Šta je novo?

Nove igre za stare računare

Ma kakav ide... Samo Basic 10 linersi :D

Da, odavno mi ljudi pricaju da ne moze da se lemi s lemilicom od 3 evra s pijace..

Ova renesansa zvuci bas nadahnjujuce :) startovao sam pre neki dan Tomazov emulator i malo kucao. Dot x,y mi se bas svidja :) Ortakinja ima u podrumu caletovu galaksiju koju naravno ne da al moracu jednom da odem i ukucam nesto. Ovih dana sam na Amigi u Blitz Basicu kucao neku prostu igricu koju cu pre ili kasnije(prvo da dodam grafiku na Amigi) morati da prekucam na galaksijin emulator pa ako radi, odstampam i idem kod ortakinje da prepisem na pravoj galaksiji :) nadam se da radi...

Ja koristim MESS emulator na Raspberry Pi, za Galaksiju i još nekoliko ex-yu računara i sviđa mi se taj njihov koncept, da se mašina emulira i radi baš onako, kako je i u stvarnosti radila.
Znači bez fast loada i slično, što uključuje i standardnu brzinu učitavanja sa virtuelnog kasetofona, sa sve onim originalnim krčanjem audio zapisa. :)
Naravno, kada je nešto baš sporo, sam emulator se može postaviti na max brzinu (zavisno od snage mašine na kojoj se emulira) ali interno nema nikakvih turbo prečica u samom emulatoru.
Što se Galaksije tiče, bitno je da se od negde krene, inače ćemo ovako da teoretišemo do besvesti. :)
Od ljudi na benchu, samo je demerzel uspeo da sastavi Galaksiju i meni se ona jako sviđa ali već duže vreme nije aktivan ovde, mislim da bi njegovo iskustvo bilo veoma korisno i sasvim dovoljno kao putokaz za nas ostale.
Meni lično je nabavka štampane ploče prva stvar, jer nema šanse da to sam napravim, a onda treba naći sve delove i krenuti u samogradnju.
Za lemilicu ste obojica u pravu, to mora da bude nešto kvalitetnije, na kraju krajeva ona ostaje korisna i za druge projekte...
 
Mozes ti lemiti i s lemilicom s buvljaka. Secam se kada sam nesto lemio po amigi takvom lemilicom ....Ukljucis u struju da se dobro zagreje i onda iz zaleta uradis 2-3 lema s istekanom lemilicom iz struje. Nisam hteo da brljam nista s galvanski neizolovanom lemilicom. Kasnije se desilo da sam nesto ne zahtevno lemio osetio da lemilica elektrizira i batalio lom pa sam dugo radio rumunskom pistolj lemilicom dok nisam kupio hakko klona za fine radove. Takodje sam koristio i par lamilica od 12v za auto
 
Lumberjack WIP - Amiga

Evo igre sto sam gore spominjao.

IMG_20170215_172752.jpg

...i dalje ne znam ovde da okacim youtube link...
 
imas ikonicu gore iznad polja gde upisujes tekst zadrzis kursor iznad njih i ispise se koja je zasta.Predzadnja je insert video ostalo ce ti se reci samo...
 
Lumberjack Amiga

Lumberjack za C64 ste prosle godine verovatno videli. Meni se mnogo svideo ali mi se nije svidelo kako vreme/energija nakon 150 poena krenu da isticu prebrzo a i malo je manje "responsive" sto se kaze i ako pritiskate brze od odredjenog tempa pocece da propusta udarce. To su jedni od razloga zasto sam uradio verziju za Amigu. Vreme sad malo sporije istice i nema ogranicenja u brzini kucanja. Imam ideja za dalje unapredjivanje igre ali o tom po tom. Inace dobio sam blagoslov od C64 kodera i usput saznao da i oni rade na Deluxe verziji za C64/Vic20.

