Šta je novo?

VCFe, BalCCon i tako to...

zzarko

Čuven
Učlanjen(a)
13.10.2003
Poruke
1,749
Poena
695
Prvo nešto što se sigurno održava... 3. i 4. maja u Minhenu će se održati 15-ti Vintage Computer Festival Europe. Još nisam siguran da li bih išao, ali je tema ovogodišnjeg festivala "Machines from the Far Side", u šta bi se ex-YU računari savršeno uklopili. Imam nekoliko od starih YU računara, ali nemam nikakav prevoz (čitaj: nemam automobil), a te mašine su teške. Opet, naravno, nemam sve što je bilo aktuelno na ovim prostorima, a verujem da ovde ima ljudi koji poseduju još neke spravice. Kontaktirao sam VCFe organziatore, vezano za par logističkih pitanja, čekam da dobijem odgovor. No, u međuvremenu, da li možda ima zainteresovanih koji bi poneli i nešto od svojih ex-YU računara/opreme, pa da se možda nekako organizujemo za prevoz i napravimo tamo zajednički ex-Yu kutak?

Druga stvar se tiče razgovora kojeg sam imao sa organizatorima BalCCon-a, a to je da se možda napravi nešto slično VCFe, ali u manjem obimu u vreme održavanja konferencije. Mesta u novosadskom Master Centru svakako ima, tako da bi prostor, stolovi i napajanje manje-više bili rešeni. Ono što me interesuje za ovakvo okupljanje je da li uopšte ima zainteresovanih koji bi došli i doneli svoja sokoćala? Da li možda znate nekog ko bi došao, a da nije aktivan na ovom forumu?

I poseta VCFe-u i potencijalni festival u okviru BalCCon-a su zasad samo ideje. Ako ima još zainteresovanih, verovatno se mogu i realizovati.

Pitanja i konstruktivni predlozi su naravno dobrodošli.
 
Danas sam imao još jedan razgovor sa BalCCon organizatorima. Može se dobiti kompletna prostorija sa stolovima i utičnicama (a najverovatnije i projektor i ozvučenje), koja može biti zaključana u vreme predavanja, kako bi i oni koji dođu sa retro opremom mogli da ih prate. Načelno smo se dogovorili da bi prvi dan kongresa, u popodnevnimn satima u toj prostoriji mogla da se organizuje berza retro opreme (tu bi ulaz za sve bio slobodan), dok bi se u subotu i nedelju organizovao sam retro festival, u okviru kongresa (tu bi mogli da prisustvuju samo oni sa kartama). Verujem da bi za izlagače na festivalu karta mogla biti i besplatna, ali to još moram proveriti.

No, da bi se festival uspešno organizovao, potrebni su i ljudi koji bi doneli svoje mašine i pokazali šta je to njima bilo, i još uvek jeste zanimljivo na tim mašinama.
 
Prvo nešto što se sigurno održava... 3. i 4. maja u Minhenu će se održati 15-ti Vintage Computer Festival Europe. Još nisam siguran da li bih išao, ali je tema ovogodišnjeg festivala "Machines from the Far Side", u šta bi se ex-YU računari savršeno uklopili. Imam nekoliko od starih YU računara, ali nemam nikakav prevoz (čitaj: nemam automobil), a te mašine su teške.

Bilo bi super otici na VCFE ali ja ne verujem da mogu zbog posla i zbog obaveza. Mozda se cak i desi da u to vreme budem u Nemackoj ali opet predaleko od Minhena...
A bilo bi lepo videti i tu cuvenu Schillerstrasse gde je kupovala stara YU racunare 80ih. :)

Načelno smo se dogovorili da bi prvi dan kongresa, u popodnevnimn satima u toj prostoriji mogla da se organizuje berza retro opreme (tu bi ulaz za sve bio slobodan), dok bi se u subotu i nedelju organizovao sam retro festival, u okviru kongresa (tu bi mogli da prisustvuju samo oni sa kartama). Verujem da bi za izlagače na festivalu karta mogla biti i besplatna, ali to još moram proveriti.

