на Арчију али је сигурно да ће и остали да добију, касније ћу да проверим) па сам укључио ефекте и чекам да видим како ће да прође.

Већ сам поменуо, десило се на новом КДЕ Минту, дешава се на Кубунту 14.10 дневној верзији (данас би требало да изађе прва алфа па ћу да пробам) као и на NetRunneru који је скоро изашао ... када инсталирам све и променим земљу на Србију па рестартујем, пуца неко подешавање и на терминал команду locale али и код сваке инсталације и слично опет пријави те проблеме. Кад будем стартовао КМинта, преписаћу. Ако вратим на земљу која је била при инсталацији (УСА) онда нема тих проблема али нема ни неких локалних подешавања на која сам навикао. Јуче сам инсталирао КМинт пар пута па NetRunner па Кубунту 14.10 и сви пуцају. Онда инсталирам регуларни Кубунту 14.04 и код њега је све у реду. Арчи нема тих проблема. Изгледа да је мало забрљано а ако неко има инсталиране поменуте верзије, нека проба па да знам да није само код мене. :)
 
A što ne probaš da promeniš renderer sa opengl na xrenderer ?
 
Мењао сам али XRender у односу на OpenGL је скоро па исто што и овај без ефеката. Кад пребацим, ваљда ниједан ефекат не ради па онда и нема неке вајде.

У међувремену сам пробао са укљученим ефектима и пуцало је само тако, џабе био меса апдејт па сам опет искључио поменуте. Нема везе, чекам даље.

Више ме занима брљање са локализацијом.
 
Да, али, колико је мени познато, изцртавање прозора нема везе са исцртавањем унутрашњости прозора.
 
Više sam mislio kao probu, ne košta ništa a barem bi u tom slučaju znao da li je do Mese ili nije.
Nisam znao da efekti ne rade sa Xrender.
Meni ipak to izgleda kao drajver problem, jer da je do Mese ili KDE-a i druge graf. karte bi imale problem.
Barem ih ja nemam sa open source radeon drajverima, dakle sa Mesom i KDE-om, pritom imam maltene sve efekte uključene.
 
Možda šopam, nisam redovno pratio temu ali Intelov drajver je pravio problem na KDEu pre nekoliko dana. Downgrade paketa je rešio problem.
 
Ја сам процесор па и интегрушу графичку узео пре пар недеља и пробао на разним КДЕ, и нови и стари пуцају па би ми било мало превише да тражим који старији пакет ради а и чини ми се да ово није баш нови проблем. Јутрос сам инсталирао Кубунту 14.10 алфа 1 и чини ми се да се за пар сати пробе није десило ништа лоше па ћу опет да пробам.
Barem ih ja nemam sa open source radeon drajverima, dakle sa Mesom i KDE-om, pritom imam maltene sve efekte uključene.
Нема код других, негде у вези Интела је проблем а сада ... драјвери, кернел, нешто слично ... то остављам њима да среде. Иначе и даље имам онај комп са старом ати 1600х графичком и ту ради без грешке.
 
A temperatura?
 
To ti je zbog grafičke kartice, verovatno je amd u pitanju, treba da omogućiš DPM u kernelu i onda bi trebalo da ti temperature spadnu na normalu.
Ili stavi Catalyst.
 
Sa catalyst obično i nastaje problem
 
Calexx probaj da stavis stariji kernel, nesto pre 3.13
 
Nazad
Vrh Dno