Testirano na A500/1200/CD32

https://www.youtube.com/watch?v=HpHHqyRtGLM
https://www.youtube.com/watch?v=PV6FS1Mx7o4

Ukoliko neko hoce disketu za dz nek mi se javi ;)
 

Prilozi

  • image-0-02-05-3831100e1ec66255870657a136b3f32ecce2fbf4bd6dc899b13739de621a221b-V.jpg
    image-0-02-05-3831100e1ec66255870657a136b3f32ecce2fbf4bd6dc899b13739de621a221b-V.jpg
    138 KB · Pregleda: 61
  • image-0-02-05-6f162ffeaf86f76b8cf4200823c5333e99c03742f7cc3135a7e2f0343d8fb5ea-V.jpg
    image-0-02-05-6f162ffeaf86f76b8cf4200823c5333e99c03742f7cc3135a7e2f0343d8fb5ea-V.jpg
    25.5 KB · Pregleda: 62
  • drvoseca.jpg
    drvoseca.jpg
    50.7 KB · Pregleda: 78
  • image-0-02-05-e6b2b334cbde26afbb9384495cf7948aa8b4704775493121df56fdf81d56d42c-V.jpg
    image-0-02-05-e6b2b334cbde26afbb9384495cf7948aa8b4704775493121df56fdf81d56d42c-V.jpg
    134.5 KB · Pregleda: 64
  • image-0-02-05-f82b76ee96942ccb255f58ec6f6deb5372ab4483d5446fab2c85d59e078187e7-V.jpg
    image-0-02-05-f82b76ee96942ccb255f58ec6f6deb5372ab4483d5446fab2c85d59e078187e7-V.jpg
    133.9 KB · Pregleda: 49
Poslednja izmena:
Super C=o=b=e sad jos da napravis verziju za galaksiju...salim se. Ovako jednostavne igre me prosto vrate u detenjstvo . Ima par "novijih" naslova s krajnje jednostavnim izvodjenjem koje prosto odusevljavaju. Flapy bird,stick hero i lumber jack su one kojih se sada setim. U principu i najveci osmobitni hitovi su bili mahom jednostavne ideje. Da zaba predje put, da zmija pojede sto vise elemenata hrane, pojedi sve tacke i posle malo razrada toga .

@Universe
Koliko vidim ti si bas odusevljen spektrumom i novim naslovima za njega :)
Ja i danas kad se dohvatim spekija jedinu manu koju mu nadjem je sto osnovna verzija nije odmah dobila AY cip za zvuk. Sve sam drugo prezivljavao lakse i sto su ga zvali gumicar i sto je gro igara bilo monohromatsko ali nedostatak zvuka u mnogo igara je bilo ono sto mi je najvise nedostajalo. Opet bilo je igara koje su iz bipera izvukle svasta, ali nekako mislim da je imao zvucni cip u startu da bi zvuk verovatno bio podrazumevan kao standard,a ne moguca opcija. Cini mi se da ne bi to bas previse uticalo na cenu.
Kako god opet sam se lepo igrao i svasta na njemu radio i drago mi je da danas ima ljudi koji prave nove stvari za njega.
 
@Universe
Koliko vidim ti si bas odusevljen spektrumom i novim naslovima za njega :)
Ja i danas kad se dohvatim spekija jedinu manu koju mu nadjem je sto osnovna verzija nije odmah dobila AY cip za zvuk. Sve sam drugo prezivljavao lakse i sto su ga zvali gumicar i sto je gro igara bilo monohromatsko ali nedostatak zvuka u mnogo igara je bilo ono sto mi je najvise nedostajalo. Opet bilo je igara koje su iz bipera izvukle svasta, ali nekako mislim da je imao zvucni cip u startu da bi zvuk verovatno bio podrazumevan kao standard,a ne moguca opcija. Cini mi se da ne bi to bas previse uticalo na cenu.
Kako god opet sam se lepo igrao i svasta na njemu radio i drago mi je da danas ima ljudi koji prave nove stvari za njega.

