Šta je novo?

Kako ispeci dobar 'lebac u kucnoj radinosti

Aaaaa si siguran u to? Moja pekara ima opciju da biraš težinu hleba: 500g, 750g i 1kg. Neke pekare imaju samo jednu težinu hleba koje prave.
 
Jesam.

Ima i ova 3.

Juče bila na 750 gr kad sam ono radio.

Danas ubacio 150 %, i stavio na 1050 ili 1150, ne znam tačno ... to je otprilike to ... I ono kao za koricu, ima 3 nivoa, juče na srednjem, danas stavio na najjači, klinci vole koricu hrskavu .. videćemo šta će da ispadne...
 
Ma stavio sam odvojene postove jer je poenta da naglasim za brasno. Nezavisno od bilo kog posta.
Ja imam za vekne od 700 i od 950, ali to obicno ispadne malo manje od toga. Najludje mi je kad stavim na francuski, pa hleb hoce da eksplodira.

Crni ti je T950, odnosno tipa malo finiji od pravog integralnog hleba. To je uglavnom za one kojima smeta 100% integralni hleb.
 
Integralni može da se pravi i tako što se doda deo belog brašna. Takođe mora da se ostavlja da duže raste.
I pošto je drastična razlika u ukusu, preporučujem da stavljate svež kvasac. Jedino da ne preterate jer kvalitetan sveži kvasac diže testo mnogo bolje od suvog.
 
Integralni hleb se pravi od integralnog brasna (brasna dobijenog mlevenjem celog zrna).
Beli hleb od belog brasna (mlevenjem zrna bez opne u kojoj se nalazi najvise vitamina i vlakana).
Crni hleb od crnog brasna (isto sto i belo brasno, samo sa vecim udelom pepela).

Dakle, intergralni hleb da se napravi od mesavine crnog i belog brasna, nema ni teoretske sanse.

Ovo sto se po prodavnicma ptodaje kao "integralni" je mesavina belog brasna i dodatka opni/vlakana/raznih-semenki... Sto naravno nikad nece biti integralni hleb, nego je nadjena rupa koja je odlicno dosla za marketinski trik...
 
Poslednja izmena:
MagicMaster, kako ispao crni?
 
Nisam kući, pa sam gledao na sajtu Tehnomanije i ta mi po izgledu ličila - jer je žena htela crvenu. Nema sigurno 2 lopatice. Da li tvoja ima program za baget? Ako nema, onda ja imam drugi model.

Edit: sada sam bolje pogledao - izgleda da je moja OW 3501. Izvini za zabunu.
Moulinex Macchina del pane Bread & Baguettines OW…: http://youtu.be/RrlMrj3BMEw
 
Poslednja izmena:
Nalozili ste me,moram i ja da kupim ovo cudo od pekarice da probam :)
Ima li nesto posebno na sta trebam obratiti paznju pri izboru?
 
Nalozili ste me,moram i ja da kupim ovo cudo od pekarice da probam :)
Ima li nesto posebno na sta trebam obratiti paznju pri izboru?

Ma nema, sad svi rade ok, kupi neki kvalitetniji i spremi se za malo experimentisanja + jednu Nutelu dok je lebac vruc :D
 
Šta znam, mi smo birali po boji ;) Gledaj programe koje ima i da li podržava različite veličine hleba. Skuplje prave teže - kome to treba. Neke prave samo hleb, a neke imaju programe za džem, testo, kolače i sl.
Zavisi od tebe.
 
Crni je ispao OK, dao sam trećinu i sestri da probaju ... :)

Ali mi rekli i žena i deca, da onaj prvi, koji sam bukvalno sve nabacao odokativnom metodom, i koji sam produžavao pečenje, bio najlepši :D

F2D, kao i u svemu, koliko para toliko muzike... ovaj, obzirom na pare koje date, radi odlično... i ima 12 prograam..


Ali, sad imam problem.. :(

Ubacio sam danas ono brašno/mešavina za raženi hleb.

