Šta je novo?

Fractal Design Define XL R2 Black Pearl

6 ventova u tom kucistu nece nikad da dodje na maksimalno,ili nema potrebe da se panje do kraja,na to sam mislio.
 
Razmatram kupovinu ovog kucista sa 5 ventilatora silent series r2 140mm.

Da li postoji neko bolje u ovom rangu za 100eu,sa boljim hladjenjem,cable managmentom itd ?

Da li mnogo zaostaje za novijom verzijom R5 ?

I kakvi su ovi ventilatori sto dolaze uz kuciste?
 
Poslednja izmena:
kao case fan,fractal je dobar.za sve ostalo ipak treba ozbiljniji vent.odlicna su to kucista,ali ipak sa akcentom na tisinu vise nego na protoh vazduha.sve u toj klasi je manje vise okej,sa par izuzetaka,i onda do izrazaja dolazi ukus i specificne potrebe.
 
Dvoumim se izmedju ovog kucista i Define R5 (ili mozda neko trece ako imate predlog?).

R2 XL sa 5 fabrickih ventilatora kosta 100e,a R5 sa 2 fabricka ventilatora kosta 120e i dok se dokupe jos 3 komada od 15e,izadje 165e sa 5 ventilatora sto mi je previse.

Neko ko ima iskustva sa oba kucista,neka mi kaze koja su poboljsanja na R5 u odnosu na R2 XL?

Ono sto sam mogao videti po review-ima za R5 je lakse vadjenje donjeg filtera,vrata se otvaraju na obe strane,SSD se mnogo lakse montira iza ploce i to je to od glavnih prednosti ?

Zbog budzeta mi R2 XL vise odgovara,ali ako je R5 za klasu bolji,isplati li se onda skupiti jos para i pazariti ili ne ?
 
Oba kućišta su kvalitetna, a R5 ima nekih poboljšanja jer je izašlo poslije. Lakše se vadi filter za prašinu, bolja mjesta za ssd ... ali generalno sve je to vrlo slično.
Ja sam imao XL i prodao sam ga jer sam promijenio računarski stol i treba mi manje kućište, pa ću vjerovatno uzeti R5 također.
Napisao si da R2 XL dolazi sa 5 fabrickih ventilatora, ja koliko znam da dolazi sa 3 - jedan naprijed, jedan pozadi i jedan na dnu (kod napojne). R5 dolazi sa dva (jedan naprijed i jedan pozadi).
Sve je to vrlo slično, tako da bilo koje uzmeš nećeš nešto pogriješiti. Stvar je ličnog izbora tj. šta će ti više da odgovara. Kao što sam rekao, ja ću evo sa XL preći na R5, jer nemam dovoljno prostora za full tower.
Također na forumu k4zn4 prodaje R2 XL, ako ga nije već prodao.
 
Poslednja izmena:
Da,na njegovo kuciste sam i mislio kad sam spomenuo 5 fabrickih ventilatora i cenu od 100e.

U slucaju da se oba hdd cage-a uklone radi boljeg protoka vazduha,jel se mogu hdd i ssd namestiti nekako u 5.25",dolazi li uz kuciste neki takav adapter 5.25 na 3.5?

Ili postoji neki drugi nacin instalacije hdd i ssd?

Prostor za kuciste mi nije nikakav problem,imam ga gde drzati.
 
Koliko znam uz kućište ne dolazi takav adapter, ali možeš kupiti isti i to montirati bez problema.
Ne znam da li ima gdje kupiti po domaćim prodavnicama, ali ima na ebayu (5.25" to 2.5" SSD/Hard Disk Mount Bracket Rack).
Također pogledaj youtube.
 
Poslednja izmena:
Kako si zadovoljan hladjenjem komponenti i koliko ventilatora imas u kucistu?

Ja trenutno imam kuciste od 5e,najobicniji kinez bez mogucnosti ikakvog ventilatora,a imam i i5 4690k klokovan i gtx 970...da li bih mogao ocekivati 10c manju temperaturu pri loadu sa recimo 5 ukljucenih ventilatora ?
 
Dobro je hlađenje. Ja sam sebi držao samo 2 naprijed kao intake i jedan pozadi kao exhaust, nisam nikada imao problema sa visokim temperaturama.
Sa tih 5 ventilatora stavi: 2 naprijed da upuhuju, jedan pozadi da ispuhuje i 2 gore da ispuhuju.
Imaš i opciju za jedan dole kod napojne da upuhuje (ili kombinuj ta dva - jedan gore da ispuhuje i jedan na dno da upuhuje), a drugi otvor gore zatvori - uz kucište dobiješ dva obložena poklopca(silent) za gornje otvore.
Također možeš i jedan na side panel, ali ja to ne bih, ipak bi ovo trebalo da je silent case.
Za tih 5 ventilatora, preporučio bih ti da nabaviš i fan controler za 5-6 venilatora i sve stavi na najniže obrtaje. Dobro će ti hladiti a bit će tiho. Ti NZXT na linku su sasvim dobri - Sentry Mesh je za 5, a Sentry Mix 2 za 6 ventilatora.
 
