Šta je novo?

H.265 kodeci i x265 kodek kao njegova freeware implementacija

Dok se ne pojavi u consumer elektronici, neću ga koristiti :) Preveliki je posao da se prepakuje film da bi ga gledao preko dlna na tv-u ili tabletu.
 
Jesi mozda testirao, da li ga pustaju aktuelni telefoni/tableti bez seckanja (mislim na neki npr. 720p ili bolji h265), koliko vidim zahtevniji je bar duplo od h264 za reprodukovanje.
 
Poslednja izmena:
Telefoni imaju hw h264 dekodere i trenutno ne postoji hw h265 dekoder. Tek mozda za 3-4 godine, ako se standard dobro prihvati mozamo da ocekujemo hw encodere i decodere. Do tada.. zasto bi skidao film u h265 da bi ga konvertovao u h264 i gledao preko dlna na velikom tv-u ili tabletu?
 
Tri-cetiri godine mi deluje predugacak period za implementaciju h.265 (konkretno kod smatfona).

Mobilna industrija se rapidno razvija. Sredinom ove godine dobijamo smartfone sa 2K ekranom (4K kamera je vec prisutna na Note 3). Racunaj da sledece godine imamo smartfone sa 4K ekranima (verovatno felskibilnim). Potreba za h.265 ce biti ogromna za samo par meseci tako da sam ubedjen da ce h.265 daleko brze stici u siru upotrebu.

Gde su pare tu je i brz razvoj, a kao sto svi znamu u smartfon biznisu su OGROMNE pare i svi ce da zavise od kvaliteta obrade/kompresije 4K materijala koji ce se snimati sa smartfon kamerama/strimovati putem neta. Tu je i interes mobilnih operatera da se 4K sabije u sto manje dimenzije kako bi strimovanje iziskivalo manje protoke podataka. Ako se upumpaju OGROMNE pare u razvoj h.265, ne vidim nijedan razlog da se period za implementaciju drasticno smanji.
 
Telefoni i procesori koji se sada dizajniraju ce se pojaviti sledece godine, a h265 jos uvek nije spreman. Kada bude spreman, treba napravit hw implementaciju encodera i decodera, zatim to spakovati u SoC i napraviti novi telefon.
 
Gde bi mobilna industrija bila kad bi razvijala jedan telefon punu godinu dana :d

Samo isprati razvoj procesora i sve ce ti biti jasno. To je masinerija koja guta novotarije na nivou 6mesecnih ciklusa. Druga je stvar menadzerskih odluka da se flagshipovi izbacuju svakih 12 meseci, ali sto se tice industrije oni mogu bez problema da obnavljaju modele svakih 6 meseci.

U ovom momentu mobilna industrija SIGURNO ima hardver koji moze pogurati h.265 i upravo je taj softverski deo usko grlo u ovom momentu.

Postoje dva scenarija koja mogu da se razviju u sledecih 6 meseci:

- Mobilna industrija ce upumpati ogromnu lovu u h.265 projekat
- Mobilna industrija na celu sa Google-om kao stvaraocem vp9 i svim ostalim proizvodjacima na Androidu ce uloziti strasne sume novca da se dodje do stabilne platforme za kompresiju 4K videa u sto kracem roku.

Ukoliko vp9 dobije siroku podrsku u mobilnoj industriji, onda je prica oko h.265 i implementacije u sledece tri godine u potpunosti realna.
 
Ja nebih predvidjao dal ce taj kodek zaziveti za 1 god ili 3...

Za sada je to jos uvek u razvoju, i znam da ako na kompu za dekodiranje vuce 50% snage procesora, sta bi tek na telefonu, tabletu bilo?

X264 je i dalje najbolje resenje, a za 265 cemo sigurno cekati neko vreme, verovatno manje nego kada se 264 probijao, koji je doneo pravi Boom.
 
Koje enkodere koriste ove 4K kamere koje su trenutno na tržištu (i mobilni telefoni koji snimaju 4K)?
 