No, da bi se festival uspešno organizovao, potrebni su i ljudi koji bi doneli svoje mašine i pokazali šta je to njima bilo, i još uvek jeste zanimljivo na tim mašinama.

Svaka cast na trudu da organizujes ljude, da li mozes samo reci kada ce se odrzati BalCCon?
 
Ne znam sta ce se sve izdesavati do septembra i kako ce biti na poslu, ali zainteresovan sam.
Da li bi svako donosio od masina po njegovoj zelji?
Ili bi se podelili, neko spectrum-e, neko commodore-a, neko Amige, St-e, itd.
Pitacu i drugara da li je i on zainteresovan za dolazak.
A od drugog dela konferencije bio bih zainteresovan i za sledece grupe (mada se valjda jos uvek ne zna sta ce biti konkretna predavanja?):

Programming Languages
Next Generation Application Development
Electronics & Microcontrollers – things like Arduino’s, ARM, RaspberryPi, etc
Robotics – humanoid, football playing, autonomous vehicles, (armed) drones
 
Na mene naravno da možeš da računaš, kao i prethodne godine.
Možemo napraviti i jedan mali retro TV studio, doneo bih autentičnu opremu, VHS kameru, VHS plejere, miksetu, titl generator i genlock... ;) A izlaz toga pustimo na neki stream...
 
Da li bi svako donosio od masina po njegovoj zelji?
Ili bi se podelili, neko spectrum-e, neko commodore-a, neko Amige, St-e, itd.
Pitacu i drugara da li je i on zainteresovan za dolazak.
Pa, doneseš i pokazuješ ono što ti smatraš za interesantno. Ako na kraju bude više jednih mašina nego drugih, nema veze.
A od drugog dela konferencije bio bih zainteresovan i za sledece grupe (mada se valjda jos uvek ne zna sta ce biti konkretna predavanja?)
Call for papers je tek nedavno zvanično objavljen, a vremena do septembra ima...
Možemo napraviti i jedan mali retro TV studio...
E, ovo bi takođe moglo da bude jako zanimljivo! Odlična ideja!
 
Noć Muzeja 2014

Prekjuče sam konačno dobio obaveštenje o tome da je izložba priihvaćena. Ove godine će prostor biti prilično mali (biće mesta za 10-tak mašina), ali će biti u centru, u galeriji u Nikole Pašića 6. U galeriji ćemo biti zajedno sa još nekoliko izlagača, a tema će biti novi hardver na starim mašinama (nadam se da će modovani Atari biti uskoro gotov, pa da se bacim na još ponešto). Od organizatora ćemo možda dobiti i video bim, ili par većih LCD televizora (o tome će me još obavestiti). Toliko za sada, kada budem znao više, javiću.
 
Izložba će biti postavljena u Nikole Pašića 6, Galerija ogranka SANU, Platoneum:
dru-vanu.jpg
Kao što rekoh, prostor koji smo dobili je relativno mali, ali ćemo ga iskoristiti najbolje što možemo...
 
I tako smo mi oko 8 bili na lokaciji, počeli da se raspakujemo, pa su nam javili kako je Noć Muzeja otkazana do daljnjeg... Vratli smo sve nazad u kutije i otišli na piće... Javiću kada bude ponovo.
 
Malo propagiranja retro računara u emisiji "Naukovati" koja se emitovala ove subote na TV Vojvodina 1:
 
Izložba je prošla... Dosta ljudi je protutnjalo zagušljivim prostorom na prvom spratu kojeg smo dobili. Neki su čak i pitalo koješta o mašinama, pa smo se napričali. Međutim, bilo je jako puno mlađih čiji se attention span meri u sekundama. Moj omiljeni primer sa te večeri je bila devojka, verovatnio srednja škola, koja je ušla, prišla jednom od slobodnih računara, probala da igra igricu možda 4-5 sekundi, prokomentarisala "nemam ja živaca za ovo" i izašla napolje.
 