Poslednja izmena:
taj intake na podu je medju korisnijim,ali u tolikom kucistu nece imati nikakav intake previse uticaja,posto je tolika zapremina u pitanju samo je bitno da se obezbedi konstantno strujanje vazduha,tesko ma kakav hardver da se ubudzi ce stvari postati pretople.ako se izbace oba kejdza (a posto je 5,5" bej toliki nema razloga da se ne ulozi u 2-3 sa 5,5" na 3,5" inca i sve izmesti tamo) dva prednja 14cm intejka i eventualno jos jedan 14cm exaust na plafonu su sasvim dovoljni ako nije multi GPU setap u pitanju.

ako jeste,koristan bi bio intake na podu,i ja licno bih (kao i sto jesam) stavio najpotentniji vent tu i malo ga odvrnuo.meni je titan kukri 12cm na 1300rpm na kojima nije smetao a gurao je poprilicno vazduha mnogo pomogao kod 280x cf-a i to na sadasnjoj ploci gde je svega prostor od 1 pci-e bio izmedju karti.poredio sam i sa ventom montiranim na stranici koji je manje vise direkt duvao preko karti,ali se pravio dzep izmedju napajanja i donje karte i stvari bi postale prevruce posle nekog vremena tamo.

u sustini,ispotovati fiziku (hladan vazduh na dnu - intake,topao na vrhu - exaust) i sa tolikom zapreminom nece biti nikakvih problema i moci ces da iskoristis svo dampovanje zvuka u kucistu,koje je sva i poenta istog.cak se kladim da ako nije multi GPU setap na vazduhu i/ili ekstreman klok nekog proca sa ogromnim tdp-om isto na vazduhu u pitanju da nece biti potrebe i za exaust-om na plafonu,tj da ce stock zamisljen config ventilatora biti dovoljan - 2x14cm napred i jedan na zadnjoj strani.
 
OK,hvala na pojasnjenjima.
Nije multi gpu u pitanju,nego jedna gtx 970 g1 gaming sa odlicnim hladjenjem,ali haswell i5 4690k klokovan je dosta topao.
Radi na 4.4ghz i 1.185v i pri sobnoj temperaturi od 18-20c dostize i do 60-65c...verujem da ce tokom leta ici i preko 70-75,a s obzirom da sam nasao ovo kuciste,zato i razmisljam da ga uzmem i resim problem hladjenja na duzi vremenski period.
 
Da ja sam imao stock config: 2x14 naprijed i 1x14 pozadi. Kao što rekoh, nisam imao nikakvih problema sa temperaturama.
 
mislim da je overkill sto se tice hladjenja,a i 75c je odlicna temperatura za klokovan nelapovan haski,ne bih se ja oko toga brinuo.u prevodu i obican r4 ili r5 bi ti zavrsio posao,a ispali bi te isto.e sad,ako postoji sansa da ikad odes na multiGPU na vazduhu big tower je skoro pa obavezan,ja sam imao 7 ventova ukupno u mid tower kucistu (seidon u push/pullu) i bio sam na granici da mogu da zatvorim stranicu.u tom slucaju r2 xl je odlicno resenje za taj novac,ako ne i ponajbolje.
 
R4 ne mogu da nadjem,izgleda je povuceno iz prodaje,a i pored modernijeg R5,ne bih ni razmatrao R4.

R5 kod madjara nov kosta 120e sa 2 ventilatora.

R2 XL polovan u odlicnom stanju kosta 100e sa 5 ventilatora.

R5 ima neka zanimljiva resenja koja mi se svidjaju,ali bih morao dokupiti koji ventilator,pa bi me izaslo cak 50e skuplje nego R2 XL.

Ima cak i Define S model za 115e nov kod madjara,ali koliko sam razumeo on je vise za vodeno hladjenje.

Najvise sto mi se kod R5 svidja je kacenje SSD iza maticne ploce,tako da se opusteno mogu ukloniti oba hdd cage-a i imati lep protok vazduha,ali gde onda sa hdd-om ? Jel u 5.25 uz pomoc 3.5 bracketa ?

medjutim to isto mogu i da odradim kod R2,kupim bracket i strpam hdd + ssd u 5.25 bej.

U velikoj sam nedoumici i ne znam ni sam sta da kupim,ako se isplati dati koji evro vise za R5 koji je moderniji,onda cu dati,jer kuciste se ne menja svaki dan.
 
Poslednja izmena:
kazem ti,sa tom konfom i sa 3 venta imaces odlicnu provetrenost i temperature,pogledaj testove.ja sam svojevremeno u mom anidees-u u tri 5,5" prostora strpao dvd rezac,dva hdd-a i ssd (fabricki 5,5" na 3,5" ima rupe za ssd pa sam ga montirao sa donje strane,sve sljakalo bez problema) i izbacio sve kejdzeve iz sistema. :)

tvoja je lova,sve su to odlicna kucista,neces napraviti gresku sta god da uzmes,ali za r2 xl mislim da nemas nikakve realne potrebe.
 
Da,to i ja mislim,ja ne koristim puno prostora u kucistu,jedino zasto razmatram to kuciste je privlacna cena i 5 ventilatora,a ne njegov velik prostor i potreba za istim.
 
Kupi novo R5 za 120e, nećeš se pokajati. Dva venta koja idu uz njega su sasvim dovoljna za prosečnu gaming mašinu.
 
Odluka je pala,kupicu R5,hvala svima na savetima.

Ostaje mi jos da resim koje ventilatore,ali o tome u drugoj temi.
 
Nazad
Vrh Dno