Isto sve na 150 %

Počelo čudno da skače po stolu ?!?

Ja pogledam, a ono, zgrudvalo se i sloptalo testo .. wtf?!? Dodao sam još čašu vode i malo ulja da ga razbije ... pitaj boga šta će od ovoga da ispadne na kraju .. :) :)

I to sam još sada uključio preko onog merača za struju, da vidim koliko vuče (640 w) i resetovao, da vidim tačno koiko kWh će potrošiti na kraju, pa da se izvuče neka računica/kalkulacija...

Da li je neko imao iskustvo sa zgrudvavanjem?
 
Da li je neko imao iskustvo sa zgrudvavanjem?

Verovatno si nagruvao gramazu pospotrebno, uglavnom pratim po receptu, jedino oko brasna pravim exp.
 
Već sam napisao da sam SVE stavio 150 % ...

E, sad, možda ova mešavina za raženi više "pije" vodu, kad sam dodao još čašu vode, sad će izgleda da se normalizuje, kad počela makina ponovo da meša ....
 
Kuvanje nije pravljenje maltera, verovatno odnos brasna i ostalog nije u proporciji da se ti zahebavas pa da dodajes kako ti se cefne, trebalo bi da si razumniji kad te vec boli paja ocel masina riknuti.
 
Ne prevodi se pravljenje testa linearno. I "mešavina" je pitanje šta je odnos u njoj. Svako brašno zahteva drugu količinu vode.
 
Ako sam sve stavio 50 % više, proporcija je zadržana, koliko se ja razumem u matematiku...

Ne znam što bi riknula, njeno je da mesi, ima program do 1,25 KG, što je skoro duplo više nego što je sada u njoj materijala....


Mracni, u pravu si, mesavina, nije brasno.... Prevideo sam.... Al sad je OK, pratim je ...


Posto mi mladji klinac obozava proju kad spremaju keva ili tasta, imate li neki predlog, kako da mu to odradim?

Da kupim kukuruzno brasno, da li samo njega, ili da mesam, ili nesto trece?
 
Poslednja izmena:
Slabo se ti razumes u matematiku vidim ja.
Ne znam što bi riknula, njeno je da mesi
- Bahatost od strane matematicara. Mogao si da pretpostavis da su ljudi koji su pisali recepte a i inzenjeri koji su projektovali masinu napravili program prema tezinama i odnosu u samom testu i probao to da ispostujes bar dok ne steknes neku rutinu.
Ma ...
 
Poslednja izmena:
Ajd mi objasni svoju tvrdnju za moje nerazuvenje matematike? Mozda se moje znanje u kulinarstvu ogranicava na przenje jaja i kobasica u tiganju, kuvanje virsli, rostiljanje , kuvanje supe i pravljenje przenica, ali u matematiici nikada nisam imao problem.... A posebno razmere, proporcije, razlomci, decimale, procenti ...

A za ovo sam vec napisao da sam prevideo da pise mesavina, a ne brasno.... My mistake, ajd ubij me ... :)
 
Poslednja izmena:
Necemo kvariti temu bez potrebe, pekare su ok stvar. Sto je najbitnije znas da je zdrav i da nema niceg " stranog " u hlebu. Racunica ce verovatno pokazati da je mozda i skuplji od 60 dinara u pekari ali opet zdravlje ima svoju cenu, pogotovo kad je porodica u pitanju.
 
Naravno da necemo, mada je ona pokvarena od kad je pocelo o hlebu ... :)

Al mogao si lepo da mi kazes na sta ciljas, na odnose u samoj mesavini, a ne odmah da mi kazes da sam zidar . . . Bez uvrede za zidare, naravno, krvav je to lebac
...

Svaki savet i primedba dobrodosli ....

Mislim i da nece da ispadne skuplji, u pocetku nisam skapirao Iznoguda ( jos jednom, moje izvinjenje) ali kad pogledas, i zena kad sprema, sprema od tog kupovnog brasna, kvasca itd ... Tako da nista ne gubim, i ona ukljucuje rernu, trosi vodu, i to i mnogo vise, dok napravi testo vise loma bude po kuhinji nego ovo ..