Gde me nađe. ;)
Šta da ti kažem, Spectrum je mnogima u to vreme bio ulaznica u te računarske vode i nekako mi je prirastao k srcu, možda baš zbog te svoje nesavršenosti, mada ni drugi nisu bili bez mana.
Što se mene tiče, dve stvari su mi prilično promenile život, prvi broj "Računara" i Spectrum, zato je normalno da i danas pratim sa velikom nostalgijom, sve što se dešava u vezi njega.
To oko hardvera je prosto stvar Sinklerovog koncepta i svesne namere da pravi jeftin računar, otvorene arhitekture, koga će kasnije zajednica da obogati i softverski nadoknadi mnogo toga što hardver u startu nije mogao.
Treba znati i u kakvim okolnostima i u kom vremenu se sve to dešavalo.
Britanija sa početka 80-ih, nije bila po standardu blizu USA, već mnogo bliže ex-yu, znači preskup računar ne bi imao naročit komercijalni uspeh.
Planirati tonski, črafički čip ili nešto slično tokom 81-e, kada je Spectrum konstruisan, značilo bi povećanje cene i zato Sinkler nije želeo da rizikuje i menja filozofiju koja mu je već donela lep uspeh već sa zx81.
Da ti pravo kažem, baš taj prvi gumeni Spectrum, meni je nekako najdraži, mnogo više nego oni kasniji nabildani sa tonskim čipom, 128k rama i ostalim dodacima.
Što se tiče igara, bile su uglavnom multikolor sve do neke 88/89-e, kada su počele sve češće da se rade monohromatske konverzije, jer Spectrum više nije bio bazična platforma kod većine developera.
Inače, Spectrum ima i neverovatno aktivnu zajednicu i ponekad se i sam čudim entuzijazmu ljudi, koji dan danas prave nove igre, alate, hardverske projekte i trista čuda. :)
 
Poslednja izmena:
Da ti pravo kažem, baš taj prvi gumeni Spectrum, meni je nekako najdraži, mnogo više nego oni kasniji nabildani sa tonskim čipom, 128k rama i ostalim dodacima.)

Pa k'o i Commodore 128. Znao sam samo jednog tipa koji ga je imao, i dizao ga je u nebesa, kao da se u najmanjoj ruci radi o Amigi 500, a zapravo je bio veoma nepraktična mašina. Ne znam ni da li je bilo više od desetak naslova koji su isključivo rađeni za mašinu.
 
@Universe
Spektrumom sam i ja usao u taj svet nisam imao zamerki na njega sem eto tog zvuka, da je imao AY bio bi kompletnija masina.
Realno malo koji od osmobitnika je imao vajde od svoje 128K evolucije ,mozda je spektrum 128 jos i najbolje prosao cini mi se da je za njega najvise naslova izaslo. Jednostavno stizali su kada su amiga i atari st vec bili tu. Secma se lika koji je dobio C128D samo zato sto je bio veci od amige 500.
 
Jeste, Spectrum je daleko najbolje prošao sa svojim 128k modelima ali potpuno iskorišćavanje tih mašina vidimo tek poslednjih godina, sa ovim talasom novih igara sa retro scene.
Sada stvarno ima dosta i ekskluzivnih 128k igara, a ne samo poboljšanog zvuka i nešto dodatnog sadržaja zbog veće memorije, što je uglavnom bio slučaj tokom osamdesetih.
Realno, u ono vreme, ko je imao Spectrum 48k ili c64, mislim da nije bilo naročitih razloga da menja za 128k model.

Inače, Spectrum noviteti ovih dana stižu kao na tekućoj traci. :)
Skoro je Žarko pominjao SID player za Enterprise, a već je neko uspeo da ga konvertuje za Spectrum 128k.
Za sada je dostupna prva test verzija, koja je daleko od savršenstva ali prilično dobro radi, ko želi može da testira.
https://enterpriseforever.com/sound/sid-lejatszo/?action=dlattach;attach=17504

Takođe i jedna lepa stranica za online gaming, sa nekim od noviteta koje smo pominjali, čisto da se proba na brzaka.
http://zxbasic.uk/db/0
Evo jedne lepe iz prošle godine, ovaj put u 128k verziji sa AY muzikom.
http://zxbasic.uk/db/44
 
možda tek sad imamo iskorišćavanje potencijala u hardverskom smislu, ali što se igara kao igara tiče, globalna gaming scena se svela mahnom na priproste naslove, i tu ni slavni nam spectrum nije ništa bolje prošao. još od academy-ja nisam odigrao stvarno dobro osmišljenu i koncipiranu igru, a naslov koji će da me prikuje za ekran, kao svojevremeno lords of midnight ili elite mogu samo da sanjam.

nije sve u platformskim casual igrama, ima nešto i u celonoćnom bdeniju :)
 
Jednostavne igre je lakse isprogramirati ,odnosno lakse je drzati sve konce u rukama.
Za neke "ozbiljnije" igre vec treba nekakav scenario po kome bi igra bila radjena sto bi bio veci obim posla i veca sansa za odustajanje ako igru radi jedan ili dva coveka.
 