Vecina h264...

Jel probao neko VP9, i dali uopste postoji encoder, tj neki program koji uspesno odradi konverziju???

Kazu da je Google-ov VP9 slican H265?!
 
Poslednja izmena:
@Vukmon:
Ciklus izbacivanja novih uredjaja na trziste svakih 6m ne znaci da je taj uredjaj dizajniran i proizveden za 6m. Za telefone treba min godinu dana da se razviju. A telefon je samo sklapanje vec postojecih komponenti.
Razvoj hw enkodera koji bi u potpunosti ispostovao h265 standard nije posao koji se moze urediti preko noci. Encoder treba da ima mogucnost da zaviri nekoliko frejmova unapred ili unazad. Za 4k rezolucije to znaci da nam treba puno brzog rama. Puno rama znaci tranziciju na 64bit arhitekturu.
 
^^^ Bas je dobro sto si spomenuo neke komponente :)

Qualcomm vec ima spreman 64bitni procesor koji ce podrzavati DDR4 RAM: http://www.anandtech.com/show/7925/...bit-socs-with-lte-category-67-support-in-2015

Sledece izdanje Androida ce vervatno biti 64bitno: http://www.cnet.com/news/move-to-64-bit-android-phones-accelerating-says-arm/

Sve ovo upucuje da se mobilna industrija ozbiljno priprema za 4K eru. Kamere koje mogu snimati 4K se vec nalaze u raznim modelima: Note 3, Galaxy S5, Oppo Find7. Razvoj ekrana poprima lucidnu brzinu, pa cemo verovatno krajem 2014/pocetkom 2015 imati 4K ekrane na telefonima. Samo je pitanje meseca kada ce izaci modeli opremljeni hardverom koji sam iznad naveo. Jedina slaba tacka je h.265 (ili vp9) :smoke:

Ubedjen sam da se posao oko h.265 moze STRASNO ubrzati ako se ubace velike pare u citav razvoj :wave:
 
Poslednja izmena:
Vecina h264...

Jel probao neko VP9, i dali uopste postoji encoder, tj neki program koji uspesno odradi konverziju???

Kazu da je Google-ov VP9 slican H265?!
H264 nije encoder i ne moze se koristiti ni za encodovanje ni za decodovanje.

Pretrazi forum, Vp9 je djubre veliko po pitanju kvaliteta i brzine
Pisano je o VP8 ali inace VP su po pitanju kvaliteta oduvek bili dno jer neke osnovne stvari za video kompresiju nisu koristi.
 
Poslednja izmena:
H264 nije encoder i ne moze se koristiti ni za encodovanje ni za decodovanje.

Pretrazi forum, Vp9 je djubre veliko po pitanju kvaliteta i brzine
Pisano je o VP8 ali inace VP su po pitanju kvaliteta oduvek bili dno jer neke osnovne stvari za video kompresiju nisu koristi.




Da znam, greska moja na brzinu sam napisao.
Pa zasto onda Google razvija taj codec? Da bude iskljucivo za online streaming? Tu i nije potreban neki preteran kvalitet...
 
Da znam, greska moja na brzinu sam napisao.
Pa zasto onda Google razvija taj codec? Da bude iskljucivo za online streaming? Tu i nije potreban neki preteran kvalitet...

H.264 i H.265 su opterećeni patentima. Za svaki komercijalni proizvod (hardrevski ili softverski) mora da se plaća "royalty". VP(8 ili 9) nije opterećen patentima - slobodan je. S druge strane, to je i rak rana VP jer sve poznate i široko korišćene tehnike za kompresiju on ne sme da koristi jer su patentirane. VP kao takav nama šanse da zaživi. Oko MPEG grupacije (najvećim delom zaslužne za H.264 i H.265) okupljeno je najveće znanje i ekspertiza, de ne kažem pokupili su sve genije, iz oblasti kompresije video sadržaja. Google tu nema šta da traži.