Sta si stavio od programa i igara na racunare i da li je bilo vruce i zagusljivo svo vreme?
Inace bilo bi lepo videti slike ako ima. :)
 
E2.JPG
Na prvom stolu su se vrteli C64 Kviz (moje delo :) ) na Commodore-u 64 i ZX Kviz (napravio moj prijatelj Lazar) na ZX Spectrumu. Mogu se preuzeti i probati: Pogledajte prilog kviz.7z. Zatim, tu je bio modifikovani ZX Spectrum sa CF adapterom i gomilom igara (vrtele su se razne).

Na sledećem stolu su bili C64 sa SD2IEC na kome su se vrtele nove igre (Canabalt, Mini Hexagon,...), zatim ZX +3 sa eksternim HxC na kome su se vrtele nove Nirvana igre i CPC 6128 sa eksternim HxC sa novim igrama napravljenim za njega.

E1.JPG
Treći sto je bio okupiran Atarijima - modifikovani 520ST sa ugrađenim HxC na kome su se vrtele razne 512K igre (još mu nije sređeno proširenje), zatim 1040STE sa 4MB i SatanDisk-om (razne igre, najviše Xenon 2) i na kraju 130XE sa SIO2SD i novim igrama za XE.

E3.JPG
Vruće i zagušljivo je postalo čim su se pojavili prvi posetioci... Postalo je malo lakše kada se smračilo, pa smo poskidali zavese i pootvarali prozore (ali je i dalje bilo prilično toplo). Zavese su inače bile namaknute kako bi se videla video prezentacija koja se vrtela sa projektora (deo druge od 3 izložbe koje su bile u toj istoj prostoriji).
 
VCFe se završio, Noć Muzeja takođe. Sledeća stvar je BalCCon u septembru. Pošto bih stvarno voleo da ne budem jedini izlagač tamo (a i ne bih da nosim više od 3-4 mašine), da li ima neko odavde zainteresovan da donese svoje spravice i pokaže šta god misli da mu/joj je interesantno na njima? Koliko mi je rečeno, prostor bi trebao biti obezbeđen, što znači prostorija koja može biti pod ključem, stolovi i napajanje.
 
BalCCon 2014

Danas sam konačno bio da pogledam gde će se održavati ovogodišnji BalCCon (https://2k14.balccon.org/)... U pitani je zgrada Muzeja savremene umetnosti (Dunavska 37), u samom centru grada.

Za deo sa starim računarima je obezbeđen prostor veličine 2.7x6.5m (izgleda kao hodnik), sa mogućnošću da se onih 6.5 produže još za par metara po potrebi. Prostor se nalazi u podrumu zgrade, a tu će se nalaziti i Arduino workshop. Stolovi i stolice, kao i struja bi trebalo da budu obezbeđeni (ali ne škodi da se ponesu produžni kablovi - toga uvek treba). Koliko sam razumeo, prostor će se moći zagraditi kako bi izalagači mogli učestvovati u radionicama/predavanjima.

Ono što me sada interesuje je da li ima zainteresovanih da dođu, donesu svoje mašine i prikažu šta god je njima interesantno? Pod "mašinom" se podrazumeva sve sa tastaturom, ne-PC arhitekture (OK, može i PC, ali do 386, eventualno 486). Ako ima zainteresovanih, mogu mi se obratiti na zzarko nalog koji se nalazi na gmail.com servisu (da ne ostavljam adresu baš na izvol'te...).

EDIT: Bilo bi dobro da se zainteresovani jave do 25-og avgusta, da bih mogao sve da isplaniram...
 
Poslednja izmena:
^
mislim da sam vec pitao ali da proverim: karta mora da se plati bez obzira na to sto bi bili izlagaci?
 
Danas sam se čuo upravo oko toga. Dobio sam dozvolu da izlagači mogu ući bez plaćanja karte :)
 
Nazad
Vrh Dno