@mmike

Slažem se naravno, ali ima i dobrih razloga za to, ovaj koji je Dejan pomenuo, je jedan od važnijih.
U ono vreme Spectrum, c64 i ostali osmobitaši, bili su mejnstrim mašine i autori su dobijali lepu nadoknadu za svoj trud.
Danas, sve zavisi samo od entuzijazma pojedinaca, koji te igre rade u slobodno vreme iz hobija i koje su uglavnom besplatne.
Ja uopšte nisam nezadovoljan trenutnim stanjem, naprotiv, ima odličnih novih igara, koje bi i u onoj zlatnoj eri, postigle velike uspehe da su komercijalno objavljene.
Konkretno kad je Spectrum u pitanju, prethodnih 7-8 godina su prava renesansa na svim poljima, od razvojnih alata, novih endžina i vrhunskih igara, pa do svakojakih hardverskih dodataka.
Ono što nam danas najviše fali su sveže ideje, jer je skoro sve što valja, istrošeno i sada se uglavnom samo reciklira.
Kao što su male šanse da opet dobijemo neki Lords of Midnight ili Tau Ceti, isto tako nikad više neće nastati ni novi Manic Miner ili JSW.
Voleo bih i ja da je drugačije, ali tako je kako je...
 
@Cobe: Drvoseča samo testiran na brzinu preko kompozitnog (crno-belo) i šljaka fino (A500 1MB). Negde sam zaturio A520, a nisam još napravio RGB kabl pa nisam mogao da je proverim u punom sjaju.

U svakom slučaju, hvala. cheers
 
Poslednja izmena:
:cheers

Inace rad na igri se nastavlja. Koyot koji je radio Tanks Fury i trenutno radi na Bridge Strike-u se uhvatio grafike i bas je odlicno sredjuje.
 
Poslednja izmena:
Lumberjack Reloaded WIP

LJR.png
 
Još jedna sveža igra za Spekija rađena AGD-om, koji ponovo pokazuje kakav potencijal ima, da čak i oni koji nemaju skoro nikakvo znanje programiranja, mogu da naprave igru visokog kvaliteta:

 
Fensi. Poboljšana grafika fino izgleda. Boje su živopisnije i bolje izgledaju. :)

Hvala! Koyot je bas pravi pixel artist. Ubacili smo jos neke stvari od tog videa do danas. Trenutno isprobavamo color cycling animacije, ubacio sam copperbars za nebo, a sad je tu i animirani grumpy zeka koji komentarise ucinak ;)
Jos po nesto da doradimo i valjda bismo uskoro mogli da prestanemo sa dodavanjem stvari i zakljucimo da je to to.

2j3lE9o.png
 
Dve nove-stare igre za povampirenu Amigu:

Rick Dangerous Enhanced:


CannonBall - Enhanced Outrun:
 
Posle jednog zatišja, evo još jednog noviteta za Spectrum, rimejk igre Crystal Kingdom Dizzy, ruskih autora u čast 30 godina od nastanka Dizzy serijala.
Fino su je utegli, ovo bi moglo i da se komercijalo izda na pravoj kaseti, ali sumnjam da bi Codemasters dao dozvolu za tako nešto.
http://zxart.ee/eng/software/game/arcade/adventure/dizzy-vii-crystal-kingdom-dizzy-2017/

Druge vesti nisu baš tako lepe, afera oko Vega+ konzole se ne stišava, naprotiv vodi se pravi rat na web-u među supotstavljenim stranama.
Srećom, nisu ugrozili Spectrum Next projekat, koji se približio sumi od pola miliona funti i valjda će biti uspešna priča.
 
Evo još jedne nove igre za Spectrum u coin-op stilu, jako lepa arkada zanimljivog naziva "Omelettes for breakfast". :)

 
Nazad
Vrh Dno