Šta je novo?

Polovni Objektivi - Bežati ili ne?

Odinochka

Cenjen
Učlanjen(a)
03.12.2013
Poruke
70
Poena
159
Pitanje je prosto.
Za mene i druge koji su tek ušli u dslr svet - kakvo je vaše mišljenje o kupovini polovnih objektiva (treba li da napomenem da je ekonomija problematični sektor za sada) i na šta treba obratiti pažnju ako se čovek odluči za tako nešto?

Šta bi Vi, kao iskusniji, stavili na check-list svakome ko želi da kupi polovan objektiv, od toga koje su loše serije od kojih treba bežati, preko bilo čega korisnog do toga da se ne ograničavate Canon/Nikon/Šta god i da od ove teme ne napravite raspravu šta je bolje od to dvoje :p
 
U zivotu sam kupio cca 2-3 nova objektiva i sve ostalo je bilo polovno, a promenio sam ih sigurno 20-ak. Inicijalno sam bio na Nikonu, pa sam se prebacio na Canon. Sada imam 7D, Tamron 17-50mm 2.8 VC, Sigmu 180mm Macro HSM i do skoro 70-200mm 2.8 HSM II. Nema razloga za bezanje od polovnjaka, stavise, mozes da napravis veliku ustedu uz nikakve ili minimalne gubitke ukoliko zakljucis da ti objektiv ne odgovara. Stakla najmanje gube na vrednosti i generalno ne predstavljaju kvarljivu robu, samo obrati paznju da nije udaran, da zoom i fokus prstenovi rade glatko i da generalno nemas osecaj da se nesto klati ili nije kako treba. Proveravaj fokus i ostrinu objektiva takodje, ali ovo vazi i za nove objektive. Kada sam kupovao Nikon 35mm 1.8, morao sam tri puta da ga menjam u prodavnici, jer su svi masili fokus. Vredi i pomirisati objektiv (verovao ili ne), ja recimo ne volim da kupujem opremu koja je upila miris duvana do te mere da smrdi, a guma jako puno ume da upije taj smrad.

Svaki ulazak u DSLR svet kod nekog ko ima entuzijazma i zeli da eksperimentise vodi do toga da ces se traziti i sa objektivima. Nesto sto ti na papiru zvuci kao idealno mozda i ne izvadis vise od par puta za godinu dana iz torbe, jer ti jednostavno nije odgovarajuce za tvoj stil/nacin/situaciju u kojoj fotografises. U tom slucaju ces pozeleti da prodas staklo, a sa novim pravis velike gubitke, a fotografija je ionako vec skup sport. Koliko god citao testove, recenzije itd. nista ne moze da te pripremi u potpunosti na to i uvek ce ti neki deo opreme biti visak. U tom periodu "trazenja sebe" polovnjaci su idealni. Vidis da ti ne odgovara, za koliko si ga kupio, za toliko ces ga verovatno i prodati. Ja sam pre neke 2 god. uzeo nov Tamron 17-50mm f2.8 VC, jer znam da ga necu menjati narednih 5+ godina i onda mi se dopada ideja da imam nesto sto ima jako dugu garanciju. Tada ih nije bilo na oglasima. Da mogu sada da ponovim kupovinu, uzeo bih polovan i ustedeo 100+ evra :)

Sto se tice toga da li uzimati nesto osim objektiva koji nisu od istog proizvodjaca nema potrebe da ih zaobilazis. Pravilo je da citas testove, pogledas fotografije kakve ljudi prave sa njima i na kraju da zakljucis da li ti odgovara neki kompromis koji imaju (ako ga imaju). Moj Tamron je vise od duplo jeftiniji od Canona 17-55mm 2.8 IS i iako bih voleo vise da imam Canon, ta razlika u ceni mi je jednostavno prevelika. Pritom sam sa Tamronom zadovoljan i pravim 90% fotki za testove na Benchu upravo sa njim. Gledaj uvek samo da nisu neke problematicne serije koje imaju cestih problema sa front/back fokusom, zaglavljivanjem zoom i fokus ringova i da generalno ne vaze za problematicne modele.