Nego, sta kazete za gornje pitanje, ptoja, lebac od kukuruznog brsna, da li moze da se napravi bar da podseca na proju?
 
Teško da je skuplji, jer hleb u radnji nema hranjivu vrednost kao domaći. Mnogo manje domaćeg možeš da pojedeš. Naročito integralni, zasiti te veoma brzo.

Može da se napravi, ali ja ne znam tačno recept za proju, treba ti neko ko ga ima. Ali u proju idu i jaja mislim.

Što se tiče kukuruznog hleba teško da će iko da ga jede sa više od trećine kukuruznog i dve trećine pšeničnog previše je opor.
 
Poslednja izmena:
Da, i to sam zaboravio, ovo isecem jednu krisku, to je to, ovaj kupovni mozes pola vekne uz obrok...
 
Ne znam sta da ti kazem, mi smo dobili recepte uz pekaricu i striktno ih pratimo - i uvek sve ispadne kako treba.
Zena samo eksperimentise sa vrstama brasna i dodacima - tipa golice, suncokret i sl; nikad nije dodavala vise brasna, manje ulja...

Eh da, pravili smo beli hleb sa slaninom i parmezanom - samo je program za 1kg, pa se ne isplati ako nemas goste. Al' da kuca posle toga mirise... :D
 
Ne znam gde mi je to sa receptima. Imam samo ovo uputstvo. Samo dok joj ja provalim sistem rada/ programe, i da prilagodim "kucne" recepte njoj (kevina pogaca, tastina pogaca... :) ) i jedna i druga su ekstra domacice, stara skola.... Zna i zena, ali nema vremena, kad ima vremena, mrzi je .. :)

Mora malo i da se eksperimentise, npr sestra mi rekla da joj bio malo slan crni kad probala, ja joj kazem da meni bio ekstra, ja volim slanije. :)

Objasnila mi zena kako ona pravi proju, rekao bih da je to ovaj Rapid program, malo prilagodjavanja, i popodne pravim to, za veceru, pa javljam .... :) ne ide kkvasac, i mesa kukuruzno brasno i obicno brasno ...
 
U proju ne ide nikako kvasac. Ali ide prašak za pecivo koliko se sećam. Mora testo malo da se digne.
 
Da, prasak za pecivo, tako je i ona rekla .... Javim popodne kako je ispalo. Odoh sad, ovo ima jos sat da radi, moram do banke, pa da kupim nesto da dam Crveni Krst, ovde kod nas blizu bilo isto sr...a sa ovim poplavama, ljudim sve poplavljeno ... Mada, ovaj ovde moj kraj stvarno specificam mentalitet, ljudi se ovde skupili prvi dan, otisli tamo da pomazu sa lopatama, pesak, znate vec, a mestani ladno sede pred prodavnicu, voda do kolena i cepaju pivo...
 
Nalozili ste me,moram i ja da kupim ovo cudo od pekarice da probam :)
Ima li nesto posebno na sta trebam obratiti paznju pri izboru?

Ja imam najjeftiniju i isti djavo. Imam i kod devojke duplo bolju i isti djavo.
 
@MagicMaster
Kad svodis racunicu za cenu kupovnog vs aparat hleba pored cene struje i sastojaka obrati paznju i na tezinu ispecenog hleba. Jer je kupovni 0,5kg ali ne znam koliko je tezak taj iz masine kada se ispece.

I obavezno slike. Kad vec nema uzoraka za degustaciju :)

Imam ja dobar recept za proju pa cu ga napisati ako treba. Samo da vidis na kom programu da ga peces. Mislim da ce ispasti kao iz rerne, samo sto ce biti deblja i drugacijeg odnosa "sredine" i korica zbog velicine masine pekare.
 
Moze za proju to nisam pokusao da napravim. :)
 
Nazad
Vrh Dno