Šta je novo?

VCFe 15.0

zzarko

Čuven
Učlanjen(a)
13.10.2003
Poruke
1,749
Poena
695
Šta da kažem... Najveći skup ove vrste na kome sam ikada bio. Puno računara za koje nisam ni znao da postoje, a mogu sasvim fino da se nose sa ostalim mašinama iz tog doba.

Možda je najbolji deo današnjeg dana bila poseta skladištu koje iznajmljuje organizator VCFe, Hans. Zamislite poslednju scenu iz prvog Indijane Džonsa, gomile i gomile sanduka uredno poređanih u ogromnom skladištu, puni nepoznatih artefakata koji prosto mame da pogledate šta sadrže. Tako sam se otrpilike osećo kada sam ušao unutra. Skladište otprilike veličine košarkaškog terena, krcato metalnim sanducima poređanim u visinu od oko 2.5 metra, sa uskim prolazima između. Unutra, u svakom od sanduka, gomila retro računarske opreme. Pa onda još gomila polica sa mašinama koje nisu u kutijama, i sa velikim računarima iz 60-tih i 70-tih. Od UNIVAC-a serije 9000, do 8 i 16-bitnih računara iz 80-tih i 90-tih, PC tastatura iz 1983 (!!!), sa DIN priključkom, gde svaki taster ima mali LCD ekran na kome se prikazuje znak iz trenutno izabranog kodnog rasporeda...

Prilikom prolaska okolo, primerim neko čudno Atari napajanje, pored nekog sivog debelog laptopa. Pogledam malo bolje, na laptopu piše Atari. Pitam Hansa je li to ono što mislim da jeste, on mi dozvoli da izvučem mašinu i otklopim. Pravi pravcati Atari STacy 2 u mojim rukama, bar na kratko.

Ono što je možda fascinantnije i od starih računara koji su unutra je da Hans nije osoba koja jednostavno gomila opremu u skladište i hvali se drugima šta ima. On zna priču o svakoj od mašina koje su tamo, zna im istoriju, zanimljive detalje, tehničke karakteristike. Iz onoga kako je pričao o svakoj od mašina se lako može videti da je čovek pravi ljubitelj retro računara. Nažalost, i on deli neke srpske probleme - već dugo vremena ne uspeva da nađe prostor za stalnu postavku.

Od fotografija sa VCFe zasad ništa - hotelska konekcija je očajna...
 
Setup:
IMG_2727.JPG
Ulaz (u pozadini je bila buvlja pijaca - gooomila retro opreme koje se mogla kupiti; zamalo da sam kupio Vectrex, ali i da jesam, nemam pojma kako bih ga doneo, pošto su mi svi koferi već bili prepuni):
IMG_2756.JPG
Sa predavanja (relativno mala prostorija, bilo je oko 30-40 slušalaca):
IMG_2764.JPG
Kako je sve to zajedno izgledalo:
IMG_2831.JPG
Igranje Giana Sisters na SX-64 sa Chameleon kertridžom:
IMG_2880.JPG
Njegov ekran je neverovatno ravan (za CRT), pitao sam vlasnika da nije stavio unutra LCD, ali nije, kaže da to tako izgleda... Fantastična mašina :)
 
Cool izgleda da je bilo bas puno ljudi na skupu! :)


Cini mi se da je Lola 8A tamo sa leve strane?
Sta si jos imao od racunara na stolu?

Kako je sve to zajedno izgledalo:
Pogledajte prilog 141264


Raj, koliko opreme i ljudi na jednom mestu. :)

Igranje Giana Sisters na SX-64 sa Chameleon kertridžom:
Pogledajte prilog 141265
Njegov ekran je neverovatno ravan (za CRT), pitao sam vlasnika da nije stavio unutra LCD, ali nije, kaže da to tako izgleda... Fantastična mašina :)

Nisam jos video uzivo SX64 mada sam citao o njoj. Prvi put sam saznao o postojanju tek nakon 2002. kada sam ih video na ebayu.

Možda je najbolji deo današnjeg dana bila poseta skladištu koje iznajmljuje organizator VCFe, Hans. Zamislite poslednju scenu iz prvog Indijane Džonsa, gomile i gomile sanduka uredno poređanih u ogromnom skladištu, puni nepoznatih artefakata koji prosto mame da pogledate šta sadrže. Tako sam se otrpilike osećo kada sam ušao unutra. Skladište otprilike veličine košarkaškog terena, krcato metalnim sanducima poređanim u visinu od oko 2.5 metra, sa uskim prolazima između. Unutra, u svakom od sanduka, gomila retro računarske opreme. Pa onda još gomila polica sa mašinama koje nisu u kutijama, i sa velikim računarima iz 60-tih i 70-tih. Od UNIVAC-a serije 9000, do 8 i 16-bitnih računara iz 80-tih i 90-tih, PC tastatura iz 1983 (!!!), sa DIN priključkom, gde svaki taster ima mali LCD ekran na kome se prikazuje znak iz trenutno izabranog kodnog rasporeda...