Kada bi H.264, H.265 i šta god ih nasledi bili slobodni ("royalty free"), VP ne bi ni postojao.
 
Poslednja izmena:
H.264 i H.265 su opterećeni patentima. Za svaki komercijalni proizvod (hardrevski ili softverski) mora da se plaća "royalty". VP(8 ili 9) nije opterećen patentima - slobodan je. S druge strane, to je i rak rana VP jer sve poznate i široko korišćene tehnike za kompresiju on ne sme da koristi jer su patentirane. VP kao takav nama šanse da zaživi. Oko MPEG grupacije (najvećim delom zaslužne za H.264 i H.265) okupljeno je najveće znanje i ekspertiza, de ne kažem pokupili su sve genije, iz oblasti kompresije video sadržaja. Google tu nema šta da traži.

Kada bi H.264, H.265 i šta god ih nasledi bili slobodni ("royalty free"), VP ne bi ni postojao.
Ova prica me podseca na razvoj Androida. Prve verzije Androida su bile uzasno spore i cesto su imale problema, zahtevale su daleko vece resurse od npr. iOS-a, ali ogromnom masinerijom koju Google drzi iza sebe Android je doveden na isti nivo kada je fluidnost/stabilnost u pitanju, uz dodatak da ima daleko siru upotrebu medju korisnicima u odnosu na sve ostale operativne sisteme :-devil-:

Pitanje je da li ce ista prica biti i za hrđavi Vp9 :smoke:
 
Poslednja izmena:
A niko da mi konacno kaze, ima li neki program koji ce mi omoguciti konverziju u VP9 (webm ili mkv kontejner) ... ? Ako je open, sto ga niko sem Googla ne koristi? Toliko los nije sigurno, bar ne za 360p ili 480p ?!
 
Imas u Hybrid-u neku opciju za VP9.
 
Moram i ja probati taj Hybrid. Cini se kao brutalan program sa svim mogucim formatima/opcijama :-devil-:
 
Da super je program, mozda malo tezi za kapiranje za pocetnike.
 
Bas me zanimaju rezultati koje ce dobiti iskusni clanovi.
 
Ovo je Changelog X265 Project-a za 1.0 verziju.
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

x265 1.0 is a regularly scheduled feature release

The only significance to the "1.0" tag is that this is our tenth tagged release.

There were many bugs fixed since the 0.9 tag, particularly in rate control and Main10 mode decision. There have been a couple of minor performance improvements.

= Feature changes =

* Experimental support for 4:2:2
* improved profile and level detection
* imported checkasm-a.asm from x264 and fixed the asm bugs it exposed
* lookahead will use a worker thread when beneficial
* Many more motion candidate vectors are passed to motion estimation
* Lambda table improvements for better bitrate response at low QP

= API changes =

* added param.bEnableAccessUnitDelimiters
* removed param.vui.bEnableVuiParametersPresentFlag (now implied)
* removed param.vui.bEnableAspectRatioIdc (now implied)
* removed param.vui.bEnableVuiTimingInfoPresentFlag (always enabled)

= CLI changes =

--aud was added
--vui was removed
--timinginfo was removed (it is always enabled)

Our online documentation is steadily improving. We hope to add more and more content over the coming weeks. http://x265.readthedocs.org/

Development is still focused on finding and fixing coding bugs, improving visual quality, improving rate control, and improving performance.
 
Pa super je, nije možda preveliki spisak poboljšanja ali ih ima. Treba vremena da se to sve dotera, da se sve iz x264 importuje i prilagodi za x265. Što uopšte nije brz niti lak proces, nažalost.

Ko će prvi da radi test sa 1.0 verzijom ? :)
 
Ima li neko da je radio test sa 1.0.22 verzijom ? Ajde ljudi, pokrenite se malo, što ste splasnuli.
 
Trenutno neam jak hw, cek treba da mi stigne neki phenom, trebalo bi da jede H265 :)
 
Nazad
Vrh Dno