Eto, to je mojih 5 centi na ovu temu,,,,
 
Poslednja izmena:
Nista bolje od polovnog objektiva, kupis koristis godinu dana i prodas ako hoces za iste pare! Mislim da je DSLR oprema nesto najisplativije za kupovinu kao polovno. Ja znam da u zivotu nemam nameru da kupujem bilo sta novo a da su tela ili objektivi u pitanju :)
 
Ja novo kupujem samo kada je od preko, jer tad kosta kao polovno, inace sve sto moze polovno. Objektivi pogotovo drze cenu uzasno i mozesh 5 godina da ga koristis i cak na kraju da zaradis jer se desi i da poskupe u nekom trenutku. I to je najizrazenije kod Canon/Nikon objektiva, Sigme, Tamroni i ostali 3rd party gube cenu vise i manje se traze/teze prodaju. Evo ja vec mesec dana prodajem Sigmu 35/1.4 ART ispod svake cene, i jedva sam nasao kupca, iako tu Sigmu svuda po testovima dizu u nebesa :) Fora je u tome sto su to objektivi za amatere na zapadu, odnosno glavnim trzistima, i oni to kupuju umesto top objektiva u brendu. Kod nas, ko ima pare kupice top objektiv iz brenda, ko nema, nece imati ni za "skupe" Sigme, i zato je tu srednju klasu 3rd party objektiva najteze prodati pa zato kada kupujes, ako bas kupujes to, dobro razmisli da li ti bas to treba i da cesh ga koristiti godinama :) Recimo, starog Canona 70-200/2.8L ces prodati u roku od par dana, a sada da stavis u oglas novog Tamrona 70-200/2.8 VC, verovatno bi ga prodavao 2 meseca i morao da spustas cenu do besvesti :) Zato preporucujem da kupis Sigmu i Tamrona samo u nizoj povoljnijoj klasi, 3rd party objektiv od 1000e se mnogo tesko prodaje...

Ono sto je bitno proveriti kod polovnog objektiva su cetiri stvari. Stabilizacija (ako je ima), fokus, da li stakla imaju ograbotine (pogotovo zadnje, blize senzoru) i da li je mozda dencentriran. Ovo poslednje je najteze primetiti jednostavno, treba napraviti fotku i gledati da li negde postoje nelogicne neostrine ili je fokus shiftovan pa polje fokusa nije paralelno sa senzorom, to znaci da je neko staklo u objektivu malo pomereno, najverovatnije od pada ili jakog udarca.

Sto se tice provere fokusa, tu postoje ljudi koji nece da uzmu primerak objektiva koji konzistentno ima front ili back fokus, ali to je sve pitanje kombinacije tela i objektiva i to se desava bez obzira na sistem. Zato sva jaca tela danas imaju podesavanje fokusa u telu pa te ne kosta nista da to uradis. Starija i slabija tela moraju u servis i to je nesto na sta se mora racunati, osim ako nemas 5 takvih objektiva u oglasima za iste pare pa ides od jednog do drugog dok ne ubodes onaj koji sa tvojim telom radi :)
 
Poslednja izmena:
Ima tu mnogo vise faktora, a najcesci je ljudski, nije dovoljno pratiti ovo uputstvo ako ne znas zasto to radis.

A u krajnjem slucaju, back/front fokus se moze nastelovati, neki drugi problemi ne.
 
Ok ok, jasno. :)
Samo sam dao interesantan link.
De podeli sa nama kako se može naštelovati, a još važnije - koji problemi se ne mogu rešiti. Mislim...zato sam napravio temu :)
 
Ok ok, jasno. :)
Samo sam dao interesantan link.
De podeli sa nama kako se može naštelovati, a još važnije - koji problemi se ne mogu rešiti. Mislim...zato sam napravio temu :)

Neka tela to imaju u opcijama a sva ostala u servisu.

Problemi koji ne mozes da resis sam, ako AF zeza, decentriran objektiv, stabilizacija ili izgrebana stakla. Mislim sve to moze da se resi, ali mora da se plati i uglavnom kosta mnogo, nekad se i ne isplati. Zato te 4 stvari treba lepo proveriti pre kupovine...
 
Nazad
Vrh Dno