Ufff... ja da ovde udjem ne bih izlazio sledecih mesec-dva-tri. Dok ne pregledam svaki komad opreme...
Salim se, pretpostavljam da je osecaj mnooogo jak. :)
 
Cool izgleda da je bilo bas puno ljudi na skupu! :)
Bilo ih je puno, grlo mi se osušilo od pričanja... :) Razlog je, naravno, što velika većina ljudi odande nikada nije videla računare iz bivše Jugoslavije. Dao sam i intervju (kako to samo zvuči! :) ) za nemački devradio, valjda će biti okačen uskoro. Predavanje je, čini mi se, bilo jako dobro prihvaćeno. Dosta sam pričao i sa čovekom koji već 11 godina razvija FPGA ST repliku. Takođe, dobio sam i poziv da za nemački časopis Retro napišem članak o starim YU računarima. Toliko toga u samo dva dana...
Cini mi se da je Lola 8A tamo sa leve strane?
Sta si jos imao od racunara na stolu?
Poneo sam Galaksiju, Lolu 8A, Pecoma 64, Trend ZX i Oric Novu 64 (i naravno gomilu kablova i adaptera koji idu uz to). Nažalost, Lolu nisam uključivao, niko od ljudi tamo nije poneo TV sa RF ulazom, niti je bilo VGA monitora da je uključim preko RF2VGA konvertera. Pošto smo išli avionom, limit na težinu i veličinu prtljaga je bio veoma ograničavajući faktor (glavni razlog zašto na kraju ipak nisam uzeo Vectrex, a pojma nemaš koliko sam želeo - kako samo vektorke gre dobro izgledaju uživo!).
Ufff... ja da ovde udjem ne bih izlazio sledecih mesec-dva-tri. Dok ne pregledam svaki komad opreme...
Salim se, pretpostavljam da je osecaj mnooogo jak. :)
Uh, JESTE... Nas 5-6 (bio je u pitanju obilazak za mali broj ljudi, nakon što se završio prvi dan VCFe) smo bili tamo jedno sat vremena, čovek je imao svašta da kaže o svakom komadu i komadiću opreme za kojeg smo ga pitali. Mislim da je pomenuo da je kod poslednjeg prebrojavanja imao oko 1500 raznoraznih mašina, a to je bilo 2003 godine. Iskreno se nadam da će uskoro naći prostor za muzej.
 
Fantastican report.
Kada sada pogledam ove slike kao da citam neku nasu racunarsku reviju iz 88-89 godine i izvestaj sa personal computer show-a ili nekog slicnog sajma.
 
Reklama za muzej arkadnih automata i flipera koja se vrtela na C64:

C64 je imao 1541 Ultimate sa aktiviranim 16MB proširenjem u kome se nalazio video zapis i to je sve od dodatnog hardvera što je korišteno, svu sliku na ekran baca 6510 na 0.99MHz :)
 
Giana Sisters na SX-64 sa Chameleon kertridžom:

Fantastična mašina... Jes' da je ekran mali, ali je slika neverovatno čista.
 
C64 je imao 1541 Ultimate sa aktiviranim 16MB proširenjem u kome se nalazio video zapis i to je sve od dodatnog hardvera što je korišteno, svu sliku na ekran baca 6510 na 0.99MHz :)

Odlican video. :)
Elem, da je neko ovo prikazao '88 ili '89... verovatno bi ga slavili kao maloga boga. :D
Inace bas bi bilo interesantno videti kakve su specifikacije za 1541 Ultimate-a i kako C64 vidi tih 16Mb.
Kao storage ili moze 6510 i da ih adresira direktno (preklapanjem ili drugi metod)?

Giana Sisters na SX-64 sa Chameleon kertridžom:
Fantastična mašina... Jes' da je ekran mali, ali je slika neverovatno čista.

Jedan od prvih serijskih prenosnih (ali ne laptop) racunara. :)
Koliko mi je poznato, skoro svi Commodore modeli (VC20 i noviji) su se proizvodili i u Zapadnoj Nemackoj za evropsko trziste?

Fantastican report.
Kada sada pogledam ove slike kao da citam neku nasu racunarsku reviju iz 88-89 godine i izvestaj sa personal computer show-a ili nekog slicnog sajma.

Pazi kada sam se sada setio onoga Computer Video Show-a 88, 89 ili 90. :) Odrzavan je u Domu Omladine u Beogradu, obicno na prolece, februar ili mart.
Eh da i neizbezni Sajam Tehnike u maju (tada su dve poslednje hale bile ispunjene izlagacima) i Sajam Ucila u oktobru...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno